17.8 C
London
Tuesday, October 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatie pentru NINo

Discussion in 'NINO' started by geo86, Sep 18, 2011.

1. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Stati linistiti cu totii ca nu ma duc acolo sa injur.
    Dar propun sa nu deviem de la subiect. Este si pentru binele meu dar si pentru altii care citesc aici.

Este neplacut cand ai nevoie de o informatie si 80% din topic este off.

Si fara injuraturi!

2. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    M-ai inteles gresit, ar trebui sa stii ca nu sunt tolerate vulgaritatile pe forum nici macar in ghilimele sau in gluma.

3. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Cafea este un om extrem de decent si de bine crescut, in nici un caz nu a intentionat sa fie vulgar. Ceea ce a scris el exemplifica insa clar cum ajungi atunci cind incepi sa te integrezi in sistemul britanic. Am inceput si eu sa constat ca unii angajati si mai ales bugetarii, pur si simplu nu se pricep la ce fac si incurca lumea inutil. Sigur, nu e cazul sa-i ameninti, era doar o figura de stil, dar trebuie sa indraznesti sa-i rogi ca (uneori impotriva vointei lor) sa-ti ia toate actele de care stii ca este nevoie si sa-i convingi ca ai dreptate.

4. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu o intrebare:
    ca director al propriei companii pot sa aplic pentru nino ca angajat sau ca SE?
    Eu cum ma platesc? cu payslips sau trebuie sa imi iau UTR si sa ma fac SE iar apoi sa emit invoices cum ca lucrez la propria firma? (a doua varianta nu suna prea bine, e ilogic sa ai firma si sa te faci si SE ca sa poti sa-ti acorzi salariu) tocmai de-aia am aplicat ptr NINO ca employee la propria firma. Din cate am citit in tutorialul lui ValiB esti vazut de ukba ca si SE dar de HMRC (cei care emit NI) esti vazut ca si angajat.
    As vrea sa-mi raspunda cei care sunt in situatia mea de ex ValiB ca sa stiu sigur cum sta treaba.
    PS: Nu as vrea sa ma trezesc ca ma ia Home Office la intrebari ca de ce mi-am dat singur payslips cu toate ca nu am drept de munca in UK...

5. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, cu mine cum ramane ?
    Sa spun ca sunt painter si sa spun ca din cauza ca nu am NINo lucrez ca labourer ?

Si inca ceva...eu in RO am fost manager tehnic in agentie de publicitate. Am un CV destul de interesant. Ma bate gandul sa le duc si un CV si sa le spun ca am gasit de lucru in advertising dar nu pot sa lucrez fara NINO.
    Ce ziceti ? Tine ?

6. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Gata am reeditat.

Nu era nici o vulgaritate. Expresia e des folosita de englezi. Mergi in Liverpool Street, In Oxford sau unde vrei tu si stai la porti in metrou sa-i auzi pe englezii in costum cand se blocheaza portile sau are metroul intarziere. Nu conteaza sexul...

Acum trebuie sa reeditezi si tu postarea ta pentru ca apare la tine -ras2- -ras2-

Eu am vrut sa subliniez altceva si nu am folosit-o ca pe injuratura, dar ca intotdeauna trebuia sa apara si un critic.

Ai toate dovezile si actele necesare pentru a ti se da NINo... poate nu ai avut atitudinea potrivita,,,,,dar s-a inteles altceva. Greseala mea trebuia sa ma exprim mai sec

Am reeditat daca e asa de sumbra si de serioasa atmosfera pe aici ...Geo scuze...las topic-ul sa-si urmeze cursul

7. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Am reeditat si eu ideea era pentru cei noi veniti si pentru minori ca nu cred ca toti vor interpreta in modul in care ai scris tu, am vazut atatea persoane pe forum care interpreteaza in diferite moduri,deci ideea era sa tinem locul curat si intr-o buna desfasurare.
    Nu am nimic nici cu tine si credema ca mie imi vine sa le zic asa zi de zi la multi dar ma abtin.

Geo dupa cum ti-am zis maine iti pun pe email cum sa le faci contestatia la decizia pe care au luat-o.

8. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Dar oare ce putere de decizie are tipa cu care dau interviu ?
    Adica eu pot sa spun multe la interviu dar la Glasgow tot formularul ala ajunge in care sut scrise raspunsurile la intrebari.
    Nu mai inteleg nimic.....

