18.7 C
London
Monday, August 08, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

are dreptate oare ?

Discussion in 'SEZATOARE' started by bichonu, Aug 8, 2008.

1. bichonu

bichonu New Member

Trophy Points:
    0
    Ceea ce am sa va scriu mai jos ,este scris de o donsoara ziarista , propietara si a unui bine mediatizat site despre prostia romaneasca , va pun comentariul ei mai jos :

M-am decis s? enervez ?i mai tare.
    Vorbi?i în comentarii despre valorile României, adev?ratele valori ?i tradi?ii, nu? E jignitor s? îl nume?ti ??ran pe cel care scuip? pe strad?, fur? o ciocolat? din supermarket, se îmbrac? în trening adibas la mol, î?i umple sticla de ap? de la baie în club. E jignitor nu? De ce? Întreba?i-v? de unde provin toate astea.
    România este o ?ar? format? în mare parte din ??rani. Da, ??rani. Fix ??rani.
    -explain- xplain- Cine are pl?cerea enorm? de a lua acas? bunuri moca, chiar dac? nu au nevoie de ele? Cine colec?ioneaz? cutii de margarin? s? fac? piftie în ele? Cine nu arunc? pungile alea nenorocite de la supermarket, ca s? le pun? pe post de co? de gunoi? Cine populeaz? o pia?? în care se ?ine un spectacol, eventual pre-electoral? Cine e la coad? la mici? Cine m?nânc? 5 pâini pe zi, c? altfel le st? mâncarea în gât? Cine are bagajul cel mai mare în aeroport? Cine escaladeaz? bosche?i ?i garduri pentru a traversa Bd-ul Iuliu Maniu, decât s? mai fac? 10-20m pân? la trecerea de pietoni? Cine arunc? pe jos ambalaje, pentru c? nu e un co? de gunoi în apropiere sau pentru c? ‘ce, io’s singuru’ care arunc?’? Cine bea ultima gur? de suc înainte s? se ridice de la masa unui bar, s? nu r?mân? nimic c? doar a pl?tit pentru b?utura aia? Cine se duce la nunt? ?i pleac? acas? cu mâncare în traist? pentru c??el chipurile? Cine ascult? melodii la telefon, f?r? c??ti? Ce femei de vârsta a 3-a vorbesc în dezacorduri sub pretextul ‘las? mam? c? suntem în familie, nu ne aude nimeni’? Cine sare la b?taie în club c? ’s-a uitat unu la nevast?-mea’? Cine gânde?te cu pumnul ?i stomacul? Americani, arabi, nem?i cumva? Nu fra?ilor, sunt românii, neamurile noastre. De ce la toate evenimentele vezi ziari?tii înfulecând la bufetul de protocol pe ner?suflate, dup? care îi vezi c? îndeas? în traist? câte ceva? De ce a ajuns s? fie termenul de ??ran generalizat? C? am vrut eu? C? a vrut icsulescu? A?a era pe vremuri, ?la de la ?ar? nu avea ?coal?, era cioplit cu toporul.

Eh ?i ce, vi se pare c? am evoluat? Nu, n-am evoluat. Pentru unii evolu?ia a constat în buticul deschis în 90 dup? revolu?ie, din care au început s? fac? bani. Sunt ?ia care se dau cu Cayenne-uri pe Magheru. Tot ni?te ??rani sunt ?i ei. În ce ?ar? din Europa mai vezi ma?inile luxoase din Ro? Românul este un frustrat care î?i dovede?te valoarea prin achizi?ii. Ne d?m cu Aston-uri, Ferrari ?i alte tipuri de fier brand-uit, în timp ce nu ?tiu ce prin?/duce/mare baron se plimb? prin Italia cu un Fiat Punto proprietate personal?. Ce-i trebuie mai mult. P?i nim?nui nu-i trebuie mai mult decât are nevoie, decât românul. Serviciile în România sunt de c?cat. Da, de c?cat. Prestatorii de servicii sunt Dumnezei, tu e?ti un sclav. Românul de s?rb?tori rupe norma la cump?r?turi, umple 3 frigidere. S? fie. S? aib? ce s? pun? pe mas?! S? nu moar? de foame.

