19.1 C
London
Tuesday, September 26, 2017
£1 = 5.23RON / €1.14 / $1.35

Aplicatie PR - cazul meu

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Andreea Suciu, May 7, 2017.

1. Andreea Suciu

Andreea Suciu New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua,

Am descis acest post in speranta ca voi obtine lamuriri in ce priveste sansele de reusita ale aplicatiei pt rezidenta permananta.
    Circumstantele sunt urmatoarele: Eu si sotul meu am venit in UK in Apr2012, el lucreaza ca dentist de atunci, eu insa nu an fost angajata (doar part-time din Apr.2014 pe firma lui).
    El a inceput munca in Apr.2012 ca self-employed, apoi in Jan2013 contabilul ne-a sfatuit sa facem Ltd ca sa nu platim taxe pe venit atat de mari ca in cazul SE.
    Am facut Ltd, el fiind director si lucrand in continuare pe acelasi contract ca assciate dentist, si eu devenind angajata cu timp partial ca secretara pe firma lui (in Apr2014).
    Aplicantul va fi sotul, cu mine atasata ca 'spouse'. Eu pot face dovada ca am locuit continuu in UK din Apr2012, avand numele pe facturi (council tax, utilitati) dar extrase de cont am doar din Apr2014 cand am devenit secretara la Ltd. Inainte nu mi-am deschis cont bancar pt ca nu aveam salariu de incasat. Mentionez ca nu detinem blue cards,eu angajata doar din Apr2014 nu mai era nevoie, insa in cazul sotului nelamurirea mea este:
    1. Daca din momentul in care a devenit director de Ltd, statutul sotului meu va fi considerat in continuare ca similar celui de self-employed, avand in vedere ca veniturile le obtine din activitatea de stomatologie, si indeplineste criteriile ca munca sa fie considerata "genuine and effective" cum zice legea EU. Ca si self-meployed, stiu ca nu are nevoie de blue card.
    Alte intrebari:
    2. Faptul ca eu nu am avut job pana in Apr2014 si oricum am doat un part-time pe firma sotului, poate afecta sansele ca sa fiu considerata calificata pt rezidenta alaturi de sot?
    3. Pe langa ghidul de completare a formularului EEA PR am citit si alte surse de informatii emise de anumite universitati, si am devenit confuza: una din surse preciza ca in cazul documentelor in copie, si a celor printate online (payslips, bank statements) ele trebuie sa fie semnate si stampilate pt conformitate cu originalul de catre emitent.. Acest lucru nu l-am regasit in ghidul de completare a EEA PR form. Este necesar? Avand in vedere sutele de pagini care trebuie depuse, mi se pare nerealist sa mergi cu ele la fiecare institutie/firma care le-a emis sa iti semneze pe el.

Va multumesc celor care va luati din timp pt a citi despre cazul meu, sper ca voi gasi mai multe lamuriri din opiniile si sfaturile dvs.
    O zi buna! Andreea

2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    tu ca dependent de el nu tb sa demonstrezi decat relatia cu el prin certificat de casatorie si ca ai locuit aici tot timpul cu utility bills si/sau council tax bills. nu ai nevoie de nici un fel de extrase bancare in nume propriu.

3. Azadi

Azadi New Member

Trophy Points:
    1
    Buna dimineata
    Se poate sa ma ajute cineva cu un raspuns?
    Intenționez sa merg cu familia in UK eu cetățean roman, copilul cetățean roman si sotul cetățean brazilian , tatăl copilului.
    Dupa ce ma angajez(la firma unor prieteni, adresa nu este o problema) si inscriu copilul la scoala, pentru ce viza ar trebui sa fac acte? Family permit sau Family Member? pentru sotul meu?
    Si daca stiti de ce acte am nevoie sa vin cu ele pregatire eventual traduceri...etc..

4. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
  5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @Azadi: ce legatura are problema ta cu topic-ul asta?
    @Andreea Suciu: mergi pe site si fa aplicatia online pt PR. Adaugi toate persoanele si la final inainte sa dai submit la aplicatie poti sa print-ezi lista cu ce documente tb sa depui. Cand aduni tot ce scrie acolo apesi submit la aplicatie si gata. Este cel mai bun mod de a afla ce documente tb sa depui. daca te uiti doar pe site iti pui mainile in cap ce documente iti cer.

Azadi likes this.

Share This Page