24.2 C
London
Saturday, June 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatie Blue Card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by krissnis, Apr 27, 2009.

1. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Blue card-nelamuriri

Buna,

Am aplicat pentru blue card, dupa 12 luni de munca (ca si au pair) si mi-a refuzat aplicatia. Acum intentionez sa reaplic, stiti cumva daca este un termen limita pana cand pot reaplica?
    Cei de Home Office mi-au spus ca pot sa reaplic cand doresc, dar mi se pare prea simplu (am impresia ca imi scapa ceva).

Am nevoie de un avocat sau alta persoana care sa ma ajute sa clarific situtia in care ma aflu. Daca stiti pe cineva care m-ar putea ajuta (inafara de Dl Bogdan Carpa Veche care este in concediu)va rog mult sa imi spuneti.

Multa bafta tuturor!

2. canishu

canishu New Member

Trophy Points:
    0

andruta, daca ai da mai multe detalii, poate vei gasii si aici un raspuns. totusi oameni cat de cat normali scriu si citesc pe forumul asta, nu cititori in cafea.

3. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0

Situatia in care ma aflu este destul de complicata. Nu as vrea sa dau detalii fiindca asta ar inseamna sa aduc niste acuzatii grave la adresa unor persoane, institutii (si nu stiu cine mai intra pe site si citeste).

Ignor partea despre "cititori in cafea" si reformulez intrebarea:
    In cazul in care ti-a fost respinsa o aplicatie pentru blue card, in cat timp poti sa reaplici (sa ceri reevalurea situatiei)?

Multumesc mult.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Andruta, imi pare rau.

Scrie-mi mie la rebecca@romani-online.co.uk, daca ai incredere si eventual ataseaza si dovezi.

O alta persoana care te-ar putea ajuta este Dio, dar oricum ar fi trebuie sa stim toata "povestea". Cel mai usor ar fi sa-mi scrii mie totul si eu transmit mai departe. Sa-mi scrii si cine te-a sfatuit gresit, indiferent cat de oficiali sunt.Am banuiala ca e o firma de intermediari...extrem de "oficiali"
    In fine, astept detalii.

PS Eu nu am acces direct la e-mail. Deci, te rog, daca decizi sa-mi scrii, sa scrii pe forum ca mi-ai trimis mesaj. Merci

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: Blue card ca si dependent

mircea1980 wrote:

Imi cam dau cu parerea aici, dar poate-o scoatem la capat:

Ca sa vedem daca e vreo problema trebuie vazut cand ai inceput SE. Anul financiar se incheie pe 15 aprilie. Pana pe 31 octombrie poti completa tax return pe hartie si pana pe 31 ianuarie il poti completa online. (asta stiu sigur pt ca prietena mea e contabila si s-a dat peste cap sa-mi incheie anul, eu fiind in Romania cu mana rupta)

Bon, ideea e daca ai un an financiar sau 2, daca e doar 1 nu esti obligat sa faci tax return pana la 31 ianuarie.Daca ai intrat in al 2-lea si ai depasit termenul, nu ma pricep.

Oricum, tu trebuie sa prezinti scrisoarea de inreg. HMRC + facturi cat mai recente, ca sa demostrezi ca ti-ai pastrat statutul, un contract de prestari servicii, citeste si la Acordarea NiN in "Drept de munca in UK"

6. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0

Rebecca_uk,

Am trimis un mail pe adresa sus mentionata.
    Orice parere, observatie imi va fi de folos.
    Multumesc mult!

7. kristinapitesti

kristinapitesti New Member

Trophy Points:
    0

Buna seara tuturor...

Am si eu o nedumerire..si sper ca voi sa ma puteti ajuta.

Am venit in uk in aug 2010, printr-o agentie de recrutare, care mi.a gasit un job aici, si care m.a inscris la un colegiu pentru a face cursul NVQ level 2. Am avut o vizita de la cei de la colegiu prin luna octombrie, si de atunci nimeni nu a mai dat nici un semn de viata timp de vreo 6 luni ( mentionez ca profesorul mi.a spus sa nu ma ingrijorez daca el nu va mai veni in urmatoarele cateva luni, intre timp eu sa imi fac temele).
    Prin luna martie 2011 am sunat la agentia de recrutare din uk, pentru a le spune ca nimeni nu m.a mai contactat de la colegiu. Ei si.au cerut scuze, si au zis ca si ei au avut probleme cu colegiul respectiv, deoarece nu isi vizitau studentii, si mi.au propus sa ma mut la un alt colegiu, cu care ei colaboreaza in prezent.
    Am avut induction-ul la noul colegiu pe data de 10 mai 2011, totul fiind ok cu cei din urma.

Intrebarea mea este urmatoarea:
    pot aplica pentru blue card, daca eu nu am terminat colegiul? teoretic ar fi trebuit sa termin deja cursurile pentru NVQ, dar deoarece am avut acea problema cu cei de la primul colegiu, am piersut in jur de 7 luni, in care doar am asteptat ca cineva sa imi dea un semn.
    Mentionez ca la noul colegiu sunt studenta de 6 luni.

Multumesc mult.

Share This Page