15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #3

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, May 11, 2007.

1. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Tu iti faci planuri ce ai sa faci dupa 12 luni daca e sa vi acasa sau nu ca sa aplici.
    Vino in uk si lucrurile or sa mai vina si de la sine in 12 luni.

2. tina_cris

tina_cris New Member

Trophy Points:
    0
    in sfarsit dupa multe cautari si multe drumuri la posta la adresa unde a binevoit HO sa ii trimi ta cardul albastru prietenului meu pot sa rasuflu usurata Prietenul meu are cardul albastru dupa lungi cautariiiiiiii. -ww- -ww-
    Sincer ma asteptam la ceva mai aspectos ca tot am citit atatea desprea el ,o bucata de hartie-caron nici nu stiu ce e dar sa dea D-zeu ca totii sa il avem

3. joliejulie

joliejulie New Member

Trophy Points:
    0
    buna! am si eu o mare nelamurire cu emotii cu tot.... :((
    am viza de aupair din august 2006 pana in august 2007, deci respect conditiile pt a aplica pt blue card...problema e ca....momentan lucrez in scotia si am primit invitatie de la jobcentre pt NI card,nu stiu daca e bine sau nu sa ma duc la interviu acum( pe data de 13 iulie), de frica sa nu ma intrebe de ce lucrez, cand eu de fapt sunt aupair si nu am drept de munca....ce ma sfatuiti? sa nu ma risc?pot pierde sansa de a capata bluecardul?cu familia ma am excelent de bine....ma ajuta cu scrisoarea si cu tot ce ar mai fi nevoie....dar totusi..are a face una cu alta? s ama duc la interviu sau s amai astept?

....si inca o intrebare...pt blucard, inafara de pasaport+scrisoarea....mai trebuie ceva acte?

va multumesc mult...sunteti tari cu site ul! well done!!!

4. Anonymous

Anonymous Guest

Daca ai emotii si nu vrei sa aplici acum pentru NIN, da un telefon la numarul de pe scrisoarea de la Inland Revenue si spune-le ca pleci in vacanta pentru 4-5 saptamani si ai vrea sa amani interviul. Nu este nici o problema si poti face asta.
    Pe forum este un topic dedicat au-pairilor si vei gasi ce acte iti trebuiesc cand aplici.
    Pentru inceput citeste si :
    http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,1130.0/

Bafta multa

-sunny-

5. otilia

otilia New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu ai blue cardul nu are rost sa mergi la interviu pt ca NINO nu iti v-a fii alocat.

La interviu te vor intreba daca ai Work Permit,iar visa ta AU PAIR din pasaport nu e tocmai work permit si nici nu te incadrezi sa platesti taxe

Te-as sfatuii sa astepti pana ti se va da blue cardul si numai dupa sa mergi la interviu.

6. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Gresit Otilia. Chiar si ca au pair trebuie sa te inregistrezi pt insurance number, si ei decid, pe baza venitului, daca platesti taxe sau nu. Spusele mele au fost verificate printr-un telefon la HMRC.

PS: Nu e obligatoriu. Daca nu o faci, nu te trage nimeni la raspundere. dar legal, asa ar trebui

7. joliejulie

joliejulie New Member

Trophy Points:
    0
    merci mult pt sfaturi....am anulat azi interviul...voi astepta pana in august cand expira viza si pot aplica pentru blue card...

8. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

Dupa multe asteptari, mi-a venit si mie Blue Card-ul. -ww- -ww- -ww-
    Am trimis aplicatia pe 10 iulie si mi-a venit pe 28 iulie. Acum sunt uin Romania dar cand ma voi intoarce il voi folosi la maxim.

Multumesc mult celor care ne-a ajutat (suntem 2 la numar -happy-)

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Julie....si eu astept cu nerabdare aplicatia ta si raspunsul bineinteles....MULTA BAFTA !

Felicitarile mele !!!

Sa te distrezi pe deplin in Romania, si cand ajungi aici sa te mai distrezi putin datorita cardului...si apoi..la munca....ca vb aia...ce`i prea mult...strica !

FELICITARI !

10. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei,

In sfarsit pot sa va dau vestile bune...dupa ce in iunie eu am primit certificatul galben ca si studenta, azi a fost randul sotului sa-l intampine pe postas care i-a adus si lui asteptatul Accession Worker Card - Mov/Roz!! -ww-
    Dupa cateva luni de stres ... in sfarsit incepem sa vedem luminita aceea de la capatul tunelului si asta datorita in mare parte informatiilor primite de pe forum!! -sunny-
    Inca o data, mii de multumiri tuturor celor care au fost draguti si mi-au dat informatiile cerute si bafta tuturor celor care inca mai asteapta!!

