15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asig medic pt yellow card student si self sufficie

Discussion in 'EMIGRARE' started by adnarn, Jun 21, 2011.

1. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    I-am facut azi sotiei asigurare full la Pruhealth,46.40£/luna,250£ excess,full medical underwiting,local list hospitals,fara psihiatrie si dental. Am rezolvat totul online,inclusiv direct debitul, interesant e ca online nu mi-a cerut plata full, singura optiune era direct debit.Bafta.
    Completare: te poti juca, in sensul scaderii sau cresterii pretului,cu lista de spitale,cu nivelul de outpatient cover,cu excesul, dar cu grija.Eu de exemplu puteam pune excess 1000£ si era cota pe la 34 parca dar mi-a fost frica sa nu se gandeasca aia ca vezi doamne e studenta de unde are ea bani sa plateasca 1000£ la o adica.

2. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari pentru Yellow Lorette. Tot inainte!!

Eu momentan experimentez dificultati cu cei de la Active Quote.

Dupa ce am batut palma (sau asa am crezut eu) pe o asigurare Aviva de 42.70 ppm cu dental si optical de urgenta, fara excess si cu Trust Hospital List, mi-au sosot acte gresite sapatamna trecuta. Asigurarea era calculata la primul quote oferit de 55.70 ppm. Am sunat atunci la agent care mi-a zis ca nu e nici o problema, s-au trimis alte acte din greseala, in sistem e altfel, primesc actele in cateva zile. Actele n-au sosit inca, insa a sosit o notificare de la Aviva prin care ma instiinteaza ca s-a debitat contul cu 55.82 pounds.

Mi-a sarit tare mustarul cand am vazut notificarea. M-am uitat pe internet banking si colac peste pupaza m-am trezit ca mi-au mai debitat contul cu inca 38 pounds (adica asigurarea pe care batusem palma insa fara dental si optical).

Numele agentului e Kyra Toppar. Nu am cum sa il sun pentru ca sunt in proces de transferare a numarului pe alta retea si O2 nu ma mai lasa sa top up.

Incerc sa dau cumva de ei si va mai povestesc pataniile.

Numai bine

3. lavynya

lavynya New Member

Trophy Points:
    1
    Ne poti spune ,te rog, cat te-a costat asigurarea?
    Multumesc

4. bluee

bluee New Member

Trophy Points:
    0
    Lorette, poti sa ne spui cum a decurs intalnirea cu cei de la Home office??? Te-au intrebat ceva?? A fost un interviu sau doar o discutie libera??? Eu vorbesc engleza la nivel mediu si mi-e putin teama ca nu fac fata cu brio unui interviu dur....

5. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0

Oare nu poti suna la banca sa anuleze transferul???
    In rest,nu stiu ce sa zic,sa sti ca eu nu cred ca oamenii astia se ocupa cu chestii atat de urate?
    Sigur nu ai fost tu de acord cu ceva modificari in timpul apelului telefonic?
    Nu zic ca asa e,doar iti aduc anumite idei!Sau mai bine ia Cover Policy si citeste in detaliu ce anume iti acopera asigurarea si in schimbul la cati bani?!

6. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Transferul a fost facut pe data de 28, direct din contul meu pentru ca aveau detaliile. S-au incurcat cei de la Active Quote dar si cei de la Aviva. Nu am fost de acord cu nimic la telefon, am conirmat prin e-mail acceptarea politei. Nu confirm prin telefon niciodata, nimic, ca verba volans asa ca ce-i in mana nu-i minciuna. Acum sper ca daca tot am fost luata de fraiera si debitat contul de doua ori sa imi debiteze luna viitoare doar cu diferenta...afurisite si asigurarile astea.

Inca o grija in plus, eh..

7. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0
    Da,se poate sa iti ia luna ce vine doar diferenta de bani :)

8. Lorette

Lorette New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt urari! Legat de cei de la Activequote si eu am fost sunata atunci cand mi-am lasat numarul tot de Kyra Toppar. Norocul meu a fost ca s-a aruncat prea tare la bani si mi-a cerut plata pe un an, care sunt convinsa ca nu e o regula generala a firmei lor, ci a fost doar o tentativa de a ma jecmani de bani. In afara de faptul ca aveau cea mai buna oferta de pe piata, in rest chiar mi se pare dubioasa rau firma asta. Sper sa reusesti sa rezolvi cu bine problemele cu ei. Eu m-am repliat rapid catre Pruhealth si am avut noroc, in sensul ca au fost prompti cu actele si asigurarea mi-a fost acceptata la HO.

9. Lorette

Lorette New Member

Trophy Points:
    0
    51 de lire

10. Lorette

Lorette New Member

Trophy Points:
    0
    Interviu e cred prea mult spus, singurele cuvinte pe care le-am spus au fost good morning, yes si thank you. E doar o formalitate, predai dosarul cu acte si asta e tot, nicio intrebare in plus. Apoi astepti 3-4 ore pana ti se analizeaza dosarul si esti chemat apoi sa iti ridici cardul.

11. bluee

bluee New Member

Trophy Points:
    0
    De doua saptamani incerc sa gasesc o modalitate de a-mi face asigurarea din Romania.. o prietena din UK a incercat cu cei de la Aviva si pruhealt insa nu a reusit sa faca asigurarea pentru mine. A incercat printr-un broker si chiar s-a oferit sa plateasca asigurarea pe 12 luni si tot nu a reusit..
    Nu mai stiu ce sa fac.. O sa plec eu la Londra cu 2 saptamani mai devreme dar ce sanse am sa fac asigurarea asta?? OK, deschid un cont HSBC passport dar cum platesc asigurarea?? cardul il primesc in cateva zile dar unde?? Eu o sa stau la un hotel..
    Daca deschid un cont pot sa fac plati din prima zi?? Pot sa platesc asigurarea si prin ordin de plata?
    Eu deschid contul dar daca nu am cardul cum platesc???
    Va rog, daca cineva s-a confruntat cu situatia asta, dati-mi un sfat..Saptamana viitoare trebuie sa plec la Londra asa ca orice sfat este binevenit.. Nu stiu ce sa fac!!!!!!!

12. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu impreuna cu sotul suntem cam in aceeasi situatie.
    Dar planul nostru e asa: vom ajunge in UK cu circa 2 sapt inainte de Croydon.
    In prima sapt cautam chirie si imediat ce am gasit mergem la banca (vezi ca Barclays au conditii mai bune ca HSBC si poti deschide doar cu pasaport si cu adresa din RO+ adresa uk pt a trimite cardul). Dupa ce obtinem de la banca detaliile contului (Sort code) vom merge la asigurari (Pruhealth) facem direct debit la ei - deci nu e nevoie de card, si asteptam sa vina actele - la ei cica dureaza 5 zile cel mult. Asa procedam noi...La tine e diferit ca nu iti cauti chirie din prima - dar totusi ai o prietena acolo - poti da la asigurare si la banca adresa ei pt a iti trimite actele!
    Acum stii cum e - exista un risc ca e din scurt dar daca altfel nu se poate :(
    Poate sunt altii care au trecut prin asta si stiu mai multe totusi :) Bafta

13. bluee

bluee New Member

Trophy Points:
    0
    lucinico, iti multumesc pentru raspuns...
    la barclays nu pot sa merg deoarece ei iti cer o dovada de adresa din uk iar eu nu am..
    la HSBC Passport am inteles ca cer doar buletinul si pasaportul..
    din postul tau am inteles ca in ziua in care deschid contul pot sa si fac plati din el.daca asta este adevarat inseamna ca sunt salvata din situatia asta de rahat..
    la banca si la asigurare pot sa dau adresa prietenei mele..
    iti multumesc inca o data si iti doresc multa bafta in continuare!!!
    daca a mai trecut cineva printr-o situatie similara, va rog dati-mi un sfat..

