7.4 C
London
Thursday, January 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatie interesanta pentru Iphone... free...

Discussion in 'TEHNICA' started by Mutu, Dec 15, 2010.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Cei care aveti iPhone... va recomand o noua aplicatie... e free... dar e beton...
    Am mai incercat alte aplicatii pe PC in urma cu cativa ani, dar nu se compara nici pe departe cu
    "Inception"
    O gasiti la App Store sectiunea free.

2. Oshlobanul

Oshlobanul New Member

Trophy Points:
    0
  3. Oshlobanul

Oshlobanul New Member

Trophy Points:
    0
    Lumea se schimba... Desi pare ca totul e superficial, noua generatie e salvarea si trebuie sa invatam de la ei. Si dupa cum vezi, noi sintem in criza, generatia noastra, nu ei. Daca privesti de sus ca sa zic ce se intimpla, omenirea e blocata si are nevoie disperata de o solutie dar in acelasi timp, face aceleasi lucruri care au dus-o la criza. Evident ca noua generatie e solutia, nu ma refer la Romania, desi dupa parerea mea, acolo sansele sint si mai mari. Deci nu trebuie decit sa ne lasam pe mina lor! Cu cit tinem mai tare la "valorile" noastre, cu atit ne scufundam mai rau... Stiu ce zici, te inteleg foarte bine, si eu sint la fel de quality addicted, doar ca mai nou calitatea se masoara altfel.

Nu fac reclama la Iphone, m-am agatzat de subiectul asta ca sa va recomand interviul cu un om care a schimbat lumea sau care cel putin a anticipat schimbarile si s-a adaptat. Asta e greseala noastra fundamentala, nu ne adaptam la o lume care se schimba cu o viteza infernala...
    Nici eu nu am Iphone dar cind voi avea bani imi voi lua!;)

4. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    ...Pana nu o sa-i gasesc cu adevarat utilitatea ... nope ... eu nu dau banii pe asa ceva.

S-ar putea sa iti schimbi parerea radical cand o sa fii nevoit sa ocolesti blocajele din trafic, cand o sa vrei sa vezi o 'live cam' te pe vreo autostrada ca sa vezi care sunt conditiile, cand o sa ai nevoie urgenta de un bancomat sau o parcare (inclusiv cu plata din aplicatie), cand o sa vrei sa compari un pret dintr-un magazin cu cel de pe Amazon, sa zicem, cand o sa ai nevoie de mersul trenurilor sau autobuzelor, verificarea extrasului de cont sau PayPal, nu mai spun de posibilitatea de a licita de oriunde pe eBay (nu mai poti pierde o licitatie din cauza ca nu esti in fata calculatorului), cand vei vrea sa verifici stocul unui produs anume la un magazin Argos, cand vei vrea sa ai notificari instant despre aparitia unui job care te intereseaza, cand vei fi pierdut in labirintul de stradute din cine stie ce oras si nu vei sti sa te intorci la masina parcata cine stie pe unde, cand vei avea nevoie de harta metroului cu statia cea mai apropiata de tine...

As putea continua lista asta inca pe vreo doua pagini; nici nu-ti imaginezi din cate probleme m-a scos iPhone-ul. Si, ca sa nu zica cineva ca fac reclama numai la iPhone, pot spune ca Android-ul are si el parte de cam aceleasi aplicatii.

Din fericire, in UK sunt si mai utile aplicatiile decat in Romania.

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    valentin,

extrem de interesant ce ai scris, nimic de spus,

eu ma intreb deci,

cum dreaq ne descurcam inainte de aparitia iphone-ului?

Eu sunt pricopsit cu'n Sony Xperia,

ma trec naduselile de multe ori, ori apas de doua ori si pleaca pagina, ori, mai nasol, cand il duc la ureche ,ating cu lobul urechii si se inchide,

ma doare capul!

Ce-i drept insa, m-a ajutat de ceva ori cu gasirea de benzinarii!

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  7. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
  8. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    dromaderu wrote:
    ...
    eu ma intreb deci,

cum dreaq ne descurcam inainte de aparitia iphone-ului?...

Sunt sigur ca aceeasi intrebare si-au pus-o pe la sfarsitul secolului al XIX-lea cei care inca se indoiau de utilitatea telefonului...

