13.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatie ILR

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by pistocel, Jul 11, 2012.

1. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!
    Sunt in cautare de informatii privind ILR.Iata situatia noastra pe scurt :
    Sotul meu este in UK de 5 ani ca si self cu NINO si UTR . Detine din ianuarie 2012 BC,insa nu a lucrat deloc pe el.
    Eu sunt aici de 4 ani cu NINO, iar din ianuarie 2012 YC - student.
    Intrebarea mea este : putem aplica pentru ILR ?
    Care sunt pasii ce trebuie urmati ?
    Va multumesc pentru timpul acordat !

2. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
  3. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    DA, in masura in care sotul si-a mentinut statutul de self-employed timp de 5 ani, puteti aplica pentru a dobandi dreptul de rezidenta permanenta in UK, sotul in calitate de titular al dreptului, iar dumneavoastra in calitate de dependent.

Desi am deschis un topic separat pentru acest subiect, redau informatiile necesare mai jos:

In principiu, Indefinite Leave to Remain (ILR), Permanent residence sau Settlement definesc dreptul de a rezida si munci in UK fara restrictii.

Desi drepturile dobandite sunt similare, in procedura imigrationala sintagmele de mai sus sunt uzitate diferit. ILR sau Settlement determina dobandirea dreptului de rezidenta permanenta in UK pentru cetatenii din afara spatiului european, iar Permanent Residence dobandirea dreptului de rezidenta permanenta in UK pentru cetatenii europeni.

Confuzia pentru cetatenii romani a luat nastere din faptul ca, pana la 1 ianuarie 2012, dreptul de rezidenta in UK nu putea fi dobandit decat de cetatenii romani care au avut calitatea de self-employed timp de 5 ani, respectiv care au inceput aceasta activitate inainte de aderare in baza Acordului de Asociere. Aceste persoane puteau aplica pentru ILR prin completarea formularului ECCA4.

Incepand cu 1 ianuarie 2012, cetatenii romani care au rezidat legal in UK timp de 5 ani, respectiv au avut calitatea de worker, self-employed, student sau self-sufficient (qualified persons) dobandesc automat dreptul de rezidenta permanenta in UK si pot aplica pentru confirmarea acestui drept prin completarea formularului EEA3.

In concluzie, daca un cetatean roman a rezidat legal in UK timp de 5 ani, dupa data de 1 ianuarie 2007, are dreptul de rezidenta permanenta in UK. Cu alte cuvinte, daca timp de 5 ani, o persoana s-a aflat in cel putin una dintre categoriile de qualified person, dobandeste dreptul de rezidenta permanenta.

Baza legata se regaseste in regulation 15(1)(a) din Immigration (European Economic Area) Regulation 2006.

In situatia in care doriti o consultanta detaliata, va rog sa ma contactati telefonic sau pe email.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com

4. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua !
    Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra prompt !
    E o veste buna pentru noi !
    As vrea sa stiu in ce masura ne va afecta aplicatie , faptul ca primim Tax Credit (working+child) si Child Benefit ?
    Si daca ne afecteaza, le-as putea opri si sa fac aplicatia mai departe ?
    Ma intereseaza sa pot obtine rezidenta permanenta pentru mine si familia mea , cu intentia de a aplica pentru cetatenie , cand va fi timpul .
    Va multumesc pentru timpul acordat !

5. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!
    Vin si eu cu o mica intrebare pentru ca sunt oarecum ingrijorata de situatia cazului meu - aplicare ilr /rezidenta permanenta.Practic pt noi(romanii) e rezidenta permanenta.Am trimis actele acum aproape sase luni(18 ianuarie 2012).In curand , peste o sapt se vor face sase luni si nu stiu nimic in legatura cu aplicatia mea.Am tot citit pe diverse forumuri tot felul de informatii, dar nimic concret...Am sunat la HO si mi s-a zis ca pana nu trec cele sase luni si o zi nu imi pot spune nimic despre caz, nici macar nr de referinta..In situatia in care sun dinou la HO pe 19 iulie si nu mi se da un raspuns, sau mi se da un raspuns de genul ''your application is under consideration'...ce as mai putea face???
    Normal , un raspuns PR vine cam in maximum trei patru luni...Dosarul meu era complet, chiar si iesirile din tara le-am mentionat exact.Nu am pus nici un dependent pe acel formular EEA3 ca sa zic ca oarecum se lungeste luarea deciziei...Daca pt cei non eu exista un COA - prin care mentii corespondenta cu Home Office ..pt EU - NIMIC..Sunt foarte dezamagita pt ca nu inteleg ce se intampla acolo..Nu am avut gapuri, nu am luat beneficii...Daca nu erau multumiti de dosar , pana acum mi-l dadeau inapoi...Incertitudinea aceasta ma necajeste tare mult.
    Ce as mai putea sa fac in situatia de acum, in afara de a astepta.....
    Multumesc mult pt raspuns
    Numai bine,
    Andreiuta12345

6. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.whatdotheyknow.com/request/p ... r_eu_law_2
    Va atasez un link care m-a pus pe ganduri...Daca am putea face o statistica in legatura cu acordarea PR sau ILR-ului vom vedea ca rare sunt cazurile peste sase luni..HO se lauda cum ca peste 95% din cazuri sunt rezolvate inainte de sase luni (EU law).Am cautat pe mai multe forumuri in legatura cu acest subiect, pt ca inainte se acorda ILR/Permenent residence in cateva saptameni.La ILR aplicatiile sunt rezolvate mult mai repede.
    Nu am pregatire in Drept dar nu este primul caz , prima aplicatie pe care o fac la home office..I-am luat mamei mele blue card ca si dependent de mine, i-am luat viza de parteneriat - partener civili neacastoriti - prietenului meu care e non eu pe baza blue cardului meu...un caz greu la limita deportarii .Cazul acesta ( pr de acum) mi s-a parut floare la ureche...dar se pare ca ,ceva nu 'se pupa'...si nu stiu ce...
    Sa fim noi - romanii si bulgarii - second hand citizens?Sa fie oare Olimpiada?Chiar nu stiu....
    Va mai las atasat un caz..bine ..acesta este de ILR - dar se pare ca fiind acelasi sediu (dar departamente diferite) scrisorile probabil sunt amestecate...E bine de citit si acesta...
    http://www.whatdotheyknow.com/request/c ... mes_of_ilr
    Multumesc mult pt sprijin..si sper sa se termine curand acesta lunga asteptare!
    O zi frumoasa!
    Andreiuta12345

7. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Potrivit normelor europene si britanice in acest domeniu, sunt doua situatii care necesita angajamentul aplicantului ca va avea suficiente resurse financiare astfel incat sa nu devina o povara pentru sistemul de asistenta britanic - statutul de student si cel de self-sufficient.

Prin urmare, daca pe timpul perioadei de student ati apelat la beneficii din partea statului britanic se presupune ca v-ati incalcat aceasta obligatie.

Din punctul meu de vedere, doar acele beneficii care sunt acordate in functie de venituri ar trebui luate in considerare, cum ar fi spre exemplu tax credit. Child benefit nu ar trebui sa intre in aceasta categorie.

Din pacate, nu va pot preciza masura in care va va afecta aplicatia sau ce rezultat ati avea daca ati solicita intreruperea acestor beneficii.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686

8. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Asa cum am scris mai sus, cetatenii romani care au rezidat legal in UK timp de 5 ani, respectiv au avut calitatea de worker, self-employed, student sau self-sufficient (qualified persons) dobandesc automat dreptul de rezidenta permanenta in UK. Aceste persoane pot aplica pentru confirmarea acestui drept prin completarea formularului EEA3, dar acest lucru nu este obligatoriu. Evident, singura problema care apare este cum dovedim acest lucru tertilor daca nu avem o confirmare din partea Home Office.

In concluzie, daca un cetatean roman a rezidat legal in UK timp de 5 ani, dupa data de 1 ianuarie 2007, are dreptul de rezidenta permanenta in UK, cu toate drepturile si obligatiile ce decurg din acest statut, indiferent daca acest drept este confirmat sau nu.

Home Office nu poate fi acuzat ca nu a acordat un drept unui cetatean european ci doar, eventual, ca a intarziat confirmarea acestui drept.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686

9. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru raspuns !

Sotul meu are statutul de self de mai bine de 5 ani.In acest timp nu a facut nimic altceva decat sa-l mentina.

Pentru Tax Credit am aplicat cu mult inainte de a fi studenta, cu aproximatie 3 ani.
    In urma cu 1 an am devenit studenta si vreau sa continui inca 2 ani.Prin calitatea de studenta am obtinut eu YC si sotul meu BC ( amandoua in 2012), carduri pe care ,asa cum am mai spus, nu le-am folosit inca.Numai sotul meu lucreaza ,el primind Working Tax Credit , iar eu Child Tax Credit , pentru fetita noastra.
    De cand sunt studenta nu am aplicat pentru nici un alt beneficiu.
    In situatia aceasta , va rog sa-mi spune-ti daca as mai putea aplica pentru ILR , in vederea obtinerii cetateniei.

Va multumesc inca o data pentru timpul acordat !
    O duminica frumoasa !

10. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Teoretic, sigur ca puteti aplica, insa nu va pot spune cu certitudine care va fi rezultatul.

Av.dr. Marian Dragut

11. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor !
    O saptamana buna !

12. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    The UK government have introduced new EEA Regulations –which govern the rights of EEA nationals and their families to enter and live in the UK. All applicants should be aware of these new Regulations.

The new Regulations set out some detailed changes following some important cases in the European Court of Justice.

There are new rights of residence established for certain categories (such as carers and children).

However, a major restriction seems to be introduced for those who are dual nationals - an EEA citizen and also a UK citizen.

The UK Border Agency are maintaining that EEA rights are not applicable to an EEA national who has never exercised his right of free movement, who has always resided in a Member State of which he is a national and who is also a national of another Member State.

The UK Border Agency have announced that new application forms will now be introduced to reflect the new Regulations.

13. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Mai pe intelesul tuturor asta inseamna........?

Share This Page