3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #3

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, May 11, 2007.

1. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Asta este primul caz pe care il aud de la Home Office care sa sune ca sa faca verificari. Nu ai de ce sa te temi stai linistita. Pur si simplu ei fac niste verificari random, si mi se pare normal. Acum cat timp ai trimis actele?
    O sa vezi ca o sa primesti blue card`ul foarte curand !

Bafta,
    -police-

2. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Pe mine m-au verificat ... Au trimis un mail la familie pentru a confirma ca am lucrat 1 an in UK ca aupair. M-am simtit prost :( mai ales ca familia a scris o scrisoare foarte frumoasa despre mine si au fost destul de clari ca am lucrat 12 luni de la data x pana la data y. + mi-au trimis o scrisoare ca sa trimit pink cardul ... In final am blue cardul ... dar se merita sa ma caute la sange ?

3. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    Merci pt. incurajari PoliceOfficer. Actele au ajuns la ei pe 1 octombrie. Doamne ajuta!

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Buna Alina ... na.. ce sa zic.. nu prea e bine ceea ce fac dintr-un punct de vedere ca na... daca ai tot tot ce trebuie la dosar, nu ar mai trebui alte verificari, dar pe de o parte, atata timp cat tu stii ca esti OK si nu ai probleme, ce sa facem, un telefon in plus sau in minus nu cred ca mai conteaza cand stii ca esti la un pas de ... "libertate"

Bafta,
    -police-

5. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Nu conta ... normal. Dar dupa un an de munca grea in uk te astepti la putina recunostinta de la home office. Asa m-au tinut 2 luni( ceea ce puteau sa termine in 10 zile si am pierdut un job destul de bun din cauza ca au intarziat).. si probabil ca m-au verificat mai rau ca pe un terorist :mad:

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    [/quote]

Nu conta ... normal. Dar dupa un an de munca grea in uk te astepti la putina recunostinta de la home office. Asa m-au tinut 2 luni( ceea ce puteau sa termine in 10 zile si am pierdut un job destul de bun din cauza ca au intarziat).. si probabil ca m-au verificat mai rau ca pe un terorist :mad:

[/quote]

Alina... iti dau dreptate in totalitate dar ce sa facem... asta este Home Office si il stim de acum prea bine la care bete in roate ne-au pus si ne vor pune in totalitate... dupa cat timp de la trimiterea aplicatiei au luat legatura cu familia...ca mi se pare cam mult 2 luni (8 saptamani) de asteptare pentru asa ceva... au luat legatura cu familia cam in 2 saptamani sau ce naiba?! Si chiar si asa....este f f mult 8 saptamani !

Oricum...acum ai "cartonul" in mana si at the end of the day asta conteaza cel mai mult, numai ca ... discriminarile se fac, ne joaca pe degete cum vor si asta nu e de negrijat.

Multumesc,
    -police-

7. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    -ww- Mare zi mare!! Am primit azi blue card-ul. Masa, dansul si felicitarile la primul salariu. :p

8. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Felicitari, Tessa!
    Eu am trimis actele ieri, am verificat si ei le-au primit azi... asa ca sper ca peste vreo doua saptamani (daca totul merge bine) sa dau si eu de baut!!!

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Mult succes la toti ...

Eu mai am putin .. pe 25 Oct trimit si eu actele pt Blue card... sa speram ca o sa fie ok !

Multumesc,
    -police-

10. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    Bafta tuturor!

11. Anonymous

Anonymous Guest

-rock- -rock- -rock- -rock- -rock- -rock-

Good luck la toti
    -ww-

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu cer prea mult, as vrea sa mai luam o pauza cu urarile si sa continuam discutia pe marginea aplicatiilor la HO.

