20.6 C
London
Wednesday, June 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Jan 8, 2007.

1. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2...

bog_dan
    Din pacate nu se poate face nimic pentru prietena ta. Uite ce scrie in legea lor idioata:
    7. You will be exempt from the requirement to obtain authorisation to work in
    the United Kingdom if:
    ..
    - you have been working with permission, and without interruption, in the United Kingdom for a period of 12 months ending on or after 31 December
    2006

2. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0

Uite asta este raspuns oficial de la ei cerut de catre gabitzul un alt membru al comunitatii romani online.

From 1st January, 2007, Romanian and Bulgarian nationals are able to travel to the UK without any prior work permission. They can remain in the UK for up to three months if they are not working, studying or self-sufficient. They will be able to enter the UK using either their passport or national identity card.

Romanian or Bulgarian au pairs who enter the UK after 1st January, 2007 need to complete application form BR3, in order to obtain an Accession Worker Card for this purpose. They are required to meet the same requirements as the Immigration Rules for this category.

If an au pair has been working legally in the UK for more than 12 months, prior to 1st January, 2007,
    or if they complete 12 months legal work after this date, they will have full treaty rights under EU law. This will allow them to work without restriction in the UK.

They will need to obtain and complete Application Form BR1, in order to obtain a Registration Certificate. This will confirm that they are an EEA national exercising full Treaty rights in the UK.

If you wish to extend your current leave to remain under the Immigration Rules, you can apply to do so, provided that you meet the published criteria for the category you apply for.

Application forms are available at:
    http://www.workingintheuk.gov.uk/workin ... forms.html .

For further information, as it becomes available, please click on the link below:

http://www.workingintheuk.gov.uk/workin ... abour.html

Yours sincerely,

Umar Saif

Managed Migration

Asa ca nu mai crede orice englez si puna mana si aplica. Mult noroc si tine-ne la curent cu demersul tau.

3. iulya_b

iulya_b New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Buna tuturor!Am si eu o rugaminte la voi..as vrea sa imi confirme cineva ca am inteles bine ce am citit pe forum..Am primit viza de au pair pe 28 decembrie 2005 pentru 2 ani(adica viza imi expira in decembrie 2007 cand implinesc 2 ani)..si stau la familia respectiva de un an si o luna...prin urmare pot aplica pentru blue certificate?Multumesc anticipat..

4. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

da, fara grija!!!!!!!!
    iulia, aplica caci ai dreptull

5. luigi

luigi New Member

Trophy Points:
    0

Martea trecuta am trimis br3 pt inregistrare ca Au Pair.Azi mi=a sosit purple certificate,pe care scrie ca dupa 12 luni sunt freeeeeeee.Asa ca mai am 365 de zile de asteptat.Da trec ele pina la urma....

6. Anonymous

Anonymous Guest

Nicole24 tin sa-ti multumesc pt ifo, sunt sigura ca ai facut-o din dorinta de a ne preveni si ajuta. Oricum i-mi pare rau pt amicul tau sper sa primeasca si el cardul in cele din urma. Cu mult respect, scuze daca am fost mai taioasa

7. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0

LUIGI -wave- ,sper ca de la summer nu trebuie sa mai astepti,numai in bad case -wave- , dar atunci o sai fie numai o suta si ceva zile -wawe-

Poti sa-mi zici si mie ce letter trebuie sa scrie familia?
    am nevoie de alt ceva?

Im asking u,cause u got it -wave-

8. luigi

luigi New Member

Trophy Points:
    0

ferencis:eek: scrisoare de invitatie pt tine de la familie ca te vrea ca au pair si cit mai multe detalii despre ei:cu ce se ocupa,cite ceva despre copii,despre ce o sa tr sa faci tu etc.Am mai trimis 2 poze tip pasaport cu numele meu scris pe spate si CI.Si cam atit ,plus br3 normal.

9. johnny23ro

johnny23ro New Member

Trophy Points:
    0

Salut!
    Am 26 de ani si sunt in UK din 15 ian. Mama are ILR din noiembrie 2006 (a fost self-employed 5 ani). In data de 23.01.2007 am trimis plicul la Home Office (prin Special Delivery - ajunge in 24.01) un BR1 completat pe numele mamei shi eu shi tatal meu (care e in Romania) trecut la Family Members, pashapoartul ei shi al meu, certificatul lor de casatorie shi certificatul meu de nashtere(al meu tip nou in romana, engleza shi franceza, shi al lor tip vechi rupt shi lipit cu scotch) - atata shi nimic alceva!!!. Credetzi ca voi avea vreo sansa sa primesc shi eu a Blue Certificate? Eu nu mai shtiu ce sa cred shi ce sa zic shi abia ashtept sa treca cele 20 de zile lucratoare shi sa stau cu sufletul la gura intre 09 shi 11 sa ashtept poshtashul.
    Va multzumesc shi astept raspunsurile voastre!
    Cred ca sunt primul in acest caz, adica eu nu am mai auzit vorbindu-se despre family memeber copii peste 21 de ani!
    Promit ca o sa va tzin la curent!

