8.8 C
London
Sunday, February 19, 2017
£1 = 5.28RON / €1.17 / $1.24

Aplicație PR - nelămuriri , rog ajutor

Discussion in 'EMIGRARE' started by Cami Carmen, Jan 10, 2017.

1. Cami Carmen

Cami Carmen New Member

Trophy Points:
    1
    Va rog ajutor pentru completarea formularului PR !
    Am rămas blocată la câteva Secțiuni întrucât am optat pentru "I've lived in the U.K. For a countinuous period of five years as an EEA national qualified person, the family member or extended family member of a qualified person, or a combination of these. "
    Sunt din 2009 in U.K., am blue card obținut ca dependent de soțul meu in 2011, nu l- am folosit întrucât nu am găsit de lucru decât ca self - employed pana in 2014 când am devenit employed. De aceea am zis sa fac o combinație a perioadei de 5 ani ai mei și perioada de dependentă fata de soțul meu. (Oricum in formular cere a se specifica dacă am mai avut sau nu documente de genul, deci nu pot ignora). Problema apare când trebuie sa completez cu date despre soț. In 2013 a obținut PR card iar din 2015 este cetățean englez. Menționez ca a fost employed doar patru luni anul trecut( dacă ajuta la ceva).
    Și acum urmează întrebările.
    * De ex in secțiunea 2.9 am scris ca e british, la 2.14 cere HO Reference nr - care este? Cel de pe scrisorile cu PR sau nr de pașaport british?
    ** La 9.1: "...does the relevant EEA national have a document certifying permanent residence?" Am zis da, la 9.2 întreabă despre nr de referință iar apoi ar tb inclus acel doc . Deci ce nr sa pun? Includ pașaportul sau PR card?
    *** La sfârșitul secțiunii 11 spune
    "Now go to -
    • Section 17 if your sponsor is a British citizen, or
    • Section 16 in all other cases."
    Dacă aleg 16 tb completat tot tacâmul de Funds... ceea ce nu ar fi greu dar dacă nu completez ar putea fi motiv de refuz, nu?

Ideea e ca nu vreau sa obțin un refuz pe motiv ca nu am completat corect. Mai bine adaug in plus dovezi și includ deci și soțul. Dar cum sa completez totuși ? (Pentru mine situația e ca și cum as merge la un job unde se cere doar liceul și eu nu mentionez ca am facultatea doar pt ca sa obțin acel job. Apoi se afla ca am mințit și rămân fără job... cam așa văd eu situația...)
    Rog ajutorul și sfatul cui se pricepe. Mulțumesc.

2. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    Buna Carmen,

Am gasit un formular simplificat, pe care il folosesc si eu, uite aicihttps://dl.dropboxusercontent.com/u/12881670/eea3_simple_v2.pdf
    Are 13 pagini si e perfect utilizabil. Nu trebuie sa ma crezi pe mine, dar te poti uita pe acest site/forum http://www.immigrationboards.com care il recomanda.
    Pe forumul de mai sus te inscrii, deschizi topic si ti se raspunde scurt si la obiect de catre moderatori.
    Acolo am gasit cateva sfaturi necesare, din pacate aici pe forumul romanesc, treburile se misca foarte anevoios, ori am nimerit eu intr-o perioada gresita a anului.
    Succes

Cami Carmen likes this.
  3. Cami Carmen

Cami Carmen New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc pentru ajutor. Într-adevăr as aștepta mult și bine pentru un răspuns aici pe forum. Voi accesa site-ul dat. Am de gând sa vizitez și Citizen Advice pentru o părere "englezeasca" deși știu ca ei nu au cunoștințe in domeniu , pot afla cumva ei. Sper sa reușesc cât mai repede.

4. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    E tare dificil cand mergi pe DIY metoda cowboy (dupa ureche)… voi chiar nu vreti sa intelegeti ca aplicatiile de tip EEA sunt ‘non-prescribed’… adica pe romaneste, NU EXISTA PREVEDERI LEGALE PTR COMPLETAREA FORMULARELOR IN APLICATII DE TIP EEA... deci, orice scrii acolo nu e motiv de refuz.

Formularul e optional… poti completa formularele EEA cu desene… te joci pe formular… desenezi fluturasi si caprioare… nici nu trebuie sa semnezi… aplicatia ta nu va fi decisa in baza a ce scrii pe formular, ci in baza documentelor depuse.

Last edited: Jan 12, 2017
  5. Mtic

Mtic New Member

Trophy Points:
    3
    "Voi chiar nu vreti sa intelegeti?"
    Poate vrei sa ne arati si noua ce anume " nu intelegem" si daca a fost discutat pe forumul asta..cu linkuri te rog. Eu am cautat si nu am gasit absolut nimic.
    E adevarat, nu exista necesitatea formularului EEA3, ci poti sa scrii de mana sau pe calculator frumos o scrisoare prin care le faci cunoscut la HO ca aplici pentru PR. Insa desi nu e "necesar", e mai riscant. Exista o persoana pe forumul mai sus mentionat care a mers pe varianta asta si a reusit.
    Daca tu dio ai folosit optiunea asta as fi recunoscator ( si nu numai eu cred) daca ne-ai lumina si pe noi cu cunostintele/experientele tale.
    Cat despre "cowboy"/dupa ureche, nu stiu daca te-ai referit la postu meu sau al lui carmen. Daca e al meu, chiar nu ai de ce sa-ti faci griji, forumul http://www.immigrationboards.com e dedicat special PR/visa/cetatenie.
    Altfel, buna gluma cu desenele pe formular, insa HO nu va aprecia-o si va refuza instant, indiferent cate documente trimiti tu.

