17.4 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #3

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, May 11, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Re: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Buna Theo,

Ma poti pune, e rog in legatura cu prietena ta care a facut apel. Un e-mail ar fi suficient sa ma ajute.

Romanverde,

o sa iau in considerare sfatul tau.
    O sa analizez bine situatia inainte de a face apel, dar miercuri sper sa stiu exact ce fca.
    Sunt ornita sa facem apel, dar tb sa dovedezsc ca decizia e ilegala. Probl e ca mie imi pare un viciu de procedura decat o ilegalitate si tb sa vad daca ne incadram in motivele de apel.

Sunt un pic ingrijorata si de aplicatia pt self employment pt ca nu stiu ce poate aparea si mai ales nu stiu daca ii pot agsi de munca.

In fine, e un pic complicat ...
    T

2. theodi1998

theodi1998 New Member

Trophy Points:
    0
    Tree!
    Nu reusesc sa iau legatura cu cunostinta mea. Eu te sfatuiesc sa faci totusi apel si vei reusi. Nu ai nimic de pierdut. Si in cazul meu solutia cu self-employed nu prea merge, de aceea voi incerca sa o evit. Acum si eu ma astept la refus si apoi apel. Mai tinem legatura.
    Bafta!

3. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

7 Iunie 2007! O zi frumoasa, o zi insorita, o zi in care postasul a binevoit sa-mi faca in sfarsit o surpriza placuta! Un blue card! Nimic deosebit, poate doar faptul ca am asteptat vreo 3 luni de zile sa-l primesc, timp in care si-au facut timp sa-mi trimita si un refuz.
    Una peste alta, l-am primit si asta e tot ce conteaza acum! In rest sa auzim numai de bine! :)

-ww- -sunny- -party- arty- -beer- -rock- -dance- ance-

4. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari!!Bafta multa in continuare, Parteneru.
    -party- arty- -party- arty- -ww- -party- arty- -party- arty-

ps: ashteptam sa -beer- soon. :)

5. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Parteneru si cu Dumenzeu inainte Should meet up for a drink sometimes :p

6. Anonymous

Anonymous Guest

:)
    Felicitari!!!

sa tii minte ziua asta! in sfarsit a dat Dumezeu sa vina si la tine. Mai greu dar a venit pana la urma.
    -ww-
    Felicitari din toata inima si sa te bucuri de el!

cred ca pana luni tot ai berici de dat!!! -beer- -beer-

-sunny-

7. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ca l-ai primit pana la urma...
    Sper sa iti fie de folos si iti doresc succes in cautarea unui job cat mai bun.
    -beer-

8. adda

adda New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor! Sunt Adina si vroiam sa va spun ca si eu am primit yellow card si asta in mai putin de 3 saptamani(am aplicat pe 21 mai si a venis acasa pe 7 iunie)..in fine nu chiar acasa, ca nu am deschis usa postasului si a trebuit sa merg a doua zi la posta sa-l iau -walk .
    Ah, si vroiam sa va spun ca asta s-a intamplat NUMAI cu ajutorul forumului pentru care va multumesc mult de tot.Informatiile mi-au fost de mare folos ,va citesc de mai mult de un an dar am stat in umbra si intr-un final m-am decis sa va dau si voua vestea "cea mare" si sa va multumesc ca sunteti tare draguti cu totii -wave-.Nah, acum urmeaza goana dupa un job..wish me luck!!(scuzati..incoerenta in exprimare, ma grabesc un pic)..
    Numai bine si raspunsuri pozitive tututor celor care au aplicat indiferent de culoarea maretului certificat

9. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

adda,
    daca iti amintesti:...ai trimis plicul pe 21 sau au primit ei plicul tau pe 21? ... vreau sa stiu ca sa incerc sa calculez cate zile lucratoare au trecut de la expedierea plicului pana la primirea raspunsului!!
    Merci, sa il folosesti sanatoasa si sa te bucuri de el!!

