14.3 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #2

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Feb 27, 2007.

1. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #2

registration certificate pe baza de high skilled.

pe scurt: stau de multi ani in Irlanda, am prins un job in londra si am aplicat pentru registration cert pe baza de high skilled. Am pus formul BR2, toate actele - Doamne ajuta, cale inapoi nu mai este ca imi dau demisia de aici sapt viitorare.

A fost cineva in situatie similiara(sa aplice pt reg cert pe baza de high skilled cu BR2). Cit timp dureaza ? sper ca mai putin de 2-3 sapt, pentru ca am pus si oferta.

A primit cineva refuz, etc ?

Si inca o intrebare: se poate suna dupa citeva zile sa intrebi de reference number, daca aplicatia e completa, daca mai trebuie acte, ce decizie au luat, etc ?

Merci anticipat.

2. ovalyo

ovalyo New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #2

stie cineva daca o fata care a fost au-pair pana acum 2 saptamani timp de 16 luni cu vize in regula are dreptul sa aplice pt blue card si ce acte trebuiesc ....si ce sanse si in cat timp il poate obtine...multumesc anticipat?

3. Anonymous

Anonymous Guest

sigur ca poate!
    pasaport, scrisoare de la familie si BR1.
    Inca nu are 30 zile intrerupere si poate aplica fara probleme.

-sunny-

4. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0

Se poate urgenta procesarea cererii BRx prin trimiterea unei oferte de munca. Poti sa suni sa le zici asta, ajuta cu ceva ?

5. parigianu

parigianu New Member

Trophy Points:
    0

ce inseamna mai fratilor BR1 asta?
    ca pe tree ala chiar iti e greu sa il intelegi cu tb, si alte prescurtari aiurea
    chiar ca e haotic, si daca vii pe forumul asta si citesti toate parerile tuturor, mai mult te incurci. pana stai sa ii descifrezi pe toti analfabetii cu greutati in exprimare.
    si mai sunt si membrii de vaza, cate unii...sau eroi :)

6. Anonymous

Anonymous Guest

Draga Parigianu,

Eu te-as sfatui sa ai grija ce scrii, pt ca (deseori) e mai important decat cum scrii (cu prescurtari si fara).

Da-mi voie sa cred ca reactia ta exacerbata e pusa pe seama altor pb pe care le ai.

Pt cunostinta dumitale, as vrea sa mentionez ca Tree acela e o ea, inalta, subtire si ...maritata (in caz de iti vin alte idei )

Recunosc ca uneori scriu cu prescurtari multe si mai sar cate o litera. Eu Lucrez pana la 7 seara si cand prind 5 min libere la servici, sar fuguta sa scriu cate ceva pe Forum.
    Daca tu ai o viteza de 50 cuvinte/min(ut) si o acuratete de 100% , at(unci) sa stii ca sunt altii care nu sunt la fel ca tine.
    Si dupa cum probabil ai observat, mesajele mele scurte si ambigueeee is pt membri ai Forumului care ma cunosc, care stiu povestea mea si asteapta sa vada ce am mai facut.
    Cat despre analfabetism, cred ca avem o problema aici. Probabil am mai multe studii decat majoritatea oamenilor pe care ii cunosti tu. Dar asta nu m-ar indreptati sa fac pe nimeni analfabet.

Inca ceva ... "pt" este echivalentul a "ptr" sau "pentru"

Si daca nu iti amintesti, aceasta este saptamana Mare sau zis a Patimilor cand tb sa invatam (mai mult ca niciodata) sa nu judecam pe altii. Daca tu esti fara de pacat si arunci cu piatra, atunci mai gandeste-te odata..poate nu e chiar asa.

Vreau sa cred ca a fost doar un impuls de moment . Sanatate multa iti doresc si sa ne mai vedem calmi si "bucurosi de vorba" pe Forum.
    Eu o sa incerc sa fiu mai atenta la cum scriu -salut-

Cu drag,

T

PS: uitasem sa iti explic ce e BR1.
    Este o aplicatie standardizata emisa de Home Office cum ii zicem noi sau Immigration and Nationality Directorate
    Uite colea aplicatia propriuzisa www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/11406/49552/br1.doc

Aceasta aplicatie se foloseste daca esti cetateam roman sau bulgar care isi exercita Treaty Rights in UK ca :
    Student
    Self Employer
    Self sufficient
    legal worker pt mai mult de 12 luni
    si pt family members

Deci daca esti in una din aceste situatii, pui manuta si completezi aplicatia asta, impreuna cu ID documents, poze si alte dovezi care sa ateste pozitia in care te afli in UK si ....o trimiti la adresa de pe prima pagina.
    In cateva saptamani ar tb sa obtii un certificata care sa iti ateste situatia ta in Uk
    Sunt mai multe culori de certificate : albastru, galben, mov,etc in functie de situatia ta.
    Cel mai bun e cel albastru, ca iti confera o calitate f importanta:
    si anume " no restrictions on employment" adica drept de munca nelimitat de un domeniu sau timp.

