24.5 C
London
Tuesday, June 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Jan 8, 2007.

1. cressida

cressida New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Mare sarbatoare mare -ww- -ww-Dupa ce ieri am sunat si mi-au zis ca mi s-a trimis o scrisoare dar ca nu poate sa imi spuna ce e in ea si dupa ce noaptea trecuta numai postasi am visat.Azi dimineata a ajuns plicul mult dorit si asteptat.Cineva zicea pe aici ca e urat , da ma e mai urat decat ma asteptam dar mama folositor mai e.Mi l-au dat si mie , si eu aveam intrerupte 2 luni in vara si pe la sarbatori inca cateva saptamani.
    Multumesc din suflet celor care m-au ajutat si incurajat.Plictiss Viruss Parteneru, m-ati ajutatmai mult decat va imaginati voi. 3s
    Multumesc inca o data si bafta celor care inca asteapta.
    I AM BLUEEEEE (da in sens bunnn) -ww- -ww- -ww- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -dance- ance- -dance- ance- -dance- ance-

2. lumiuk

lumiuk New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Salutare tuturor si felicitari pentru obtinerea mult ravnitului card albastru -ww-

sunt aupair si la finalul lunii iulie voi implini 1An

Daca aplic cu BR1 imediat ce ma casatoresc in August---ceea ce implica schimbarea numelui de familie--- iar la sectiunea membrii de familie il voi trece pe viitorul sotul e posibil sa obtinem amandoi Blue Certificates?

Dar daca aplic inainte de casatorie cu sanse mult mai mari de reusita pentru obtinerea certificatului insa doar pentru mine cum sa procedez dupa casatorie ca si sotul sa il obtina si el?
    Prin casatorie imi schimb numele de familie? Ce implicatii presupune aceasta?
    Va multumesc si astept eventuale sfaturi!

3. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2...

LumiiUK NU tb sa iti schimbi numele de familie in urma casatoriei. Legea prevede ca iti poti pastra numele de fata si el numele lui. Noi asa am facut pt ca nu am avut chef sa ma plimb pe la buletine si pasapoarte vreo 2 sapt. Odata schimbat numele tb sa iti schimbi toate actele.
    Eu te-as sfatui sa aplici inainte de a te casatori. DE CE?
    Deoarece casatoria reprezinta un impediment in a fi aupair. deci ei pot considera ca ai incalcat legea.
    Dupa aceea, te poti casatori si aplici apoi pt sotul tau ca dependent . Mi e pare ac tot BR1 tb completat, oricum verifica la mom potrivit.
    Succes!
    T

4. zarzavat

zarzavat New Member

Trophy Points:
    0

hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
    am primit plicul,m-am uitat disperat dupa ceva albastru in el,and guess what,i got my blue card,U.K.,tax me hard! -salut-
    si asta fara birocratie,un formular,un pasport,2 poze si o scrisoare de la angajator si in doar doua saptamani!
    ar trebui sa-l numeasca card instant! [:)]
    asa ca,bafta tuturor!

5. Anonymous

Anonymous Guest

Si eu sunt blueeeeeeeeeeeee
    Uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    -ww- -salut-

Azi am ridicat de al posta plicul in care se aflau cele 2 certf pt mine si sotul meu.
    Sunt fericita , ca in sfarsit , dupa ce i-am innebunit pe cei de al HO cu telefoane ....am obtinut ce voiam.

Multumesc celor care m-au incurajat si mi-au oferit informatii pretioase: Plictis si multi altii

Acum , as vrea sa il ajut pe fratele meu si incerc sa gasesc o solutie. Ma apuc de scotocit Forumul a vedem ce iese

o seara buna tuturor!
    T

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

Nu mai pierde vremea, pune-l pe fratele tau sa aplice pe BR4 ca membru de familie al tau, da datele certificatului albastru pe formular si ii vor da si lui albastrau.
    Bafta!

7. Anonymous

Anonymous Guest

UKOK de unde stii asta? Spune-mi mai multe ...
    Eu am mai deschis odata discutia despre posibilitatea asta si mi s-a raspuns/argumentat ca nu se poate.
    De asemenea am sunat al HO si odata mi-au zis ca se poate , iar de 2 ori mi s-a spus ca nu exista nici o sansa
    Stiu ca pare aberant (pt unii) dar eu inca mai sper ca exista o sansa.