10. adda

adda New Member

Trophy Points:
    0
    Merci si eu Irina. Precis, precis am trimis pe 18 mai (asta a fost intr-o vineri) iar plicul a ajuns la ei pe 21(guarantee delivery date).Am verificat acum cuponul pe care l-am primit de la posta (am trimis cu special delivery)si asa scrie acolo -scratch- cratch-

11. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0

Am si eu o intrebare: pt cei care obtin blue card-ul, mai e necesara trimiterea contractului de munca la Home Office sau in alta parte? ma intereseaza sa aflu daca, avand acest card, t-i se permite a sta mai mult de 3 luni pe teritoriul Uk(adica daca esti ca si inainte cand eram sub viza care-ti dadea drept de munca?).Sper sa ma fi facut inteles si astept raspunsul vostru.

PS: Va multumesc ca existati pe acest forum. Cu ajutorul vostru si al celor care au impartasit din experienta lor pe site, am aplicat si eu pt blue card...acum mai am doar de asteptat...cu putin noroc, voi fi un roman mai fericit!!! -dance- ance-

-ww-

12. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

pai blue card nu iti da doar drept de munca ci si drept de rezidenta, deci poti sta cat vrei in uk si nu trebuie sa mai trimiti nimic la home office, ci doar taxele la inland revenue :)

13. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0

super!!!mersi mult muahdib...acuma tot ce mai am de facut e sa astept...sa vad postasul venind cu un plic de la Home Office.... :) :) :) :) :) :) :) :)

14. steauadolly

steauadolly New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor.in ultimul timp am auzit si am vazut ,ca cei de la HO nu au mai dat blue card pentru family member ci doar self suficient .stie cineva ce e cu acest card ?si ce se intampla de nu mai elibereaza .?sant detinatoare de blue card pe urma sotului meu dar am mai ajutat niste prieteni in complectarea BR1 dar nu au primit.?

15. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Dragii mei,

Acum mai putin de o jumatate de ora a venit postasul!! Si mi-a adus cardul galben!!
    -ww-
    -party- arty-
    -party- arty-
    Voiam doar sa va impartasesc vestea si sa va multumesc tuturor pentru tot ajutorul!!!

Va pup !!!
    -dance- ance-

16. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari !!!!!!!
    Ai aplicat cu o procura cum ai zis ca vei face de la inceput?

Bafta si sa-l stapanesti sanatoasa.

-ww-

17. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Buna Oxanel,

am trimis: - procura de la parinti in original+traducere in engleza legalizata+extrase de cont ale parintilor(netraduse)
    -bank statement de la banca din Anglia, pe numele meu.

Am decis sa le fac pe amandoua, ca sa fiu sigura ca daca nu sunt multumiti de una din variante ...este si cea de-a doua disponibila.

Multumesc ptr tot ajutorul!!! -party- arty-

18. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    salu'!
    am si eu mare nevoie de un model de scrisoare de la familie catre home office pt au-pair.(cat ma platesc, ca stau la ei, etc)
    ....ei nu au mai fkt asa ceva si nu stiu ce tre scrisv-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta!
    puteti sa postati pe forum sau mail me...aditza_20sb@yahoo.com
    multe thx!!!

19. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
  20. stefbv

stefbv New Member

Trophy Points:
    0

Bine (ca) v-am gasit , am nevoie de putin ajutor: am obtinut un contract de munca in Londra pe exact 12 luni iar dupa aceasta perioada vreau sa aplic pt. registration certificate.Din cate am inteles trebuie sa treaca 12 luni pt. a putea aplica insa eu nu voi mai avea de lucru, casa, masa etc dupa aceasta perioada in UK.
    Ar trebui sa ma intorc in RO si sa aplic de aici sau sa incerc sa mai raman 3-4 sapt in UK pana primesc doc.?Formularul este BR1 parca - se trimite si pasaportul in original sau copie ?
    Multumesc.

Share This Page