32 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asigurare auto in UK

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by oxanel, Dec 12, 2006.

1. cypydcv

cypydcv New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Asigurare auto in UK

Intrebarea mea era alta dar in fine . merci

2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

nimeni nu poate sa-ti garanteze ca nu ti-o vei fura de la politie. daca nu vrei s-o inmatriculezi mergi pe barba ta. daca te prinde si-ti ridic masina sa nu apari aici pe forum sa ceri solutii.

3. cypydcv

cypydcv New Member

Trophy Points:
    0

Pei eu asta vream sa stiu de la cineva de aici cu experienta in UK, daca imi poate ridica masina din parcare pe motivul ca au trecut cele 6 luni, nu s-a pus problema sa mai circul cu ea acolo dupa cele 6 luni sau sa fac cine stie ce magarii cu biletele de la fery. Sincer si sper sa nu gresesc cred ca este mai bine sa o vand pe asta si sa iau una de acolo decat sa umblu sa o inmatriculez pe asta de acum.

4. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.

Cypydcv, nu iti ia nimeni masina din parcare, sub nicio forma. Poti sa o tii in parcare cat doresti tu. Ti-au expirat cele 6 luni, asta e, nu o inscrii aici = nu mai circuli cu ea. Nu sta nimeni sa verifice masinile din parcari (crezi ca Politia nu are alta treaba mai importanta de facut?) Si chiar daca te-ar verifica (sa zicem ca te reclama un vecin englez care cunoaste legea si termenul tau de 6 luni - desi ma indoiesc, ptr ca englezii astia nu stiu nici macar unde e Romania pe harta sau de la ce vine "RO" - pe mine vecinul meu englez m-a intrebat daca "RO" vine de la Rome?!?! Italy?!?!) nu iti face nimic Politia, atata timp cat masina nu circula. Nu este ilegal sa tii masina in parcare mai mult de 6 luni, este ilegal doar sa o misti pe drumurile din UK mai mult de 6 luni cu numere straine. Doar cand o misti pe drumurile publice risti sa ai probleme, daca te opreste politia sau daca faci accident.
    O problema mare ar fi ca, dupa ce expira alea 6 luni, pana la ferry si inapoi o mai poti duce doar pe platforma (asta legal). Iar ilegal, o duci pe roti, normal.
    Trebuie sa mai tii cont de urmatoarea chestie importanta: asiguratorii de aici din UK sunt foarte coltzurosi si cauta intotdeauna motive legale sa nu despagubeasca. Cu alte cuvinte, daca dupa cele 6 luni legale o sa mai circuli cu ea si faci un accident, chiar daca nu va fi vina ta, asiguratorul aluia cu care te-ai tamponat va zice ca e vina ta, ptr ca masina ta nu trebuia sa se afle acolo la momentul respectiv... Daca masina aluia o mai fi vre-un Jaguar sau Porsche (care sunt aici la fel de multe ca la noi in Romania Loganurile), ...e nasol rau. Gandeste-te bine.

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Păi nu e mai simplu să respecți legile din țara unde emigrezi ? Nu o să fi singurul șofer care plătește asigurare , toți plătesc , dacă nu îți convine suma plătită vinde mașina .

6. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.

Treaba asta cu 6 luni nu e doar o lege de aici din UK. E o lege europeana, se aplica in toata E.U., detalii aici: http://europa.eu/youreurope/citizens/ve ... dex_en.htm

Faptul ca in Romania nu se aplica ptr ca autoritatilor de la noi nu le pasa (o gramada de masini de Bulgaria circula in Romania, soferi romani cu procura de la bulgari = Total ILEGAL in raport cu legislatia EU) sau faptul ca in Italia nu se aplica ptr ca autoritatile de acolo sunt prea ocupate cu drogurile, prostitutia si cu Mafia (o gramada de masini de Romania acolo in Italia, de ani de zile)...asta e alta treaba.
    Ghinionul nostru ca astia din UK aplica legile EU cu sfintzenie. :))

