32 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #3

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, May 11, 2007.

1. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Ok am sunat la HO..si mi-au spus ca si el ca self employed tre sa completeze un BR1 si io un BR4 asta nu anuleaza viza ci o inlocuieste cu succes pe cea veche. Sunt legile dupa aderare, nu conteaza ca ai viza veche inca valabila tot trebuie sa completezi formularele astea.

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Noi nu am completat si nu am trimis nimic si nici nu ne-a cerut nimeni. -tongue-

3. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

nici mie nu mi-a cerut nimeni sa completez vreun formular si mi-a expirat recent viza de self de 3 ani.oricum la home office daca adresezi acceasi intrebare la 3 persoane diferite primesti 3 raspunsuri la fel de diferite deci nu prea stiu daca a bine ca nu am completat nimic sau nu.daca cineva poate sa faca lumina, va rog.

4. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    pai si al meu are viza tot de 3 ani..dar ne exp in feb 2008..pana atunci suntem ok..el a zis ca nu isi completeaza nici un formular..si eu stau pe ganduri daca sa arunc 100 de lire pe geam sau nu pt chestia asta..si asa vreau sa imi dau notice-ul ca plec de la ei peste 1 luna asa ca nu stiu daca se merita...
    Dar daca cineva poate sa faca ceva cu lumina aceea -tongue- e binevenit

5. Anonymous

Anonymous Guest

Ramy, nu se plateste nimic pt a aplica. E gratis.
    Mai suna si maine si intreaba, iar daca e nevoie aplica din nou
    Nu te stresa prea tare, se rezolva

O alta solutie e sa iti cauti un alt angajator. Majoritatea nu cer decat pasaportul si cateodata nici ala.

6. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    problema este ca nu stiu daca din momentul in care (in cazul vostru Ramy ca sunteti de ceva timp deja aici si din cate spui ar trebui sa aplicati pt IRL in ian-feb 2009) completati acel BR1, nu va supuneti noilor reglementari si va trebui sa mai stati 5 ani din acel moment pentru a avea dreptul sa aplicati pentru IRL. Tare-mi este ca exista un hidden catch la mijloc si mai bine documentati-va inainte de a trimite formularul sa nu pierdeti dreptul asta.

7. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Casper la ei toate sunt cu hidden catch, ca nu stie dreapta de stanga in tara asta, cum spunea si Tree si are dreptate de cate ori suni si vb cu diferiti oameni atatea raspunsuri diferite si primesti.

Oricum mi-au raspuns la mailul care l-am trimis si mi-e foarte clar ca prin anumite paragrafe lasa se se scape legalitatea sau ilegalitatea in care ne-am putea afla.

Romanians and Bulgarians Working in the UK

Since 1st January 2007, as European Economic Area (EEA) nationals,
    Romanians and Bulgarians have been able to move and reside freely in
    any
    EU member states. They do not require leave to enter or remain to
    reside
    legally in the UK, however if they wish to work they do still need to
    obtain authorisation before doing so, unless they fall into one of the
    following categories:
    c) If they were given leave to enter or remain in the UK
    before 1/1/07 and the passport was endorsed with a condition
    restricting
    employment to a particular employer or category of employment. If this
    leave expires before the individual qualifies for exempt status or if
    the individual wishes to engage in employment other than that for which
    the leave was granted, then they may need to obtain an accession worker
    card.Exemption
    Bulgarian and Romanian nationals are exempt from the requirement to
    obtain authorisation to work in the UK if they fall into one of the
    following categories:
    i) They have leave to enter or remain in the UK and that leave does
    not place any restriction on their employment in the UK.
    ii) They have been working with permission, and without
    interruption, in the UK for a period of 12 months ending on or after
    31/12/06.
    iii) They are providing services on behalf of an employer established
    elsewhere in the EEA.
    iv) They are also a citizen of the UK, Switzerland or an EEA state
    other than Bulgaria or Romania
    v) They are the family member of an EEA national exercising a
    treaty right in the UK, or the spouse or civil partner of a British
    citizen or person with settlement in the UK.
    vi) They are the family member of an EEA national who is registered
    under the Worker Registration Scheme.Authorisation Documents

Bulgarian and Romanian nationals are able to demonstrate their status
    in
    the UK in a number of ways.

Existing Visa

Since 1/1/07 Bulgarian and Romanian nationals do not require visas to
    enter or remain in the UK; however a visa issued before 1/1/07 remains
    valid up to the expiry date and the conditions still apply. Visas
    allowing unrestricted employment in the UK allow the person to work
    without restriction in the UK, the individual may be eligible to apply
    for a Residence Certificate but this is not mandatory.
    Visas allowing restricted employment remain valid and allow the
    individual to work in the specified employment.