Se numeste "EVOLUTIE".

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Evolutie? Da. Dar evolutie cu orice pret? Sau doar intr-o singura directie?
    Nu-i bai, e bun telefonul si cate vieti o fi salvat un apel telefonic? E bun internetul, si cati n-au gasit raspunsuri la diverse probleme chiar si pe site-ul asta? E buna o harta pe un dispozitiv mobil gen Iphone (si mai sunt si altele ca doar nu are Steve Jobs monopol pe evolutie - apropo mi se pare mie sau Apple va deveni noul Microsoft, inclusiv atacurile catre sistemele de operare si aplicatiile specifice?). Si cate si mai cate ne usureaza viata si ne fac sa castigam timp. Castigam timp? Dar unde ne grabim? Si de ce? Si apoi, pe langa toate inventiile astea, cati dintre noi mai stim sa scriem cu stiloul/pixul/creionul pe hartie? Ok, poate nu e chiar asa de important. Dar cati dintre noi si cand am mai scris o scrisoare(pe hartie sau online)? Cati mai avem exercitiul de a ne ordona ideile in scris, de a ne face intelesi in scris (si nu numai)? Si observam lucrurile astea chiar si aici, pe forum. E mai bine sa ne lasam ghidati de un robot: "fa la stanga, mergi inainte, a doua la dreapta"? De ce n-am studia singuri o harta (pe hartie sau pe net)? Daca vrem sa facem o poza, de ce sa nu folosim o camera foto - software-ul evolueaza, stiu, dar sticla(pardon plasticul in cazul dispozitivelor mobile)? Si daca vrem sa citim un email, sau sa cautam o informatie pe net, de ce trebuie sa ne chinuim pe un dispozitiv redus ca dimensiuni si sa nu verificam pe un monitor normal cand ajungem la el?
    Reusim sa gasim calea de mijloc intre evolutie si nevoile noastre reale(nu ce ne spune unul sau altul ca am avea nevoie)? Reusim sa nu devenim robii evolutiei? Si daca toate astea ne fac sa castigam timp, cum folosim acel timp?

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cam pe acolo bateam si eu,

oricum, invazia de chestii care mai de care ajutatoare ,
    dar care necesita softuri tot mai dichisite, aparate pe masura

mi se pare cel putin deplasata in a fi numita evolutie,

daramite comparata cu aparitia telefoniei/radioului/alectricitatii!.

Eu zic ca toate astea nu vor duce decat la impiedicarea omului de a mai gandi,de a mai lua decizii!

Am patit-o conducand prin Europa,
    doamna de pe Tom Tom imi zicea sa o iau la dreapta, panourile afisate pe autostrada ziceau tot inainte!

Inteleg desigur ca astea sunt chestii minore dar, incet incet, se va ajunge sa judece computerul/telefonul pt noi!

O intamlare cel putin hazlie,

acu' ceva timp, cumparam ceva de la Sainsburys,

marfa in jur de cca 18£, plus o sticla de Jack Daniels, care singura facea cca 19£.

La scanare, sticla trece , fac beep, dar, nu inregistreaza pretul pe ecran.

Asa ca, domnisoara casierita, citeste pe ecran si, nonsalant imi cere 18£, chit ca, orice om normal, ar fi inteles ca ce aveam eu acolo costa mai mult!

Eu zambesc la dansa si intreb are you sure?

Aia, nimic, mai ales, sesizandu-mi accentul banui, devine suspicioasa, ca daca oare nu vreau sa platesc???

18£!!!!

As fi plecat asa, mai ales ca cei din spate ma invitau din priviri sa o fac,

dar eu chiar eram socat cumva, exact din acest motiv,

masinaria ii spunea cuiva ca marfa mea costa 18£, iar acolo, in fata mea, o persoana cu CAP pe umeri,

nu voia sa realizaze ca se inseala cu cca 19£

Cam la asta ma refer vizavi de evolutie,

in rest, un telefon bun desigur ca te poate ajuta enorm, dar, nu m-as baza doar pe el!

