6.7 C
London
Monday, January 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #3

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, May 11, 2007.

1. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Timy, eu inteleg ca necunoscand legea iti faci griji. Zici ca e mult mai bine sa aplicati separat. Nu e nici mult mai bine asa cum nu e nici mult mai rau. Probabil ca nu ai inteles inca: amandoi intruniti conditiile pentru a obtine un blue card. Ca aplicati separat sau impreuna, astea sunt doar detalii tehnice care nu pot influenta rezultatul aplicatiei in acest caz.

Nu exista nici un fel de probleme pe care sotia ta le-ar putea intampina ca si dependent.

Retine esentialul: amandoi ati fost angajati legal timp de 12 luni. Asta e toata smecheria.

2. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Da, Parteneru ai dreptate. Nu cunosc mai deloc legea si daca nu era acest site si acesti oameni ca tine habar nu aveam de BR. -salut-. Cand am zis ca,, Ma gandeam ca ea sa nu intampine probleme pe viitor ca si dependent.' spuneam in momentul cand vrea sa isi ia un alt job. Dar acum sunt lamurit datorita voua si va multumesc inca o data! cya

3. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai pentru ce Timy.
    Mult succes cu aplicatia ...100% primiti ambii blue card.

Bafta,
    -police-

4. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Incerc de doua zile sa sun la HO sa intreb de aplicatia pentru BR, dar nu pot sa prind. Dupa ce trec prin toate acele optiuni, cand ar trebui sa sune, se deconecteaza! Mai stie cineva un alt numar de tel? Eu am acest nr. :Tel: 0114 207 4074. Mersi

5. mihar

mihar New Member

Trophy Points:
    0
    Nr la care eu am sunat de fiecare data este 08456000643.
    Success!!!!!!!!!!!!!!!!! -staycool- taycool-

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut !

Pe ce data exact au primit ei aplicatia ta?! Sau ... cand ai trimis tu aplicatia? Acum cate saptamani? Vezi ca am atasat un mail de la ei in care mi se ziceau urmatoarele:

Outstanding Applications / Return of Documents

If you require information about an outstanding application, or the return of documents, please contact the Immigration Enquiry Bureau on 0870 606 7766. We are unable to respond to these enquiries by e-mail. The Border & Immigration Agency aims to complete 90% of all charged applications within 14 weeks of receipt. We will contact you if further information is required to complete your application.

7. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Andrei. Aplicatia a ajuns la ei pe 26 noiembrie. Am reusit sa-i prind la numarul 0870 606 7766. Raspuns: Aplicatia asteapta sa fie procesata. Stiu ca e un pic cam devreme, au trecut doar doua saptamani, dar am vrut sa vad si eu ce se intampla. Mai asteptam! Poate vine cu Mos Craciun -santa- anta- Mersi pentru detalii!

8. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Timy,

Incearca sa le trimiti un fax.Da inca odata un telefon la acest numar care ti l-am dat mai sus, si cerele Home Officer Reference Number-ul care l-a primit aplicatia ta. Apoi, le scrii, facandu-le referire la acplicatia ta cu acest HO Reference Number, si ii rogi sa iti proceseze aplicatia asap deoarece ai nevoie de pasaport pentru a plecat in tara.

La mine si la inca o persoana a mers. Azi (3 decembrie de exemplu) am trimis faxul, si peste 4-5 zile am primit toate actele, si toate erau datate cu data de 4 decembie ... deci merita incercat ! -handlaugh- andlaugh-

Succes si te rog sa postezi si aici cand primesti actele !

9. crestin

crestin New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor !

Acest forum este minunat si ma bucur sa va intalnesc pe toti .

Am primit o multime de informatii pretioase si pt aceasta continui sa apelez la ajutorul vostru.

Sotul meu este self empoyed cu yellow card si lucreaza din martie anul acesta . Eu si fetita mea am venit in iulie .

Cand am ajuns aici am solicitat nino dovedind cu application form ca imi caut job ,desi ei spuneau ca pot obtine (o prietena de-a mea a obtinut nino in acest mod ). Dupa cateva sapt primesc scrisoare ca a fost refuzata cererea mea ca nu am oferta de munca .

Continui sa imi caut de lucru si dupa vreo 2 luni imi gasesc un job part time ca si cleaner . Acum am job si solicit din nou nino dar ma refuza din nou pt ca nu pot dovedi dreptul de munca .Angajatorul nu ma poate plati pt ca nu am cardul si nino .
    Aplic la Home Office cu formularul BR4 si toate actele mele si astept .Muncesc fara sa fiu platita

Au trecut 2 luni si inca astept .

Pt ca am vrut un job full time in sfarsit gasesc ca dental nurse ,experienta mea din tara .The best job .

Ce fac acum ,pt ca situatia mea s-a schimbat am sunat la home Office actele mele sunt in proces si nu se stie cat mai dureaza poate half year.Sper sa nu .

