10.5 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #2

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Feb 27, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Draga Symbol,

Nu te panica, intotdeauna este o solutie.
    Intr-adevar £ 300 e cam putin, dar mai fa rost macar sa faci £1000 sau cat poti tu, imprumuta-i pt o saptamana cat sa apara pe statement. Sumele astea in relative. Iti tb bani de cazare , masa, transport, carti, etc.

Daca nu ii ai,at cere o scrisoare de sponsorizare de la o ruda mai bogata.

T

2. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    tree

Eu am un contract de munca pe 8.5 luni (dupa ce termin astea 2 sapt ) in care spune ca mancarea si cazarea se va oprii din salariu ...cam 30 £/sapt deci nu stiu daca mai am nevoie sa am in cont atatia bani.
    Scoala pe astea 2 saptamani am platit-o decand eram in ro.si mancarea si cazarea le am asigurate. Am sa le trimit toate actele care le am de aici de la TWIN si contractul de munca...

Aici la scoala stau in gazda platita de mine prin Twin....pot lua de la gazda o scrisoare de sponsorizare?
    Sau daca pun in cont 2000£ azi....iau extras de cont si scot banii din cont maine....merge asa?

Multumesc

3. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Mr Symbol,

In primul rand ca sa intelegi clar...cei de la HO spun f clar ca pt a te inscrie la un curs in UK, fie si el sandwich course cum ai tu, trebuie sa ai destui bani in cont pt a te putea intretine pe perioada acestuia, fara a fi nevoit sa lucrezi (pe EI nu i intereseaza alte chestii cum ca ai cazare, mancare platita sau alte chestii)...iar ca dovada ca ai acesti bani tre' sa le trimiti un bank statement cu cati mai multi bani in el....din pacate tu deja ai platit cursu in advance asa ca nu ti ramane decat sa imprumuti ceva bani ( eu as zice o suma de peste 1500 lire) plus ca trebuie sa te interesezi la banca unde ai contu deschis ca ei s ar putea sa ti dea un bank statement abia o luna mai tarziu de la deschiderea lui...

Inca ceva...nu ai nevoie sa trimiti la HO nici un contract de munca...

4. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #

Maine implinesc si eu un an ca Au Pair in UK asa ca in sfarsit pot spune ca mi-a venit randul sa aplic pentru Blue Card.

Am bagat in plic Pasaportul, 2 poze, Br1 completat + 2 scrisori de la familiile angajatore si un plic cu posta platita ca sa-mi returneze pasaportul si sper...Blue Cardul.

Am uitat ceva?

Scuze daca sunt off topic dar asteptarea a fost prea lunga si sunt doar bucuros. -ww-

5. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Salutare, a primit cineva BLUE certificat pentru membri de familie ?? -wave- ,
    in august vreau sa aplic pentru baiatul meu (21ani) eu si sotia avem Blue din ianuarie -ww-

6. steauadolly

steauadolly New Member

Trophy Points:
    0
    buna .aas dori sa aplic la home office pentru fratele meu .azi am sunat la ei de doua ori si am auzit doua parari diferite.pentru cei care au aplicat va rog sa mi spuneti si mie .va multumesc

7. theodi1998

theodi1998 New Member

Trophy Points:
    0
    Care sunt cele 2 pareri? Eu am aplicat pt. sora mea cu aproape 2 luni in urma si nu am primit nici un raspuns. Sunt curioasa ce anume ti-au spus la telefon pt. nu mai stiu nici eu ce sa cred.

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Deoarece numarul mare de pagini face dificila gasirea informatiilor, inchid aici si va invit sa deschideti un nou capitol daca doriti continuarea discutiei.

Share This Page