22.8 C
London
Wednesday, May 24, 2017
£1 = 5.27RON / €1.16 / $1.30

Asig medic pt yellow card student si self sufficie

Discussion in 'EMIGRARE' started by adnarn, Jun 21, 2011.

1. adnarn

adnarn New Member

Trophy Points:
    0
  2. adnarn

adnarn New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Si tot cautand despre aceasta noua conditie de obtinere a cardurilor colorate am dat peste un link

http://www.easyexpat.com/forums/eea-com ... 15773.html

Daca nu e in acord cu regulamentul forumului rog moderatorii sa-l stearga. Multumesc!

3. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0

Incepand cu data de 20 Iunie 2011 intr-adevar UK Border Agency (HO) ne cere chestia asta suplimentara, adica "comprehensive sickness insurance". Inca nu am avut timp sa ma documentez, dar se spune ca ar fi prezent si in Immigration Regulations 2006.

asta apare in noul BR1:

si asta in noul EEA1:

Cardul NHS ar fi o solutie, dar nu in toate cazurile este acceptat de catre UKBA - din ceea ce se aude.

Numai bine,

K

Later edit:

PS
    Ceea ce e FOARTE deranjant e ca ei incearca sa te oblige sa faci o asigurare medicala privata in cazul in care vrei sa stai in UK mai multi ani, sau definitiv. Ma intreb cati dintre cetatenii englezi au o asigurare privata...

Cel putin asa vad unii asiguratori din UK:

Sursa

4. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

de acum inainte cine stie ce acte mai baga cei de la croydon , asta drept dovada ca s-au saturat de atata emigranti, este numai parerea mea
    -hipno-

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Asigurarea a fost intotdeauna conditie pentru studenti si self sufficient. N-au facut decat sa ne trateze ca pe niste cetateni EEA (multumim din inima partidului!) din punctul asta de vedere (doar).
    Faptul ca n-a fost ceruta asigurarea pana acum a fost o tratare mai 'relaxata' a studentilor romani (din punctul asta de vedere).

Magaria UKBA e faptul ca introduc un nou formular, o noua conditie pe care lucratorii lor trebuie s-o verifice fix din ziua X fara sa anunte inainte nici in categoria stiri a site-ului lor, nici prin alte metode. Ma intreb oare alesii nostr... ai 'lor' de la ambasada stiau ceva de chestia asta? Spun magarie, pentru ca desi in lege se specifica faptul ca un student trebuie sa aiba asigurare, pe vechiul BR1, si pe site-ul UKBA nu era specificata asigurarea medicala ca dovada obligatorie, si banuiesc ca nu sta toata lumea sa caute o lege si s-o interpreteze, ci se ia dupa un ghid, o informatie de pe site-ul UKBA. Si atunci de unde sa stie romanul ca fix din ziua X trebuie sa aiba asigurare la dosar, cand pana acum nu era ceruta (chiar daca scria in lege)?

6. adnarn

adnarn New Member

Trophy Points:
    0

Da, asta e...nu ne reprezinta nimeni nicaieri. Cei care trebuie sa ne reprezinte nu-si reprezinta decat interesele personale, bine ca i-am votat, greseala noastra...

In alta ordine de idei, ce ar insemna aceasta asigurare de sanatate, daca stie cineva? e musai sa fie facuta in UK sau e valabila si cea facuta in ro la o campanie privata?

Multumesc!

7. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

Sursa[/quote]

Da, este inconvenient dar este logic, si un lucru bun, iar englezii mereu isi iau asigurare medicala cind merg in alta tara ( noi cel putin mereu ne luam, absolut intotdeauna) . Iar in UK nu le trebuie, fiind englezi si platind taxe. Un roman care aplica pt Y C ce taxe plateste? Nici una pina nu incepe sa lucreze. Cred ca asta e singura logica.
    Dar este inconvenabil si scump si enervant, imi dau seama. Avem si noi aceeasi problema!! Am gindit mai su si din p de v al unui roman si din p de v al unui englez.

8. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0

@ Silverfern
    E o intrebare retorica, dar totusi este un raspuns. De pe siteul romani-online.co.uk , nu? :p (jk)

Acum o chestie mai serioasa, in lege specifica clar ceea ce ai spus tu (studenti si self sufficient), dar cum e daca aplici ca jobseeker (ma refer la cetateni din tarile A8)? Ai idee?

9. Anonymous

Anonymous Guest

20 June 2011

We have today published updated versions of our BR1 application form and policy guidance.

The form should be used by Bulgarian or Romanian nationals who want to apply for authorisation to work in the UK.

The new versions have been published to clarify the types of documentary evidence required for self-employed persons and students. We have also included a new requirement to provide evidence of having comprehensive sickness insurance.

The revised form and guide (version 06/2011) should be used for all applications made on or after 20 June 2011.

sursa : http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... form-guide
    +=============================+
    Deci daca aplici acum bagi si asigurarea aia auzi Compresive ca la masini sa nu alegi third part :D

10. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

intrebarea este numai ptr sudenti si self se cere asigurare sau si ptr restul gen: AWC, BC?

