15.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatie HO

Discussion in 'EMIGRARE' started by adebisi, Jun 12, 2009.

1. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Am nevoie de niste sfaturi in legatura cu aplicatie HO. in urma cu o saptamana am avut programare la PEO Croydon pentru registration certificate, dupa ce am lucrat ca aupair 12luni. Nu am avut succes, am avut toate actele la dosar dar employer-ul nu a raspuns la telefon fiind plecat iar caseworker-ul nu a vrut sa ia in considerare si numarul de mobil al acestuia ( aviz celor interesati, numerele de mobil nu se iau in considerare!). Nu este nimic socant, totul este sub control, am fost un pic dezamagit pentru ca desi stiam ca employer-ul va fi plecat din localitate, ma asteptam sa il contacteze pe mobil. In fine, acum imi ramane sa aplic din nou si inca nu sunt hotarat cum. A face o programare va dura inca 6 saptamani si ma gandesc din ce in ce mai des sa aplic prin posta. De ce? Desi nu sunt fan, prefer sa fiu in persoana cand solicit sau aplic pentru ceva, am inteles ca timpul de asteptare s-a micsorat semnificativ, poate chiar in jurul a 3 saptamani. Ceea ce bineinteles ma satisface :)

Ce caut sunt sfaturi si/sau confirmari de la persoane care au aplicat recent prin posta dar si care dintre cele doua metode ar fi oportuna in momentul de fata.

Mersi.

P.S. : Ca sa evit inca de pe acum precizez ca m-am interesat si pe UKBA, unde timpul de asteptare oficial ar fi 5 saptamani, aproximativ. Dar cateodata ceea ce este oficial nu corespunde cu ce e pe teren :cheer:

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Salut adebisi

Uite ca iar ma enervez :laugh:
    Ar putea fi o solutie sa aplici prin posta, vad ca intr-adevar s-a mai redus timpul de asteptare. Intrebarea e daca "employer-ul"(banuiesc ca te referi la familia la care ai fost au-pair) va fi disponibil in momentul in care vor verifica ei. Pt ca daca e plecat la piata si nu dau astia de el, nu m-ar mira sa-ti trimita aplicatia inapoi (stii, de la 1 iunie dosarul trebuie sa fie complet si corect completat...).
    Dar sa fim optimisti. Cred ca scurtarea timpului de asteptare (pt aplicatiile prin posta) se poate datora si deciziei de a respinge dosarele incomplete, si faptului ca in perioada asta sunt evident mai putine aplicatii pt yellow card ca student. Sunt foarte importante pt tine cateva zile? Pt ca pe site-ul UKBA timpul de asteptare afisat de ei se incadreaza intre momentul primirii aplicatiei(mai pune macar o zi pe drum cu posta) pana in momentul in care e analizata aplicatia. Nu zice nimeni daca e analizata intr-o ora sau 5 zile. Apoi dupa ce au un raspuns urmeaza transmiterea prin posta... deci cam tot acolo ajungi. Daca esti mai departe de Croydon merita sa trimiti prin posta, nu mai bati drumul pana in Londra, daca nu, e cam acelasi lucru. Insa daca-ti faci programare la Croydon ai avea avantajul ca te poti enerva la telefon daca dai peste vreun functionar mai "cu idei multe". Ceea ce este de nepretuit. Pentru toate celelalte exista Mastercard :laugh:

3. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Hei,

La familie ma refer. Nu stiu cat de clar este fraza cu "...dosarul complet si corect..."
    Cert este ca atunci cand ar trebui sa aplici pentru ceva anume dosarul trebuie sa fie complet, este clar si fara a preciza asta. Ceea ce cred este ca HO poate returna aplicatia daca nu este completa/corecta etc. avand in spate pretextul de mai sus, iar varianta cealalta fiind cea de pana de curand cand iti trimiteau instiintare cum ca ar lipsi ceva etc( daca era cazul). Personal mi s-a intamplat ultima varianta cand am aplicat anul trecut pentru pink ( cum ca nu as fi trimis scrisoarea de la familie, dar ce se intamplase era ca au pierdut-o sau nu au reusit sa descifreze scrisul employer-ului si nu-i condamn pentru asta :p ).

Totusi, din moment ce eu le trimit aplicatia corecta, iar ei nu dau de employer dar toate documentele sunt ok, nu vad cum mi-ar trimite dosarul inapoi cu pretextul ca am sunat in ziua cutare, ora cutare si nu ti-am gasit employer-ul sa confirme, ne pare rau. Suna prea artificial rezolvat cazul si nu mi se pare un motiv de reject sau dosar incomplet/incorect nu?

Nu imi displace inca o excursie in Croydon, de fapt asta era varianta pana acum 1-2 zile cand am inceput sa ma gandesc mai des la varianta prin posta. Totusi 3 saptamani fata de 6 nu e chiar la fel, de asta insistam sa aflu daca sunt persoane care le-a fost rezolvat cazul asa de repede. Plus mai pierzi o zi intreaga sa ajungi si sa te intorci din Croydon + bani, fata de luxul de a primi plicul la poarta :p

