13.9 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asig medic pt yellow card student si self sufficie

Discussion in 'EMIGRARE' started by adnarn, Jun 21, 2011.

1. Hunter45

Hunter45 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc toturor celor care au postat informatii pe acest forum...pe mine personal m-a ajutat foarte mult...multumesc la toti din suflet...si datorita contributiilor voastre marti dimineata plec in UK....mai am o rugaminte...daca citeste cineva acest mesaj si stie un nr de telefon ,informatie exacta unde si cum sa fac ca sa scot o asigurare medicala din Uk ii multumesc anticipat...vineri am programare la croydon...mai am putine zile si vreau sa incep sa demarez acest ultim pas pentru a obtine asigurarea...va multumesc.

2. Lorette

Lorette New Member

Trophy Points:
    0
    Lightplay, iti multumesc inca o data pentru raspuns!

3. mirel_moonspell

mirel_moonspell New Member

Trophy Points:
    0
    0800 043 67 06

01 925 596 143

primul este numar gratuit si al doilea este normal.

Succes si da-ne si noua detalii despre experienta ta.

4. iulynero

iulynero New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare...ma lovesc si eu de aceasi problema ca si majoritatea dintre voi: asigurarea comprehensive de sanatate.

Mi-am facut programarea pt yellow card pentru 29 septembrie, cursul imi incepe pe 26.
    Am vorbit cu cineva de la activequote care mi-a zis ca inca multi romani au contactat-o in privinta asta si mi-a dat un quote de asigurare de la aviva pe care o sa-l atasez. Pretul este destul de bun (22 lire/luna), nu am auzit pe nimeni pe forum sa plateasca atat de putin pentru o asigurare insa ma tem sa nu fie refuzata din cauza ca nu cuprinde ceea ce trebuie.

Insa, doamna cu care am vorbit m-a asigurat ca cei de la Home Office o vor accepta deoarece are si inpatient si outpatient +altele...poate aruncati si voi un ochi pe ea si imi ziceti cum vi se pare.

Multumesc, toate cele bune!

5. cristina.bianca1609

cristina.bianca1609 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Si eu o sa aplic pentru yellow card in curand si din ce am citit pe forumuri optez pentru asigurarea de la aviva. Ce ti-a prezentat acea doamna nu acopera tot ce ofera cei de la aviva. Poti avea si asigurare dentara si tratament psihiatric inclus. Intra pe site-ul de uk al aviva si o sa vezi ca poti bifa si optiunile astea. Asigurarea o sa te ajunga undeva la 33 lire pe luna iar in momentul de fata au o oferta: primele 3 luni de asigurare nu le platesti. Nu stiu sigur daca o sa o accepte cei de la ukba pe asta dar din ce am gasit pe net asta mi se pare cea care acopera cele mai multe lucruri. Eu cel putin la ei o sa-mi fac asigurare..

6. iulynero

iulynero New Member

Trophy Points:
    0
    Din ce am mai citit pe forum, sunt care au primit yellow card fara dental insurance...paote o sa se uite pe asigurare cineva care a primit deja actele si sa imi zica daca sunt ceva diferente intre asigurarea aceasta si cea pe care au avut-o ei.
    Nu de alta, da' si aia 10 lire pe luna conteaza destul de mult. Viata de student -ras2-

Numai bine!

7. mariandima

mariandima New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare as vrea si eu sa intreb ceva referitor la asigurarea medicala...eu mi-am facut o asig medicala la axa si esteo asigurare ASSURE NCD COVER LEVEL 2 EXCESS 1 si platesc lunar 18.30 lire daca imi poate spune cineva ,este buna aceasta asigurare pentru obtinerea yelow card sau voi fi nevoit sa imi fac alta?

8. mirel_negru

mirel_negru New Member

Trophy Points:
    0
    nu este necesara si dental insurance, am vb azi la tel cu cei de la AVIVA si tipu' cu care am vb stia despre ce este vorba, ca am nevoie de aceasta asigurare pentru Yellow, mi-a spus ca este 'comprehensive', astept sa imi vina hartogaraia acasa sa ma uit peste ea.

de plata pe luna am ajuns la 26,14 lire, pentru ca stau in Glasgow si am ales o lista de spitale valabila in Scotia si Irlanda de Nord.

cel mai bine vorbim cu cei de la asigurari si primu lucru sa-i intrebam daca au mai incheiat asigurari pentru aceste cazuri la Home Office.

Bafta tutror.

9. Tatiana

Tatiana New Member

Trophy Points:
    0
    Azi am fost la Home Office in Croydon, cu asiurarea care o aveam si tot ce mai aveam nevoie.. si mi s-a zis ca asigurarea este buna, -dans- -dans- -dans- -dans- era culmea sa nu fie buna, dupa ce am si vorbit cu cei de la aviva , tesco, pentru ce anume am nevoie, etc.. si am luat yellow cardul astazi. Ce fericita sunt.. Va doresc la toti sa luati orice act aveti nevoie cu usurinta si fara mult stress cu toate ca nu prea este asa.