Multumesc pentru intelegere! -sunny-

13. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0

Poate cineva cu mai multa experienta sa ma lamureasca si pe mine intr-o problema?(problema e prea mult spus poate) Eu am trimis aplicatia pentru registration certificare (BR1) - spouse of British national... pe care i-am trecut si pe cei doi copii ai mei (21 si 19 ani). Ei sunt studenti dar nu am scris nicaieri asta pentru ca in aplicatie nu se cere... :-?? Ce fel card vor primi ei? Blue sau yellow? E doar curiozitate... nu ca ar conta foarte mult ce culoare are cardul lor, just curious...
    Multumesc!
    -ww-

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca veti primi toti trei cate un blue card. -sunny-

15. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Am tot cautat pe forum dar nu am gasit ceva asemanator. Anul trecut am trimis CV-urile ,impreuna cu sotia mea ,la o agentie de recrutare din UK. Am dat interviul telefonic cu angajatorul si amandoi am obtinut slujbele. Agentia s-a ocupat de tot, permis de munca, bilete de avion etc. Ni s-a spus ca vor elibera doar un permis de munca , pe numele meu, iar sotia mea poate munci ca dependent. Am obtinut prmisul de munca cam intr-o saptamana pentru 5 ani. Am inceput munca amandoi pe 15 noiembreie 2006 iar acum asteptam pentru al 12-lea pay slip sa aplicam pentru BR. Intrebarea este: Sa aplice si ea pentru BR, sau numai eu si sa o pun pe ea dependent? :-?? Preferabil ar fi sa avem fiecare blue cardul lui. Imi cer mii de scuze daca s-a mai discutat dar nu am gasit. Multumesc mult pentru orice idee!

16. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    E mai simplu sa o treci ca dependent, va fi o singura aplicatie si veti sarbatori rezultatul impreuna. In ambele variante, veti avea fiecare cate un blue card.

Bafta!

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut Timy,

Numele meu este Andrei si am sa incerc sa te ajut.
    Dupa cate am inteles din mesajul tau, ai inceput munca in luna Noiembrie 2006, cu un WP valid pe 5 ani. Pana aici imi este foarte clar. Ceea ce nu imi este mie clar este statutul sotiei tale. Ai zis ca de la firma ti-a zis ca ea este ca si dependenta. Cand ai fost la Ambasada pentru viza in Noiembrie 2006, a aplicat si ea ca si dependenta ta si a fost acceptata? Tu nu ai explicat acest lucru, dar incerc sa deduc asta, deoarece tu ai zic ca "am inceput munca amandoi in noiembrie 2006", deci cred ca si ea a aplicat ca si dependent la ambasada odata cu tine ca altfel nu prea vad cum a venit aici, doar daca a venit ca si turist ceea ce nu prea cred.
    Deci ... daca ea a fost si este dependentul tau, parerea mea este ca sa aplicati amandoi cu BR1 pentru blue card, ca e mult mai bine un blue card decat unu de dependent. E mai bine din ce punct de vedere .. iti da mai multa libertate ... si cardul de dependent este super bun, singurul lucru pe care trebuie sa il faci este sa aplici de fiecare data cand iti scimbi locul de munca.

Concluzia ... daca ea munceste tot din 15 Noiembrie 2006 ca si tine ca dependentul tau, completati amandoi separat BR1 form si trimitetile, pe date de 16 Noiembrie 2007. 100% o sa primiti amandoi bleu card, repet inca odata ... daca ea a fost si este dependenta de permisul tau de munca inca din 15 Noiembrie 2006.

Mult succes,
    -police-

18. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Situatia e foarte simpla:

Timy si sotia sa au muncit fiecare cate 12 luni. Intrebarea a fost: cum e mai bine, sa aplicam separat pe cate un BR1 sau amandoi pe acelasi formular, unul din noi urmand sa fie trecut la rubrica "Family members"?

Raspunsul: In ambele variante veti obtine fiecare cate un blue card. Simplu.

19. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    -scratch- cratch- cam asa ceva

20. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult Parteneru! Dar cum zice si Andrei, cred ca e mult mai bine sa aplicam separat. Ma gandeam ca ea sa nu intampine probleme pe viitor ca si dependent. Nu eram sigur daca se poate aplica si separat.
    Andrei, mersi mult! Imi cer scuze ca nu m-am facut inteles. Da, la ambasada am spus ca ea este ca si depentent, am avut scrisori de angajare pentru amandoi. Sotia mea a primt visa tot pentru 5 ani numai ca i-au scris cu pixul deasupra visei, numele meu si numarul de work permit. Doamna de la consulat a fost foarte draguta si ne-a dat raspunsul cam in 5 minute.
    Lucram impreuna la aceeasi companie din 15 noiembrie 2006 fara intrerupere mai mare de 30 de zile.
    Astept cu nerabdare sa iau si ultimul pay slip pe 15 sau 16!!
    Mersi mult inca o data!

Share This Page