8.8 C
London
Friday, November 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii HO in persoana

Discussion in 'ARHIVA' started by cien_my, Jan 10, 2008.

1. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Salve,
    dupa cum stiti se poate aplica pt. BR1...BR7 si personal la sediul HO din Croydon.Sunt persoane care au aplicat personal?...si daca da, sa ne spuna si noua cum a fost experienta si cum a decurs...
    Numai bine

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer, si eu sunt interesat cam cum decurg lucrurile cand aplici in persoana ... se zice ca iti da raspunsul pe loc. Atunci nu imi explic de ce le i-a asa de mult ca sa dea un raspuns la o aplicatie trimisa prin royal mail. O cunostinta de a mea a aplicat pentru registration certificate pe 6 decembrie, si nici acum nu a primit nici un raspuns nimic ...

3. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    -grr- rr- pe mine ma enerveaza la culme cei de la Home Office.in ultimul timp iau decizii de la 6-7 sapt.in sus :(( de parca ar primii 10000 de aplicatii pe zi asa se misca de lent...ar fi solutia cu aplicatia in persoana dar nu stiu exact cum stau lucrurile...la ei pe site zic ca primesti raspuns pe loc...Toate cele bune ! Bivo , -staycool- taycool-

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Este posibil sa dea raspunsul pe loc ... ceva de gen cum se dadeau vizele inainte la ambasada cred ... totusi...daca cineva de aici de pe forum a "trait" experienta pe "viu", rog sa posteze !

Multumesc !

5. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0
    Experienta mea e de acum 2 ani, deci probabil ca anumite conditii s-au schimbat. Pentru a aplica direct si personal trebuia sa suni sa iti faci programare, sa platesti o taxa(cred ca se numea premium rate si a fost 500 £ in total), primeai o programare sa te prezinti intr-o anumita zi, la o anumita ora cu toate documentele, iti prezentai cazul in fata unui ofiter de emigrari si iti dadeau raspunsul si pasaportul in cateva ore.
    Am gasit undeva cum ca momentan the premium rate pentru aplicatiile in persoana ar fi 550 £ in total dar s-ar putea sa ma insel.

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Mda....inventivi britanicii ... 550£ o "taxa de urgenta"; lumea ar apela ca sa aplice direct in persoana ca sa nu mai astepte atat . Am vazut ca in ultimul timp este jale cu aplicatiile. Ce era inainte 2-3 maxim 4 saptamani, acum se numara 2-3 luni, pana primesti raspunsul la o aplicatie facuta ... dar ce sa le faci ... astia sunt ei ... -slap- lap-

7. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Asta era inainte, nu cred ca acum e aceeasi taxa.
    Poate ne spune cineva care a fost de curand. UKOK?

8. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    Aplicatii HO in persoana

eu am trimis aplicatia la HO pentru accession worker card de 4 saptamani si nimic pana acum, dar am sunat si am raspunsul: aplicatia dumeavoastra este corecta si luata in consideratie ...la intrebarea :cand primesc cardul? raspunsul: domnule asta nu pot sa va spun ...nu stiu . ce sa le zic eu acum ca habar nu au ce fac acolo ????? dar astept acum ca altceva nu am ce sa fac decat sa astept ...trebuie facut ceva , dar ce ???? Dumnezeu stie.

Multumesc,

9. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    ufff.si eu am trimis aplicatia de o luna la HO si am sunat si mi-a zis ca au primit-o dar nu daca e ok sau luata in considerare :(( doar ca caseworkerul nu a luat o decize finala si sa astept...disper de nervi nu alta toate cele bune ! Bivo ,

10. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    OK. Hai ca va spun eu cum stau lucrurile cu aplicatiile in persoana la HO. Si asta din proprie experienta si una chiar proaspata(ieri).
    Eu am aplicat pt yellow card ca si student, deci cu formularul BR1.
    In primul rand va spun ca...AM LUAT CARDUL !!! -weehee- eehee- ...si apoi ca nu trebuie sa platiti nimic pt a aplica cu formularele BR (orice numar). Pt alte aplicatii, ca de exemplu rezidenta, cetatenie, etc., se plateste, dar pt astea BR, nu.
    O sa va dau toate detaliile poate o sa va fie folositoare. In primul rand trebuie sa sunati la 0870.606.7766 sa va faceti programare. O sa va intrebe la telefon exact pt ce vreti sa aplicati, ce formular,etc si o sa va spuna un reference number si data+ora la care trebuie sa va prezentati la Lunar House, Croydon(adresa o gasiti pe site-ul HO).
    Eu am sunat pe data de 17 Dec. si mi-au facut programare pt 10 Jan. Pt mine data a cazut foarte bine, pt ca eu am inceput cursurile pe 7 ianuarie si dupa cum stiti, dupa noile reguli, studentii pot sa aplice pt yellow card doar dupa ce cursurile incep(presupun ca sa iti controleze prezenta) -scratch- cratch- Poate daca sunati acum o sa va faca programare mai repede, dar la mine a fost perioada sarbatorilor si probabil de asta m-au programat asa tarziu. Eu cred ca poate fi si mai rapid.
    Ok. Vad ca ma lungesc. O sa trec peste faptul ca era sa nu mai ajung acolo ca trenurile au avut intarzieri peste intarzieri si a trebuit sa fug pe strazi ca o nebuna, sa gasesc Lunar House(nu am mai fost acolo inainte). Am ajuns cu 3 min. intarziere, m-au primit(aia la tel. mi-a spus ca nu cumva sa intarzii, ca nu ma mai primesc) -explain- xplain-
    Deci plecati cu mult timp inainte daca stiti ca trebuie sa folositi mijloace de transport.
    Dupa ce intrati o sa fiti trimisi la un ghiseu sa verifice daca aveti toate actele necesare, apoi va trimit la etajul 2 unde are loc de fapt interviul. Sala mare, multe scaune(de fier).Am asteptat cam jumate de ora sa fiu chemata la unul din ghisee. Si acolo trebuie sa prezinti toate actele care le ai. Sfat: luati-va toate hartiile si actele posibile, ca va cer aia tot felul...mai ca nu mi-a cerut si numarul la pantof. Dar nu va speriati, ca n-au ce sa faca. Daca aveti toate actele nu au cum sa nu va dea cardul. -fingernose- ingernose-
    Dupa interviu a spus ca trebuie sa mai astept cam 2-3 ore sa mi se elibereze cardul si ca pot sta in sala sau pot iesi din building daca vreau si reveni. Eu am stat acolo si mi-au dat cardul peste o ora jumate. Luati-va o carte ,ceva la voi sa nu muriti de plictiseala.
    De asemenea, va puteti cumpara de acolo sucuri, apa, cafea, biscuiti, etc., deci n-o sa muriti de foame sau sete pe parcursul intregului proces.
    Tot procesul, de cand am intrat si pana am iesit pe usa cu cardul in mana, a durat 2.40 ore.
    Sfatul meu e sa va duceti personal sa aplicati, ca pierdeti o groaza de timp asa prin posta. Si nu costa nimic. Doar cateva ore. Simplu si la obiect.

Va urez bafta tuturor si daca aveti intrebari, o puteti face oricand.
    -kiss- iss-

11. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Itsjustme, multumim pentru detalii... Inca un lucru: dupa interviu ti-au spus imediat raspunsul si apoi te-au pus sa astepti, respectiv sa iti dea cardul sau ti-au spus sa astepti sa iti dea raspunsul dupa ce mai fac ei verificari?

-takecare- akecare-

12. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Acelasi raspuns l-am primit si eu ieri. Au primit aplicatia pe 26 noiembrie si asteapta sa fie procesata -shout- hout- . Am intrebat daca stie cat mai trebuie sa astept si mi-au spus din nou ,, poate dura pana la 14 saptamani'.

13. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Luana_m, dupa interviu mi-a spus ca totul e in regula, ca au facut verificarile si ca trebuie sa astept sa mi se elibereze cardul. Deci mi-a dat raspunsul pe loc. Interviul asta a durat cam jumate de ora pentru ca in timpul asta tipa care m-a intervievat chiar s-a dus sa sune sa check up unele acte. De exemplu, pentru ca eu am avut letter of support, l-a sunat pe sponsorul meu sa vada daca e adevarat ce scrie in scrisoare. Nu mi-a venit sa cred. Mi s-a parut exagerat cu toate check ups-ulile astea. -fatso- atso- Dar asta e. Daca aveti toate actele ok, puteti sta relaxat ca n-au ce face...va da cardul.

O zi buna -kiss- iss-

14. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze pentru intirziere in raspuns.
    Nu exista nici o taxa pentru aplicatiile BR.
    Si eu am fost tot in persoana la Home Office, am dat detaliile pe un alt topic la momentul respectiv si a durat aproximativ 2 ore din momentul cind am intrat pina cind am iesit CU CARDUL IN MINA.
    Asa cum am spus si la momentul respectiv, daca ai tot ce-ti trebuie la tine cardul se da pe loc.
    Nu va faceti iluzii ca nu verifica!!!!!!
    Ba verifica totul, pe loc, prin telefon. In cazul meu singurul telefon a fost la scoala unde au verficat daca sint inrolat, de cind, si CE PREZENTA AM AVUT!!!!!
    Asa ca va sfatuiesc sa va duceti la scoala cel putin pina la interviu!
    Procesul in sine a durat numai vreo 30 de minute, restul au fost asteptari etc.

Am mai spus-o si repet: NU VA MAI PIERDETI TIMPUL CU ACTELE PRIN POSTA!
    Cine are urechi de auzit sa auda cine nu sa continue sa se vaite ca asteapta de nu stiu cite luniblah, blah, blah. Tipic Romanesc! Toata lumea se vaita, dar nimeni nu face nimic! Si cind li se spune cum sa faca tot nu fac si inventeaza tot felul de scuze....locuiesc departe....sint la munca!!?? (cum poti fi la munca daca nu ai dreptul???!!!) Nu e mai important sa-ti OBTII DREPTUL DE MUNCA decit ORICE altceva? Eu nu inteleg aceste persoane. Nu e mai bine asa decit sa te pomenesti cu o amenda de 1000Lire si sa trebuiasca sa te intorci acasa cu coada intre picioare???????

15. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0
    Se poate aplica in persoana pt. blue card? Thx!

16. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

DA

17. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari din nou la toata lumea.
    Cat de bine ar fi daca cei de la HO ar da informatii mai corecte atunci cand raspund la telefoane! Presupun ca nu toti sunt la fel de bine pregatiti,dar asta este,cred ca eu am avut "norocul" sa dau peste cineva de pe alta planeta atunci cand i-am sunat pt. a cere programare,imaginativa cat timp mi-as fi scutit,mai ca-ti vine sa-i -slap- lap- , nu alta!! De ce nu se hotarasc odata si de ce de fiecare data cand sunam ni se da o informatie total diferita ...imaginati-va stau la 20min cu masina de Croydon -grr- rr-
    Am trimis faimoasa aplicatie pe 4 Dec.si pana acum n-am primit nici un raspuns,i-am sunat ieri sa vad care e situatia si raspunsul a fost urmatorul "your application is awaiting consideration" iar acum stau intr-un stres total nu stiu daca e de bine sau de rau ...
    Asta estenu-mi ramane decat sa astept,dar pt. cei care nu au aplicat inca DUCETI-VA la Croydon!!
    Bafta multa !

18. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    eu astazi mi-am facut programare ... am sunat si pe 30 ian merg sa depun actele .... bafta la toata lumea!

19. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    bravo "just_me"
    Asa se face!
    Ia-ti la tine toate actele si numarul de referinta pe care ti l-au dat la telefon.
    Ia-ti tot ce ai, carte de indentitate, pasaport, certificat de nastere, bank statement sau scrisoare de sponsorizare, dovada de adresa, scrisoarea de inrolare etc....mai bine sa ai mai multe decit sa te reprogrameze pentru cine stie ce.
    Bafta!

20. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc.... eu aplic ca si spouse of a british citizen asa ca nu am nevoie de asa multe acte -eyebrows2- yebrows2-

Share This Page