26.2 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Jan 8, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

A mai auzit cineva de refuzurii la aplicatii pt blue card, daca da , va rog mai postati ce stiti pe forum sa ne mai dezmeticim si noi. Sau poate stie cineva daca cei de la HO face cercetari si in urma investigatiilor a fost respinsa vreo cerere.

2. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

scuze ca deviez de la subiect dar viruss tata baga si pe aici niste aupair-re ca avem nevoie.. chiar mai multe daca se poate, la urmatorul party dau berici...

e logic ca poate sa aplice cu 10 scrisori daca intre toate aceste 10 famillii nu a avut insumat pauza mai mare de 30 de zile. se mai pune intrebarea daca prima familie de dxxxheads ii mai dau fetei o scrisoare precum ca a fost aupair-ul lor.

stie cineva de refuzuri de la HO pentru aplicatiile pentru blue/ yellow certificate???

3. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0

se pare ca se verifica la inland revenue daca ai platit NI timp de 12 luni. in caz ca ai lucrat o perioada cu provisional NI si apoi ai obtinut NI propriu-zis trebuie sa suni la inland revenue sa verifici daca au pus platile cap la cap asa incat in total sa fi platit 12 luni NI.
    a fost deja un refuz de card albastru pe motivul asta.
    pentru cei ce n-au inca 12 luni cel mai bine ar fi de asteptat pana la implinirea celor 12 luni de plata a NI si apoi trimis formularele la home office.

4. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

NICOLE24 am o rugaminte la tine: poti veni cu date concrete nu cu afirmatii de genul "se pare ca". preferam acte scanate, texte preluate din scrisoarea de refuz, cu alte cuvinte date concrete.

NICOLE 24 si clau_o as dori sa nu intram in domeniul senzational PLS!!!

5. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

se pare ca nu putem avea date complete de la NICOLETA24 pentru ca nu poate sa le "provide" din pacate.

doar pentru verificate am sunat la HM & Customs sa verific daca angajatorul meu mi-a platit taxele la zi se pare ca procedura e simpla si sunt amabili asa ca nu ar strica un telefon.

in concluzie ii dam dreptate nicoletei24 si inante de a trimite BR1 sunati la HM & Customs nu e "big deal"

numarul il gasiti pe o scrisoare de la HM & Customs sau un search pe net...
    http://www.hmrc.gov.uk/menus/helpline.htm#tc

6. Anonymous

Anonymous Guest

o sa revin cu amanunte

7. bog_dan

bog_dan New Member

Trophy Points:
    0

Salut. Am tot citi forumul asta dar nu am gasit nimic referitor la cazul meu sau sa ma lamureasca cu ce trebuie sa fac. Am 5 ani aici nu am nici o viza in care pot arata ca am fost legal aici , dar in ultimii 2 ani am lucrat pe CIS card si mi-am platit toate taxele, lucrez ca self-employed iar o scrisoare de la munca nu ar fi o problema.Am vouchere care atesta ca am lucrat ultimele 12 luni (inclusiv 31 dec 2006) si nu stiu ce ar trebuie sa fac , sa risc si sa completez BR1?
    A doua problema e ce sanse ar avea logodnica mea care a intrat aici cu o viza de au-pair de 2ani dar i-a expirat viza pe 5nov 2006. Ea a renuntat la familia respectiva dupa 2sapt dar tot in acelasi domeniu lucreaza de mai mult de 12luni, are vreo sansa ptr blue certificate?Noi inca nu suntem casatoriti dar o vom face anul asta in august.Putem dovedi ca am stat impreuna 2ani si 4luni avand un joint account dar si biluri .
    Imi poate spune cineva pls ce ar trebuie sa fac sau ceva sfaturi referitor la situatia noastra ? multumesc

8. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

bogdane la tine nu se poate face nimic. poti doar sa te inregistrezi legal ca self employed si sa aplici cu BR1 dupa aia, drept de munca nu iti da nimeni, dar iti faci actele legal aici ceea ce nu e rau, dar, tot self ramai.

prietena ta are viza in perioada 5 nov -1 jan?? in pasaport? daca da e o norocoasa!

9. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

eu inteleg ca trebuie sa aiba viza de au-pair pana sau dupa 1 ianuarie

10. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

Cei care au fost si sunt au pair pana la 31 decembrie 2006 si dupa pot aplica pentru blue card. Au pairii care au aplicat pt blue card, au si primit raspuns pozitiv (Pis Pis si sotia lui Virusss). Da un search si vezi cum au decurs lucrurile pentru ei.

Un exemplu sunt eu. In iulie implinesc 1 an de au pair si deci pot sa aplic pt blue card. Da, intradevar este munca grea dar in momentul de fata (romanii nu avand acces liber pe piata muncii) acesta este, pentru mine, singura varianta de a munci legal dupa implinirea celor 12 luni. Banii sunt de rasul lumii dar nimeni nu se limiteaza la atat, fi sigura
    Mi se pare ca tragi prea repede concluzii. Fiecare a venit in UK sa munceasca prin diferite modalitati, fie pe contracte, fie stundenti, fie ca si tursiti si au ramas aici. Cei care au putut sa vina ca si au pair nu trebuie sa ii judeci.

Nu prea inteleg partea cu dreptul de munca...drept de munca ai dupa 12 luni..dupa aceea fi sigura ca prea putin mai stau la familii...

11. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

Trebuie sa ai viza inclusiv pe 31 decembrie 2006, asa cum zice textul:

7. You will be exempt from the requirement to obtain authorisation to work in
    the United Kingdom if:
    ..
    - you have been working with permission, and without interruption, in the United Kingdom for a period of 12 months ending on or after 31 December
    2006
    .

12. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

hanna626 nu te lua dupa Fluffy. tu stai la familie pana implinesti 12 luni, dupa aia ceri scrisoare, aplici cu BR1 si ai drept de munca dupa, si nu mai trebuie sa stai la familie.... iar faza cu 50£/ septamana.. .e munca pe care trebuie sa o depui sa ai free aici in uk.

razvan 1980 ai inteles bine pana la 31 dec 2006 sau dupa aceasta data sa faca un an aici cu viza.

13. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

Plictis nu ma i-au de Fluffy, dar cred ca foarte multa lume care este au pair face ca si mine, sta la familie pana ce implineste cele 12 luni si aplica pentru blue card.
    Cat despre banii, toti au parii stiu pentru cat au venit aici dar cu putin noroc mai poti face ceva peste -happy-

14. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2...

Thanks Virusss. Sa speram ca asa va fi. Nu mai e mult pana in mai. Iupiiiii -rock-

15. annaleo

annaleo New Member

Trophy Points:
    0

hi all.pai io is aupair de doi ani,am stat 5 luni la o familie(tot de ticalosi) si apoi m-am mutat la o alta familie,la care sunt din noiembrie 2005 .Cum vine asta ca poti sa iei blue card si astia nu zic la nimeni ? :((

16. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

Pai daca nu citesti pe unde trebuie. cere fam o scrisoare in care sa specifice de cand lucrezi pentru ei, completeaza BR1 si esti free! succes!

17. annaleo

annaleo New Member

Trophy Points:
    0

mda -tongue- mersi...faza e ca eu am discutat cu cineva,un englez,care a sunat la ambasada si au spus ca 'aupair' e considerat life experience si nu 'proper job' Iar eu m-am bazat pe asta.Mersi,am sa...'look into it' .

18. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

gasesti BR1 pe topicul asta, ai 12 luni, fa scrisoarea si maine la posta cu recorded delivery!!! cand iti vine esti free sa cauti job ... si alta casa binenteles
    succes

19. Anonymous

Anonymous Guest

REFUZ PENTRU BR1

Amanunte referitoare la mesajul postat ieri pe forum.
    In primul rand vreau ca cei care mi-au trimis emailuri , sa inteleaga ca nu bat campii si nici nu duc lipsa de ocupatie ca sa public baliverne pe forum. Daca scriu ceva este doar pentru a ajuta romani ca si mine ca sa nu pateasca “ din tainele englezilor.â€

20. bog_dan

bog_dan New Member

Trophy Points:
    0

mersi de ajutor Plictis ....in legatura cu viza prietenei mele ..da are viza in pasaport chiar de 2 ani:) dar a expirat dupa cum am spus pe 5 nov 2006 ...iar intre 5nov -1jan 2007 a stat ilegal aici . In concluzie ea a lucrat legal pana la 5nov2006 (24luni ) dar cred ca asta nu prea o avantajeaza cu nimik ...asa e?

Share This Page