7. cypydcv

cypydcv New Member

Trophy Points:
    0

Multam de explicatii Viorel.C.... Iar TheXman, nu am spus ca nu vreau sa respect legile de acolo, daca ai fi citit pe pagina anterioara ai fi inteles despre ce este vorba.
    Poate pt unii suna ciudat ca masina sa fie inscrisa intr-o tara si proprietarul sa plateasca taxele ( asigurare, taxa drum si altele ) in alta tara, eu am pus aceasta situatie in discutie pt ca stiu ca in Italia de exemplu poti plati asigurarea la ei pt o masina inmatriculata in Ro.

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

apropo de Italia, cu ceva timp in urma cineva intreba si era putin revoltat ca nu se pot transporta diverse produse "traditionale" in uk - desi acest lucru era foarte uzitat spre Italia.

iata ce zicea chiar un astfel de transportator care a avut ghinionul sa fie ceva traditional intr-un colet cand a trecut prin vama... -nu-ma-uit-

Scrisoarea unui transportator de colete către românii din diaspora: „Aveţi grijă ce puneţi în pachete, amenzile le plătim noi”
    http://adevarul.ro/locale/galati/scriso ... index.html

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Ma tem ca este o problema aici. Daca masina este pe private property nu se atinge nimeni de ea. Daca este parcata pe strada (public parking) atunci trebuie musai road tax, care (evident) nu poti sa-l faci fara asigurare. Deci, atentie unde tii masina.

11. cypydcv

cypydcv New Member

Trophy Points:
    0

Ok am inteles. Pana la urma daca decid sa o iau, dupa 6 luni o trimit in tara si o vand, am vazut ca ma ajunge 400 lire sa o trimit.

12. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0

Salut,

La mine sta treaba in felul urmator; masina 2013,leasing ,inmatriculata Romania.Masina este in Uk din luna Martie anul trecut
    Am fost oprit o singura data de catre politie in ianuarie si atunci au verificat daca am stingator ,trusa medicala etc .

Personal nu am auzit despre cazuri clare in care politia sa fi ridicat o masina inmatriculata in alta tara .
    Majoritatea colegilor mei de munca au masinile inmatriculate in tara de origine ( Lituania,Grecia,Polonia) nu am auzit niciodata sa fi fost amendati din motivul acesta
    Compania la care lucrez are sediul gard in gard cu politia rutiera ,mergand la munca am intalnit politia de nenumarate ori dar niciodata nu am fost oprit.

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

legea trebuie respectata indiferent de cele auzite, vazute samd.

la fel ca si la mersul cu viteza - daca nu te-a prins nu inseamna ca nu se intampla sa se lase cu amenzi samd

cine vrea sa riste, treaba lui.

14. mitsubishi

mitsubishi New Member

Trophy Points:
    0

Buna
    Am tot citit ce se scrie pe aici
    Eu am intrat in UK in februarie cu masina de RO, inmatriculata pe numele mamei mele dar cu contract de comodat. (Adica proprietar nu sunt eu).
    Citisem pe alt forum ceva de genul: "In realitate se practica asa:inmatriculezi masina in Ro pe numele unei persoane de incredere(ruda,amic,etc),dupa care aceasta face un contract si sint varie tipologie(inchiriere,cu titlu gratuit zis comodat..etc).Din acest punct libertate maxima chiar daca esti rezident in UK,GERMANIA,ITALIA,FRANTA..etc si circuli cu masina in tara respectiva de m-ai mult de 6 luni,e o scapare a legii europene ce a adoptato si UK(armonizato dupa ue)adica de nu esti tu proprietarul autovehicolului nu pot dovedi nimic,decit daca esti un pesim sofer si incalci legea rutiera in 7 luni in aceiasi tara cu aceiasi masina.Ei verifica proprietarul de este rezident in tara respectiva si de nu e drum bun,apoi asigurarea o face in Ro proprietarul din acte si o expediaza prin posta."