Daca citeai forumul din scoarta in scoarta aflai toate astea si inca multe altele in plus.
    Success!
    Trebuie sa fug ca e ziua lui barbatu'miu si vreau sa ii cumpar un totulet pana nu se inchide la magazin.

7. boggy30

boggy30 New Member

Trophy Points:
    0

Adevarul e ca desi pe acest forum sunt impartasite sute de pareri, fiecare caz are particularitatile lui si e greu sa generalizezi, sa tragi concluzii.
    Ar trebui sa faceti o casuta speciala pentru cei care au de gand sa vina, sau abia au venit dupa 1 ianuarie 2007.
    Sunt niste pasi de urmat pentru a intra in legalitate si acestia trebuie explicati succint. Eu sunt venit de peste un an, insa sunt foarte multi care au consultat acest site si apoi sunt si mai nelamuriti.
    Trebuie explicat foarte simplu ca daca nu ai un prieten, o ruda aici in UK care are deja o cazare nu ai ce cauta. Nu e descurajator acest fapt, dar asta e realitatea, Anglia nu e Italia unde poti face boschetareala. In Anglia poti veni doar daca ai o relatie, cineva care sa te sprijine in primele saptamani pana incepi sa-ti faci actele.
    Deci...
    1. pentru cei care vor sa vina, ar trebui rugat prietenul din UK sa-i faca un bill pe numele sau, pentru a urgenta prima etapa a actelor(acest bill va insemna si baza legalitatii tale in UK)
    2. Cand ajunge in UK sa dea fugutza la Inland Revenue unde se poate inregistra, unde-si poate face o programare pentru cardul CIS.(Construction Industry Scheme)- care ne da dreptul de a lucra in constructii (sincer e mai ok sa bagi in constructii daca ai de gand sa faci bani decat sa speli vase pentru cativa banuti pe ora)
    3. Intr-o saptamana acest card CIS il primesti la adresa declarata, unde sta eventual prietenul din UK, sau daca ti-a gasit cazare, acolo unde stai.
    4.Mai avem nevoie de un cont in banca, e f important.
    5. La Barclays de exemplu, cu un bill, cu pasaportul se poate deschide un cont dupa care primesti un debit card, insa trebuie precizat ca trebuie sa-i pacalesti putin. Trebuie sa le spui unde lucrezi (poti baga o companie din burta dar cu LTD la sfarsit si ca stiu eu, castigi cam 350£ pe saptamana). Nu incurajez minciuna dar vreau sa va dau un sfat, ca sa nu dati o suta de lire vreunui roman care face asa ceva si va jecmanesc.
    6. E bine sa-ti gasesti un job, in santier cel mai sigur sau prin prietenii rudei tale care au poate un LTD...si sa-ti rogi patronul sa-ti dea o referinta (vei avea nevoie pentru yellow card- alta distractie)
    7. Iti download-ezi de pe net formularul BR1, il gasesti pe site-ul Home Office-ului si-l completezi cu ce-ti cer acolo : foto, date si cateva acte care trebuiesc atasate formularului apoi il expediezi pe adresa indicata si ...gata!

Ma scuzati pentru aceste sfaturi, dar cred ca pentru unii sunt foarte utile! suntem deja in aprilie si nu putem sa ne intoarcem la discutiile din Ianuarie pentru ca ...nimeni nu are timp!
    Succes!

8. theodi1998

theodi1998 New Member

Trophy Points:
    0

Tree mai ai ceva vesti despre aplicatia pentru fratele tau? Eu am trimis vineri scrisoarea aia la HO. Acum om vedea ce-o veni.

9. Anonymous

Anonymous Guest

Asa cum ma asteptam , cer sa se dovedeasta starea de dependenta.

Insa scrisoarea primita de mine e f diferita dea cea primita de Theo

Zice ca pt solutionarea aplicatiei pt Registration Certif, va rugam sa dovediti dependenta de sora dv.

Si inca ceva, cer dovezile pana pe dat de 9 aprilie. Timp cam scurt dupa parerea mea, dat fiind bank holiday, etc.

Eram gata sa adun inf si sa incerc sa dovedesc adevarul (pt ca fara mine mama si fratele meu nu s-ar descurca).
    Probl mare e ca nu am timp sa primesc din Rom taloane de pensie pt mama si talon de somaj pt fartele meu. si nici nu cred ca mai gasesc chitantele de la Money gramm.
    O sa ma apuc de cautat sa vad ce gasesc si o sa ma invoiesc de al job sa merg si la banca pt niste statement-uri mai vechi.

Oricum variante sunt!

Am senzatia ca vor sa ne incurce mai tare astai de al HO.
    Nu imi spune ce tip de dependenta sa dovedesc si mai ales imi cere ca pana joi (ca vineri si luni e Bank Holiday) sa trimit toata documentatia.

