13.1 C
London
Wednesday, May 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Jan 8, 2007.

1. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Am deschis acest nou topic pentru cei care au depus actele pentru drept de munca nelimitat la noul departament: (BR-uri)
    imigration and nationality directorate
    departamentul Bulgarian and Romanian Applications

as dori sa stiu ca si voi cam in cat timp au dat raspuns la aplicatie ce fel de acte ati trimis mai mult sau mai putin complete, in ce mod ati trimis plicul etc...

azi am depus actele cu tot ce e specificat in BR1 complet cu scrisoare de recomandare dedicata pentru HO, payslip-uri complete, (unele imi lipseau dar am cerut angajatorului duplicate) contractul de angajare, poze si binenteles pasaportul...
    Am expediat plicul prin Royal Mail cu special delivery next day si angajata de la posta mi-a zis ca plicul v-a fi la destinatie pana maine la ora 13

-salut-

2. arabella

arabella New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Pai se pare ca esti printre primii, daca nu chiar primul care a trimis si din ce zici dosarul tau e super complet.
    Asa ca asteptam vesti. :)

3. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Hehe, al meu s-a dus pe 2 ian la 9 dimineata...

4. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

zoltar mie imi mai trebuia un payslip care nu a venit decat azi... asa ca nu am avut ce face.
    mai da-ne si noua niste detalii precum cu ce formular ai aplicat ce ai pus in dosar... chestii dinastea.... dar mai ales si nu uita te rog mai ales cand vine sa ne dai de stire sa vedem cam cat dureaza...
    mercic

-salut-

5. luk@uk

luk@uk New Member

Trophy Points:
    0

sal all! si eu am trimis un br cu tot meniu care il cer HO....mosexualii -sex-si a ajuns pe data de 3 jan,asa ca astept ca si voi, oricum foi posta rezultatu asa ca va urez multa bafta tuturor!!

ps: scuze de comparatia de mai sus dar cred ca asta le-a mai ramas de lasat la liber din atitea restrictii!!! -cold- old-

numai bine tuturor! -ww-

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2...

bafta tuturor, tineti-ne la curent, speram sa ne bucuram pentru voi toti, fara exceptie! -party- arty-

7. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16

salutare la toata lumea ,si eu m-am tot interesat din decembrie despre aceste BR1 (in cazul meu)astept astazi duplicatele de pay-slip ale sotiei mele pe 2 luni in rest dosarele sunt complete, am un prieten care a trimis de sambata pentru el si sotia lui ,asteptam vesti de confirmare sau de tot felul de la ei ,astept si eu cu nerabdare sa vedem ce va fi, mai ales ca dupa ultima discutie de la home office mi-a spus unul de acolo ca nu se mai iau anii petrecuti aici pana in 1 ian ca vechime pentru INDEFINITE ,poate stie cineva mai mult sa posteze

8. c0rnel

c0rnel New Member

Trophy Points:
    0

eu am trimis pe acelasi formular (BR1) -- sotia mea -- are work permit -- eu sunt dependent --

dar am ales sa trimit pe acelasi forular -- oricum puteam si eu trimite in nume personal (dar nu stiu ce rost ar fi avut)

Eu nu stiu de ce va faceti atatea probleme -- nu trebuia trimisa decat unul din lucrurile de acolo (aveai sa trimiti pay slip-uri, contract(e) de munca sau scrisaore prin care sa se ateste ca ai lucrat in ultimile 12 luni). Eu nu am trimis decat adeverinta ca a lucrat sotia mea --

Este bine sa pui cate documente crezi -- dar in final ei pot sa faca verificarea -- si daca nu sunt convinsi ca ai lucrat in ultimile 12 luni -- ei terbuie sa probeze asta (nu este problema ta sa probezi asta -- tu ai trimis un document oficial -- care daca este fals -- atunci esit in pom -- dar daca nu valid -- ei trebuie sa-l ia in calcul).

Am scris asta -- pt cei care am vazut ca asteapta pt copii dupa pay slipuri -- nu are sens sa asteptati -- trimiteti ce aveti -- si daca mai au ei nevoie o sa va ceara (dar nu este obligatia ta sa tii pay slip-urile , si nici sa probezi prin 3 documente acelasi lucru).

Eu am trimis pe 2 si pe 3 a ajuns -- ieri i-am sunat si au spus ca este deja in sistem (au zis ca sunt in stagiul de considerat aplicatia -- ca sa-i cotez pe ei). Ma astept ca in urmatoarele 2 saptamani sa avem registration certificatele.

Oricum este aceeasi adresa ca la BR4 -- si nu stiu cum sa zic -- dar eu cred ca rezolvarea BR4 -- trebuie gandita in asa fel incat sa fie raspuns rapid la ea -- deci deduc prin extrapolare -- ca si emiterea de reg certificate -- o sa fie operativa.

