6.8 C
London
Saturday, January 18, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

As dori si eu cateva Informatii / Sfaturi

Discussion in 'ARHIVA' started by nicuata, Mar 13, 2008.

1. nicuata

nicuata New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut! -hello- ello-

Sunt din Iasi si o sa ajung si eu in UK pe la inceputul lui april 08. Am terminat facultatea si acuma sunt la un master in primul an din doi. Am aplicat la un program, Concordia, si o sa muncesc undeva langa Bristol la o ferma cateva luni[pe baza unui contract, ca student]. Pe timpul sederii mele la acea ferma as dori sa-mi fac actele necesare, ca dupa terminarea perioadei de lucru in agricultura ..sau mai inainte sa sa imi pot gasi altceva de lucru in legalitate.
    As dori sa-mi spuneti pasii care trebuie sa-i fac.. in obtinerea acestor acte.
    Va multumesc si astept parerile celor cu experienta in UK :).
    -thankyou- hankyou-

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Presupun ca te referi la self employment, caz in care deja sunt informatii dezbatute pe cateva subiecte in acest forum.
    Tutorialele pt inregistrarea ca self employed, pt aplicatia BR1 pt certificatul galben, pt National Insurance Number si multe altele le gasesti atat in forum la sectiunea UK de la A la Z cat si in rubrica Nou Venit (in dreapta paginii sus).

Daca ai totusi nelamuriri, verifica subiectele existente din forumul Emigrare - Self employment.

Succes!

3. nicuata

nicuata New Member

Trophy Points:
    0
    ms.. o sa incep sa rasfoiesc.. prin forum.. -takecare- akecare-

4. aronoele22

aronoele22 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Nicu!
    Si eu voi merge in uk la fel ca si tine. Suntem in aceeasi situatie.Am terminat si eu fac, Insa nu m-am inscris la master.Sunt si eu moldoveanca de-a ta(botosani).Si eu tot la ferma voi merge in uk prin Concordia. Ceea ce stiu eu este: ca sa lucrezi legal ai nevoie de 12 luni lucrate legal in uk. Dupa aceste 12 luni poti aplica pt blue card. Ca sa acumulezi aceste 12 luni poti continua munca de la ferma o solutie este sa te inscrii la un colegiu. In industria hoteliera, de exemplu. Cam atat pt moment pentru ca nu prea am timp sa sciu. Am sa revin. -sorry- orry-

5. crisze24

crisze24 New Member

Trophy Points:
    0
    URGENT!
    Trebuie sa ajung in Maea Britanie in aproximativ o saptamana
    Pot ajunge acolo cu buletinul ?CI
    Va rog , daca e posibil sa raspunda cineva care chiar a reusit sa treaca doar cu buletinul
    Multumec mult
    o seara frumoasa

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Poti ajunge in UK doar cu buletinul fara nici o problema.
    Greul vine dupa aia...

Share This Page