Eu am aplicat pt.NiNo dar nu am schimbat permisul si nici nu am de gand 6 luni sa o fac, pentru a putea circula cu masina cele 6 luni din 12.
    Daca masina insa nu e pe numele meu, proprietarul fiind in RO, pot circula oare cu ea mai mult de 6 luni? Pot schimba permisul dupa 6 luni si circula cu ea in continuare in baza contractului de comodat?
    Daca ma puteti ajuta si pe mine, ar fi ok.. mersi.

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

citeste pe forum ca cineva tocmai anunta ca l-au prins si amendat samd. http://www.romani-online.co.uk/forum/bi ... 20#p177246
    Eu am patit-o azi, daca esti rezident in uk nu ai voie sa conduci o masina inmatriculata in alta tara, masina a fost retinuta si la recuperare dupa ce platesti 100£ recuperarea si 160£ garantia ca o inregistrezi in uk, ai 2 variante ori o inregistrezi ori trebuie sa aranjezi sa o scoti din uk

teminati cu smecheriile

iar apropo de Italia. recent au fost incendiate vreo cateva masini cu nr de ro... pe langa aspectele penale, xenofobe samd o intrebare evidenta este daca firmele de asigurari vor plati ceva despagubiri. daca afla sa ne spui si noua, eu sincer nu prea cred
    http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Speci ... tr-un+act+

16. bilibocbogdan

bilibocbogdan New Member

Trophy Points:
    0

Salut, mi-am achizitionat recent un w golf 4 din 2001, iar pe toate site-urile de comparatie am gasit niste "scoruri" extraordinari de mari.
    Masina are un motor de 1.6 16v iar eu am 22 de ani,probabil asta e cauza preturilor uriase.
    Ma gandeam ca poate stiti voi o companie de asigurari cu preturi mai rezonabile, pentru ca, 150 de lire pe luna mi se pare extraordinar de mult tinand cont ca unul din sefii mei are un bmw 350i , si plateste 400 de lire pe an.

17. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.

Pentru userul "mitsubisbi":
    Ai citit asta? -http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/taxes/index_en.htm

Contractul ala de comodat, procura, etc, in baza a ce scrie mai sus, Nu Sunt Legale.
    Proprietarul masinii, fiind rezident (indiferent de nationalitate) in Romania sau Bulgaria de exemplu, nu are voie sa inchirieze sau sa dea spre folosinta masina unui rezident (indiferent de nationalitate) din UK sau Italia sau Belgia sau Spania sau ce tara doresti tu.
    Imi pare rau daca nu intelegi, dar mai clar de atat nu pot fi.
    Deci, contracte de comodat , procura notariala etc , toate astea sunt ilegale, raportate la legislatia europeana.
    Nu este nicio scapare a legii nicaieri. Legislatia europeana este foarte clara si stricta, singura diferenta e ca, de exemplu in Romania nu se aplica ptr masinile de Bulgaria iar in Italia nu se aplica la masinile de Romania dupa cum se poate observa (treaba lor de ce nu) iar in UK se aplica, englezoii astia fiind mai stricti cu taxele, impozitele, etc. De asta, din punct de vedere economic, Italia este unde este ... iar UK este unde este...

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

o avea un NCB mai barosan asa de sef -da-da- -da-da-

pana la 25 mai ai de tras cu asigurarile, uite pe aici cum sta treaba si ceva sfaturi
    http://www.moneysavingexpert.com/car-in ... ng-drivers
    http://www.aviva.co.uk/car/motor-advice ... g-drivers/

19. cypydcv

cypydcv New Member

Trophy Points:
    0

Nu are legatura cu subiectul dar nu am gasit topic si aici am mai vorbit : imi poate spune cineva ce alimente sunt interzise de adus in UK mai precis ma intereseaza tot ce tine de produsele din carne.

20. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0

Iti trebuie asigurare pentru carne :)).

Share This Page