16.6 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii HO in persoana

Discussion in 'ARHIVA' started by cien_my, Jan 10, 2008.

1. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    HO-este prescurtarea de la Home Office...acolo unde trebuie sa faci si aplicatia pentru yellow card..iar mai apoi pentru blue card..care iti va da dreptul de munca in orice domeniu...Poti face aplicatiile fie in persoana..mergand direct la ei ,doar la Croydon,langa Londra,cu toate actele de care ai nevoie,fie trimitand actele prin posta cu special delivery...insa nu iti recomand,pentru ca nu se stie cat vei avea de asteptat...
    -takecare- akecare-

2. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc, o sa incerc sa vad cum se ajunge din Leeds la Croydon...

3. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Alexander...pe siteul HO se specifica ca se pot face aplicatii in persoana pt formularele BR1...BR7 toate adica.pt Registration Certificate (Blue Card) vei aplica cu BR1 , deci se poate...un prieten de-al meu a sunat marti sa isi faca programare in Croydon si a primit o data destul de repede 8 februarie...Toate cele bune ! Bivo -staycool- taycool-

4. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    va sfatuiesc sa mergeti sa aplicati personal pt BR-uri ... am fost ieri si am vazut cat de greu sa misca ... nu-i de mirare ca aplicatiile prin posta sunt rezolvate asa de greu ... sunt niste momai ... -shout- hout- dar mai bine pierzi o zi si rezolvi decat sa trimiti prin posta si sa astepti pina s-or hotari ei sa-ti ia in considerare aplicatia ....
    bafta la toata lumea -takecare- akecare-

5. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    any au-pairs care au aplicat pt BLUE la HO recent? Cum merge treaba in cazul nostru? ce acte ati mai luat in afara de pasap/card/scrisoare de la fam?(cam cum ar trebui formulata scrisoarea?)
    thx! si la cat mai multe rasp pozitive!

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    tess ti-ai facut deja programarea la telefon? daca da ... in cat timp te-au programat de la data in care ai sunat?

ms

7. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
    A luat cineva blue card din Croydon???

8. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Un scurt "update"!

Eu am sunat azi..si dupa 20 min "de asteptare" pe tel. ala cu suprataxa am reusit sa ma programez pt. 3 aprilie..Mai devreme nu s-a putut sub nici o forma!..Deci timpi de asteptare de aprox. o luna!

Bafta.

9. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Deci acum nici personal numai rezolvi intr-o singura zi sau o rezolvi , dar dupa o luna. -lol- ol-
    Multa rabdare trebuie sa avem, ca restul le rezolvam noi....

10. bmw771

bmw771 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut
    Sunt nou pe forum dar am citit cam tot ce s-a spus in topicul "Aplicatii HO in persoana". Am cateva intrebari, desi am inteles esentialul: am primit din partea unui angajator britanic o oferta de munca, angajatorul a aplicat si obtinut de la HO "Letter of approval". Care este parerea voastra:
    * sa trimit aplicatia pentru "Accession Worker Card" din Romania (unde ma aflu momentan) prin special delivery? sau
    * sa-mi fac un appoinment la HO si sa aplic in persoana la sediul lor din Croydon?
    Din ce am vazut pe site-ul HO trebuie sa aplic cu form BR3. Am asteptat cam mult pt Work Permit si sunt satul de asteptat. -scared2- cared2-

Precizez ca angajatorul britanic a aplicat pentru Work Permit prin intermediul unei firme specializate in acest sens; dupa obtinerea Work Permit-ului m-au sfatuit sa iau legatura cu un reprezentant al acelei firme pentru a aplica prin ei pt Accession Worker Card.

Astept un raspuns din partea voastra.

Merci mult

11. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Continua pe aceiasi linie care s-a demonstrat deja cu succes. Firma respectiva are deja fila ta, stie de cazul tau, continua prin ei.
    Cel putin, eu unul asa as face. Cu citeva zile/saptamini in sus sau in jos...mai bine sa obtii rezultatul scontat.

12. bmw771

bmw771 New Member

Trophy Points:
    0
    Merci pt raspunsul prompt

Trebuie sa-ti spun ca astept acest WP si AWC din luna octombrie 2007 -sad2- ad2- de atunci imi tot spun "mai ai putina rabdare", "este un proces lung si lent" etc -pullhair- ullhair- si din ce am citit pe acest topic s-ar putea sa dureze intre 4 si 14 saptamani??? -grr- rr-

Obtinerea acestui "Accession Worker Card" nu ar trebui sa fie o formalitate?

13. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    radudb

14. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Acum am citit post-ul tau si am o intrebare ...
    Cu ce acte v-ati dus voi in afara de pasapoarte? Cum ai dovedit ca ai lucrat un an de zile? Cred ca intelegi la ce ma refer ,cum le-ai dovedit ca desi ai avut drept de munca ai si muncit legal ?

Ai scris ca ai work permit emis in dec 2006,l-ai aratat?

15. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Oana,am spus ca aveam toate actele in regula...din lipsa de timp nu le-am enumerat..am considerat ca cei care ajung sa aplice pt Blue Card stiu deja ce acte le trebuie,unde mai pui ca si pe BR1 scrie clar...deci,nu m-am dus doar cu pasaportul si cu WP...probabil nu ai citit cu atentie postul meu sau eu nu m-am exprimat corect(?)....

16. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze daca te-am deranjat cu intrebarile,vroiam doar sa stiu exact ce inseamna "acte in regula". Stiu ca toata lumea citeste br1 si acolo scrie sa ai ca dovezi contractul de munca,pay slip-urile si scrisoare de la angajator,din raspunsul tau de mai sus inteleg ca ai avut toate acestea chiar daca nu le-ai precizat concret.
    Poate trebuia sa faci ca rbk ,sa le dai cu legea in cap ! Oricum imi pare rau pt ce ti se intampla si iti urez sa nu dureze mult si aceasta problema sa fie una cu final fericit !!!

-kiss- iss-

17. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebarea mea ar fi alta: credeti ca ar fi o idee buna sa le trimit celor de la HO un e-mail sa le explic faptul ca noi am vrea sa ne luam concediu in mai? de fapt noi nu vrem dar managerul nostru ne-a spus ca vara fiind f aglomerat in hotel iar de Craciun va fi la fel (s-o creada el ca mai stau Craciunul asta sa muncesc daca nu am copilul aici) ar trebui sa ne luam tot concediul pe anul asta pana in mai inclusiv,altfel il vom pierde.
    deci,ar fi o idee buna sa le spun celor de la HO ca vrem sa mergem in Ro in luna mai(am putea dovedi ca intr-adevar luam concediu,cu o scrisoare de la hotel) si ca vom avea nevoie de pasapoarte, poate in felul asta se vor misca mai repede? sau sa ne luam gandul si sa asteptam cumintei raspunsul lor? idee ce nu prea ma incanta,pentru ca va trebui sa explicam din nou fetitei noastre,ca si de Craciun ,ca si de ziua ei, ca nu putem fi nici anul asta acasa(anul trecut in mai nici nu era vorba de concediu..) Ce spuneti?

18. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea ar fi sa le trimiti un mail si totodata tot ce scrii in mail sa printezi pe o foaie de hartie pe care s-o trimiti si prin posta ,sa le dai paragrafe din lege si sa le explici exact ce problema ai fara sa omiti faptul ca cei din Croydon ar fi trebuit sa fie deja familiarizati cu legile si sa le puna in practica,nu sa va puna sa asteptati.

Explicati-le ca trebuie sa plecati acasa pentru ca aveti deja concediul planificat si ca aveti nevoie de acte,da-le un termen limita pana cand ai putea sa primesti un raspuns(nu zic ca vor tine neaparat cont de el,dar macar asa,poate citeste cineva cu simtul raspunderii si se straduieste sa-ti raspunda in timp util),etc...

Buletine nu aveti ca sa circulati cu ele sau sunt tot la ei?

19. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Avem buletinele,sigur..doar ca ei spun in scrisorica ce ne-au dat-o la mana sa nu ne apucam de dat telefoane sau sa luam legatura cu ei pe orice cale in legatura cu cazul nostru,pentru ca nu vom primi nici un fel de detaliu. Cu alte cuvinte ' nu insistati ca nu are rost..' ceva de genul asta...M-am gandit eu si la varianta asta...sa mergem in concediu,2-3 saptamani cat avem dreptul si de vine cardul intre timp,poate sa vina ca doar corespondenta toata ne asteapta aici,nu o ia nimeni...mai vedem...multam fain oricum si sa auzim numai de bine!!

20. Anonymous

Anonymous Guest

salut!am gasit in sf. formularul care trebuie pt angajator...wp1...intrebarea mea este suntem exceptati de la plata sau nu? si are vreo importanta cine plateste, eu sau angajatorul? ma gandesc adik, daca plateste el...e mai asa sau nu conteaza? merci mult

Share This Page