Am vazut si pe ind web site - -ca timpul la reg certificate -- este ceva de genul -- in dec 06 se proceaau aplicatii pt reg certificate depuse in dec 06 (cele depuse de alte natiii europene -- nu ale nostre -- ca ale noastre au inceput sa fie depuse in ianuarie -- si la alta adresa -- alt departament).

In fine -- o sa scriu cand o sa primesc ceva de la ei --

9. luk@uk

luk@uk New Member

Trophy Points:
    0

Sal tuturor! Intradevar nu este necesar trimiterea celor 3 documente (payslip,contract de munca sau scrisoare )dar eu cred ca payslip-urile sunt o dovada destul de calra si probabil ar elimina indoiala de a se gindi autenticitatea lor pentru ca se poate verivica usor ,pe cind o scrisoare facut in office sau un contract cu o firma (x)de genu copy -paste va trebui verificate cei drept nu numai cu un telefon asta ar insemana mai mult timp !

-time-

10. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2...

Exista o forma standardizata a payslipurilor. Eu primesc unele care nu au nici stampila nici semnatura si nici detaliile angajatorului. Sunt doar niste hartii informale pe care sunt scrise salariul si taxele.

11. onisim

onisim New Member

Trophy Points:
    0

stie cineva de unde se poate lua BR1 in format pdf?
    nu reusesc nicicum sa-l printez in formatul disponbil pe site-ul lor.sunt toate vraiste.o fi word-ul meu vechi????
    cine ma ajuta?

12. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

onisim BR-urile sunt in format .doc din pacate.
    mai incearca tre sa mearga, daca nu mergi la un net cafe, iar daca nu ai unde incerc eu sa-l fac pdf dar e complicat ca documentu' e locked ... mai poti sa suni la ei si o sa-l ai prin posta....
    da un semn de viata pe aici dupa ce ai aplicat

-salut-

13. onisim

onisim New Member

Trophy Points:
    0

ms mult plictisdar ca sa mi-l trimita prin posta mai ia ceva zile...si as fi vrut sa evit orice pierdere de timp inutila...am sa incerc ideea cu un internet cafede la mine nu vrea sa mearga nicicum...am incercat sa-l descarc direct in pdf ..dar nu ma lasa..:(
    daca reusesti sa-l transformi in pdf raman dator;)

14. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6

Onisim, aceeasi problema am avut-o si eu, cand am incercat pe calculatorul de acasa sa deschid acest document BR1. Cand mi-am cumparat laptopul pe care il am acasa, nu avea Microsoft Word, ci doar Word Pad, si acest document mi se deschidea automat cu Word Pad. Mi-am downloadat de pe internet (free) versiunea similara alui M. Word, care este Open Office, si, documentul BR1 pe care l-am descarcat pe laptop,am ales optiunea "open witth Open Office (=Word)", asta facand click drepata pe document, intrii in "properties" si acolo alegi cum sa iti deschida documentul. Asa MERGE! si poti sa ti-l printezi apoi.
    -pc-
    Spor la treaba!

15. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

pentru cei care nu au office word instalat si nu au cum sa deschida documentul BR1, BR2, ... BR7 exista varianta open office: puteti da jos de la urmatorul link:
    http://www.vnunet.com/vnunet/downloads/ ... openoffice
    dupa instalare click dreapta si la optiunea "open with" selectati open office
    din pacate versiunea aceasta de open office e cam mare 100MB asa ca o sa cam dureze ....
    succes

-salut-

16. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16

in sfarsit am reusit sa aplic si eu cu sotia mea pe BR1 acum incep sa ma uit dupa postas
    -dance- ance- -dance- ance-

17. tun

tun Member

Trophy Points:
    16

f bine doar sa ne tii si pe noi la curent, bafta multa

18. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16

SA FIE, SIGUR O SA VA TIN LA CURENT SI EXACT CE ACTE AU TREBUIT CRED CA ASTEAPTA MULTI CEVA NOUTATII

19. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

iancuflorian93 nu ne-ai spus ce fel de aplicatie ai depus si cu ce fel de acte doveditoare... oricum e bine ca te uiti dupa postas, eu am aflat ca la mine vine intre 9 si 9 si un sfert.... :)

-salut-

20. necrutatorul

necrutatorul New Member

Trophy Points:
    0

salve!Am trimis si eu plicul cu aplicatia Br1.Pina acum eu am fost self-employed si nevasta-mea dependenta mea.Acum ea a aplicat pentru acces nelimitat(a lucrat deja 3 ani legal aici-minimul e un an),si m-a trecut pe mine membru de familie.Sa vedem ce o sa iasa,sper sa nu am probleme.Va tin la curent

Share This Page