Au ajuns pe 24 ian, au intrat in sistem shi pe 25 ian au fost emise certificatele albastre pentru totzi 3. A venit plicul ieri, cu actele trimise shi certificatele shi 3 scrisori cate una pentru fiecare din noi in care multzumesc ca am aplicat shi zic ca aplicatzia a fost acceptata.

Nu va lasatzi descurzjatzi de cei de la Home Office cu care vorbitzi la telefon. Habar nu au ce spun. Eu i-am sunat luni sa intreb daca poate mama aplica shi a zis ca poate, dar ca aplicatzia va fi respinsa pentru ca ea are ILR shi nu are de ce sa aplice. Acolo oamenii nu shtiu unul de altul. Aia care rapund la telefon sunt o echipa shi ashtia de la Bulgarian&Romanian sunt o alta echipa care din cate vad eu nu au nimic de-a face unul cu altul. Asadar totzi cei care avetzi ILR aplicatzi cu BR1 pentru totzi membrii familiei indiferent ce varsta au copiii!

Ideea e ca avem dreptul sa ne cerem orice! Cu sigurantza indiferent ce avem nevoie, prima regula este sa cerem!!! Shi doar de aici incepe sa existe posibilitatea sa primim! Nimeni nu m-a incurajat in afara de UKOK (caruia ii multzumesc din suflet).

Ideea e ca treaba asta mi-a schimbat radical conceptzia despre viatza shi sper sa va faca cel putzin sa v-o reconsideratzi shi voi pe a voastra!

10. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16

FELICITARI ,ce scrie pe al tau in legatura cu dreptul la munca sau ai primit decat dreptul la sedere?? -rock-

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari Johnny!! Ai scapat si tu de emotii si ma bucur pentru tine!!

Te adaugam si pe tine pe lista celor care au avut numai de castigat de cand au avut norocul sa descopere acest forum!!

Imi amintesc cand ai intrat prima data pe forum, habar nu aveai de drepturile pe care le puteai obtine dupa statutul mamei tale. De fapt, nici nu stiai ce e ala ILR. Prima ta intrebare a fost:Cum as putea obtine un work permit?
    Noroc ca ai dat peste UKOK pe live chat si ti-a deschis putin ochii. Ti-a explicat ce e una, ce e alta,te-a invatat ce trebuie sa faci si uite ca intr-un final nu numai ca treaba asta ti-a schimbat conceptia despre viata, dar mai mult chiar, ti-a schimbat si viata!!

Mult succes in continuare!! -wave-

12. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0

Intr-adevar, daca suni la HO de 3 ori si le pui aceeasi intrebare, ai mari sanse sa primesti 3 raspunsuri diferite, eu am sunat ieri si una a stat atata sa caute raspunsuri, pe care le putea gasi oricine pe site-ul lor, si pe urma mi-a venit cu un raspuns total aiurea. A doua oara am dat de altcineva care mi-a dat raspuns total opus (raspunsul logic, la care ma asteptam, numai ca prima tipa a interpretat aiurea).

13. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0

Luigi
    Multumesc frumos raspunsul.
    Mai o intrebare daca nu te superi, trebuie sa trimiti si pasaportul sau pot sa trimit numai CI ( buletinul) ?

Johnny23!
    Well done! -wave-
    Next step ... find a hospital -ww-

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Poti aplica folosind oricare din cele doua: carte de identitate sau pasaport!

Eu am folosit cartea de identitate si nu a fost nici o problema!!

-dance- ance- -rock-

15. ana dolby

ana dolby New Member

Trophy Points:
    0

Mi-a venit certificatul abastru!!!! Hureiiiiiiiiii!!! :)

Am depus pe baza a 12 luni de munca si nu pe baza casatoriei.

De acum relax :)

Succes la cei care inaca asteapta.

16. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0

Thx Parteneru! -wave-

17. iulya_b

iulya_b New Member

Trophy Points:
    0

Mersi inca o data Nicole...e super interesant forumul..gasesti orice informatie..daca nu-l citeam nici acu nu stiam ca pot aplica pentru blue card..cine a spus ca informatia e putere are mare dreptate..Bafta multa tuturor!

18. Anonymous

Anonymous Guest

Felicitari Johny23ro!!!!!!!!!!

sa va bucurati de certificate si tu de noul statut!!!!!!
    Multa bafta!

19. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

nicole24 daca sunt au pair si plec de la familie pot sa aplic de BR1 eu mai am viza pana in oct 2007

20. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0

Daca ai implinit deja un an ca au pair da. Poti aplica pt blue card. Completezi br1, trimiti, impreuna cu scrisoare de la familie, 2 poze si una bucata pasaport si te-ai scos.

Share This Page