9.9 C
London
Monday, September 28, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asig medic pt yellow card student si self sufficie

Discussion in 'EMIGRARE' started by adnarn, Jun 21, 2011.

1. hazegrl

hazegrl New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Am tot citit forumul dar nu am gasit nimic sa ma lamureasca. Am yellow card obtinut pe vremea cand nu cereau Comprehensive Health Insurance asa ca nu m-am deranjat sa-mi fac, mai ales ca BR1 nu sugerea ca ar fi necesar pentru cand aplic de Blue Card. Acum vreau sa aplic pt BC, asa ca am revenit pe forum sa vad care mai e situatia cu obtinerea unei programari, si am fost surprinsa (adica socata) sa aflu ca in timpul interviului pt Blue Card se poate intampla sa ceara dovada asigurarii. Daca eu imi fac asigurare acum si prind programare peste 2 luni, ce se intampla? Am sanse sa-mi refuze aplicatia pe motiv ca nu am avut asigurare pana acum?

2. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai obtinut YC pe vremea cand nu se cerea CSI atunci nu o sa iti ceara acum cand aplici pt Blue card. Lucky you :)

3. hazegrl

hazegrl New Member

Trophy Points:
    0
    Am spus asta si pe forumul legat de programarile la Croydon, dar simt nevoia sa o spun si aici:

4. hazegrl

hazegrl New Member

Trophy Points:
    0
    A mai facut careva asigurare medicala de la April? Stiti daca UKBA o accepta?

Am inteles ca unele asigurari au fost respinse, iar adviser-ul nu stia sigur daca cele de la April sunt ok. Are doar cateva lucruri in minus, dar nu par sa fie cine-stie-ce. -nu-stiu-

5. marytodor

marytodor New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    care assistant
    buna! si eu am asigurare la Aviva si doresc sa aplic de blue (dupa un an de yelloow). Cum fac dovada ca am aceasta asigurare? Cardul acela galben e suficient?? ms si bafta toturor

6. nustiunimica

nustiunimica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! Vad ca nu s-a mai postat de mult timp pe acest topic, dar simt nevoia sa vin cu o experienta personala, din pacate neplacuta, in speranta ca poate fi de ajutor cuiva. Am obtinut YC de student in Noiembrie 2011 cand se cerea asigurarea de sanatate. Dupa un an insa am renuntat sa o mai platesc, crezand ca era sufucient faptul ca eram angajata si plateam la NHS. Am trimis actele ptr BC in Martie 2013 si aplicatia mi-a fost respinsa pe motiv ca nu am pastrat asigurarea. Asa ca, daca nu ati renuntat inca la asigurare dar va ganditi sa o faceti, nu merita sa riscati. Depinde probabil si de cel care iti proceseaza aplicatia, dar raspunsul lor a fost urmatorul: atat timp cat nu ati mai avut asigurare medicala se considera ca nu ati lucrat legal in UK pe durata celor 12 luni, desi am continuat sa fiu studenta. Deci, nu renutati la sigurare!
    Sincer, acum eu nu stiu daca mai am vreo posibilitate sa obtin BC, daca ma poate sfatui cineva ce as putea sa fac, ptr ca nu imi pun mari sperante in ridicarea restrictiilor din 2014. Ms!

7. gabrielamunteanu

gabrielamunteanu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva va rog. Prietenul meu a primit YC si are asigurare la Aviva. daca renunta la aviva si isi face asigurare la o alta firma ii poate afecta cu ceva atunci cand depune pentru BC? trebuie sa continue tot cu aviva daca cu ei a depus pentru YC?

Va multumesc anticipat

8. sil_doroftei

sil_doroftei New Member

Trophy Points:
    1
    In primul rand, La Multi Ani tuturor si sa aveti un an asa cum va doriti!

Revenind la subiect... Gandindu-ma ca din 2014, restrictile vor fi ridicate si eu obtinand YC ca student in 2013, m-am gandit ca nu mai are rost sa platesc asigurarea medicala privata - Comprehensive Sickness Insurace.

Brokerul care mi-a facut asigurarea imi trimite un email, spunandu-mi ca noile reguli UKBA spun ca atat timp cat sunt student, sunt nevoit sa pastrez asigurarea, in cazul in care voi vrea sa aplic pentru drept de rezidenta, mai tarziu: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/rightsandresponsibilites/healthcare/

Am platit asigurarea aceea 1 an si din fericire, nu am fost nevoit sa o folosesc... Dar inca 2 ani?

Am scris pe forum, in speranta ca voi putea cere un sfat... E o cheltuiala de care chiar credeam ca voi scapa.

9. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Va trebui sa dovedesti ca ai avut asigurare pe toata durata studiilor cand vei aplica pentru rezidenta permanenta, cred. Asta in cazul care vrei sa te stabilesti in UK. Daca vrei sa pleci cand termini studiile, poti incerca sa-ti iei cardul de sanatate. Cum e scris si pe site-ul UKBA, asigurarea privata nu e singura optiune.

"The documents that we accept as proof you have comprehensive sickness insurance are:
    European Health Insurance Card (EHIC);
    S1;
    S2;
    S3; or
    an original private health insurance policy document."

10. sil_doroftei

sil_doroftei New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc pentru raspuns, Lavinia.

O voi pastra pentru ca as dori sa ma stabilesc aici dupa ce voi termina studiile. De aceea, am ales sa asigurarea privata de sanatate in locul cardului european, dar am crezut ca dupa 1 an de YC, si sa zicem, dupa aplicatia pentru BC, in conformitate cu legislatia de atunci, nu va mai fi nevoie sa pastrez asigurarea.

Nu stiu daca acestea era regulile si inainte de 1 Ianuarie 2014, dar o sa ma conformez...

11. Anonymous

Anonymous Guest

Omule, yellow cardul ala nu-ti trebuie la nimic si nici nu-ti va folosi la ceva vreodata! E bine sa ai o asigurare privata de sanatate pentru tine ( mai ales daca GP-ul e dobitoc) !
    Daca vrei o platesti, daca nu , nu!

Share This Page