Numai bine!!!
    :x2

11. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu va creste inima de bucurie cand vedeti ca ati fost de folos cuiva, ca ati reusit sa faceti un bine si ca lucrurile merg putin mai bine in lume datorita voua? Mie da (desi personal nu cred ca am ajutat-o pe irina.popescu, dar nu asta conteaza, ci sentimentul acela unic de implinire cand realizezi ca tu ai ajutat ca lucrurile sa se sfarseasca bine)

12. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar e super,si ma gandesc ca oricine ar citi cu atentie despre subiectul pe care-l intereseaza si ar pune intrebarile cheie ar putea sa reuseasca in ceea ce si-a propus.
    Trebuie numai putina rabdare,atata tot.
    Irina , daca nu te superi,as vrea sa te intreb si eu ceva...eu snt in aceeasi situatie ca si voi ,numai ca eu sunt self-employed si sotul are dreptul la Accesion worker card ,voi trimite formularele saptamana viitoare.Ce vroiam sa te intreb este urmatorul lucru : ai trimis si cardul tau galben in plic odata cu formularul? In afara de asta,cam cat timp a durat sa vina raspunsul si te rog spune-mi si mie ce scrie pe hartiuta aia unde era lipic cardul sotului tau,are vreo restrictie pe piata muncii sau poate sa-si ia ce job doreste?

Multumesc mult si astept cu nerabdare raspunsul tau.

13. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0

Salutare tuturor, am vrut sa scriu mai demult dar cred ca am fost prea lenes...mi-a venit yellow-ul la exact 6 saptamani de cand am trimis scrisoarea la HO. Nu am pus in plic nicio dovada de venit..procuri...extrase de cont, doar cartea de identitate,3 fotografii tip pasaport,br1, scrisoarea de la colegiu. Din cei cu care am ramas mai apropiati de la colegiu, toti au primit yellow-ul.Deja am 2 luni jumatate de anglia...timpul zboara...

14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Felicitarile mele Irina ! Milt succes in continuare si tie si sotului tau ! -ww- -ww- -ww-

15. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Buna Oana_bebelusha....

- Eu am pus in plicul cu actele ptr aplicatia lui numai o copie a certificatului meu galben. Asa am citit pe BR4 ca trebuie, asa am facut!!!
    - Noi plicul l-am trimis sambata (21 iulie) si a ajuns la Imigrari luni (23 iulie). Desi le-am atasat in plic o scrisoare (care specifica ptr ce aplica, ce acte am atasat, si ca ne trebuie raspunsul pana pe 6-7 august), ei nu s-au obosit sa o citeasca si sa ii marcheze aplicatia ca "urgenta" (daca tu nu le spui ca te grabesti, dintr-un motiv anume....atunci lor le poate lua pana la 20 de zile lucratoare ca sa iti rezolve aplicatia) . Asa ca joi (26 iulie) am vb cu ei la telefon, au zis ca nu au inregistrat cererea de urgentare si am trimis noi un fax vineri (27)pe care ei din nou nu l-au inregistrat pana luni (30iulie)....pana nu i-am sunat noi de 2 ori in aceeasi zi !!!
    Asa ca, in sfarsit, luni (30 iulie), au inregistrat ei cerea noastra de urgentare si VINERI (03 august) ne-au ajuns actele inapoi. Deci, in total, cu faxul si telefoanele de rigoare.... 23iulie - 03 august.

Pe Accession Worker Card-ul lui, la rubrica "Remarks", scrie "Authorised Family Member: Work as specified above"
    Iar "above" este scris "Employer Name:....numele firmei care i-a facut oferta de munca".

Restrictia este urmatoarea: "Authorised Family Member" nu are voie sa munceasca decat ptr angajatorul care i-a facut oferta de munca .... DAR ... (partea buna acum) ... care poate fi din orice domeniu, chiar si cu salariul minim pe economie, si fara sa fie supus la "skills test" si indiferent daca concureaza sau nu cu "resident labour" pe piata muncii. Cu alte cuvinte, nu trebuie sa indeplineasca conditiile ptr a obtine un Work Permit. Daca posesorul de Accession Worker Card doreste sa schimbe locul de munca (si nu are deja Blue Certificate) atunci el va trebui sa reaplice ptr un nou Accession Worker Card....care ii va fi eliberat cu numele noului angajator.

Banuiesc ca sunteti in UK. Daca mai aveti nevoie de alte amanunte, lasa-mi un nr de telefon pe PM si vorbim la telefon !!!!!

Toate cele bune si multa bafta!!!

