13 C
London
Friday, July 21, 2017
£1 = 5.15RON / €1.13 / $1.29

Aplicatie PR- va rog sfaturi urgent

Discussion in 'EMIGRARE' started by Mtic, Oct 12, 2016.

1. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Noroc si sper ca va gasesc bine pe toti.

Am venit in Anglia in 2008 si am Blue Card din Feb 2010.
    I-am sunat pe cei de la pasapoarte(Nationality inquiries UK) la numarul tel 03001232253. Mi-au raspuns ca este nevoie de PR(permanent residence) din Sept 2015 si nu se mai poate aplica pentru cetatenie cu Blue Card.
    Am sunat de 2 ori si am vorbit cu 2 persoande diferite( femeie si barbat).
    Este adevarat?

Am mentionat ca pasaportul meu romanesc imi expira in 2018 si nu am timp sa astept un an cu PR si apoi sa aplic pentru cetatenie.
    Mi s-a raspuns " daca trimiteti documente pentru o perioada mai mare de 5 ani -aka 6-7ani, lucrurile se vor misca mai repede si puteti aplica imediat dupa ce primiti confirmarea la aplicatia pentru PR.

Sugestii(va rog nu reclamatii:) ), sfaturi?

2. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    https://www.romani-online.co.uk/for...rezidenta-permanenta.19462/page-2#post-181125

E greu sa gasesti pe forum pe cineva care a fost exact in situatia ta, sa poti primi un raspuns care sa te faca sa aplici fara sa mai fii nedumerit.

Pe scurt, legea spune ca daca aplici pentru PR cu documente ce atesta faptul ca ai fost resident pe o perioada mai mare de 5+1 ani poti aplica pentru cetatenie imediat ce primesti PR. Aici vine nedumerirea, eu unu nu gasesc unde in acest proces va aparea acel ceva ce iti da dreptul sa aplici imediat pt cetatenie.
    Adica:
    1. Aplici pentru PR si iti trec ei undeva, in sistem, pe cardul respectiv ca ai fost resident pe o perioada mai mare de 6 ani.
    2. Cand aplici pentru cetatenie, le spui lor ca sa verifice in sistem, ca tu ai depus documente ca fiind resident pe o perioada mai mare de 6 ani cand ai aplicat pt PR
    3. Altceva

Ideea e ca ori apelezi la vreo firma de consultanta, ori dai telefoane si email-uri pana iti pui la punct strategia pe care trebuie sa o aplici.

P.S. Nu vad de unde graba cu cetatenia, PR e pe viata. Iar daca nu vrei ca in 2018 sa iti reinoiesti pasaportul romanesc ca pe urma sa aplici pentru cetatenie ar cam trebui sa te apuci de aplicat pentru PR.

P.S.S. Nu stiu ce este "PR cu blue card" dar lasa-ma sa iti explic ca:
    Faptul ca ai obtinut blue card-ul in 2010 nu inseamna ca ai indeplinit conditiile pentru obtinerea PR. Cu blue card in buzunar tu puteai fi plecat din Uk, puteai sa nu fi lucrat o perioada.
    Am vazut aplicatia si vad ca iti cer sa mentionezi daca ai avut blue card in trecut, asta mai mult probabil pentru a arata ca din 2010 pana in 2014 ai lucrat legal, caci in perioada respectiva daca nu aveai blue card sa dovedesti ca ai dreptul sa lucrezi in Uk nu puteai fi angajat.

Last edited: Oct 12, 2016
    Mtic likes this.
  3. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Multumesc tare mult.
    Nu vreau sa inoiesc pasaportul romanesc..de ce:
    - cand mi-a expirat buletinul/cardul de identitate l-am pus la gunoi(mare greseala)
    - ca sa inoiesti pasaportul romanesc iti trebuie buletin
    In loc sa imi iau 4 saptamani si mai bine de concediu fara plata, sa merg in Romania pentru eliberarea documentelor, am zis mai bine sa aplic pentru cetatenie.
    M-am trezit ca nu mi-am asternut prea bine si ca trebuie sa ma trezesc la realitate.