Noul angajatorul ma plateste in avans desi nu pot dovedi dreptul meu de munca si in fiecare luna primesc pay slip.

Ce fac acum pt ca in lege spune ca nu pot munci pana nu primesc cardul .voi avea probleme ?

Ei imi spun sa le fac o scrisoare in care sa le spun de aceasta schimbare impreuna cu o scrisoare de la angajator cu informatii :adresa ,ce fac ,cati bani primesc...
    Ma puteti ajuta cum ar trebui foarmulate aceste scrisori ?

Trebuie sa trimit la HO si pay slip-uri
    Ce ati face voi in locul meu ?
    Multumesc

10. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    sfatul meu este ca sa profitati de faptul ca s-a deschis posibilitatea unui appointment direct la Home Office, la Lunar House in Croydon.
    Mai ales cei cu cazuri mai complexe!
    Decit sa tot trimiteti acte prin posta si sa asteptati cine stie cit pina va dau un raspunscare vinesau nu vine....care intirziecare va mai cere alte acte dupa ce ati asteptat citeva saptamini....Sper ca ma intelegeti!

Eu astazi am iesit de la Lunar House cu un Yellow Certificate in mina, iin urma unui appointment pe care l-am facut acum 2 saptamini (cu toate ca a durat tot 2 saptamini, cel putin nu am stat cu frica pierderii actelor in posta etc).
    A durat vreo 2 ore de cind am intrat pina am iesit si mi-au emis certificatul PE LOC.

Deci, asta e sfatul meu! Cine vrea sa-l urmeze..

11. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Hy
    Cu durere va spun ca ieri dupa o luna si 2 saptamani de asteptare HO mi-a trimis refuzu ptr Bleu Card am trimis fax la o saptamana dupa ce am trimis aplicatia precum cer sa se proceseze la regim de urgenta nici nu m-au bagat in seama mi-au trimis refuzu dupa 1 luna si 2 saptamani ca sa nu mai pot face nimic practic HO mi-a furat dreptu de munca pe care eu consider ca mi l-am castigat cinstit ptr cei care nu stiu cazu meu am sa il postez aici.
    Am luat viza au pair pe 1 nov 2006 dar am intrat in UK pe data de 5 nov 2006 ptr ca nu am gasit bilet de avion in aceasi zi deci am luat peste 4 zile am facut 12 luni pe data de 5 nov 2007 dar viza mi-a expirat pe 1 nov 2007 HO a considerat ca nu indeplinesc conditile de munca legala timp de 12 luni chiar daca scrisoarea de la familie ma acoperea ei au zis ca am 11 luni si 27 zile dar nu 12 luni aveam o sansa sa aplic in 30 de zile cu BR3 dar HO mi-a trimis pasaportu dupa 40 de zile deci practic mi-am pierdut Bleu Card care am visat 1 an de zile sa il iau ma doare sufletu cand ma gandesc cat am muncit ptr el ca sa fiu refuzat ptr 4 zile in care visa nu ma acoperit practic erau 2 zile ca weekendu e OFF ptr au pair.Tot ieri am trimis si apel la tribunalu imigratiei si acum astept hotararea lor care de fapt nu am nici o sansa. -sad- ad-
    Daca stiti vreo posibilitate in care as putea sa imi castig dreptu de munca pe care il merit orice sfat e binevenit eu sunt student si ma gandeam sa imi scot yellow card si cu yellow card sa trimit inca un BR1 ca sa acoper acele 4 zile dar momentan trebuie sa astept sa imi vina pasaportu de la tribunal.Ptr cei care se afla in situatia mea trimiteti intai BR3 incepeti un nou an de au pair si dupaia aplicati cu BR1 chiar daca dureaza un pic mai mult dar cel putin il luati.Sincer va spun nu imi vine sa cred ca HO mi-a furat dreptu pe care am visat un an de zile muncid ca sclavu.
    VA DORESC SARBATORI FERICITE

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Eugen,

Citesc ce ai scris aici si imi vine sa innebunesc si eu si nu inteleg ... imi pare foarte rau pentru situatia ta.... tind sa cred ca in astfel de situatii, este o chestie de noroc... totul depinde de cum interpreteaza ofiterul care iti analizeaza cazul.... sa nu uitam ca si Felician a avut exact aceeasi problema ca si tine, tot 5 zile peste viza de Au Pair, tot asa cu specificare in scrisoare ca a muncit 12 luni in capat, si el a primit blue card ... de aceea eu gandesc ca e o chestiune de interpretare.
    Este foarte bine ca ai facut recurs ... precedentul este facut cu Felician si ai sa castigi ... i-a legatura cu el, (daca nu mai ai nr lui de tel ti-l dau eu) si vezi cum poate el sa te ajute ... daca o sa fie ceva proces, sa vina si el si o sa se rezolve ... daca el a primit si este situatia trasa la indigo, si tu ai sa il primesti !

Mult succes !

13. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

imi pare rau pentru tine shumi de ce s-a intamplat ,dar din cate am citit eu despre aplicatile la HO scuzati-ma incopetentii de la HO poate si ma rog pentru tine sa primesti raspunsul dorit de tine si de toata lumea si dupa ceea sa le arati ca ai muncit din greu pentru dreptul tau si nu trebuie sa ti-l ia nimeni

rusine din partea incopetentilor de la HO ....bine ca au ce au cu romanii si pakistanezii , indienii si arabii sunt foarte buni cu ei...le fac surprize mereu: atentate, etc
    sa le fie rusine

14. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    shumi,
    ceea ce spui tu este surprinzator datorita faptului ca dupa 1 IAN 2007 tu nu mai ai nevoie de viza, asa ca portiunea 1 Jan - 5 Nov2007 este inutila din punctul asta de vedere. Tu poti sa continui ca si au-pair fara sa-ti trebuiasca nici un fel de viza, deci nu inteleg deloc cum s-a ajuns la aceasta situatie.
    Daca tu ai lucrat pina pe data de 5 Nov 2007, incepind din 5 Nov 2006, tu ai dreptul la Blue certificate, cu atit mai mult ca ai dreptul si la 30 de zile intrerupere/pauza.???????????
    Ar fi bine sa redai exact ce ti s-a raspuns, sau sa ma contactezi pe PM sau email.

15. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa 1 ian. 2007, intr-adevar nu mai este nevoie de viza pentru a munci ca si au-pair, dar e nevoie de Accession Worker Card.
    Cei care au venit inainte de 1 ian. 2007 insa, pot munci ca si au-pair atat timp cat sunt acoperiti de viza, deoarece viza tine loc de permis de munca in acest caz.

Eu personal, cunosc multe cazuri in care s-a primit refuz de blue card pentru o zi, doua sau o saptamana. Mie de exemplu, imi lipseau doua saptamani din cele 12 luni, exact cele 2 saptamani pierdute in tara de la data eliberarii vizei,(in cazul lui Shumi 5 zile) si pentru asta a trebuit sa ma fac student si sa mai lucrez part-time vreo 2 saptamani.

Si asa am obtinut blue cardul, altfel as fi fost si eu pe dinafara.

E o situatie mai delicata, mai ales ca primesti tot felul de sfaturi, multe insa care te induc in eroare. -staycool- taycool-

16. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0
    de ce nai scris 1 nov? Poti sa zici si asta. Am avut si eu viza in 2006, dar nu am primit fiecare data stampila la aeroport.Ai primit prima data stampila in viza?
    Daca tot te refuza, aplica inca odata.

bafta!

17. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cand am intrat in UK pe 5 nov 2006 mi-au pus stampila cu data de 5 nov nu mai am scrisoare de refuz ptr ca am trimiso odata cu apelu dar ei au scris la sfarsit ca de pe data de 1 nov 2007 pana pe 5 am lucrat ilegal si nu indeplinesc conditiile de munca leagala timp de 12 luni iar cu pauza aia de 30 de zile legea spune sa nu fie la inceput sau la sfarsit sansa pe care eu o aveam era sa aplic cu BR3 in astea 30 de zile dar HO mia trimis aplicatia peste 40 de zile ma simt atat de discriminat cand stiu ca practic mi sa furat dreptu de munca ptr cateva zile nu am stiut ca asa se va intampla nici nu ma asteptam daca staim aplicam cu BR3 nu imi vine sa cred ca o simpla informatie costa un an de munca fara nici o realizare nu am vrut alceva de Craciun decat Bleu Card din pacate nu lam primit viata merga inainte acum incerc sa uit ptr am avut un soc cand am vazut refuzu.

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Stiu cum e. Am trecut si eu prin asta...
    Un sfat, daca-mi permiti: pe viitor, inainte de a trimite documente, scrisori oriunde, fa COPII. Nici nu stii unde ai nevoie de ele sau peste cine dai si, avand dovada in fata, te poate ajuta. Vorbesc din experienta. Mult succes la apel! -saint- aint-

19. splash

splash Member

Trophy Points:
    16

Buna Shumi! sa inteleg ca tu ai intrerupt munca de au pair in nov 5? ca daca nu, aplici din nou, cand ai intr-adevar un an de munca incheiat !? (viza nu se pune pt ca din 1 ian nu mai e necesara)

am dreptate UKOK?

20. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    buna splash,
    Eu sint de acord cu tine, dar cred ca el a intrerupt deja munca mai mult de 40 de zile si daca asa este, atunci singura lui solutie este sa o ia de la capat.din pacate.
    Imi pare rau cind oamenii nu cer sfaturi INAINTE sa faca vreo greseala, pentru ca DUPA, este mult mai dificil si frustrant. Imi pare sincer foarte rau pentru el, dar la urma urmelor, daca are posibilitatea sa inceapa dinnou ca si au-pair, cel putin stie ce va avea de facut la anul.

Share This Page