0.3 C
London
Monday, November 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistent medical in Londra (Camden si imprejurimi) HELP :D

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by sweetpayn, Nov 5, 2014.

1. sweetpayn

sweetpayn New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse
    Salutare tuturor,

Dupa 4 ani de fac. ca asis medical, m-am decis sa-mi iau "lumea" in cap.
    Am fost la un interviu, am fost acceptat, urmeaza ca prin decembrie/ianuarie sa ma si stabilesc.
    Pentru NMC am depus dosaru de vreo 2 zile , mi s-a zis ca aprox pana in ianuarie o sa-mi iasa.

Grijile mele sunt urmatoarele..cei care traiti prin zona puteti sa ma sprijiniti macar cu o idee, informatie -dans-

1.Find angajat ca si pre-registred nurse in prima faza am sa primesc 10l/h. Cat o sa-mi ramana din astia 10 dupa ce o sa se traga taxele/impozitele aferente la stat? Exista posibilitatea sa nu platesc ceva taxe..? sau dupa 12 luni sa mi se returneze?

2.In prima faza am sa locuiesc singur (asta daca nu cumva intre timp isi gaseste si partenera vreun contract) si is speriat de chiriile mari.. Cat costa o chirie acceptabila in Zona 2(Camden)..nu am fite dar nici nu vreau sa stau in jeg (tinand cont ca acasa am tot ce-mi trebe).

Cine ii prin zona si are chef de vorba sa-mi lase pe privat un id de skype -ras4-

2. sweetpayn

sweetpayn New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse
    Re: Asistent medical in Londra (Camden si imprejurimi) HELP

*** Ce alte acte , chestiuni ar trebui sa mai iau in calcul cand ma mut..? (Am permisu de 8 ani, trebe sa fac unul de uk?)

3. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0

Salut! Nu-s vreun expert, dar din ce am auzit de la cei de acolo, in principiu ar trebui sa te orientezi sa iti inchiriezi o camera intr-o casa mai mare, pentru ca in Londra chiriile sunt f mari. Pentru un single guy este foarte OK, temporar...
    Iarasi din informatia aproximativa pe care o am, din cei 10 lire pe ora, daca nu ai National Insurance Number (si presupun ca nu ai) nu ti se opreste nimic, pana cand cumulezi un venit de aprox 10 mii de lire. Dupa aceasta suma, impozitul e undeva la 30%.
    Pentru o mai buna orientare legat de sume, poti folosi cu incredere http://www.thesalarycalculator.co.uk/ - in casuta din dreapta sus introduci salariul anual, in suma bruta si ei o sa-ti afiseze mai multe detalii.
    Permisul de conducere se schimba f usor, e doar o formalitate, trimiti permisul in original, dovada de adresa, cerere si trebuie sa platesti si o taxa la DVLA si iti vine permisul de UK acasa, la adresa la care dovedesti ca locuiesti. Poate gasesti aici niste informatii detaliate: https://www.gov.uk/government/organisat ... ing-agency

Multa bafta, te rog sa ne tii la curent cu aplicatia la NMC si cu mersul lucrurilor in general!

4. sweetpayn

sweetpayn New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse

Salut @simi_radu , mersi de raspuns !

Din cate am vazut , impozitu o sa fie undeva la 19-20% (depinde cate ore o sa lucrez...prin urmare cati bani o sa castig)
    In legatura cu chiria...sper sa gasesc ceva acceptabil la un pret direct proportional cu castigu meu :)

Prin urmare o sa-mi schimb permisul doar cand ajung acolo si cel mai probabil cand o sa-mi iau o masina.

Ce acte/documente trebuie sa am in vedere la achizitionarea unei masini (sh evident)
    Aveti ceva companii preferate, pentru o asigurare ieftina/buna? Sa-mi fac o idee despre ce motorizare mi-ar fi mai buna (la buzunar).

O zi faina tuturor!

5. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0

Salut! Trebuie sa te dezamagesc in privinta asigurarii: in primul an de condus in UK, indiferent de experienta anterioara si dat fiind ca o sa stai in Londra ai fi norocos sa gasesti o asigurare sub 1000 (una mie!!) lire pe an!! Parerea mea este ca in Londra e discutabil daca sa iti iei sau nu masina, transportul public este mai mult decat OK.
    Cat despre achizitie nu cred ca iti trebuiasca cine stie ce acte. Si masinile sunt relativ ieftine SH.
    Cand pleci?