Fiul meu are 5 ani si e englez- mama englezoaica. Din pacate eu si mama lui nu mai suntem impreuna- aveam ganduri de casatorie etc, nici prin gand nu mi-a trecut ca voi ajunge aici.
    Ajuta la ceva ca baiatul meu e englez, nascut aici etc?
    Incerc sa imi fac viata mai usoara, stiu...nvm

Am citit si aplicatia si pare un pic ciudata. Daca declar blue cardul si mentionez ca am lucrat inainte(cu yellow card) imi pun singur bete in roate?
    Am lucrat Care assistant pentru casa rezidentiala, ca parte practica a unui curs ..la un asa zis 'colegiu' din londra. Asa mergea treaba pe atunci si asa m-a fixat agentia din brasov-20ore/saptamana ca parte a NVQ2 pentru Care assistant la care nici in ziua de azi nu am primit certificat:)). Nu ca mi-ar mai trebui

4. Freedom_writer

Freedom_writer New Member

Trophy Points:
    3
    Deci trebuie sa stai un an cu acel document de PR si dupa asta aplici de cetatenie. Nu are rost sa aplici mai devreme deoarece iti irosesti banii. Am sunat si eu astept pentru sotie si copil cu PR in mana sa faca anul cu PR chiar de au 7 ani de Anglia. trebuie sa stau cu PR pana face un an.
    Cei de la HO au zis ca pot aplica imediat , altii au spus ca trebuie sa stai 1 an cu el. Nu risc ca sunt ceva bani si astept anul.
    Daca cineva a aplicat inainte de a face un an de PR dupa perioada de dupa octombrie 2015 vreau sa stiu au reusit?

Mtic likes this.
  5. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Ce imi place cand nu am ce face si dau un search pentru altii.

how to apply for british citizenship after permanent residence

Primul rezultat e de la gov.uk unde probabil gasesti legea ce iti spune ca:

Devii permanent resident automat dupa 5 ani, si ca documentu respectiv e doar o dovada a faptului ca esti resident permanent.

Al doilea rezultat e mura din gura, sau macar ceva sa te faca sa imi urmezi sfatul "da telefoane si email-uri pana iti pui la punct strategia pe care trebuie sa o aplici "

Alt sfat, cand dai 2 tel si ai 2 rasp diferite, mai da un/zece tel/email pana te decizi cum sta treaba de fapt.

https://www.freemovement.org.uk/eu-...ce-card-for-british-nationality-applications/

Pe link-ul asta vad ca sunt multe "mura in gura" trebuie studiat in amanunt pentru cine se grabeste cu citizenship-ul.

This interpretation was confirmed as correct in response to a Freedom of Information response:
    https://www.whatdotheyknow.com/request/302795/response/751616/attach/3/JW 06 01 16 Ms Balinisteanu re Permanent Residence Cards.docx

I can confirm that a person acquires permanent residence following 5 years’ residence in accordance with the EEA Regulations, not on the date they obtain a residence card. The date that they were deemed to have acquired permanent residence will be recorded on UKVI’s database and so will be clear to the nationality caseworker. This means that a person who has been resident in the UK for some time can send evidence that they were resident in the UK for a 5 year period ending at least 12 months before they want to apply for citizenship, and can then immediately apply for citizenship.

P.S.The date that they were deemed to have acquired permanent residence will be recorded on UKVI’s database and so will be clear to the nationality caseworker.

Merçi freedom_writer ca m-ai facut de stiu cum sta treaba, la nevoie nu mai treb sa dau telefoane/email-uri.

Last edited: Oct 14, 2016
    Mtic likes this.
  6. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Baieti/fete multumesc tare mult pentru efort.

Am vazut pe site-ul ambasadei romane, ca iti poti schimba pasaportul romanesc (care expira)..si aici am doua variante:
    1. in pasaport romanesc cu domiciuliul in romania - deci o simpla innoire a pasaportului. Aceasta innoire necesita buletin si pasaportul care expira.
    2. In pasaport romanesc cu domiciul in Anglia. Aceasta innoire necesita un document de rezidenta (blue card sau card de rezidenta, etc) si pasaportul care expira. Nu e nevoie de buletin.