Ce te a?tep?i de la o na?iune care gânde?te cu stomacul? Mai avem noi cumva alte valori? Sunt, dar pu?ini. De ce sunt atâ?ia care neag? ?i nu-?i accept? soarta/condi?ia? T?ranul ?la de la ?ar?, care-a tr?it toat? via?a printre vaci ?i oi, e un om mai bun decât ??ranul de la metrou care escaladeaz? balustradele. E OM. Eu nu am copil?rit la ?ar?, nu am rude la ?ar?, nici bunici, nici str?bunici. Irelevant. ??ranii sunt ?ia de la ora? acum. ?ara, ferma, dobitoacele, porcii, vaciile, animalele. To?i sunt prin ora?e.

Tr?im într-o ?ar? în care fiecare om e care pe care, pe to?i îi roade burta, to?i au un cu?it la spate ?i sunt preg?ti?i s?-l arunce cu prima ocazie, pentru o buc??ic? de carne. Suntem ni?te primitivi. ?i nu exist? remediu. Haita e prea mare. Nu sunt vreo patrioat? înr?it?, dar nici adepta emigr?rii la ‘mai bine’. M-am obi?nuit cu ideea, ignor. Dar mi-ar pl?cea s? v?d mai mult? lume care con?tientizeaz?, gânde?te, proceseaz?, ajut?, face. ?i nu arunc? ambalajul pe la spate, s? nu-l vad? nimeni.

Asta pentru c? exist? oameni care scuz? inesteticul de genul ?sta, cu pretexte cretine ?i f?r? sens.

M? întreba un prieten acum ceva timp dac? fumez sau trag ceva înainte s? scriu pe site. Nu, n-am nevoie de stimulente s? v?d realitatea ?i s? o descriu.
    -explain- xplain- -explain- xplain-

2. Anonymous

Anonymous Guest

nu cred ca am citit vreo porcarie mai mareunde ai gasit chestia asta? cum o cheama si in ce ziar a putut publica asa ceva? daca e jicnitor? -slap- lap-

ce au taranii, cu persoanele care nu au cei 7 ani de acasa?

"Cine arunc? pe jos ambalaje, pentru c? nu e un co? de gunoi în apropiere sau pentru c? ‘ce, io’s singuru’ care arunc?’?" ????....sa vina in Reading sa vada cum ploua cu pungi si am vazut personal nesimtiti...care nu erau romani..

"Cine are bagajul cel mai mare în aeroport? " am vazut in Stansted, 3 rusoaice care dupa ce si-au dat bagajul la check in, se intrebau cite bagaje au dat si daca le-au dat pe toate, numarau si nu mai erau sigure...

"În ce ?ar? din Europa mai vezi ma?inile luxoase din Ro?" -sunt peste totElvetia, Germania, Italia, UK!

"Tr?im într-o ?ar? în care fiecare om e care pe care, pe to?i îi roade burta, to?i au un cu?it la spate ?i sunt preg?ti?i s?-l arunce cu prima ocazie, pentru o buc??ic? de carne. Suntem ni?te primitivi. ?i nu exist? remediu. Haita e prea mare."

Romania este ca o "jungla" in care fiecare se zbate sa supravietuiasca. dar nu poti sa-i faci "primitivi" - nu poti sa-i judeci, ptr au avut parte de 50 de ani de comunism si inca 20 de ani de ...jafuri.