Oricum luni o sa sun iar la HO.
    Sunt niste cai mai lungi, gen student sau self employer dar sunt riscante, sau asa le vad eu in cazul acesta particular.
    Multumesc!

T

8. Anonymous

Anonymous Guest

Tocmai am deschis un BR4 si zice ca e pt obtinerea unui Accession Worker Card si iti tb o oferta de angajare intai. Oricum e o solutie bunicica, dar pb e ca fratele meu abia a terminat scoala, dar nu stie o meserie anume.

T

9. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

tree te cam incurci.. .cea mai buna solutie e sa il pui pe fratele tau ca fiind family member ... ti-a zis si ukok.... nu mai ai nevoie de nici o oferta.
    succes

10. Anonymous

Anonymous Guest

Buna din nou

Plictis, daca fratele nu e considerat extended family member si daca poate aplica numai prin BR4 , acolo la sect 7 il intreaba de oferta de munca.Iar tot acolo specific aca un family memeber dependent de un blue certf holder (care a lucrta in Uk mai mult de 12 luni) tb sa completeze sect 2,3,7,8,9 si 10, deci inclusiv 4
    A mai aplicat cineva?
    Ma gandeam as aplic cat el nu-i aici. Sa il pun sa semneze ult pag de formular +poze+ pasaport/Ci + certf nastere. Ma intreb dac se poate asa, dar iar in Br$ il intreab ultima ata cand a intrat in el in UK
    Ar fi o sansa daca ar putea apliac pe un alt formular ca fam member.
    Mi-am cam prin urechile, si nu pricep ...

Astept lamuriri , plssssssss
    T

11. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

tree si eu mi-am prins urechile un pic, in br4 nu e bifa pentru ascension worker card ... deci nu stiu cum e cu aceasta varianta, adica daca eu aduc pe cineva care nu e membru de famlilie ii fac rost de o oferta de munca, si gata are blue??

ce pot sa iti zic sigur e ca poti sa aplici pentru fratele tau cu BR1 fara oferta de munca si ia blue si el... ca fiind family member...

12. Anonymous

Anonymous Guest

Serios?
    Stii e cineva care a aplicat? Scuze pt curiozitate dar incerc sa aflu daca e din surse cat de cat sigure.

Maine dim sun iar al HO.

sar'mana!

T

13. Anonymous

Anonymous Guest

As vrea sa stiu daca pot aplica cat el e inca in ROm (fara ca cei de al HO sa stie)?

Din cate am inteles eu, nu te inregistreaza nicaieri cand ai intrat in Uk, ori poate am insel.
    Totul e confuz, dar atata timp cat poate fi speculat in folosul nostru, e ok

14. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

tree bineteles ca poti sa aplici cand fratele tau e in ro.. nu are nici o legatura, iar HO habar-nare..

15. Anonymous

Anonymous Guest

Plictis, multumesc! Totusi....de unde stii?
    Se pare ca is seara asta nu am liniste si m-am apucat sa caut pe net . De ce caut , de ce ma crucesc si imi pierd sperantele.
    Aici http://www.ind.homeoffice.gov.uk/docume ... iew=Binary
    la sect 2.4

Tb sa rezolv chestiunea asta si orice sfat, idee, exemplu imi este de f mare ajutor

T

16. Anonymous

Anonymous Guest

Am sunat la HO acum 30 min si mi -a raspuns o idioata care nu m-a ajutat cu nimic ca ea ma tot intreba de viza. M-am enervat si am inchis tel.

Am sunat iar si am reusit sa aflu ca atat timp cat eu imi exercit Treaty Rights in UK, pot sa aplic pt fratele meu ca dependent pe BR1.

DECI SE POATEEEEE

Eram la capatul rabdarii, dar eram gata sa stau pe tel toata ziua daca era nevoie.

Oameni buni, care mai aveti frati , puneti mana pe BR1 si hai sa ne cerem drepturile.
    Cred ca tatal meu ar zambi din mormat sa il vada pe fratele meu muncind sa se intretina singur.
    Doamne Ajuta !