Am sunat si mi s-a confirmat.
    Am zis sa postez asta in cazul in care mai este cineva, care nu mai are buletinul vechi(pierdut) si nu are intentia sa mai aiba buletin.

Cateva intrebari:
    In aplicatia pentru PR se cere dovada/dovezi de rezidenta - Bank statements, utility bills, council tax, mortgage/tenancy agreement etc.
    Pe ultimii 2 ani pot face dovada de rezidenta cu contract de chirie si bills, dar pe anii din urma..ba.
    Cat am fost impreuna, fosta partenera(concubina) a avut totul pe numele ei, inclusiv chiria, si nu pot afla numele proprietarului -chiar de as putea, ma indoiesc ca mi-ar face un contract pe perioada din urma.

Ce mi-a ramas este sa printez Bank statements.
    Este posibil sa scoti statement din urma cu 7-8 ani?
    E nevoie pe fiecare luna in parte - ar insemna cateva sute de pagini?!

Fluturasele de salariu sau payslip-urile pot fi folosite ca dovada de rezidenta?

Imi cer scuze pentru siragul de intrebari si multumesc pentru rabdare si ajutorul dat

Last edited: Oct 18, 2016
  7. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18

Ai cautat unde nu trebuie. Am impresia ca e trecut chiar in formular ca poti printa numai paginile care te intereseaza. Tocmai sa nu faci risipa de printat ceva ce nu foloseste.

Pagina 2 din formular

Only complete the sections of the form that are relevant to you. If a section does not apply to you, leave it blank. To save paper, postage and storage costs, we recommend that you only print and send us the: • front page of the form, and • sections of the form that you have actually completed (including the payment section and, if required, the biometric section).

Mtic likes this.
  8. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Multam fain.

Doar ce am editat postul, tocmai gasisem in timp ce citeam:)
    Daca poti sa te uiti tu draga si la partea de jos a penultimului post si sa imi spui parerea ta ar fi nemaipomenit.
    Iti multumesc din suflet, si sper ca ajutorul pe care mi l-ai dat se va intoarce multiplicat la tine

9. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18

Aici nu stiu daca mai pot fi sigur pe raspunsul meu. Hai sa incerc.

La treaba cu landlord-ul nu vad cum te-ar putea ajuta. Doar daca ai fi stat in acelasi loc si nu mai aveai copii ale contractelor, poate il puteai ruga sa iti printeze/semneze altele in loc. Nu vad sa fi fost vreo problema. Asa cred ca poti sa iti ei gandul.

Raman. Bank statements si payslips si p60, si eventual contractul de munca si o scrisoare de la angajator/i ci perioadele cand ai lucrat.

Simplu ar fi daca ai acelasi loc de munca pe toti anii.

De la banca trebuie sa ii intrebi daca iti pot da statements numai cu intrari de salariu, 12-13 hartii pe an. Depinde de banca pe ce perioada in urma iti pot printa.

Aduni toate payslips si p60

E bine sa le trimiti cat mai multe astfel incat sa fie destul pentru ei sa zica, da, esti in regula.

P.S.
    https://www.gov.uk/government/publi...dence-or-permanent-residence-card-form-eea-pr
    Din quidance notes:
    Employment
    Letter from each employer confirming the dates you/your sponsor worked for them, salary/wages, normal hours of work, and the reason the employment ended (if relevant)
     Wage slips and/or bank statements showing receipt of wages (this must cover each job you have/your sponsor has held during the relevant qualifying period)
     P60s for each year in which you were/your sponsor was employed. If you can’t submit the documents above (for example, you’ve lost the relevant documents, the employer is no longer trading or you are/your sponsor is unable to contact them), you should enclose a letter explaining why not and you must submit alternative evidence of the relevant employment, such as:
     P45s
     signed contract of employment
     notice of redundancy
     letter accepting resignation
     letter of dismissal
     employment tribunal judgment relating to the employment.