"Nu sunt vreo patrioat? înr?it?, dar nici adepta emigr?rii la ‘mai bine’. M-am obi?nuit cu ideea, ignor. Dar mi-ar pl?cea s? v?d mai mult? lume care con?tientizeaz?, gânde?te, proceseaz?, ajut?, face. ?i nu arunc? ambalajul pe la spate, s? nu-l vad? nimeni."

d-na se pricepe f bine la criticat...dar cind e vorba sa faca ceva...prefera sa ignore! lucrurile nu se schimba asa! trebuie luata atitudine!

Cocl: daca e jicnitor?" da: la adresa lui Marin Preda, a lui Ion Creanga si lista poate continua...e strigator la cer -shout- hout- , revoltator -slap- lap- ..cine i-a permis sa publice asa ceva!!! .. nu se poate sa gerenalizezi asa o tara intreaga!

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    "D'nsoara" care a scris chestia respectiva are ,vorba cantecului,niste frustrari de provinciala.
    Faptul ca observi si exponentiezi mitocania si marlania unora din Romania,sau de oriunde altundeva,nu-ti da dreptul sa generalizezi la tot romanul.Dar unii asa inteleg cica ca se face gazetaria -handlaugh2- andlaugh2-
    I-as sugera d'nsoarei respective un Margineanu-"Tango-Jurnalista feminista"

4. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    In mare parte astia-s romanii

5. karina27f

karina27f New Member

Trophy Points:
    0
    Avem si noi....taranii nosti, e drept dar daca ne uitam in jurul nostru tot la a doua casa locuieste o familie de asiatici....care in opinia mea sunt mult mult mai tarani decat taranii nostri. -fingernose- ingernose-

6. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    citind acest articol,care este o blasfemie la adresa taranimii romanesti,mi-am dat seama ca habar nu are ce inseamna TARAN in adevaratul sens al cuvantului.d-ra sau mai bine zis aceasta creatura nebuloasa,confunda notiunea de taran cuindividul necivilizat,pe care il gasim la tot pasul(din pacate),in zilele noastre fiind parca mai prezent ca oricand.chiar ea spune ca nu are descendenti la tara,ceea ce se si vede,pt ca altfel n-ar vorbi defaimator la adresa taranimii.habar nu are de munca grea de la camp ,de nenorocita de colectivizare,in care bietii munceau de dimineata pana seara la propiul pamint,dar la recoltare primeau doar 20-25% din el (restul il lua statul).ce stie de eforturile de a-si trimite copii la scoala la oras,de ingrijitul animalelor.?.a fost vreodata in vizita la o familie de tarani?ospitalitatea si modestia lor e fara cuvinte ...cine a fost in Maramures stie ce spun.sau chiar in alta zona.e adevarat ca s-au schimbat multe dupa/90,dar obiceiurile stravechi,graiul nu a suferit o schimbare majora.acesti tarani de la tara,plecati si ei pt un trai mai bun,se intorc cu drag acasa,de sarbatori se imbraca in portul popular si vorbesc in graiul morosenesc(ma refer la zona din care provin)si se inchina la D-zeu cu evlavie.din pacate nu m-am nascut la tara,dar unele vacante le petreceam la bunica,pe care o vedeam muncind de dimineata panaa seara,iar noaptea tarziu o prindea citind din Biblie.dimineata tot ea se trezea prima si o lua de la capat.oare cati se regasesc in aceste imagini cu bunicii lor ?eu zic ca multi.inchizand ochii incerc sa fac o paralela cu ,,,,taranul,,,descris de ziarista si nu-mi iese,acest individ se regaseste mai degraba langa noi:pe trotuare,in baruri,in metrou,in piete,in scoli(in tara e prezent non-stop) si nu putem impiedica acest lucru.ce putem face?sa-l ignoram si sa multumim la D-zeu ca noi nu suntem asa si sa mergem mai departe gandindu-ne ca noi nu -i vom lasa pe copiii nostrii sa ajunga ca el.doar atat putem face,deocamdata.sa concluzionam,ca am scris deja prea mult desi acest subiect poate fi dezbatut inca mult si bine.pacat ca nu cunoaste dex-ul si ca mai ales vorbeste gura care cateodata bate...! e o vorba valabila din popor:cica,,omul nu e prost destul ,daca nu e si fudul,,! o fi stiut taranul ce vrea sa spuna,nu credeti? -kiss- iss-

7. karina27f

karina27f New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca ziarista a folosit termenul de "taran" la modul figurativ, nu propriu. -badteeths- adteeths-

8. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    România este o ?ar? format? în mare parte din ??rani. Da, ??rani. Fix ??rani.