App, discutam mai sus de dosar corect/complet. Ieri vorbeam cu cineva care a aplicat pentru blue ca dependent de self, prin posta ;)
    A primit raspuns ieri( dupa aprox. 3 saptamani ) cum ca iar fi lipsit ceva de la dosar, ceva dovezi ale sotului self...Nu stiu prea multe detalii si nici nu e important. Ce este interesant e ca aplicatia a fost luata in considerare pentru a fi rezolvata dupa aprox. 3 saptamani, destul de repede. Alt lucru si mai interesant este ca aplicatia nu a fost returnata/refuzata pe motiv ca este incompleta/incorecta desi i s-a spus ca trebuie trimise acte aditionale, ci inca este in curs de rezolvare.
    Oricum nu sunt sigur de toate astea pentru ca nu cunosc problema in amanunt, doar ma surprins cand am auzit. Sunt curios cum va decurge mai departe cazul respectiv ;)

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ce sa zic, parca s-ar filma Dosarele X in varianta britanica cu Home Office-ul asta. :laugh:
    Parca aici pe forum era cineva care a primit cardul in 10 zile prin posta. Pe site-ul lor scrie ca dureaza cam o luna(acum). Ba pretind ca vor refuza/returna aplicatiile incomplete, ba nu le returneaza si cer dovezi suplimentare. Einstein sa fii si nu mai intelegi nimic. Sa refuzi o aplicatie doar pt ca nu vrei sa suni pe mobil iarasi pare o tampenie. In definitiv cine-ti garanteaza ca la telefonul fix iti raspunde respectivul angajator, sau familie? Si daca pretinzi ca in cazul telefonului fix poti verifica pe numele cui e contractul, asta se poate face si in cazul telefonului mobil, nu? Ajungi sa crezi ca astia vor neaparat sa ne demonstreze cu fiecare ocazie ca au cap doar ca sa nu le ploua in gat.
    Cred ca explicatia in cazul acestei institutii numite Home Office o da tot Einstein: Totul e relativ.

5. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Concluzia este ca nu trebuie sa iei de bun orice citesti pentru ca fiecare vede problema dintr-un anumit punct de vedera.

6. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    Eu am primit cardul in exact 10 zile de la data trimiterii.Cardul este datat 8 zile mai tarziu decat ziua in care am pus aplicatia la posta.

7. xstatic

xstatic New Member

Trophy Points:
    0
    Adebisi, imi pare rau ca nu ti-ai rezolvat problema cu cardul la Croydon.
    Am si eu o intrebare, sunt foarte curioasa sa stiu ce motiv ti s-a scris pe scrisoarea de refuz care ti-a fost data cu toate actele inapoi?

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. ( nu am mai scris de mult pe forum ca nu am avut internet acasa), insa ne confruntam si noi cu o situatie neclara. Am studiat acest sit inainte de plecarea din tara 5 luni. Ajunsi in UK (printr-o firma din Bucuresti)sotul meu a si inceput munca chiar de a doua zi (care assistant)cu studiere NVQ2, yellow card-ul l-a avut cam dupa o luna jumatate,de la colegiu trimiteau 'assessori', din cand in cand, a avut in total intr-un an cam 7 vizite. Am facut un an de UK si ne-am depus si noi documenetle pt. blue (dosar complet, zicem noi, inclusiv scrisoare de la colegiu cu toate datele sotului ca student), la o luna dupa ce am depus actele ne suna o doamna de la HO si ne intreaba dk el a terminat cursul. I-am raspuns ca asteptam raspuns de la colegiu. Exact a II a zi primim o scrisoare la munca, in care eram instiinatati ca 'acel'colegiu a fost preluat de alt colegiu iar studentii primului colegiu vor fi preluati de cel de-al doilea( problema e ca datele din scrisoare (numar de telefon, adresa mail , web, cele noi nu functioneaza). Am vorbit din nou cu doamna de la HO i-am explicat situatia, i-am trimis si scrisoarea prin fax, insa ea ne-a informat ca dk nu dovedeste sotul meu ca a terminat, aplicatia va fi respinsa. Aveti idee ce e de facut sau poate cineva s-a confruntata cu aceeasia situatie. Multumim

9. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari! Sunt si cazuri unde se rezolva foarte repede daca totul este in regula se pare. Tot as aupair ai aplicat?

Nu vreau sa creez o falsa impresie, nu am avut refuz si nici acte incomplete. Singura problema a fost ca nu au reusit sa vorbeasca cu employer-ul pentru a confirma. Nu exista nicio formulare scrisa de refuz, totul s-a intamplat verbal, ne pare rau nu am reusit sa dam de familie sa confirme, va rog sa aplicati din nou, prin posta sau programare. Atat.

10. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    Pt. Georgiv,

Cred ca sotul tau trebuie trebuie sa mearga la colegiu si sa ceara de la profesorul care conduce/administreaza cursul o scrisoare prin care sa confirme ca sotul tau a terminat cursul, dar ca certificatul va fi eliberat ulterior. Din cate stiu certificatele de absolvire se inmaneaza la cateva luni dupa asa ca o scrisoare ar fi suficienta.

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns. Colegiul e foarte departe de noi iar noile date de contact nu sunt bune (asta e o problema, ca nu mai putem sa-i contactam), exact acum!!! Ma vorbit cu 'managera' unde lucram amandoi si o sa vedem ce putem rezolva luni. Sa speram ca se poate face ceva. Mult noroc tuturor!!!!! (Mentionez ca cei de la HO au fost foarte profesionisti si nu ne cauta 'nod in papura', mi-au trimis chiar azi o scrisoare cu datele care le vor adica lamuririle cu colegiul, iar daca pana pe 26 iunie nu le dau aceste date vor analiza dosarul doar cu datele care le au)

Share This Page