O zi buna tuturor

T

17. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

tree avem exemple de aplicatie pentru family member, si e dat si in guidance ca poti aplica pentru membrii de familie de orice grad atata timp cat poti demonstra ca e parte din familia ta.

din pc meu de vedere ai dat telefoane degeaba.... iar daca iti cerea una de la HO viza... eu cred ca ar trebui concediata...

poti sa aplici pentru fratele tau si daca nu e in uk... nu au de unde sa stie asta...

succes!

18. Anonymous

Anonymous Guest

Ma intreb daca e cineva pe Forum care a plicat pt frati, surori ca family member.

Apropo....de viza

Dupa ce cetii BR1 din nou am vazut ca tb sa trimit iar acte ca si cum asa aplica pt un alt blue reg certf si m-am gandit sa cer o parere oficiala si profesionista .
    Zis si facut.
    Pun mana pe telefon si dau de un nene.
    Ma bucur sperand ca are un IQ mai ridicat. Desigur, raman doar cu speranta ca d-l nu a stiu sa imi raspunda si ma tot intreba unde-i frate'miu.
    I-am zis ca vine in Uk vineri, iar el mi-a sugerat sa sun neaparat la sectiunea vize sau la Ambasada Uk in Rom. Myyy GOOODDD

I-am zis ca nu sun nicaieri ac eu deja stiu ca fratele meu poate aplica , eu tot ce vreau sa stiu e: daca tb sa trimit iar o gramada de hartoage de al job.
    El zice ca da. Eu ii zic ac nu-mi mai tb alt blue reg cerf ca am deja unu.
    Apoi a tacut asa vreo 2 min :
    Eu : "hello, helloo
    " So...you don't know the answer at my question"

I-am spus delicat sa o lase balta ca m-a lamurit, i-am urat o zi buna si am inchis.

cred ca adun actele si le trimit cat timp e el inca in ROM.

PLICTIS, acum am vazut pe celelat sub ca nu iti pune stampila in pasaport ci doar il scaneaza.
    Dar daca iesi cu CI-ul???

T

19. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

tree nu stiu daca or sa scaneze buletinul, ideea e ca la baza pasaportului si a buletinului e acelasi cod tiparit .. deci poate fi scanat si buletinul...

dar asta e off topic

parerea mea e ca tu de fapt vrei o confirmare de la HO si folosesti un numar gresit de telefon pentru a ii suna.... si ca de fapt tu suni in alta parte la un alt departament care nu are nici o legatura cu blue ceritf...

eu iti recomand sa citesti guidance form si sa nu mai crezi tot ce spuen lumea.

nu in ultimul rand consider acest subiect de aplicatie pentru fratele tau incheiat!

20. Anonymous

Anonymous Guest

Draga Plictis,

Tb sa ii marturisesc ca am fost f neplacut surprinsa de reactia ta "off topic" asa cum o numesti tu.
    Se pare ca nickname-ul tau este destul de sugestiv. Sari in ajutor, oferi inf, dar te plictisesti repede (no offence!) Probabil nu stii ca ai optiunea de a NU raspunde intrebarilor mele. E un forum public, asa ca fiecare face ce vrea atat timp cat nu incalca regulile.

As aprecia daca nu ai face presupuneri nefondate referitoare la nr de tel pe care il folosesc.
    Te-as ruga sa imi spui (daca doresti) la ce nr presupui tu ca sun si la ce nr ar trebui sa sun.
    Te pot asigura ca e acelasi nr de unde mi s-a explicat ca pot aplica pt fratele meu ca dependent si nr la care am verf progresul aplicatiei mele.
    Desigur ca sunt mai multe nr dar eu am ales unul recomandat pe site-ul Ambasadei UK in Romania.

Si nu in ultimul rand, subiectul legat de fratele meu va fi inchis atunci cand vreau eu sau un moderator al forumului.

Iti multumesc pt inf pe care mi le-ai oferit dar dezaprob in totalitate atitudinea pe care ai avut-o in ultimul mesaj!

T

Share This Page