Cami Carmen likes this.
  6. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    De la 1 februarie 2017 formularul lung EEA (PR) va fi obligatoriu. Pentru aplicatiile pe care le trimiteti luna asta mai puteti folosi formularele vechi EEA3 sau chiar aplicat cu un cover letter, insa aveti grija sa folositi formularul lung de 85 pagini incepand cu 1 feb 2017, daca vreti sa va fie considerata aplicatia PR.

https://www.freemovement.org.uk/new-immigration-european-economic-area-regulations-2016-laid/

Sau, fireste, se poate aplica online mai nou - doar in anumite conditii:

https://visas-immigration.service.gov.uk/product/eea-pr

Last edited: Jan 18, 2017
    Cami Carmen likes this.
  7. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    PS: mtic, Dio lucreaza 'in domeniu' ca sa zic asa. Crede-l :)

8. Cami Carmen

Cami Carmen New Member

Trophy Points:
    1
    Românul trebuie sa răspundă cu ironie unui conațional. Altfel nu se simte bine.
    Mtic mulțumesc frumos pentru ajutor. Așa da. Multă sănătate și spor in toate!
    Posey mulțumesc și ție pentru noutate. Oricum aplicația EEA (PR) o completasem. Cât despre Dio, eu nu neg știinta lui, dar limbajul ar trebui totuși "lucrat" și el.
    O zi buna tuturor!

9. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Posey, induci conationalii in eroare… obligativitatea formularului intervine doar in aplicatiile de tip ‘derivative residence’ si ‘family permit’… deci la aplicatii de dependenta ptr NON-EEA NATIONALS.

E posibil totusi ca din aprilie sa intervina scchimbarile majore ‘in domeniu’… cum bine zici.

10. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    Mie asa mi-a zis avocatul cu care am vorbit si de fapt scrie si in linkul pe care l-am postat mai sus - vezi red highlights. Eu personal am aplicat folosind formularul vechi EEA3. E posibil sa ma insel, nu sunt immigration consultant si suntem pe un forum :)

Cheers.

New Immigration (European Economic Area) Regulations 2016 were laid today, coming into force mainly from 1 February 2017. The new version is mainly a consolidating exercise — the 2006 regulations has been amended and re-amended over and over again — but there are also some significant changes slipped in. These changes include:

• Major changes to the Surinder Singh route (coming into effect on 25 November 2016) which on the one hand soften the test to whether residence abroad was “genuine” but on the other hand sanctions refusal “where the purpose of the residence in the EEA State was as a means for circumventing any immigration laws applying to non-EEA nationals to which [the family member] would otherwise be subject”.
    • New power to require EEA applications to be made in a prescribed manner.
    • Confirmed abolition of right of appeal for extended family members.
    • Introduction of potential for out of country appeals to all EEA appeals where the person is judged to have no right of residence (see reg. 32(3) read with Bilal Ahmed).
    • The NA Pakistan judgment is implemented, at least in part, so that a child does not need to have been in education at the time the EEA national parent left the UK.
    • A new “verification” process for the Home Office to check whether an EEA national or family member really qualifies for residence.
    • A new “misuse of rights” provision which appears directly and deliberately to conflict with the Akrich Case C-109/01 and Emsland‑Stärke (Case C‑110/99) judgments

11. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Nu-i bai… stirea e corecta, interpretarea ta e gresita… ai obtinut si un like ptr asta.

E vorba de anumite tipuri de aplicatii EEA… daca citesti cu atentie, nu specifica ‘ALL EEA APPLICATIONS…’ varianta ta ar fi generat conflict cu directiva 38, inca in vigoare.

12. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    Dude, Colin Yeo zice altceva, zice ca de la 1 februarie "all EEA applicants" will have to use the 85-page form (or the online form) chiar daca treaba asta contravine directivei 38. Poti sa il contrazici pe el cu argumente daca vrei, eu am dat doar copy & paste si n-am interpretat nimic, ca nu ma pricep. Am tradus doar.

https://www.freemovement.org.uk/can...85-page-permanent-residence-application-form/

Tot Colin Yeo a publicat recent niste ghiduri despre cum sa aplici.

https://www.freemovement.org.uk/free-ebook-application-guides-for-eu-citizens/

13. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Da, se intampla si la case mai mari… nu prea le-a nimerit CY de data asta…

Instructiunile din Dec 2016 (ptr formularul PR) si Aug 2016 (proceduri interne ptr aplicatii de tip EEA) deocamdata nu au fost modificate in linie cu noile amendamente de la EEA Regs… folosirea formularelor inca apare ca varianta optionala.

Bineinteles, asta nu inseamna ca nu trebuie folosit formularul… eu faceam referire la cu totul o alta chestiune, si anume documentatia ce trebuie depusa ptr aplicatia de PR... in final, decizia se ia in baza documentelor depuse nu in baza formularului.

Share This Page