9. gabryela_l

gabryela_l New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!

Am si o intrebare daca ma poate ajuta si pe mine cineva.
    Eu sunt studenta si am aplicat de Y.C....pe care l-am si luat. As dorii sa aplic si pentru insurance.Din cate stiu eu pentru a aplica de insurance am nevoie de Y.C, bank statement,scrisoare de la scoala si pasaport. Mai trebuie si altceva? Eu am aplicat de mai multe ori pentru insurance dar am fost refuzata, nu aveam actele necesare. Am inteles ca trebuie sa scrii toate adresele pe care le-ai avut in U.K. pana in momentul de fata ..este adevrat? Este vreo problema daca nu le mai stiu?

Multumesc mult!

10. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    mie mi-a spus de 1000 de ori baba iadului (adica aia de mi-a luat interviul), ca ea acolo nu are nici o putere de decizie, ca altii hotarasc. Numai ca daca ea nu-ti ia toate actele aia nu pot hotari bine, intelegi? nu cred ca exista 10 oameni care vor NIN si carora sa li se ia aceleasi acte, de unde ca sistemul este subiectiv si nu inteleg de ce.

11. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Bine, bine dar cum facem sa ni se ia toate actele ?

Cred ca ma repet dar la al doilea interviu am intrebat-o pe tipa de ce nu imi ia si primul invoice.
    A rspuns ca nu e cazul ca ma contrazic. Nu stiu ce a vrut sa spuna....

12. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Si inca ceva....
    La primul interviu am avut si hartia de la CSCS care dovedea ca am aplicat pentru card (aveam deja certificatul) si in partea de jos era chitanta.
    La al doilea nu am mai avut aceasta hartie.

Ideea este urmatoarea....ca sa ma programez la CSCS Exam aveam nevoie de NI number si l-am folosit pe al unui prieten. Am gandit ca nu e ok sa merg cu CSCS-ul lut cat timp eu nu am NI.

13. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Geo86,

e normal, cu astfel de referinte nu ai cum sa obtii NINO.

Traim intr-o lume in care refuzurile de NINO pe relatia self-employed RO/BG totalizeaza peste 90% din refuzurile totale de NINO. Rata de refuz e in crestere dupa 19 septembrie 2011, odata cu introducerea noilor chestionare ptr determinarea statutului de SE ptr RO/BG.

a) Ambele scrisori se refera la employment, ceea ce te pune in postura incomoda ptr ca nu ai drept de munca (angajat). Eventual, cea din urma confirma ca ‘lucrezi (???) ptr ei ca self-employed (???) atat timp cat le va fi lor necesar (???)… deci, in concluzie te afli pe o relatie de subordonare, care prin definitie te face angajat nu self-employed.

b) Ai facut facturi pe ‘labouring’ care de fapt prin definitie e munca subordonata… nu poti fi ‘self-employed labourer’. Data viitoare cand facturezi poti scrie ‘building services as per contract’.

c) Referinta de la contractor e redactata la modul amatoricesc si cu carente de exprimare.

d) Pont - iti recomand sa-ti faci si Public Liability Insurance ptr data viitoare. Direct Line opereaza tarife decente ptr constructori SE, ceva de genul £70 - £80 http://www.directlineforbusiness.co.uk/ ... elcome.htm

Oricum, bafta pe mai departe.

14. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Neatza Dio,

Multumesc pentru implicare.

a. Poti sa imi dai cateva idei despre cum ar trebui sa sune scrisoarea ?

b. Am atasat un invoice.
    Ideea este ca eu scriu pe invoice ce scriu dar la interviu ma intreaba ce lucrez pentru agentie si spun ca sunt labourer. As putea sa spun ca sunt tamplar sau zidar sau orice altceva dar daca suna la agentie ? Agentia va spune clar ca eu sunt labourer. Nu va fi bine pentru ca am mintit.
    Cum sa fac ?

c. Am vazut ca scrisorile suna rau. Cel mai probabil, daca imi dai tu cateva idei, imi fac singur scrisoarea cu header-ul si footer-ul agentiei dar cu textul meu.

d. Nu stiu ce inseamna dar o sa ma documentez. Acum trebuie sa plec la munca.

Crezi ca va fi o problema daca ma duc a treia oara cu alta scrisoare ? Oare se uita in urma sa faca o comparatie ?