6. sweetpayn

sweetpayn New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse

Pfuaa, stiu chestiunea legata de Londra ca nu se prea merita sa ai auto, da eu is genu caruia in timpu liber imi plac calatoriile si nu-mi inchipui sa fiu legat doar de metrou /bus..etc.. Poate cand o ajung acolo o sa-mi schimb optiunile (datorita costurilor :p)

Dupa o analiza mai buna , plecarea o sa fie deabea la inceputu lui ianuarie.
    Tu in ce zona locuiesti?

7. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0

Salut

Camden este zona 2. Londra este impartita in 9 zone circulare incepand cu centrul (zona1) si terminand cu periferiile (zona9). Cu cat te apropii de centru (zona 1) cu atat chiriile, council tax, parcarile sunt mai scumpe (si mai rare :))
    Camden este mai scump la chirii si din cauza ca in zona este si renumitul Camden Stables Market (zona ffff vizitata de turisti si agreata de tineri)
    Financiar cand tragi linie nu este prea mare diferenta ca stai in zona 5 sau zona 2 (daca folosesti mijloc de transport in comun). In zona 2 platesti mai mult la chirie...council tax....in zona 5 6 7 etc te usuca la transport.
    daca preferi o zona ma linistita si mai departe de zonele aglomerate si zici lasa ca folosesc masina....sa fii pregatit sa stat si 2-3 ore in trafic :). Platesti mai putin la chirie dar pierzi mult mult mai mult timp sa ajungi acasa.
    ideal este sa locuiesti cat mai aproape de locul de munca.
    Ca oriunde Londra vei gasi si in Camden chirii mai ieftine dar in zone de unde vei pleca singur singurel si nefortat de nimeni.....:)

masina este scumpa in Londra.....si oooooo daaaaaaaa vei depinde de metrou si bus la greuuu :). Cei care vin sa viziteze Londra lasa masinile in zonele 3-4-5 si folosesc under/overgound. In zona 1 platesti congestion charge (vreo 10£ pe zi) plus parcarea care este nesimtita.

in legatura cu impozitarea....este putin cam gresit inteleasa
    vei fi impozitat din primul minut lucrat. In UK nu exista "lasa ca nu ti luam si mai vedem noi".....aici e "lasa ca ti luam si mai vedem noi dupa ce ti mai dam inapoi" :)
    In prima faza vei fi impozitat in baza unui cod de urgenta (aprox 30%). Nu te lasa in baza qngajatorului ca va rezolva...suna tu la hmrc si cere tax code corect. Ei vor emite 2 scrisori cu noul tax code...una catre tine...una catre angajator..
    Cei 10.000£ personal allowance....sa nu ti inchipui ca daca castigi 2000£ pe luna 5 luni nu vei fi impozitat :). Nu functioneaza asa. Este o diferenta mare intre employed si self employed. Tu ca employed semnezi un contract si stii exact cat vei castiga. Cei 10.000 neimpozabili ce reprezinta personal allowance vor fi esalonati pe tot anul. Ai explicatii amanuntite pe site ul hmrc
    Self employed nu stie cat va castiga asa ca dupa 1 an completeaza tax return. Din suma cqstigata scade personal allowance, apio cheltuielile si din ce ramane calculeaza impozitul si cere sa I se returneze diferenta.
    la tine ca angajat nu se aplica dar dupa 5 aprilie 2015 ti se va returna diferenta intre tax code de urgenta si cel alocat (pt perioada lucrata)

Daca nu am fost coerent scuze dar nu prea mi place sa scriu de pe telefon

bafta!

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

mici rectificari

Congestion charge este 11.50 pe zi

Band Council Tax Chelsea
    A £714.43
    B £833.51
    C £952.57
    D £1,071.65
    E £1,309.79
    F £1,547.94
    G £1,786.08
    H £2,143.30

Council Tax Band Walthamforest
    A £967.47
    B £1,128.72
    C £1,289.96
    D £1,451.21
    E £1,773.70
    F £2,096.19
    G £2,418.68
    H £2,902.42

Interesant nu ?

9. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0

:) pai de ce nu ai dat exemplu de tax band din cambridge sau bournemouth? :)

Eu am vrut doar sa si faca o parere. Este mai complicat de explicat cum este evaluat/a (si dupa ce criterii) fiecare flat sau casa in parte (in functie de borough) si la ce tax band este incadrat/a

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

cafea , platesti mai mult council tax in Leyton ca si in Chelsea ... suma platita este stabilita de consiliu nu de catre pozitionarea fata de centru , stiu nu are importanta dar este pentru mine expresia capitalismului pur ...

11. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0

Thexman....tu te uiti pe niste tabele si le iei ca atare....dar.council tax band este stabilit in functie de valoarea casei (marime, hol, intrare directa sau nu, spatii verzi, scoli, strazi, imbunatatiri, anexe, zona... etc)
    In functie de aceasta evaluare se stabileste o valoarea a proprietatii si incadrarea ei de la band A la band H
    Daca in Leyton o casa poate fi incadrata la band H pt ca are 2 wc si 7 palme de gradina....aceeasi casa daca este la cuca macaia la 3 ore de mers cu masina poate fi incadrata la band A sau B ...deci va plati mai putin
    Cu siguranta o casa din Enfield care este foarte departe de centru dar e ditamai conacul este incadrata la un band mare si sa plateasca mai mult council tax decat cel din centru. La fel si o casa din Watford care are veciunul la urmatoarea statie de bus si e la band H plateste mai mult decat o cocioaba din Zona 2 incadrata la band B
    Dar nu cred ca noi putem discuta (inca) de ACELE case
    Ei inca stabilesc bands dupa valorile din 91 sau 93 dar daca landlordul declara imbunatatiri pentru a mari valoarea casei automat ea va fi incadrata la un band mai mare...de la C la G (exemplu). Trecerea la un band superior se poate face si cand casa e vanduta sau impartita in flaturi si inchiriata
    Nivelul impozitului mai poate fi influientat si daca e freehold sau nu...sau poate sa scada daca e leasehold

Oricum ce am spus eu mai sus era pentru cel care a deschis topicul ....nu ca sa fac polemica pe ce e scump si ce nu.
    Nu cred ca in Leyton majorilatea caselor sunt incadrate la band maxim....pe cand in UNELE zone din Camden cu siguranta da..deci il face o zona mai scumpa
    Daca tu vrei sa spui ca la o casa in Hounslow sau Alperton sau Leyton council tax este acelasi cu o casa aproximativ la fel situata la 10 minute de mers pe jos pana in Regent s Park....eu ce sa mai zic....ori astia sunt nebuni ori casa aia e parasita si ramasa la evaluarea de 40.000 pounds cat era prin anii 90

o seara frumoasa!

ps: sweetpayn daca poti sa locuiesti vis a vis de locul de munca e perfect....(chiar daca platesti mai mult la chirie)

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

O casa este in acelasi band de council tax indiferent in ce parte a UK se afla.

Consiliul cu cel mai ieftin council tax din UK este Wandsworth.

13. sweetpayn

sweetpayn New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse

Mersi Cafea de rasp, am sa ma interesez exact de chestiunea asta cu impozitu la angajator,daca ei nu se ocupa am s-o fac eu.
    Din cate am inteles pot sa-mi iau gandu de la masina...fie ea si cu scopu unor excursii recreaționale..nu ma incanta ideea deloc sa nu pot "evada" in timpu liber..
    Cu siguranță o sa-mi caut cat mai aproape de job chirie...efectiv is bulversat de pretul lor si nu le prea inteleg chestia asta cu single/double dar totusi in double specifică clar ca ii pt o singura persoană. Sa-mi impart toaleta cu cineva iara mi se pare o ineptie..mai ales daca nu o cunosc....mai ales daca is cate 4,5...wtf :) Ma uit de cateva ore sa gasesc chirii...nu pentru a le cauta...de acuma...ci sa.ma.linistesc in privinta lor :))

14. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0

Salut SweetPayn ,
    Faci si tu cum am facut si eu cnad am venit in UK, mi am luat job in Paddington Station (nursing home) am zis ca stai sa vezi ca mi gasesc job central :) AM fost am fost cucerit , dezamagit si am lasat jobul si visul de central london :) masina doar daca ai vreo 40 ani cu 20 ani de permis. :)si chirii ieftine in Camden? :) doar sa te duci 3 zone mai sus :)(edgware):) success acolo.

- Priveste asa lucrurile , vei ajunge nurse in Camden care e great ca loc :)_

Share This Page