O sa reusim noi cumva!

T

10. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

tree,

Eu te sfatuiesc sa trimit totusi talon de pensie si copie dupa somaj chiar daca trimiti copie scanata si le spui ca originalele sunt pe drum. Oricum ai grija ca urmatorul lor pas ar fi sa spuna ca tu nu iti permiti sa ii tii ... ar fi bine daca ai putea dovedi ca ai resurse sa-i intretii in UK. Nu o sa le prea convina situatia mai ales ca imediat se vor gandi la "public funds".

11. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0

cit dureaza la momentul actual pana primesti raspunsul ?

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

In ultima luna am observat o majorare a perioadei in care HO raspunde, mai exact e vorba de 3 cazuri printre care si al meu, in care deja asteptam un raspuns de 3 saptamani si 3 zile.
    De asemenea am observat ca atunci cand solicita documente suplimentare, acest lucru se intampla in general dupa aprox. 2 sapt.
    La telefon mi s-a spus ca nu poate dura mai mult de patru saptamani, asadar asta ar trebui sa fie saptamana norocoasa! Va tin la curent! -wave-

13. theodi1998

theodi1998 New Member

Trophy Points:
    0

Nu stiu daca am procedat bine, dar eu am trimis doar o scrisoare explicativa despre cum sora mea ar fi dependenta de mine. Nu am atasat nimic altceva (dovezi bancare, etc.) si m-ar mira sa fi cerut asa ceva pentru ca termenul de raspuns e destul de scurt si stiu si ei ca nu ai cum sa le procuri asa de repede. Nici macar nu mi-a trecut prin minte ca ar cere ceva dovezi "originale". Oricum in cazul meu nici nu le-as fi avut. De ex. le puteam trimite bani prin prieteni care plecau in Romania. Cum as putea dovedi asta? Si asa mai departe.
    Va tin la curent imediat ce primesc ceva. Sa ne tineti pumnii.

14. Anonymous

Anonymous Guest

stiu Pali :(
    noi amandoi castigam ok cat sa mai intretinem o persoana si avem si bani in savings.
    Nu am ce pierde daca incerc.
    Aseara am gasit 2 statement-uri vechi in care trimisesem peste 500 lire/tranzactie acasa...dar is pe numele tatalui meu.
    Azi o sa le zic alor mei sa imi trimita actele scanate.

D-zeu sa ne ajute!

zilele astea am avut o pb de sanatate si zau daca imi mai ardea de trimis acte la HO

t

15. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0

A aplicat cineva cu BR4 pana acum?Ati primit un raspuns favorabil?
    Daca nu gresesc am citit ca cineva dependent de self a aplicat cu BR1 si a primit certificat albastru...??
    Oare e posibil?
    Am incercat sa printez un formular BR4 si e prea lat si nu iese la imprimanta...voi cum ati procedat ?
    Multumesc pentru ingaduinta si va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

16. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0

dupa ce se cer documente aditionale si se trimit inapoi cit dureaza ?

A incercat cineva sa urgenteze cererea cu o oferta de munca ?

17. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0

rbk . salut eu pt fratemiu am sunat la HO si am dat datele si mi-au trimes formuralele acasa cea ce a fost mult mai bine si mai spmplu ...

18. theodi1998

theodi1998 New Member

Trophy Points:
    0

Ce tip de BR ti-au trimis?

19. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0

Am primit azi certificatele galbene amindoi :((
    Sotul ca self employed si eu pentru self suficient :)|. Nici nu stiu exact care e urmatorul pas. Cred ca am sa aplic pe BR4 pentru drept de munca. Dupa cate stiam eu, aveam drept la certificat albastru, dar se pare ca am nimerit la un batut in cap, sau poate ma insel....

20. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0

Mi se pare mie sau tot procesul asta de aplicat pentru certificate este facut in asa fel sa descurajeze romanii sa aplice:

Ma refer la:
    - faptul ca este nu birou unde poti vorbi cu cineva sau sa lasi dosarul cum este pentru restul esticilor.
    - faptul ca nu este specificata o adresa fizica unde se poate trimit actele cu un curier. Numa PO BOX. Am sunat si am cerut insistent si a zis ca nu se poate.
    - Faptul ca dureaza 20 zile lucratoare sa se uite la 3 hartii, si nu se face nici o concesie nici daca le explici.
    - Dupa ce au ajuns actele la ei dureaza min 2 zile pina pot sa confirme ca le-au primit.
    - Faptul ca de cite ori suni atitea raspunsuri primesti la aceeasi intrebare.

Is un pic frustrat ca am oferta de munca in londra(eu stau in Irlanda de 6 ani) si se pare ca o pierd din cauza nesincronizarii.

sintem membrii EU my arse.

Share This Page