23.8 C
London
Tuesday, June 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Jan 8, 2007.

1. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Numai prostii scriu...Nu asta am vrut sa intreb...Ci daca primeste certificatul asta PURPLE, sau ce culoare o mai avea, are drept de munca.
    Scuze pentru greseli.Intre timp mai m-am documentat un pic si parca am inteles ca poate aplica cu BR 4,dar sa aiba angajator sau sa intre intr-o lista de profesii specificata de ei...Nu mai stiu...nici eu!!!Astept un raspuns de la cineva care se pricepe ca eu... :)|

2. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

S-ar putea sa ma injurati ca pun asa intrebari toante: dar sotul studentului daca nu vrea sa munceasca (sau nu gaseste) tb sa completeze ceva sa-i dea o hartie ca sta aici si freaca menta?

3. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

adynutza, saraca de tine ai ajuns in etapa aceea in care te ingrijorezi inutil si implicit ai ajuns sa pui si intrebari din astea periculoase! :)
    Asadar, sotul studentei adynutza daca nu doreste sa munceasca nu trebuie sa faca nimic, poate doar datoriile casnice. :)
    Probabil ca ar putea aplica si pt un certificat care mentioneaza ca are dreptul de a locui in UK ca si dependentul tau, dar nu prea vad utilitatea acestui certificat.

rbk, am inteles ca esti self employed din 2004 insa nu ne-ai spus nimic despre sotul tau bulgar. Poate a lucrat in UK ca si dependentul tau! Daca nu a lucrat atunci va aplica cu BR4 dupa cum bine ai inteles si tu.

P.S. rbk incearca sa-ti editezi mesajele! Ai postat 3 mesaje doar pt a te corecta! E mai simplu sa modifici un mesaj gresit decat sa-l scrii din nou!

4. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0

multumesc de raspuns! El nu a fost dependent de mine caci ne-am casatorit nu demult. Daca va aplica cu BR4 va avea drept de munca nerestrictionat? Sau doar de sedere?Am incercat sa editez da nu vad nici un buton de editare si nu stiu altfel cum se face...Scuze!

5. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc mult pentru raspuns. Din pacate cum zicea altcineva intr-un raspuns cu privire la NIN, este un cerc vicios. Toti angajatorii cer sa ai permis de munca, mai rar sa gasesti pe cineva sa iti faca oferta de munca si apoi sa aplici pt. worker accession card...

6. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0

Daca poti demonstra ca ai drept de munca in UK, nu au voie sa te refuze la angajare daca nu ai NI number, le poti spune sa sune la Inland Revenue si li se va explica. Eu asa am facut, si mi-am facut NI number la o luna dupa angajare pe baza unei scrisori de la munca si a primului payslip. Hope this helps.

7. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2...

Datorita informatiilor citite pe acest forum, prietena mea care a fost au pair si-a luat blue card-ul. -ww-

Acum nu stiu care sunt uramtorii pasi pentru a se angaja. :-??
    Trebuie sa isi faca NIN pt a se angaja sau trebuie sa isi gaseasca mai intai angajator...? Poate sa se duca pur si simplu la Job Center si sa isi gaseasca de munca?

8. Anonymous

Anonymous Guest

hanna626...chiar mai sus cu un post Zoltar spunea ceva interesant :)...

...deci numai sa isi gaseasca de munca trebuie...Zoltar spune bine ce spune...

9. motanu

motanu New Member

Trophy Points:
    0

Salutare....vreau si eu sa trimit formularul BR1 pt cardul de self employed....Imi poate spuune cineva ce alte chestii mai trebuie sa trimit?VA multumesc mult!!!

10. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

motanu-le tre sa studiezi BR1 nu cred ca daca deabia ai inceput activitea vor ceva acte... tre sa studiezi un pic topicul si ai sa gasesti... te cred a devenit mare 26 de pagini pana aici... dar sunt convins ca o sa gasesti.

e cineva care a aplicat cu BR1 pentru self??? avem ceva detalii?? haideti sa ajutam un motan....

11. motanu

motanu New Member

Trophy Points:
    0

Ms mult..ma bag pe citit.... :)| ....va tin la curent cu ce se mai intampla...bye bye!!

12. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

tre sa studiezi si cred ca pana la urma o sa-ti raspnda cineva

13. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

:)| Sunt chioara... multumesc mult de sfat.

14. Anonymous

Anonymous Guest

Scuze ca nu am reusit sa va dau vestea ceea buna mai repede dar am avut ceva probleme cu provaiderul de internet, dar acum pot sa strig in gura mare e albastru e frumos si tare ma bucur ca il am -ww- -ww- -ww- -ww-
    Ce sa va mai spun doar ca am trimis aplicatia pe 29 ian, blue card-ul a fost emis pe 1 feb si eu am primit plicul pe 7 feb. uuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrraaaaaaaaa
    Si ceva si mai inportant sa stie toata lume ca cei de la HO nu controleaza nimic la IR deoarece eu nu am avut taxele pe ultimi 3 ani si tot am primit blue card-ul.
    Va doresc multa bafta tuturora.

15. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

FELICITARI MCMC!!!
    acum esti free poti sa lucrezi unde vrei!!!

16. cip_78

cip_78 New Member

Trophy Points:
    0
    yellow card....????

Sunt selfemp de 3 ani si azi am primit yellow card... aplicatia BR1 a fost trimisa cu scopul obtineri permitwork (blue card) stii cineva daca se poate face ceva pt a schimba statutul... in situatia mea? multumesc mult..

17. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    yellow card....????

Pai ei ti-au dat bine yellow certificate, pe cel albastru il poti obtine doar daca ai fost angajat legal timp de minim 12 luni sau daca sotia ta are viza de dependent si este angajata la data la care aplici. In acest ultim caz, aplicatia se face in numele ei, iar tu primesti acelasi drept ca si membru de familie al ei. Insa doar pentru ca ai fost self employed 3 ani de zile nu primesti drept de munca fara restrictii.

18. Anonymous

Anonymous Guest

MCMC felicitari!
    La tine singura pb erau taxele neplatite? De asta ai dedus ca nu verf la IR?
    Si eu astept cu nerabdare sa il primesc. Am sunat ieri si mi-au zis ca au primit aplicatia dar inca nu-i procesata.
    Mai am o prietena care a plicat pt blue certf dupa 1 an ca aupair si deja sunt 21 zile si nu a primit nici un rasp. alta tipa care a plicat in aceeasi zi pt acelasi tip de certf a primit rasp in 7 zile.
    Nu pot pricepe pe ce reguli se bazeaza.

a mai primit cineva certf sau refuz? Pls let us know!

T

19. irina

irina New Member

Trophy Points:
    0

eu am aplicat si am primit certificatele dupa 10 zile.spun certificatele pt ca am primit atit eu cit si sotul si copilul meu care sint dependenti.
    tebuie sa aveti rabdare.daca intruniti toate cerintele lor nu aveti de ce sa va faceti griji.bafta!

20. cressida

cressida New Member

Trophy Points:
    0

Am trimis si eu actele acum 7 zile, inca nu am primit nici un raspuns, stau ca pe ace, :-?? insa imi zice si mie un nr unde sa sun, am cred o suta de numere de la HO, si nu mai stiu la care sa sun ca astia ma tot trimit de la unu la altu.Deci se poate sa imi zica cineva un nr unde sa vad daca imi sunt sau nu procesate actele...Multumesc anticipat 3s

Share This Page