22.6 C
London
Monday, August 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. veronikai

veronikai New Member

Trophy Points:
    0
    Buna theodora.te rog frumos sa-mi dai si mie adresa prin cafre ai plecat tu.Multumesc mult.adresa mea este....veronikai75@yahoo.com

2. gianina1978

gianina1978 New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu nelamurirea mea.Poate se indura careva si imi raspunde...Vreau sa muncesc in uk ca asistente stomatologica si nu prea stiu exact in cazul acesta care sunt pasi de urmat. Din cate am inteles trebuie sa fiu agreata de gdc.In cazul in care sunt acceptata de gdc mai am nevoie de pin-ul nmc?Mentionez ca pana acum nu am lucrat niciodata in uk.Multumesc anticipat

3. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Am o verisoara care este asistenta stomatologiein Londra si-mi amintesc ca ea zicea ca este inscrisa in alta parte nu la NMC...O fi la GDC , nu stiu, dar stiu sigur ca nu e la NMC

4. veronikai

veronikai New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult theodora.Sper sa am si eu noroc cu ei .Multumesc inca o data.

5. gianina1978

gianina1978 New Member

Trophy Points:
    0
  6. veronikai

veronikai New Member

Trophy Points:
    0
    am o intrebare? la recomandarea de la spital ,imi trebuie pe ea stampila rotunda a spitalului sau cea dreptunghiulara a sectiei unde lucrez?sau amandoua?ca m-am prostit cu totulAcestea sunt mici detalii care iti dau batai de cap!!!!Multumesc!!!!

7. Didi Doo

Didi Doo New Member

Trophy Points:
    0
    Eu o am pe cea a sectiei,oricum e scris si numele spitalului pe ea. Si am trecut si numele,adresa si adresa de mail a spitalului sus in stanga.Mi-a fost acceptata asa pe unde am aplicat.

8. Rijno_clau

Rijno_clau New Member

Trophy Points:
    0
    Mai este cineva care are drept de munca printr-un membru al familiei? Cum ati reusit sa va angajati?
    Multumesc!

9. Rijno_clau

Rijno_clau New Member

Trophy Points:
    0
    Theodora, te rog trimite-mi si mie numele agentiei prin care ai venit, adresa mea de mail este rijno_clau@yahoo.com
    Multumesc

10. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Cardul membrului de familie + certificat de casatorie +/- print de pe site-ul UKBA unde se spune ca esti scutit de obtinerea permisului de munca

11. Rijno_clau

Rijno_clau New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!

12. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ,

Am o mare rugaminte la voi, cei care lucrati deja ca si asistenti in UK.
    Eu mai am 1 an si jumatate si termin facultatea, si as dori ca sa vin si sa imi exercit profesia de asistent medical in Anglia.
    La facultate , deoarece toate cadrele medicale care ne predau sunt medici, nu prea ne invata manevre de nursing, ci ne sunt predate mai mult lucruri de medicina generala, nefacandu`se diferenta ca noi sutnem viitori asistenti medicali generalisti, si pe langa aceasta teorie ne intereseaza si practica. La orele din spitale, la asa zicese laboratoare, , suntem trimisi in majoritatea cazurile la patul pacientului ca sa "vorbim" cu el, sa facem o anamneza si cam atat, foarte rar cand se este permis sa efectuam noi anumite manevre.

As dori sa va intreb pe cei care deja lucrati ca si asistenti medicali in Anglia/Scotia/Irlanda, pe ce ar trebui sa ma axez mai mult in acest ultim an pe care il mai am de petrecut pe bancile facultatii? Ce ar trebuie sa invat extra pentru a imi putea exercita profesia la un nivel profesionist in Anglia, pe ce sa ma axez mai mult, gen planuri de ingrijire, sau mai stiu eu ce lucruri..... Oricum am de gand ca dupa ce termin facutlatea, sa fac o perioada de voluntariat de 6 luni, iar apoi in UK as vrea sa vin pe postul de care asistant pentru o perioada de 6 12 luni, pentru a ma familiariza cu rutina .

Multumesc anticipat !

13. Rijno_clau

Rijno_clau New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!

14. Rijno_clau

Rijno_clau New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Theodora si Radoo !!!!

15. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    YW! Bafta!

16. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    -nu-ma-uit- Va rog, un sfat de la voi cei care sunteti deja acolo, conteaza mult pentru mine ! Multumesc !

17. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Pt cine e interesat, pe 20 Aprilie, Sambata, la Frimley Park Hospital (Surrey) este Recruitment Open Day.
    Pe langa alte posturi pe sectii, sunt sigur 6 posturi de asist. med la sala de operatii, 2 ortopedie, e oftalmo si e urgente. Vi se da timp de acomodare, nu trebuie sa fiti ' specializati' in aceste branse. Cui ii place la sala?!?!?

Bafta!

http://www.frimleypark.nhs.uk/get-involved/high-fliers2

18. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!Din experienta voastra recenta..cat a durat obtinerea AWC (dupa ce actele au fost deja trimise si ajunse la UKB)?astept deja de 2 luni...si nimic -trist-

19. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    La mine , dupa ce am trimis buletinul si BR3 a durat 3 saptamani

20. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor, am primit azi scrisoare de la NMC in care imi spun ca mi-au acceptat aplicatia de inregistrare si mi-au mai trimis o hartie de completat, pe care trebuie sa o returnez impreuna cu plata celor 100£. -dans- -dans- -ras2-
    Intrebarea mea este daca abea dupa plata imi trimit pinul, sau voi ramane inregistrata cu acel prn????
    Inca nu-mi vine sa cred ca nu-mi mai cer alte acte!!!! Dar am trimis tot ce am avut si tot ce am aflat de la voi ca este important sa trimit, lucru ptr care va multumesc inca o data!!!! -bravo- -bravo- -bravo-

Share This Page