Cu stima,
    George

15. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi mi-a spus cineva ca cel mai bine ar fi sa ma recomanda ca SE handyman pentru ca asta include mai multe meserii si pot sa le spun ca la agentie sunt tot handyman.

Voi ce parere aveti ?

16. michie

michie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Si sotul meu a avut acceasi problema ca tine (adica a aplicat de 4 ori) pina a luat NINO.
    Actele cu care s-a dus ultima oara au fost:
    1. scrisoare de la contabil ( chiar daca nu ai nevoie e mai bine sa ai un contabil)
    2. contract FOR services semnat de agentie si de tine
    3. declaratie ca intelegi ce inseamna ca esti self employed - Self Employed Status Declaration - cu semnatura ta, dar cu sigla agentiei
    4. scrisoare de recomandare de la agentie in care sa se specifice ca muncesti pt ei de la data de ... si ca vor sa lucrezi cu ei si in continuare
    5. statement bancar
    6. payslip-uri de la agentie pe care trebuie sa fie neaparat Verification Number (cei de la agentie te verifica la HMRC si CIS si ei dau acest numar).
    7. pasaport
    8. certificat de casatorie si de nastere
    In plus a mai avut la el si carnetul de conducere din Romania- ca o alta dovada de identitate. Cind a scos carnetul de sofer din portofel, functionarul a vazut ca are si CSCS card si i l-a cerut sa faca copie dupa el, desi nu este trecut nicaieri ca si document obligatoriu.
    Nu a dus nici un invoice de plata deoarece tu nu dai nici un invoice agentiei. Te platesc in baza contractului pentru servicii si de asta pe payslip iti apar cite ore muncesti si cit iei pe ora.

E foarte important sa fii ferm si sa spui ca ai nevoie de NINO pt a-ti luat UTR si a te inregistra ca si self employed la HMRC. Si sa fii atent sa-ti faca copii dupa toate documentele. Insista daca trebuie, pentru ca daca functionarul nu copiaza toate documentele cei de la Glasgow te pot refuza ca nu ai adus suficiente dovezi ca iti trebuie NINO.

Bafta -da-da-

17. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,
    Incepe sa fie confuza situatia.
    pop1982 mi-a recomandat sa fac invoice-uri si am facut,michie imi spune sa nu fac.
    Da' eu cu cine votez ? -trist-

1. Scrisoarea de la contabil de unde o iau si ce trebuie sa contina ? Nu am contabil si as face una la imprimanta.
    2. Contractul apare mereu pe verso la payslip-ul de la agentie. L-am atasat. Nu are semnaturi. E suficient sau trebuie altceva ?
    3. Unde gasesc o astfel de declaratie ? M-am uitat in fuga pe net dar nu am gasit.
    4. Scrisoare de la agentie se rezolva.
    5. Bank statement am.
    6. Payslip-uri am si in partea de jos apare UTR: VNO: V123456789..A. Deduc de aici ca asta ar fi Verification Number.
    7. Pasaport am. :)
    8. Certificat de casatorie am si trebuie certificatul meu de nastere, corect ?
    9. Am si permis si CSCS card.

Deci nu mai duc niciun invoice ?

Multumesc,
    George

18. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    In sfarsit, am primit raspuns pozitiv de la NINo dupa 2 esecuri.
    Am mers cu urmatoarele acte:
    - pasaport
    - permis de conducere romanesc
    - certificat de casatorie
    - statement bancar
    - CSCS card
    - payslip-uri de la agentie (fara niciun invoice atasat)
    - scrisoare de la agentie in care scria doar ei confirma ca lucrez pentru ei ca SE
    Cam atat. Sper ca nu am omis nimic.

Acum vreau sa aplic pentru UTR ?
    Se poate aplica online ? Nu am gasit nimic pe internet pana acum.

Multumesc tuturor pentru sprijin.

P.S. Rog un moderator sa stearga atasamentele de mai sus din motive de confidentialitate.

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Care "ei", soro? Si ce servicii se presteaza acolo? Si e gratis? Da' tu cine esti?

20. rojovanna

rojovanna New Member

Trophy Points:
    0
    salut vreau sa te intreb ceva . ca fata am de ce si cum sa aplic pentru acest cscs card? si daca da,cat ma costa?

apoi inca ceva, cu ce agentie lucrezi tu si cum te platesc?

eu sunt fata si nu stiu daca va merge schema asta,dar pot incerca :) vreau neaparat actele :))

Share This Page