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    silverfern wrote:
    Evolutie? Da. Dar evolutie cu orice pret? Sau doar intr-o singura directie?
    Nu-i bai, e bun telefonul si cate vieti o fi salvat un apel telefonic? E bun internetul, si cati n-au gasit raspunsuri la diverse probleme chiar si pe site-ul asta? E buna o harta pe un dispozitiv mobil gen Iphone (si mai sunt si altele ca doar nu are Steve Jobs monopol pe evolutie - apropo mi se pare mie sau Apple va deveni noul Microsoft, inclusiv atacurile catre sistemele de operare si aplicatiile specifice?). Si cate si mai cate ne usureaza viata si ne fac sa castigam timp. Castigam timp? Dar unde ne grabim? Si de ce? Si apoi, pe langa toate inventiile astea, cati dintre noi mai stim sa scriem cu stiloul/pixul/creionul pe hartie? Ok, poate nu e chiar asa de important. Dar cati dintre noi si cand am mai scris o scrisoare(pe hartie sau online)? Cati mai avem exercitiul de a ne ordona ideile in scris, de a ne face intelesi in scris (si nu numai)? Si observam lucrurile astea chiar si aici, pe forum. E mai bine sa ne lasam ghidati de un robot: "fa la stanga, mergi inainte, a doua la dreapta"? De ce n-am studia singuri o harta (pe hartie sau pe net)? Daca vrem sa facem o poza, de ce sa nu folosim o camera foto - software-ul evolueaza, stiu, dar sticla(pardon plasticul in cazul dispozitivelor mobile)? Si daca vrem sa citim un email, sau sa cautam o informatie pe net, de ce trebuie sa ne chinuim pe un dispozitiv redus ca dimensiuni si sa nu verificam pe un monitor normal cand ajungem la el?
    Reusim sa gasim calea de mijloc intre evolutie si nevoile noastre reale(nu ce ne spune unul sau altul ca am avea nevoie)? Reusim sa nu devenim robii evolutiei? Si daca toate astea ne fac sa castigam timp, cum folosim acel timp?
    Presupun ca stii si raspunsurile la aceste intrebari. Le stii din momentul in care AI ALES UK, nu-i asa? Tara fara ghisee, unde rezolvi orica problema pe net, sau la telefon sau cu o simpla scrisoare, unde copiii nu invata sa scrie la scoala cu litere de mana pentru simplul motiv ca nu vor avea nevoie de asa ceva, si pot continua si cu multe altele. Societatea in care traim este dinamica, in continua miscare, pentru ca, nu-i asa, viteza este cheia progresului, direct sau indirect.

In acest caz, a alege intre iPhone sau Blackberry, este o chestiune mai mult de culoare exterioara decat de continut. In meseria mea, este important sa stiu in timp util daca Blackwall Tunnel este deschis sau daca un anume zbor are intarziere la aterizare, si daca are, cat are. Regret vremurile de acum 20 - 30 de ani cand stiam exact ce voi face maine, cand obisnuitul cotidian era lipsit de stresul urmatoarelor minute. Viata are acum alt ritm, omul are tendinta de a controla din ce in ce mai mult natura.

Si cine este vinovat? Tot omul. Ne place sa gasim in magazin fructe si legume proaspete in tot cursul anului. Peste proaspat din Pacificul de nord, creveti din Tailanda, vacante planificate de azi pe maine in insulele Canare, toate micile detalii zilnice presupun un spatiu imens intr-un timp foarte scurt. Deci avem nevoie de viteza, mai mult chiar, ne bazam pe ea. Ce sa ne mai miram ca depindem de aceste mici gadget-uri. Sunt chiar esentiale.

12. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Are dreptate Albea si sa stiti ca exact aceste pareri, aceste idei invechite face ca Romania sa mearga inapoi si nu inainte cum o fac alte tari, cei din Occident si nu numai pun bazele stiintei moderne, se dezvolta iar noi continuam sa facem totul cum faceau bunicii si strabunicii nostri. Ce mai conteaza ca nu mai stii sa scrii de mana, spunet-mi unde se mai cere acum un act scris de mana si nu tehnoredactat, la mine la scoala daca le zic, ca am sa aduc un eseu scris de mana deja stramba din nas. Ce faceati inainte sa apara IPhone-ul sau GPS-ul nu mai conteaza ca nu aveati atunci alta alternativa decat sa cititi harti imprimate, acum cand totusi tehnologia iti ofera o sansa sa faci totul mai usor , de ce sa o refuzi? Fugiti (fugim) cu totii de mentalitatile de pe la noi, plecam sa nu mai intalnim atata birocratie si papetarie, atatea ore de stat in picioare pentru a plati un impozit si cand ajungi in fata ghiseului sa-ti spuna ca s-a terminat programul si acum ziceti ca nu e buna tehnologia. Stiti numai cati copaci se salveaza (nici eu nu stiu exact dar oricum se salveaza destui )prin utilizare e-mail-urilor si nu scrisori pe hartie, sau ca in loc de carti tiparite avem carti electronice? Este adevarat ca mediul este afectat si de utilizarea energiei electrice si nu numai dar demersuri in acest sens se fac pentru obtinerea de energie la costuri mici si fara poluare. Toate aceste noi gadget-uri ,cum le zicea cineva aici, nu ne fac decat viata mai usoara nu doar ne satisfac vreun moft. Au si unele parti negative,dar acestea sunt infirme in comparatie cu beneficiile oferite. De ce sa dai bani pe camera foto, pe camera video, pe laptop, pe telefon mobil ,cand le putem cumpara pe toate odata cand cumparam un asemenea aparat?
    O zi buna!

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca n-am fost inteles chiar in totalitate. Nu neaga nimeni faptul ca pot fi de ajutor, si in nici un caz nu e vorba de idei invechite.

Specificam in mesajul anterior de nevoile reale ale fiecaruia. Ca un astfel de dispozitiv e util unui taximetrist(ca sa vorbim pe cazuri concrete), e perfect adevarat, dar pt un taximetrist e deja o unealta(desi poate lua si alte forme), ca si masina. Sunt insa atatia taximetristi cate dispozitive de genul asta se vand? Da, e tot un exemplu extrem, stiu ca mai are multe functii utile nu doar taximetristilor. Si apoi e bine ca acel taximetrist sa se bazeze exclusiv pe tehnologie? Porblema e ca uneori nu mai gasim echilibrul intre evolutie si "pretul platit" pt aceasta evolutie.

Birocratia nu tine numai de tehnologie(sau lipsa ei) ci si de numarul de stampile necesare, de exemplu, de gandirea unor proceduri flexibile, tehnologia e doar un element complementar, nu e factorul principal in eliminarea birocratiei. Nu elimini birocratia doar pt ca introduci un calculator(ca exemplu al evolutiei tehnologice), daca tii neaparat tot angajezi pe cineva sa apese pe enter.

Cat despre cat de mult avem nevoie sa stim sa scriem... iarasi exemplul cu scrisul pe hartie e unul extrem, si vad ca e uitat esentialul. Cand mess-ul si sms-ul devin inlocuitorii scrisorii (electronice, ca sa salvam copacii) unde mai e exercitiul ordonarii ideilor, a modului de a gandi? Unde e granita dintre ajutorul necesar si cel nesolicitat? In loc sa citim o carte (fie si in format electronic) ajungem sa preferam sa vedem filmul facut dupa ea (ca e mai usor si ia mai putin timp)?

O sa inchei cu o vorba pe care cei din domeniul medical o stiu foarte bine: "Functia determina organul". Un muschi nesolicitat se atrofiaza, o minte "ajutata" prea mult... aduce profit si putere - cui? "persoana importanta, nu spui cine".

Va urez sarbatori "involuate" spre traditii, mai ales spre traditiile spirituale!

P.S. Eu folosesc o camera foto, pt ca vreau sa vad ce pot scoate eu dintr-o imagine, nu ce vrea un dispozitiv, un laptop/calculator pt ca daca vreau sa scriu ceva, nu-mi place sa ma chinui pe o tentativa de tastatura si in general nu-mi plac dispozitivele care stiu sa faca prea multe lucruri.

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @Silverfern
    Am inteles perfect ce ai vrut sa zici in postul tau si. Eu am gresit ca am dat quote la el. Postul meu nu s-a dorit a fi o "contra" replica. Multumesc mult si pentru urarile de sarbatori. Asemenea si tie!

15. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost total impotriva produselor 'Apple' si nici nu vroiam sa vad un macbook, sa incerc sa il folosesc, nu era Windows si cu asta incheiam brusc subiectul! Ideea in sine mi se parea prea 'inovativa' si eu fiind putin mai mult o marturisita 'control freak', eram foarte reticenta la schimbare! 1 an m-a batut sotul la cap, mi-a aratat diferite programe, diferente etc etc si de 4 ani mi-am luat un macbook drept urmare procesului intens de spalare de creier! Foarte interesant de observat, este ca orice posesor al unui produs Apple devine 'sales person' in anturajul lui, unul fara comision!

iPhone-ul 4 l-am luat gratuit, ca upgrade, cu abonament la O2 si cum zicea si valentin, de foooarte multe ori m-a scos din diferite imprejurari. Ma bucur cel mai mult de 'facetime', videoconferinta practic, calitatea fotografiilor si video, mail pe fiecare cont separat - cumulat intr-un inbox si bineinteles diferite aplicatii.

Ideea este ca iti cumperi un 'gadget' in functie de cerintele tale, ce vrei sa faci cu el!?

www.pcworld.com/article/191074/why_ipad_...toy_of_the_year.html

Da, domnule, asa e! Vreau si eu unul ! Il astept pe copilul nr 2 in primavara lui 2011!

16. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Alte noutati despre Iphone?
    Mai stiti vrei aplicatie utila?

17. mirceaS

mirceaS New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    de regula frec menta, dar acum am treaba.
    interesant topicul. Personal nu as sprijinii un sistem de oprerare platit cum este IOS si cred ca in scurt timp androidul o va lua in fata. Dovada clara ca un serviciu gratuit aduce mai multi bani decat unul platit este faceboobkul, sau jocurile online gratuite, in care poti folosi aplicatia gratuit dar iti poti face viata mai usoara cumparand 'extra optiuni'. Asta e reteta de succes din punctul meu de vedere. La fel si cu diferenta dintre windows si linux, ai linux gratuit dar daca ai nevoie si de 'suport tehnic mura-n gura' ai linux suse platit. Departajat din start castiga aplicatiile gratuite.

18. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Uite aici o lista cu cele mai bune 50 de apps
    http://www.techradar.com/news/phone-and ... 012-663484

Am si eu un Kindle care e super si ma credeam "tare" pana a venit copilu sa-mi spuna ca si la ei pe Iphone merge.... !
    Pentru cine e pasionat de citit merita.

Pentru cine nu a descarcat inca nici un app for naviagation, Map Quest ("apQuest is the #1 provider of FREE voice-guided, turn-by-turn, GPS navigation for iPhone. Your phone speaks to you, telling you when to make a turn) e bun http://iphone-apps.toptenreviews.com/

Categoric un Iphone te scuteste de o gramada de stress. Cum e sa nu mai cauti prin genti/buzunare boarding pass & biletele de avion? Scanezi direct din tel si mergi mai departe (atentie la baterie!).

19. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca sa ma amuz sau sa plang cand citesc asa ceva...

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    IOSul e la fel de "free" ca si Androidul... pt ca se platesc tot felul de taxe de licenta, chiar catre Microsoft!
    http://linux.slashdot.org/story/12/01/1 ... ng-android

as zice ca este de laudat apple pt ceea ce a creat (ecosystem cu se zice pe aici), cu sw, hw dar si cu partea de applicatii. si faptul ca printr-o suita restransa de modele a ajusn producatorul nr 3 din lume! sigur, nokia a pierdut enorm, n-a realizat ca se intampla ceva...

si referitor la smartphone vs telfonul clasic - unii vor folosi in continuare functia de baza, cel mult sms, de aceea inca sunt numeroase modele de acest gen in oferta operatorilor. dar cum spuneau si ceilalti, evolutia este remarcabila... acum poti face o poza de 5-8MP pe telefon, o poti trimite pe mail fara a mai merge acasa, conecta ap foto la calc descarca si apoi trimite pe mail... si apropo de evolutie, primul meu ap foto digital avea 3MP, asa ca nu stiu cum s-ar putea compara cu un 8MP din ziua de azi.
    ia exemplele sunt multiple, dar evident unora le place, altora nu telefonul, e chestie de preferinte pana la urma. dar cu peste 50% folosesc deja smarphone cred ca e clar incotro ne indreptam :)

Share This Page