11. dudu91

dudu91 New Member

Trophy Points:
    0

Da explicati putin in ce consta aceasta asigurare medicala si de unde putem sa o luam. Va rog frumos.

12. Anonymous

Anonymous Guest

Daca te uiti la acel citat au pus FULL Stop si dupa aia au zis : ".We have also included a new requirement to provide evidence of having comprehensive sickness insurance.
    "
    .
    Deci Evident toti nu conteaza.Sunt niste bani la buget sau la firmele de asigurari.

13. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
  14. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

M-am uitat ei eu la link dar cred ca in baza formularului BR1, informatia data acolo de persoana respectiva este eronata!
    Cum sa vrea cei de la UKBA your NHS card? NHS care NU inseamna private medical insurance, ci, impreuna cu Free schools, NHS si Benefits ( housing, money etc) sint toate "Public funds". Ele sint benefits si NU sugereaza ca nu esti povara statului. Din potriva!
    Cred ca singura dilema ramine, ce fel de asigurare medicala privata, de aici in UK sau din Romania?

15. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

16. adnarn

adnarn New Member

Trophy Points:
    0

A reusit cineva sa-si faca programare telefonica azi?

Ca eu nu :)inca, dar ma las eu...

Si vi s-a intamplat sa vi se ceara datele, sa le ziceti numele, data nasterii si tara de origine si apoi sa va zica ca nu sunt locuri? :) cred ca nu i-a placut ca sunt din Ro... -da-da-

Dar online ati mai reusit? cand e momentul prielnic sa caut online? dimineata? dupa-masa? (sau dupa scaun -ras4- )

17. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0

@agnb1

Eu am spus asta.

Sa presupunem ca sunt student (nu am bani), vin in UK pt. o luna sau un an sau 3 ani (nu conteaza). Din moment ce suntem in EU cardul EHIC ar trebiu sa fie acceptat (ceea ce si este). Deci eu daca nu vreau (sau nu am bani de) asigurare privata, indiferent daca o fac in UK sau in tara, platesc frumos CAS-ul in Ro., Ro. i-mi emite EHIC pe baza cotizatiilor, si daca patesc ceva ma folosesc de EHIC (care e gratuit cu conditia sa platesti CAS-ul in Ro.) Cine ma opreste sa nu fac asta pe toata durata studiilor? Pe mine sa nu ma oblige nimeni sa platesc private insurance.

Sa presupunem ca sunt self-suficient. Asta inseamna ca am bani, daca am bani atunci intr-adevar ma pot pune sa platesc si private insurance in cazul in care e vorba de o sedere mai lunga sau chiar permanenta.

Deci ca sa puna povara asta pe un student mi se pare anormal... mai ales ca taxele vor fi 9000 pounds de la anul...

@adnarn
    In urma cu 3 minute am inchis telefonul. "We are fully booked for EEA1." - Lovely!

@ All
    Atentie cand faceti o programare online si nu reusiti sa va duceti. Daca nu anulati programarea (telefonic) inainte de data in care ar fi trebuit sa va duceti, contul va fi blocat cu acea programare, si nu veti mai putea face alte programari. Va trebui un alt account cu alt e-mail.
    Tocami am patit-o.

Numai bine,

K

18. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0

Tocmai am citit noul formular BR1 in care scrie alb pe negru urmatoarele:

"If sections 4 (Students) and 5 (Self-sufficient) have been completed: evidence of comprehensive sickness insurance cover in the UK and funds to show you are economically self-sufficient, e.g. a bank statement. If these funds come from a family member, evidence of their employment or funds should be supplied.
    Evidence that the applicant has Comprehensive Sickness Insurance (CSI) as required under the Immigration (European Economic Area) Regulations 2006. "

Am citit cu atentie la sectiunea self employed si nu cere nicaieri aceea asigurare:

"If section 3 has been completed, evidence to show you are self employed including:
    Invoices including addresses and contact number of clients
    Contracts including addresses and contact numbers of clients
    References including addresses and contact numbers of clients
    Recent bank statements. These can be originals or, if online statements, must either be stamped and signed by the bank or accompanied by a letter from the bank confirming the account details and that the information is correct.
    Registration with HMRC "

Toate aceste detalii sunt scrise la paragraful 9.2 si anume Documentary Evidence

19. Anonymous

Anonymous Guest

Noi doar discutam.Atia-s batuti in cap.Ei stiu sa ceara asigurarea asta acum si pentru ei nu va conta care e statutul tau.Treci pe acolo pe la ei trebuie sa ai si asta.Am vazut ca si la denaturalisation la schimbarea cetateniei acum sa bagat asta sau presupun ca era.O sa dau si eu un compare la asigurari da ce amk gasit eu compresive e cam de la 35£ in sus pe luna cred.Stie cineva vreo asigurare de acest gen compresive la un pret bun? Mercic

20. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0

@ lovelyd
    La self-suficient m-am gandit (vezi si ultima parte a postul meu anterior).
    Am corectat.

Share This Page