15.5 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #2

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Feb 27, 2007.

1. simo

simo New Member

Trophy Points:
    0
    hi,

ma ajutati si pe mine..???????????????.va rog.

Eu lucrez aici din ianuarie, am Work Permit. Sotul meu e si el aici insa nu lucreaza. Din cate am inteles eu, trebie sa aplic pt el la HO pentru dependent, ceea ce am si facut.
    La 2 saptamani am primit o scrisoare in care ne cereau sa trimitem o scrisoare de la un angajator pt sotul meu, fiindca altfel nu pot sa ii elibereze nici un act.
    OK. Am sunat la HO si i-am intrebat daca are nevoie de documente de dependent, mi-au zis ca nu.

Toate bune pana candcineva, a depus un CV pt sot la un Jobcentre, iar aici i-a cerut sa arate un act care arata ca are drept de sedere in UK.

Ce sa mai inteleg fratilor? Ca nu mai stiu ce sa fac?

Dar daca am sa imi aduc copilul care are aproape 4 ani, va trebui sa aplic si pt el pt dependent?

Si ce BR-uri sa mai completez ca m-au zapacit.

Sper sa ma puteti sfatui ce sa fac.

Va multumesc.

2. bluebell

bluebell New Member

Trophy Points:
    0
    cu placere, lucianls! din pacate te-ai oferit prea tarziu! :p
    multa bafta in continuare!

3. Anonymous

Anonymous Guest

Cred ca mai intai trebuie sa il convingi pe ametitul de la Jobcentre.

Printeaza Guidance pentru Romanian and Bulgarian, highlight situatiia care ti se aplica, cetateni romani, tu work permit iar el sa aplice cu BR.

Faci copii la scrisoarea de la Home Office, Work permit si mergi sa i le dai de cap. Dar s-ar putea sa nu ai nevoie caci daca dai peste altcineva, s-ar putea sa nu -ti mai ceara astea.

Mai da-le o sansa, ei nu citesc legea, ci doar ziarele!

Numai bine!
    -sunny-

4. simo

simo New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Nicole24,

asa ziceam si eu, cred ca nu sunt prea informati nici ei de asta se creeaza atatea confuzii.

Mersi mult.

5. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #

Situatie incurcata...

Saptamana viitoare imi vine si mie randul sa aplic pentru Blue Card, dupa un an de chin ca si Au Pair.
    Toate bune si frumoase pana cand m-am lovit de completarea BR1, mai exact sectiunea 7.

Amandoua alineatele suna cam la fel. Acum urmeaza intrebarea de 1milion $. Care dintre ele trebuie a o bifez cu YES??? Ca daca stau bine si ma gandesc ma cam incadrez la amandoua...

Daca cineva care a aplicat pt Blue Card ca si Au Pair si isi aduce aminte ce a completat la sectiunea 7 este binevenit sa ma lumineze. :)|

6. Anonymous

Anonymous Guest

mariuspt

sectiunea 7.3 pentru tine.

Dar mai asteptam si alte pareri!

Expertii, alte opinii?

-sunny-

7. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #

Thanks Nicole24. Asa ma gandeam si eu dar totusi suna cam la fel...in spiritul formularilor alunecoase la care se pricep atat de bine britanicii -scratch- cratch-

8. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebarile sunt asemanatoare dar nu identice. Prima se refera la cei care lucrau legal de cel putin 12 luni inainte de aderare, iar a doua intrebare se refera la cei care au indeplinit 12 luni lucrate legal dupa aderare. Daca "saptamana viitoare" implinesti cele 12 luni te incadrezi la sectiunea 7.3.

9. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0

OK, multumesc pentru ajutor. Acum mai ramane doar sa aplic si urmeaza lunga asteptare...

10. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Are cineva idee?...

...in situatia in care, sa presupunem ca, in urma celor 52 sapt (12 luni) lucrate in UK ca si student (part time) aplici pt blue card dar nu il primesti pe motiv ca, sa zicem in sapt a 23 a ai lucrat 25 ore,... se poate aplica din nou incepand din nou numaratoarea celor 52 sapt (12 luni) cu sapt a 24 a...?? iar cursul sa zicem este de 2 ani sau sa zicem de 1 an dar la sfarsitul caruia te vei inscrie la alt curs de min 1 an...

11. Anonymous

Anonymous Guest

Cine stie, membrii familiei ai celor care aplica pt BR1 pot aplica separat ?