14. maryo_x

maryo_x New Member

Trophy Points:
    0
    blue .. Este adevarat la HSBC iti trebuie pasaportul si buletinul.Le poti da adresa prietenei tale din uk.Iar dupa ce te muti ii anunti.Contul il poti folosi imediat dupa intalnirea cu ei..deoarece iti dau o hartie(pe langa altele) pe care scrie acount number si sort code..

15. Lorette

Lorette New Member

Trophy Points:
    0
    Bluee,
    Citeste cu atentie inca o data topicul cu conturile bancare, pt ca la Barclays poti face cont doar cu pasaportul si buletinul si mai are si avantajul lipsei comisioanelor, fata de HSBC, care am inteles ca percep 8 lire pe luna. La Barclays, nu iti cer dovada de adresa in uk, ci doar le-o comunici. Apoi ei trimit un morman de plicuri, cu care apoi mergi inapoi la ei si iti activeaza contul in totalitate, sa poti uza de el.Eu am fost intr-o vineri la banca si am fost chemata miercurea urmatoare pt activarea contului, moment in care am depus banii si am putut trece la asigurare.
    Lucinico,
    Ca si sfat, sunt de ajuns doua sapt inainte de programarea la Croydon ca data de aterizare in uk, dar cu conditia sa gasesti imediat chirie(maxim 3 zile). Daca sunt persoane carora li s-a deschis contul la Barclays pe loc, rog sa ma contrazica, dar la mine a durat cum am scris si mai sus 5 zile. Apoi inca 5 zile pt asigurare. Daca le aduni pe toate iese un pic la limita si intervine si norocul banuiesc.

16. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    @Lorette, am fost si eu cu sotia la Barclay's pentru contul ei, si nu e asa usor de facut contul cu pasaport si buletin. Gagica ne-a spus ca daca nu lucreaza nu ii poate face cont.Pana la urma am plecat cu cont de acolo dar noua nu ne-a fost foarte usor cum am mai citit.Pe de alta parte HSBC iti fac imediat contul si mie mi se pare ok cu tot cu taxa aia, poti sa te sucesti oricand la urma...

17. alex.i.

alex.i. New Member

Trophy Points:
    0
    @Lorette: da, mi-am deschis eu pe loc cont la Barclays (debit card, online banking etc). Doar cu pasaport si buletin (mi-au cerut adresa unde sa-mi trimita actele, dar nimic verificabil). Am sosit acum 2 sapt in Anglia, intr-o vineri, iar luni m-am dus si am avut contul. M-au chemat peste cateva zile, insa doar pentru a-mi activa online banking-ul.

Eu cred ca trebuie insistat daca vi se refuza deschiderea pe loc cu pasaport si buletin. Eventual, mergeti cu o pagina printata de pe link-ul urmator: http://www.barclays.co.uk/Currentaccoun ... 2557963758
    (aici se precizeaza clar de ce ai nevoie sa-ti deschizi cont, si daca sunteti refuzati puteti initia o discutie cu ei bazandu-va argumentul pe ce scrie pe site-ul oficial)

Spun asta pentru ca o prietena, spre ex, a mers exact a 2-a zi dupa mine, la aceeasi sucursala, cu aceleasi documente si nu a fost refuzata, dar i-au dat un plic sa-si trimita actele la sediul central din Leeds si i s-a spus ca nu-i pot deschide acolo, pe loc. A fost dubios, dar adevarul este ca nici prietena mea nu a insistat si a plecat. Insa, in momentul in care eu m-am dus pentru activarea online banking a venit si ea cu mine si i-am zis tipei care imi deschise mie ceva de genul "uitati, o prietena, tot din Romania, bla bla, vrea sa-si deschida cont excat ca al meu". Si tipa (era managerul sucursalei) a zis ca da, si a trimis-o exact la cea care a refuzat-o initial si s-a rezolvat.

