16.4 C
London
Wednesday, October 20, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asigurarea medicala- student yellow card

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by omarina80, Mar 4, 2013.

1. omarina80

omarina80 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    Nu stiu ce sa fac cu asigurarea medicala privata pe care am facut-o pentru a obtine yellow cardul de student. Credeti ca mai am nevoie de ea? Cum as putea renunta la ea?

2. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Asigurarea medicala este o conditie obligatorie aferenta statutului de student si trebuie mentinuta pe toata aceasta perioada.

Spre exemplu, daca o sa vreti sa aplicati de Blue Card o sa aveti nevoie sa probati ca v-ati mentinut asigurarea pe toata perioada de student.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 07895763482 01935472686
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: www.dragutlawoffice.com
    www.divortuk.co.uk

3. omarina80

omarina80 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc mult pentru raspuns!! Bineinteles ca vreau sa o pastrez daca stiu ca-mi va folosi candva, insa am inteles ca de anul viitor vom avea drept de munca, iar cardurile vor fi optionale (eu in 2014 pot aplica pt blue card). In plus, incerc sa obtin nino si daca-l obtin..voi plati si nino si asigurarea..e cam ciudat si cred ca imi lipsesc niste informatii. Aveti toata aprecierea mea pentru ceea ce faceti aici!!

4. omarina80

omarina80 New Member

Trophy Points:
    0
    Am tot asteptat un nou raspuns, dar in zadar..se pare ca un raspuns a fost suficient! Din pacate eu tot nu sunt lamurita si sincera sa fiu, eu personal, nu am primit nici un ajutor real de pe acest site..am citi f multe informatii interesante si utile pt altii aici, dar cand am avut eu o nelamurire pt situatia mea..nimik!

5. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Toate raspunsurile aici pe forum vn voluntar si nimeni nu este platit pentru activitatea depusa, concetatenii se ajuta intre ei , incerc sa va explic cum sta treaba cu asigurarea, legea Europeana pe care aplicam noi spune clar ca un student trebuie sa aiba propria asigurare medicala sau EHIC din tara in care are cetatenie, poate dvs nu veti avea nevoie de asigurare pentru a obtine BC la anul, dar YC v-a fost emis pe baza ca aveti aceea asigurare, daca dvs o anulati Yc devine nul chiar daca il aveti in posesie, apoi dupa 5 ani poate doriti PR sau peste 6 cetatenie, atunci va trebui sa demonstrati ca ati fost asigurata pe perioada studentiei, nu uitati ca acel Yc este student deci implicit a fost eliberat pt studii , ca dvs lucrati sau nu, platiti taxe sau nu este irelevant .
    Sper sa fiti lamurita si ca aveti raspuns la intrebarile dvs.

6. luci2511

luci2511 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! Momentan sunt student la un curs NVQ care mi-a oferit si loc de munca full time pe o perioada de un an. Am YC iar in mai se implineste un an de munca in UK si evident pot aplica pt BC. M-ar interesa sa stiu daca atunci cand o sa aplic imi trebuie sa am o asigurare medicala valabila sau este necesar sa le dovedesc doar k am avut asigurare doar pe perioada aceasta cat am fost student? Ideea este ca n-as mai dori sa mai inchei inca una avand in vedere ca este destul de scumpa. Multumesc! O zi buna!

7. omarina80

omarina80 New Member

Trophy Points:
    0
    In sfarsit am inteles si eu de ce trebuie sa pastrez asigurarea!! Chiar m-ati ajutat foarte mult cu aceste informatii! Va multumesc mult pentru raspuns si mult succes continuare!

8. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Dupa cum am afirmat si mai sus, asigurarea medicala este o conditie obligatorie aferenta statutului de student si trebuie mentinuta pe toata aceasta perioada.

Prin urmare, in momentul in care aplicantul nu mai are statutul de student, asigurarea nu mai este obligatorie, iar in momentul in care aplicati pentru Blue Card trebuie sa dovediti ca ati avut asigurare pe perioada in care ati fost student.

Av.dr. Marian Dragut
    www.divortuk.co.uk

9. miki2012

miki2012 New Member

Trophy Points:
    0

Buna seara,
    Pot schimba asigurarea pe perioada cat sunt studenta?ma refer la rata ei lunara sau chiar compania de asigurari.
    Am aplicat pentru Yellow Card cu o asigurare PruHealth care este destul de costisitoare.
    As vrea sa stiu daca aceasta schimbare(rata lunara sau compania) ma va impiedica sa obtin Blue Cardul.
    Multumesc

10. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Puteti schimba asigurarea cu mentiunea ca trebuie sa pastrati caracterul de continuitate si conditia de comprehensive sickenss insurance.

Cu alte cuvinte, nu trebuie sa aveti intrerupere intre termenele celor doua asigurari, iar noua asigurare trebuie sa indeplineasca conditiile cerute de UKBA.

Av.dr. Marian Dragut
    www.divortuk.co.uk

11. miki2012

miki2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc frumos pentru raspuns.
    Eu as vrea sa imi fac o asigurare de student in Romania la Astra pe 1 an de zile-din cate am vazut pe acest forum sunt persoane care au aplicat pentru permisul de munca cu asigurare din Romania care a fost acceptata- dvs sunteti cel mai indicat sa imi confirmati daca decizia mea este corecta si nu o sa intampin probleme cand voi aplica ptr Blue Card sau nu voi intampina probleme in momentul in care sotul meu aplica ca dependent de mine.

12. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16

Share This Page