-wave-

16. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    -sunny- Intr-adevar, ceea ce a explicat Irina mai sus, confirma tot ceea ce este scris in guidance, doar ca suna altfel cand cineva povsteste exact pasii care trebuie urmati. E mai usor de inteles. Multumim pentru explicatii, sunt convins ca multi membrii vor beneficia de pe urma acestui mesaj. -wave-

17. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Irina,in primul rand iti multumesc foarte mult pentru felul in care ai explicat totul ...acum am inteles ce si cum trebuie facut,eu am crezut ca trimit certificatul galben si actele lui si ei dau acest Accesion Worker Card dupa care el poate sa-si caute de munca ,n-am stiut ca trebuie sa pui si o oferta de munca .
    Inca o data iti multumesc mult,daca o sa-mi mai vina vreo intrebare prin minte(ceea ce se intampla destul de des,cand am impresia ca am inteles tot.... :)| ) am sa-ti dau pm si poate vorbim la telefon. Oricum,felicitari pt ce ati realizat voi pana acum,speram sa fim si noi in aceeasi situatie curand .

Ce vroiam sa mai adaug,aviz amatorilor care sunt self-employed : nu este obligatoriu sa aplici pentru yellow card ca si self-employed,dar dupa cum se vede,uneori este necesar,asa ca cine are dependenti ar fi bine sa aplice cat mai curand (cand si-au inceput activitatea si au toate actele,NINO s.a.m.d.) .... mi-am dat seama ca "nu este obligatoriu" dar este bine
    sa-l ai acolo.Doar un sfat...

18. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Oana,

fara oferta de munca, cerea lui va fi refuzata 100%. Daca citesti cu atentie BR4, vei gasi si ce anume trebuie sa fie scris in oferta de munca....ptr ca eu am crezut ca e doar o bucata de hartie pe care sa scrie "eu, X-firma vreau sa il angajez pe X-ulescu incepand cu data de ..." Dar nu e asa!!! Conform BR4, pe oferta de munca tre sa se specifice clar :
    "- the name and address of the business that will employ you;
    - your job details; and
    - your terms and conditions of employment."

O sa va scriu acum exact ce scrie pe spatele Accession Worker Card-ului (AWC, ca sa fie mai scurt)....si mai devreme am vrut sa fac acelasi lucrul dar dar eram taaaaare obosita!!!

RELEVANT INFORMATION

This AWC is issued to a national of Bulgaria or Romania and gives permission for the named person to work legally in the UK. The card is valid only for the particular employment for which it is issued and not for employment of any other kind or with another employer, except in the case of authorised family members.

For authorised family members, the card is valid only for the employer for which it is issued and not for employment with another employer.

The vignette placed on page 4 of this document will clearly state the authorised employer and type of employment.

For authorised family members, the vignette placed on page 4 of this documentwill clearly state the authorised employer.

Full Free Movement Rights

After 12 months continuous legal employment in the UK, Bulgarian and Romanian nationals will qualify for free movement rights and will no longer require an AWC.

At this point individuals can apply for an EEA Registration Certificate to confirm their right to live and work in the UK under European Community Law.

Sper sa va fie de folos!!

Multa bafta!!

19. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Spin,
    Si eu am acelasi sentiment ca si tine.
    Pe langa faptul ca sunt recunoscatoare ca am fost ajutata cu informatii atunci cand am avut nevoie (si cred ca cu totii stim ca informatiile sunt cele mai importante), acum, prin experienta pe care am castigat-o pot ajuta alti oameni sa-si atinga scopurile si poate visurile (sper sa nu spun prea mult) ... Si pana la urma, in reusita nostra, fiecare membru al forumului isi are importanta lui, ptr ca fara membrii, acest forum ar inceta probabil sa mai existe.

Daca va uitati la post-urile mele din februarie....nu stiam prea multe. Insa de atunci si pana acum am reusit sa colectionam un yellow, un purple si am adus si un caine in Uk. Eu zic ca e o dovada a cat am "avansat" fata de acum 4 luni si jumatate!!!

Asa ca, nu va fie rusine sa puneti intrebari, sa cereti ajutor, sa impartasiti experiente - fie ele bune sau rele!!! O mica bucatica din experienta si cunostintele voastre pot fi de mare importanta pentru altcineva!!

Scuze ca am fost total off topic dar am zis sa continui aici ptr ca fara fara mesajul lui Spin, ceea ce zic eu nu are nici un sens!!

Numai bine!!
    -wave-

20. onutza

onutza New Member

Trophy Points:
    0

Tess,cum te-ai inregistrat ca au pair daca esti casatorita? Din cate stiam eu,nu se poate.

Share This Page