DU-TE TU! CHIAR!? NOROC CU ORASENCELE CA TINE!

-explain- Cine are pl?cerea enorm? de a lua acas? bunuri moca, chiar dac? nu au nevoie de ele? -

NU STIU, IA ZI-NE CINE?? BUNICA-TA FACEA ASA??

Cine colec?ioneaz? cutii de margarin? s? fac? piftie în ele?

NU STIU, DAR PRESUPUN CA TU STII...NU??

TARANUL BATAL VINA! CIUDAT CA EU NU PREA AM VAZUT-SAU NU A VAZUT DELOC- TARANI MANCAND MARGARINA, PE LA NOI LA TARA ISI FAC SINGURI UNT DE CASA, DA MNO, DACA ZICI TU, ASA O FI!Hai mai ca ne-ai dat gata sa vedem ce urmeaza ....

Cine nu arunc? pungile alea nenorocite de la supermarket, ca s? le pun? pe post de co? de gunoi?

Ma io nu stiu cine nu le arunca da buna-mea sigur nu-i printre ei ca VECI n-o pus picioru in supermarket, no, ma crezi or nu, da asta-i adevaru, daca asa crezi tu ca taranul roman se aprovizioneaza de la supermarket....inseamna ca il cunosti bin ede tot...Parca aici in UK ni se spune sa reciclam pungile si chiar au ajuns sa coste acele pungi in unele suprmarketuri pentru ca sunt folosite o singura data , apoi aruncate, si nu sunt usor degradabile....da ma rog, ce stiu eu taranca de mine...

[i]Cine populeaz? o pia?? în care se ?ine un spectacol, eventual pre-electoral?[/i]

Cu asta m-ai nimerit. Chiar in week-endu asta am fost la National Galleries, iar in piata din fata ...ce sa vezi!!! TUlai!! O multime de tarani (de toate natiile) urmareau un spectacol. No -sambata viitoare merg sa le spun sa nu se uite, ca doar nu-s tarani ...nu? Nu-i frumos sa te uiti, ai dreptate! Taranie curata!

Cine e la coad? la mici?
    - nesimtitii, imbuibatii, nu le mai ajunge slana si stau la coada la mici....ce ruuuusinneee!!! Domnilor, sa nu mai stati la coada la mici, sa va bagati in fata, ca asa e frumos...si domneste....

Cine m?nânc? 5 pâini pe zi, c? altfel le st? mâncarea în gât?

- paaai, eu nu le-am numarat, dar am auzit ca painea de casa ajuta la digestie....dar tu chiar stai sa te uiti si in gura lor cata paine mananca....pai stai draguta...ca tu numeri...si ei mananca....

Trecem peste unele dintre aberatiil exprimate la tine si ajungem la :

Cine gânde?te cu pumnul ?i stomacul? Americani, arabi, nem?i cumva? Nu fra?ilor, sunt românii, neamurile noastre

Americanii???!! Doamne feri! Aia gandesc cu contu din banca si in functie de pretul petrolului. Arabiii???? Nici vorba. Chiar acum am vazut cum or omorat o fata de 16 ani cu pietre pentru ca a vorbit cu un tanar sunit, ea fiind shiita...mnooooo, astia-s suuuper civilizati fata de noi, bine zici tu oraseanco... Nici nemtii, nuu, nuuu gandesc aia cu stomacu. Aia nu gandesc deloc, actioneaza ca niste roboti, ai dreptate ca nu suntem ca ei...