Deci noi daca suntem inca in viza valabila pana in 2008 pana aplicam ptr ILR mie nu imi trebuie nici un card sa il ia naiba..
    Vorbeam de taxa ptr ca tipele de la mine de la munca care sunt polace si cehoaice au platit 90 de lire taxa ptr asa ceva..asta poate ca ele nu au nevoie de viza in pasaport si Polonia si Cehia sunt deja intrate in UE de anul trecut si se aplica legile actuale..cum de altfel se aplica si ptr romanii care vin aici dupa 1 ianuarie 2007..corect?

Pfuu

8. ari

ari New Member

Trophy Points:
    0
    Daca va ajuta in vreun fel, va pot impartasi din experienta mea; ma calific pt. ILR in 5 sapt. (iulie)si vroiam sa aplic prin ianuarie pt. blue cerrtif., dar de la H.O. mi-au spus ca ar fi mai bine sa astept pana la aplicatia pt. ILR, pt. ca altfel pierd acest drept. Acum nu stiu exact daca e adevarat sau nu, dar am preferat sa nu risc si voi aplica de drept dupa 5 ani de work permit....am sa va tin la curent, daca cineva e interesat -wave-

9. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim ari, te ahteptam cu veshti. Garantat sunt persoane interesate, eu ma numar printre acestea. -wave-

10. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare .Am viza pana in 2011 si sunt in uk de 4 ani ,daca aplic pt br ,nu inffluenteaza o ulterioara aplicatie pt ILR ?

11. Anonymous

Anonymous Guest

Aplicatia fratelui meu a fost REFUZATA.
    Dupa 10 sapt de asteptare am decis sa urgentez un pic lucrurile si am trimis in fax prin care le-am spus ca imi tb pasaportul ca plec in Franta in vacanta.
    Asa ca s-au grabit incet incat in ziua cand tb sa plec, ei abia au pus raspunsul al posta.
    In fiecare zi cand sunam imi spuneau ca "today" se rezolva...si cum mereu e un "Today"....

Am trimis statement-uri cu transferuri de bani in tara,am trimis acte ca fratele e sarac lipit, am trimit certif medicale, letter de al job -ul meu si al sotului ca avem cu ce il tine pe fratele meu si inca multe alte acte.

RECTIFICARE:

Se pare ca am indus lumea in eroare.
    Tocmai vb cu fratele la tel si mi-a citit din decizia trimisa de HO.

Dragii mei, ESTE STRIGATOR LA CER CE IDIOTI SUNT. Este de rasul lumii cat de incompetenti sunt.

Iata greselile le care le-au facut:

Deci, eu sunt un blue reg certif holder si ei imi scriu ca fratele e dependent de mine adica "dependant of an ACCESSION CARD HOLDER"
    Dumnezeule, astia nu pot face distinctia intre blue registration certificate si Accession Worker Card.

Deci au GRESIT.

Apoi mentioneza numai o parte din actele pe care le-am trimis si ignora complet acte importante.
    Si in a 3 lea rand imi spune sa dovedesc ca inainte de a pleca din tara locuiam cu fratele meu .
    Daca se uitau mai bine la buletinul meu vedeau ca avem aceeasi adresa. Ce alta dovada e mai buna decat asta.

Si cireasa de pe tort...desi pusesem un special delivery plic inclus ca sa imi trimita actele, ei mi-au trimis plicul inapoi nefolosit si au pus de la ei un alt plic tot special delivery.

Acum, o sa facem apel. Avem 10 zile sa trimitem apelul la nu-s ce tribunal care se ocupa de imigratii.
    Adevarul e ca acum ma simt f bine, macar stiu ce vor sa le dovedesc si mai ales o sa le fie clar cat de incompetenti sunt.

Sunt convinsa ca vom obtine certificatul pt fratele meu. Ma pregatesc sa cumpar sampania ;)

Si DA, indrazniti sa aplicati pt frati si surori. Impreuna suntem mai puternici!

T

12. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Ce dezamagire tot am asteptat vesti de la tine cu gandu ca vei reusi ca si eu vreau sa aplic ptr
    fratemiu.

13. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Am decis sa o las balta pana la expirarea vizei si o sa aplic apoi, intre timp poate se clarifica situatia, la cate variante am auzit e mai intelept sa nu iau nici o decizie pripita de moment pe care sa o regret mai tarziu.

Le-am subliniat la astia de la munca paragraful care imi este favorabil si au zis ca se intereseaza si ei. Am explicat situatia ca dupa 1 ianuarie nu mai ai viza in pasaport si de asta trebuie aplicat ptr card, dar pentru ca noi avem inca viza valabila, se aplica in situatia respectiva.

Citez
    "however a visa issued before 1/1/07 remains
    valid up to the expiry date and the conditions still apply. Visas
    allowing unrestricted employment in the UK allow the person to work
    without restriction in the UK, the individual may be eligible to apply
    for a Residence Certificate but this is not mandatory."

Tree bafta!

14. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    tree,

bafta cu aplicatia pt apel, sa ai multa bafta...si cum ai zis 'impreuna suntem mai puternici' doar ca problema ar fi ca nu avem un lider, o institutie puternica ca sa ne reprezinte acolo unde trebuie... :mad: :mad: poate cineva care sa se faca auzit la institutiile abilitate in acest sens,
    cat o sa mai dureze circul asta facut de nu stiu cum sa le zic, incompetentii sau nu stiu eu tot ma gandesc ca dobitocii de la HO fac greselile astea dinadins ca sa na descurajeze, zic asta pt ca mi se pare prea mult ca niste oameni care lucreaza intr o asa institutie ca si HO, sa faca greselile astea de 2 bani...e prea tot
    dar poate...poate sunt chiar prosti...

15. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor !

Chiar daca sunt relativ nou aici printre voi pe forum...am stat 2 ore si am citit toate paginile despre aceste "minunate" aplicatii BRXX...si ce pot zice...sunt de`a dreptul stupefiat de cat de incompetenti sunt cei de la HO, dupa cele scrise de voi aici....este strigator la cer...

Tree....si eu te sustin, moral...lupta ca sunt drepturile tale,drepturile noastre....suntem romani si ne descurcam noi...oriunde am fi si oricat de greu ne`ar fi....vorba ceea, orice sut in fund este un pas inainte :) Eu sunt sigur ca o sa reusesti...

O sa ne fie greu intradevar...dar si cand o sa reusim... -popcorn- -beer-

O sa vada ei englejii cine suntem noi...romanasii :)) -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty-

================
    ================

Johnny20ro...ms inca odata pt timpul acordat si pentru sfaturi :) Am sa fac asa cum m`ai sfatuit...asa voiam sa fac si inainte de a discuta cu tine..dar imi trebuia un imbold :D am sa te tin la curent !

bafta

16. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut prietene....sunt baiatul cu care ai vb ieri la telefon vreo juma` de ora...eu te sfatuiesc sa incerci sa aplici si pentru fratele tau...incercarea moarte n`are. Nu reusesti, te ridici si cu fruntea sus o iei de la capat...le aratam noi la englejii astia cu cine se pun... muhahahah

========

Dupa cum stii...si eu am facut aplicatia chiar daca unii o sa zica ca o sa fiu respins...dar 2 persoane, care deja au ceva experienta cu blue card, m`au sfatuit sa trimit..si asa am si facut..mai mult de un refuz...ce se poate intampla? Viza nu are cum sa mi`o anuleze ;))si...daca imi da refuz..astept sa intrunesc perioada si aplic iar :D

17. theodi1998

theodi1998 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am primit inca nici un raspuns pt. sora mea, dar incep sa cred ca sansele sunt minime pt. un raspuns pozitiv.Frati/ surori nu se incadreaza la "family members" in guidelines. Singurul nostru atu este ca au trecut fraza cu " frate,var" pe BR1, chestie cu care cred ca s-au pacalit cei de la HO. si prin tot felul de faze (adica refuzuri pe diverse motive nefondate) incearca sa o dreaga.

18. Anonymous

Anonymous Guest

Theodi,

te rog sa imi spui daca cunosti persoana de care ziceai ca a obtinut reg certf ca dependent de frate/sora.
    Am nevoie sa gasesc pe cineva care a obtinut certificatul.
    In felul acesta voi avea un precedent si asta mi-ar usura f mult situatia.
    Marti sau Miercuri trimitem contestatia la Immigration Tribunal.

Sunt obosita, stresata si mi-e greu sa cred ca toate astea se intampla in UK si nimeni nu face nimic.
    Ne trateaza ca pe sobolani!
    Eu si multi altii platim o gramada de taxe ca "desteptii" de la HO sa aiba un job unde sa mearga in fiecare dimineata.

Pe curand si Doamne Ajuta!

19. theodi1998

theodi1998 New Member

Trophy Points:
    0
    Tree, nu cunosc direct persoana respectiva. E o cunostinta a unei cunostinte. Tot ce mai pot adauga este ca acea cunostinta a mea a facut apel la decizia de refuz pt. fratele lui, dar in cazul lor a fost confuzia cu student in loc de detinator de blu card. Inca nu stiu rezultatul. Deci nu prea am cum sa te ajut prea mult. Imi pare rau, dar stii ca mi-as da tot interesul. Cum aflu ceva dau de veste. As fi foarte recunoscatoare daca am aduna apelurile la HO carora li s-a spus ca putem aplica pe BR1 pt. frate/sora. Altfel ar fi vorba de misinformare din partea celor de la HO.

20. Anonymous

Anonymous Guest

Draga Tree,

Parerea mea e sa nu te mai complici.
    Fa-i self employement fratelui tau, daca are varsta. Cu asta nu au cum sa te refuze.

Share This Page