Deci s-a putut si cu asigurare de £18.02 pe luna. :) -bravo- -bravo- -bravo- -bravo-

10. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari tatiana!!!!!
    spune-ne te rog unde ti-ai facut asig? merci

11. Tatiana

Tatiana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos..
    Asigurare mi-am facut la Tesco, cu Aviva.. :)

12. Tatiana

Tatiana New Member

Trophy Points:
    0
    Imi era ca nu va fi buna, dar a fst ok, fara nici un fel de problema, m_a intrebat doar cum se face plata si am zis lunar direct din contul bancar atata tot. :) eu m-am dus acolo cu tot ce primisem de la aviva :)))si asigurarea mi-am facut-o cu cateva zile inainte sa am programarea.

13. Zhan

Zhan New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari, Tatiana -da-da-
    La Tesco? In magazinele Tesco se afla birouri AVIVA sau ai facut online?

Acum as vrea sa intreb si eu ceva legat de asigurarile AVIVA. Pentru ca am intrat la ei pe site, am cerut quote si mi-au dat o asigurare de vreo 30 de lire.

Acesta este site-ul AVIVA? :http://www.aviva.co.uk/health-insurance/

14. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Tatiana,

Pe siteul scris de @Zhan am facut si eu asigurarea, pe mine ma costa 49 lire timp de 9 luni. 3 luni cica sunt mocca, cu un excess de 200 lire/ an. Cum ai reusit sa o scoti asa ieftina Tatiana?
    La pretul asta nu are cum sa nu fie compresiva...cum vor ei.

15. Tatiana

Tatiana New Member

Trophy Points:
    0
    pai, eu am clubcard la tesco, si intrasem pe site-ul lor si dadusem acolo pentru un quote asigurare , in fine, dupa care m-a sunat o doamna acasa (avand detaliile de pe clubcard tesco) si m-a intrebat in legatura cu quote ce am vrut pentru asigurare, acolo imi venise de 30 de lire, si eu i-am explicat la telefon ca eu fiind studenta nu imi permit asa ceva sa platesc :D pe luna si daca ar avea ceva ca pret mai jos ar fi superb, si mi-a mai taiat din cele incluse ce nu aveam nevoie (eu) si am ajuns la pretul ce am ajuns ai asta a fost. am dat detaliile de pe debit card la telefon s-s decis situatia .. am stabilit ce era de stabilit si gata. prin telefon am facut tot.

16. Zhan

Zhan New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult pentru raspuns!

Am intrat si eu pe site-ul Tesco si nu resusesc sa gasesc asigurare AVIVA la ei.
    Tot ce gasesc este AXA PP (By completing the details requested and submitting them to us at AXA PPP healthcare you will get a quote for Tesco Health Insurance.)

Ce fac? Nu ma uit unde trebe? -nu-stiu-

eu aici m-am dus: Tesco.com
    Tesco Bank
    Insurance
    Health insurance

17. Tatiana

Tatiana New Member

Trophy Points:
    0
    tot pe acolo m-am dus si eu. dar aviva am vazut pe hartii cand au venit acasa , pana atunci nu am stiut. :) si aviva e prin tesco.. sau viceversa.. nu stiu cum, mie mi-au zis cei de la home office de tesco , aviva cand m-au refuzat prima oara ca nu am avut aceasta asigurare. :) te pup.

18. mariandima

mariandima New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare as vrea si eu sa intreb ceva referitor la asigurarea medicala...eu mi-am facut o asig medicala la axa si esteo asigurare ASSURE NCD COVER LEVEL 2 EXCESS 1 si platesc lunar 18.30 lire daca imi poate spune cineva ,este buna aceasta asigurare pentru obtinerea yelow card sau voi fi nevoit sa imi fac alta? va rog mult de tot daca a avut cineva asemenea asigurare si daca este buna daca o accepta cei de la croydon?sa imi spuneti va rog

19. AnthonyMP

AnthonyMP New Member

Trophy Points:
    0
    pe mine m au respins acum cateva zile pe acest motiv comprehensive medical ensurance … aveam una din romania iar de la croydon mi au trimis dosarul la seffield. dupa 2 luni si ceva acte cerute de ei si trimise de mine (dovada de contract de munca, si asigurare) m au respins … cand mi au cerut dovada de asigurare mi am facut o polita pe un an de zile la aviva uk motivul a fost ca aveam selectat reduced out pacient limit 500 pound …. asta ptr ca asigurarea sa fie mai ieftina si nu credeam ca vor avea motiv sa ma respinga din aceasta cauza … e 33/luna

20. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Tatiana,

Pe siteul scris de @Zhan am facut si eu asigurarea, pe mine ma costa 49 lire timp de 9 luni.(La pretul asta nu are cum sa nu fie compresiva...cum vor ei) 3 luni cica sunt mocca, cu un excess de 200 lire/ an. Cum ai reusit sa o scoti asa ieftina Tatiana?

Scuze...e o rectificare la postarea de mai sus

Share This Page