Deci nu stiu de ce depinde sincer (bunavointa, sucursala, persoana de care dai, insistenta), dar sunt sigur ca daca mergeti in cunostinta de cauza si aveti probleme, le spuneti ce scrie pe site si probabil ei vor fi primii care dau inapoi si se rezolva.

18. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    bluee,
    intr-adevar e mai simplu cu HSBC doar ca treb platit 8£/luna. Eu voi incerca si la Barclay's sa vad poate am noroc(nici eu nu stiam de faza asta cum ca nu iti activeaza contul pe loc -mi se pare tare aiurea din partea lor), le spun ca vreau sa fac un direct debit asap si daca imi pot activa contul cat mai repede -avand in vedere ca eu merg in Manchester cine stie poate sunt mai maleabili acolo :)
    Totodata am sa vorbesc si la asigurari (poate stie cineva care si-a facut asig in uk) poate pot plati prima luna cash sau prin credit card din ro si din a 2 luna sa fac direct debit. Am sa incerc orice numai sa nu le platesc alora bani de aiurea - macar sa nu imi para rau. Dar toate astea trebuie facute f rapid (sunat la asig,mers la banca) -in aceeasi zi daca e posibil- pt ca timpul e scurt. numai bine

19. bluee

bluee New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc pentru raspunsuri..
    Am o cunostinta la londra (romanca, lucreaza ca au-pair). Si-a deschis cont la Barcleys insa nu a fost deloc usor..A avut nevoie de o dovada de adresa, familia la care lucreaza a ajutat-o si pana la urma a reusit sa isi deschida contul..
    Planul meu este urmatorul: plec la londra lunea viitoare si stau 3 nopti la un hotel apoi ma intorc in Romania si plec din nou la londra cu o zi inainte de programarea de la Home Office (este mai ieftin asa). In aceste 3 zile sper sa imi deschid cont la HSBC si sa platesc cumva asigurarea (direct debit. Maine o sa trimit un email la HSBC si o sa aflu exact daca pot deschide un cont si mai ales daca pot face o plata (prin direct debit) in aceeasi zi sau in ziua urmatoare. Daca ei imi confirma ca pot face asta problema contului este rezolvata. Tot luni am sa contactez un broker (de la drewberry) sa vad in ce masura ma poate ajuta daca ajung in Uk.. Am mai vb cu acest tip, mi-a facut o oferta de 44 lire/luna la aviva dar conditia este sa fiu in UK.
    Ca adresa pentru card si asigurare o sa folosesc adresa prietenei mele..
    In necunostinta de cauza situatia mi se pare relativ simpla.. Voi sunteti acolo, v-ati confruntat cu situatia asa, va rog sa-mi spuneti ce probleme pot sa apara..
    va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi lungul meu post...

20. bluee

bluee New Member

Trophy Points:
    0
    O alta varianta este sa deschid contul din romania si cand ajung in Uk sa merg la banca si sa activz contul.. In continuare este raspunsul celor de la HSBC...

You may apply for an HSBC Passport account before you arrive in the UK. All you need to do is fill out HSBC’s online application form which can be accessed by clicking here:
    If you have successfully completed and submitted your application, HSBC will contact you back to confirm the details on how to finalise your account opening process. Please note that HSBC will not send you your HSBC Passport pack & debit card overseas. You will only receive these items when you arrive in the UK.
    Yours sincerely,

Sincer, nu stiu ce sa fac.. daca as avea garantia ca pot deschide si utiliza contul in aceeasi zi nu m-as complica cu formularele online. de fapt nu imi este clar daca se face totul online sau prin internet sau daca trebuie trimise prin posta (prin posta se pierde timp).. o s ale mai scriu maine si daca este cineva interesat o sa postez raspunsul lor..

Share This Page