De ce la toate evenimentele vezi ziari?tii înfulecând la bufetul de protocol pe ner?suflate, dup? care îi vezi c? îndeas? în traist? câte ceva?
    Ei hai, hai nu fii asa de dura cu breasla ta, ca si tu doar tot in domeniul asta lucrezi...lasa mai sa traiti si voi, ca la cate aberatii scoateti nu puteti trai din munca, asa ca noroc cu bufetele astea si cu protocoalele ...da-i nainte!

Românul este un frustrat care î?i dovede?te valoarea prin achizi?ii. - si zici ca prea isi iau taranii Ferari...

Ei acum nu mai merge....ca daca romanul e taran.... numai merge sa zici ca taranii isi dovedesc valoarea prin achizitii....hai mai , ce naiba, incurcam oalele...hai sa-ti spun eu cum sa-i numesti pe astia cu achizitiile - CIOCOI (vechi si noi)....Macar de ar avea taranii romani Ferarriam fi departe, nu unde suntem azi...eu nu cred sa vad ziua aia in care sa iba taranul roman Ferarri....da nu se stie niciodata...

Ce-i trebuie mai mult. P?i nim?nui nu-i trebuie mai mult decât are nevoie, decât românul.
    - se zice ROMANULUI in aceasta situatie, dar ma rog, sa trecem peste...romanul, draga scriitoare, e cel mai sarac din Europa....e posibil sa ai dreptate, ca nimanui sa nu-i trebuiasca atatea...pentru ca nimeni nu are atatea lipsuri....aici nu te contrazic....

Românul de s?rb?tori rupe norma la cump?r?turi, umple 3 frigidere. S? fie. S? aib? ce s? pun? pe mas?! S? nu moar? de foame.

Pai daca face foamea tot anul, macar de sarbatori sa manance si el...de ce esti atat de malitioasa...tu chiar ai o obsesie cu cat mananca romanul...inainte ii numarai bucatile de paine ingurgitate, acum te iei de faptul ca mananca mult de sarbatori....da lasa-i draga pe romani sa manance macar de sarbatori. Pentru liniste ta personala iti aduc la cunostinta faptul ca suntem cel mai slab (fizic) popor din Europa, iar englezii sunt cei mai grasi. Acuma eu zic ca englezii mananca mult mai mult ca noi, ca de aia is ei mai grasi...logic, nu? Da tu o dai intr-una cu cat mananca romanul, stai linistita, nu mananca atat de mult pe cat ti se pare tie....

Ce te a?tep?i de la o na?iune care gânde?te cu stomacul? Mai avem noi cumva alte valori? Sunt, dar pu?ini. - sunt, dar putine nu putini, ca vorbesti despre valori, in fine, poate gresesc eu ca nu sunt jurnalista ca dumneavoastra...da, avem si noi valori, daca nu le cunosti nu inseamna ca nu exista...dar crede-ma nu suntem toti un neam obsedat de mancare....please believe me you!

Nu iti dau exemple de valori pentru ca le-asi jigni mentionandu-le numele in aceasta porcareala...

Tr?im într-o ?ar? în care fiecare om e care pe care, pe to?i îi roade burta, to?i au un cu?it la spate ?i sunt preg?ti?i s?-l arunce cu prima ocazie, pentru o buc??ic? de carne. Suntem ni?te primitivi. ?i nu exist? remediu. Haita e prea mare
    - ei cum sa--i roada burta daca mananca 5 paini pe zi, stau la coada la mici, se indoapa cu margarina si isi fac piftie in cutiile ramase...ba mai si fura ciocolata din supermarketuri (al naibii taran!) ce nbaiba, cat poate sa manance si taranul roman....nu crezi ca exagerezi? Dupa descrierea ta suntem mai rau de o suta de ori decat in conflictul dintre Hutu si Tutsi dar nu stiu de unde iti iei inspiratia....ca din realitate nic intr-un caz....chiar, ai urmarit un film cu razboiul din Rwanda,ai adormit, te-ai trezit intr-un cosmar si ai scris tampeniile astea...OK, te iertam, nu face nimic, dar trezeste-te inainte sa intri pe Net, data viitoare....