Last edited: Oct 18, 2016
    Mtic likes this.
  10. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Ce om de treaba esti iti multumesc tare mult.
    Sunt la al 3 lea serviciu(job) acum. Am P60 si toate fluturasele pe 2008-2012 si 2014-2016.
    Astept acum raspuns de la al doilea angajator pentru copii de p60 si statement of earnings pentru 2 ani 2014-2016.
    Ma duc la banca azi sa-i intreb de viata:)

Va tin la curent(daca doriti)
    Pace voua

11. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Am sunat la HMRC pentru dovada ca am platit taxe si NI -National insurance.
    NI - au spus ca va dura 5 zile lucratoare sa imi trimita prin posta.
    Taxele(departament diferit) -au zis sa trimit un email la Info.sars@hmrc.gsi.gov.uk. Am primit raspuns azi :

I can confirm that we have received your E mail and it is in the queue waiting to be processed.

We have a 40 calendar day target from the day we receive your request to returning the document back to you. The information will be posted to you.

Requests are dealt with in strict datal order to ensure a fair system is applied.

Thank you

SARS Team

40 de zile e foarte mult, si exista posibilitatea sa nu respecte termenul, dupa cum am gasit info pe internet.
    Se merita sa astept sau ii dau inainte cu aplicatia?

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Daca ai lucrat la aceeasi companie toata perioada necesara pt obtinerea rezidentei ca full-time employee le trimiti doar P60-urile. Pe langa astea mai trimiti si city council bills pe toata perioada. Le trimiti un e-mail la city council pe unde ai locuit si le ceri proof of payment. E gratuit.

13. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Salutare

In total am avut 3 locuri de munca.
    1) Am locuit intr-o camera de shared house pana in Mai 2010 - council tax sau alte billuri sunt incluse in chirie, si nu am cum dovedi. Am scrisoarea de la Blue Card pe adresa respectiva.
    2) Din Mai 2010 - Decembrie 2013 am locuit cu fosta partenera intr-o casa inchiriata pe numele ei. Toate bill-urile au fost pe numele ei. Asa s-a intamplat, ea fiind acolo dinainte nu am considerat necesar sa schimbam.
    3) Decembrie2013-prezent am tot ce trebuie.

Referitor la 2)
    Singurele scrisori pe care le am in numele meu la adresa 2) sunt un P45 datat Mai 2014 si un certificat/diploma pentru absolvirea AAT (contabilitate).
    Am incercat la Consiliu sa le cer adresa/telefon pentru proprietarul casei. M-au refuzat pe motiv ca nu figurez la adresa.
    Fosta partenera nu mai locuieste acolo, cand a plecat nu a ramas in relatii cordiale cu proprietara, a refuzat sa plateasca chiria.
    Acum astept ca fosta partenera sa ceara consiliului local adresa/tel proprietarului.
    Sunt ceva sanse sa primesc o scrisoare doveditoare de la proprietar, sper eu, din prisma faptului ca obisnuiam sa platesc chiria din contul meu prin transfer.

Stiu ca situatia e un pic anapoda, dar este ce este si trebuie sa trec peste ea.
    Orice sfaturi/sugestii si reclamatii :) sunt binevenite

14. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Dragii mei ma puteti ajuta?
    Am reusit sa intru in contact cu doamna proprietara a casei pe care am inchiriat-o 2010 - 2013.
    Cum am zis, contractul nu a fost pe numele meu, dar doamna proprietara binevoieste sa ma ajute. Insa nu stie cum.
    E de ajuns o scrisoare semnata de ea, cu adresa si telefonul ei...bineinteles cu mentiunea ca am fost chirias etc? E nevoie de altceva ?
    Nu am scrisori din perioada respectiva.
    Niste sfaturi va rog?
    Daca sunt off-topic pot transfera in alta parte a forumului, si unde?

Multumesc inca o data

PS: am uitat sa mentionez. Am lucrat la Lidl aprilie 2012- mai 2014. Pe toate fluturasele de salariu e mentionata fosta adresa(de care am nevoie) cu cod postal. Ajuta cu ceva?