Mersi

12. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Salut din nou!
    Sotul meu trebuie sa aplice cu BR4, ca dependent de self.Eu nu am business account numai personal, si bani foarte putini in cont (sub 1000). Poate sa ii afecteze aplicatia.Trebuie sa includ copie dupa viza de self (ca nu am registration certificate)? Eu sunt self de 3 ani si pe-atunci era cu viza....Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

13. inetta

inetta New Member

Trophy Points:
    0
    salut!
    am o mare nelamurire si va rog sa ma ajutati. stiu ca pentru BR1 este necesara o scrisoare de la familie, dar nu imi este foarte clar ce trebuie sa contina. exista o forma standard sau variaza de la caz la caz? ce informatii sunt relevante? va multumesc! o zi buna!

14. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    Sa va prezint situatia mea : am 3 zile decand am ajuns in UK printr-un curs sandwich (Profesional English Program) TWIN.
    Acum sunt in Salisbury ptr.2 saptamani la scoala dupa care voi merge in Ilfracombe 8.5 luni la munca(hotel) si inca 1 sapt. scoala in Salisbury.
    Problema e ca nimeni de de aici nu stie cum si cand trebuie sa completez BR1 si ce acte mai trebuie sa pun in plic cand trimit la HO.
    Trebuie sa trimit pasaportul sau ID card?Original sau copie?Ceva de la banca,ce anume?

VA ROG DIN SUFLET daca puteti sa-mi explicati ce trebuie sa fac in continuare,ce acte si cand sa le trimit.

VA MULTUMESC.
    Adrian

15. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Mr Symbol,

Tu ai venit prin firma in Uk sau de unul singur????? ca daca ai venit prin firma era obligatia lor sa ti spuna lucrurile astea
    Oricum, tre' sa trimiti Br 1 si actele corespunzatoare (2 poze cu numele tau pe spate, pasaportul sau buletinul in original, scrisoarea de inrolare in care sa se precizeze ce fel de curs este, durata, ca este full time, min 15 ore pe sapt., ca vei obt o diploma la sfarsitul lui, si o dovada ca te poti intretine adica un extras de cont bancar, de preferat in UK, cu suficienti bani plus o scris de sponsorizare pt ca lucrurile sa fie cat mai sigure), cat mai repede....

Bafta

16. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Am venit prin firma(din Timisoara in Ro. si Colegiul Twin-UK),dar habar nu au ce acte trebuie sa trimit.
    Am poze,ID,scrisoare de inrolare,am deschis cont(nu am bani in el momentan...cati bani sa pun?)....scrisoare de sponsorizare de unde sa iau?
    Cum am precizat mai sus dupa 2 sapt.de scoala merg sa muncesc(practica) 8.5 luni....

Deci:
    1.cati bani sa pun in cont?
    2.de unde iau scrisoare de sponsorizare?

Merci mult si astept raspuns...

Adrian

17. Anonymous

Anonymous Guest

Inetta,
    scris de la fam nu e standard, o poti scrie cum vreai atata timp cat contine inf care le vor cei de la HO.
    Cred ca tb sa fie mentionat in ea numele pers pt care ai lucrat (familia), ca ai avut grija de copii lor pt 5 ore/zi (nu mai mult) si ca ai primit pocket money. (ori nu mentiona cat te-au platit, ori scrie in jur de £55).
    Neaparat sa scrie ca ai lucrat pt ei in ultimele 12 luni si data cand ai inceput munca de aupair.

Nr de contact ale fam si urarile de rigoare.

Cam atat.

Symbol:

In banca pui cat poti ,macar 2 mii lire cred ca ar tb , dar incearca cu cat ai.
    Daca ai mai putini, at pune si scris de sponsorizare de la tatal tau ca are bani si te ajuta pe durata studiilor. In cazul asta tb atasat dovada de fonduri (adeverinta salariu, extras de cont bancar).

Success!

T

18. Anonymous

Anonymous Guest

in leg cu fratele meu, nici o noutate. E inca "under consideration" de 7 sapt si nu ne pot da inf suplimentare.
    Chiar e bataie de joc. Dar nu ne lasam noi asa usor
    Pe curand ;)

T

19. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    tree

"In banca pui cat poti ,macar 2 mii lire cred ca ar tb , dar incearca cu cat ai.
    Daca ai mai putini, at pune si scris de sponsorizare de la tatal tau ca are bani si te ajuta pe durata studiilor. In cazul asta tb atasat dovada de fonduri (adeverinta salariu, extras de cont bancar).

Success!
    "

Cel putin 2000 lire?...wow...eu am la mine 300....
    Chestia este ca eu am platit deja cursurile si am un contract de munca pe 8.5 luni....mai am nevoie sa pun atatia bani in cont?Si-mi mai trebuie scrisoare de sponsorizare?
    Sunt confuz....:(

Poate totusi aflu exact ce trebuie cu ajutorul vostru.

Multumesc

20. inetta

inetta New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult, tree! -ntwhy-

Share This Page