M? întreba un prieten acum ceva timp dac? fumez sau trag ceva înainte s? scriu pe site. Nu, n-am nevoie de stimulente s? v?d realitatea ?i s? o descriu. -- hmmmm, ar fi si asta o varianta, pe langa aia cu cosmarul....prietenul asta nu e prost...esti sigura ca nu pui mana (sau gura) pe nimic...??? Ia mai verifica....

Eu nu am copil?rit la ?ar?, nu am rude la ?ar?, nici bunici, nici str?bunici. Irelevant. --- nici strabunici??/! Wow ! Dar stra stra bunici? Si aia tot de la oras erau? Impresionant! Si atunci cu ce drept iti bati joc tu de taranul roman? Te uiti la asa zisii oraseni de teapa ta care te inconjoara si te crezi muuuuult superioara -eu as zice snoaba, dar nu vreau sa te mai jignesc , te jignesti tu si singura - si tragi concluzia ca ei nu pot fi tot oraseni ca tine. nu? E clar ca sunt tarani!

Daca scrii, alege-ti cuvintele mai bine, pentru ca taranul roman nu isi pune pungile de la supermarket unde nu calca niciodata la gunoi- pe care nu-l are pentru ca recicleaza totul, inclusiv balega de la vaca...Si nu, nu fura ciocolata de la supermarket, nu sta cu cutitul la spate pentru o bucatica de carne...Cum sa-ti explic eu ce e taranul.ce e taranul se invata in zilele, lunile, anii petrecuti la tara alaturi de bunici, cand se trezeste bunica la 4 dimineata ca sa nu o prinda soarele dormind si incepe munca, alergatul, truda, pentru o bucatica de paine ce nu e deloc cele 5 paini pe zi pe care le vezi tu,in REALITATE... cum iti place sa spui....Taranul roman are mainile batatorite de munca, miroase a pamant, a iarba, a lapte, a animale chiar...el e una cu gospodaria lui- lumea lui- .pe el nu-l intereseaza spectacolele electorale, as acum te temi tu, pe el il intereseaza munca lui, animalele, pamantul, casaTaranul e cuminte, si nu lua in sens peiorativ acest cuvant...taranul roman are o gandire nepervertita de mizeria orasului...o gandire curata, clara...el isi vede de munca lui...isi cunoaste rostul sub soare...nu se plange, nu are "depresii", nu are crize de personalitate....nu sta cu cutitul la spate pentru o bucatica de carne...pentru el munca si pamantul sunt lucruri sfinte....

Tot sfinte sunt si sarbatorile la care tu crezi ca se prea indoapa cu de-ale gurii....nu, pentru el acele zile sunt sfinte si le asteapta cu ce are el mai bun, pune pe masa tot ce poate pune ...si se bucura! Atunci se bucura taranul roma... in rest tace, indura si trudeste....ca sa vina apoi una ca tine, care nu are bunici, strabunic etc la tara, dar careia i se pare absolut normal sa arunce cu noroi asupra lui, sa-l ia la rost ca nu are grija de pungile de la TESCO, ca fura ciocolata de la supermarket si dupa ce o mananca mai si arunca ambalajul pe jos...ba mai sta si la coada la mici... e trist ce scrii, dincolo de orice, e foarte trist si nedrept...bine macar ca taranul roman nu se opreste la astfel de cuvinte, nu il ating, nu il doboara....acestea ii coboara insa pe cei care le folosesc....

-lasy- asy-

Share This Page