Last edited: Dec 6, 2016
  15. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Ok am reusit sa o gasesc pe dna Landlord, care imi va trimite o scrisoare.
    Am sunat si la GP, dar se pare ca au avut probleme si m-au pus din oficiu la o singura adresa pe 8 ani, cand eu am avut 4!
    Intrebari:
    1)pe formular te intreaba ce ai facut de cand ai venit in tara(UK)sau/si anii petrecuti la angajator.
    Daca eu am luat Blue Card in Feb 2010, si am fost la acelasi angajator intre 2008 - 2011, ii dau toate detaliile sau doar spuns ca am lucrat din Feb 2010 - 2011? Si ce fac cu restul perioadei din Aprilie 2008?
    2)Am o pauza de 6 saptamani intre un angajator si altul in care nu am lucrat, pot sa omit?
    Pauza e de pe 15 Feb pana pe 1 Aprilie 2011. De la primul loc de munca am fost concediat, e nevoie sa mentionez?
    Hai va rog din suflet ajutati-ma cu niste sfaturi, simt ca unde ma intorc dau numai de pereti in ultimul timp. Despartirea de familie si copii si toate celelalte probleme care vin impreuna mi-au venit de hac.

Last edited: Dec 9, 2016
  16. DorinaM

DorinaM New Member

Trophy Points:
    1
    De la fosta ta proprietara ai nevoie de o scrisoare in care sa mentionnez perioada in care ai locuit la aceea adresa.In scrisoare trebuie sa mentioneze numele ei intreg, numarul de telefon si adresa ei curenta.Bafta !

17. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Buna seara si un an nou fericit dragilor
    Multumesc Dorina, mi-a trimis doamna scrisoare cu incepere din Mai 2010. Dinainte nu am nimic.

Primul meu angajator 2008-2012 a fost o casa rezidentiala, in care am lucrat ca parte a NVQ-ului cum se facea ani in urma.
    In Feb 2010 am luat Blue Card, cu scrisoare de la Colegiu, scrisoare de la angajator si Yellow Card.
    Acum am contactat Colegiul, mi-au spus ca figurez doar ca m-am inscris dar nici o alta dovada -assessment etc.
    Cand completez EEA3 (cea simpla de 13 pagini) https://dl.dropboxusercontent.com/u/12881670/eea3_simple_v2.pdf
    Imi cere la
    3.1 -dovada de "treaty rights" pe 5 ani(angajat, student etc)
    3.3 -detalii incepand cu cea mai recenta.

Cat am avut NVQ-ul am lucrat full-time la casa rezidentiala(placement), iar Blue Cardul a fost eliberat in baza asta..fara probleme. Acum nu mai am nici o dovada ca am trecut prin NVQ, iar Colegiul are alta conducere si staff, si spun ca nu ma pot ajuta, pentru ca figurez doar ca m-am inscris in 2008 si nimic altceva.
    Un sfat va rog..ce fac
    1) mentionez Colegiul, si locul de munca din 2008
    2) omit Colegiul si mentionez doar locul de munca din 2008
    3) Mentionez locul de munca dar - precizez din 2010 in loc de 2008
    4) Atasez o scrisoare sa le explic cum ca Colegiul nu mai detine informatii- ca rezultat nu am cum dovedi
    5)..alte variante..
    Am adunat documentele si sunt gata sa le trimit , ca tot le strang de vreo 3 luni si mi-e sa nu trebuiasca sa le reinnoiesc.
    Mai e o chestiune, pentru cei ce nu au citit tot thread-ul(i-am schimbat titlul)- pasaportul romanesc expira Ianuarie2018, iar buletinul l-am pierdut.
    De aici graba cu situatia de fata.
    Multumesc mult, astept raspuns(uri) curand dragii mei

Last edited: Jan 10, 2017
  18. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Chiar nici un sfat?
    Hai va rog am mare nevoie

19. Ana-Maria Chirila

Ana-Maria Chirila New Member

Trophy Points:
    1
  20. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Multumesc Ana.
    Am aplicat la sfarsitul lui Ianuarie si am avut succes. Mi-a venit cardul de rezidenta in 3 saptamani.
    Multumesc pentru ajutor celor care au raspuns, si mai ales 'IncaUnRoman'.
    Daca cineva are nevoie de sfaturi/intrebari, sunt disponibil.
    Pace la toti

Share This Page