14.7 C
London
Friday, July 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Anunţ privind suplimentarea numărului de programări la UKBA

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dan, Mar 1, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    NOU!
    Informaţii adiţionale privind suplimentarea numărului de programări la biroul din Croydon al Agenţiei britanice pentru Frontiere (UKBA)

La data de 5 martie 2013, UKBA a informat Ambasada României la Londra despre existenţa unor dificultăţi tehnice de accesare a adresei de email pusă la dispoziţia cetăţenilor români pentru transmiterea formularului de programare la centrul din Croydon.

Având în vedere principiul UK Border Agency de alocare a celor 200 de programări în ordinea transmiterii email-urilor, agenţia a decis anularea procedurii iniţiale, astfel încât persoanele care au transmis deja un email de programare la centrul Croydon nu vor fi contactate telefonic.
    UK Border Agency a anunţat reluarea procedurii de programare a interviului la centrul din Croydon.

Cetăţenii români eligibili trebuie să completeze formularul de programare actualizat şi să-l transmită la
    noua adresă de email:
    PEOCroydonAppointments@homeoffice.gsi.gov.uk

Interviurile la centrul din Croydon se vor defăşura în intervalul 11 martie – 9 aprilie 2013, 09.00 am-11 am, Luni-Vineri.

Celelalte condiţii anunţate anterior rămân neschimbate (cererile eligibile, procedura de obţinere a unei programări, documentele prezentate la interviul din Croydon) şi pot fi consultate accesând anunţul publicat de Ambasadă în data de 1 martie 2013. (respectiv mesajul de mai jos)

Sursa: http://londra.mae.ro/local-news/1289

Pe parcursul anului 2012, Ambasada României la Londra s-a aflat în dialog permanent cu Agenţia Britanică pentru Frontiere (UK Border Agency - UKBA) având în vedere dificultăţile cu care s-au confruntat cetăţenii români în ceea ce priveşte emiterea documentelor de muncă, termenele lungi de procesare, dificultăţi privind obţinerea unei programări la centrul din Croydon şi situaţia studenţilor români.

La sfârşitul anului 2012, într-un demers comun cu partea bulgară, Ambasadorul României la Londra s-a întâlnit cu executivul UKBA pentru a atrage atenţia asupra dificultăţilor procedurale cu care se confruntă cetăţenii români. În luna ianuarie 2013 UKBA a redus la 6 luni termenul de soluţionare a cererilor depuse de cetăţenii români, acesta fiind în prezent de 5 luni.

Dialogul Ambasadei cu autoritatea britanică a continuat şi la începutul acestui an, atât la nivel tehnic cât şi oficial. Ambasadorul României la Londra a transmis în data de 28 ianuarie 2013 o scrisoare conducerii UKBA prin care solicită soluţionarea tuturor dificultăţilor procedurale cu care se confruntă cetăţenii români, enumerate în cadrul întâlnirii anterioare.

La 28 februarie 2013, UKBA a anunţat Ambasadele României şi Bulgariei la Londra despre suplimentarea numărului de programări în persoană la Biroul de Relaţii cu Publicul PEO Croydon (200 programări pentru partea română şi 200 pentru partea bulgară),
    [quote]nu mai e valabil: în intervalul 4 martie – 2 aprilie 2013.[/quote]

Cererile eligibile pentru cele 200 programări – cele transmise în baza formularelor BR1, BR2, BR3, BR4, cu următoarele excepţii:
    - membrii de familie dependenţi ai unui cetăţean român sau bulgar cu acces pe piaţa britanică a muncii, cu vârsta peste 21 de ani,
    - partenerul cu care cetăţeanul Uniunii Europene are o relaţie durabilă, atestată corespunzător,
    - cetăţenii înalt calificaţi care aplică în baza celor 75 puncte.

Procedura de obţinere a unei programări:
    - cetăţenii eligibili trebuie să completeze formularul pentru programare (<<< actualizat) şi să-l transmită
    - dacă vă număraţi printre primii 200 solicitanţi, veţi fi contactat de serviciile UKBA pentru confirmarea programării într-o anumită zi şi interval orar.
    - interviurile la centrul din Croydon se vor defăşura în intervalul 4 martie – 2 aprilie 2013, între orele 9 şi 11am, Luni-Vineri.

G 1. Specificaţi cu atenţie toate informaţiile prevăzute în formular: nume, prenume, data naşterii, număr paşaport sau CI, telefon de contact, zilele când nu sunteţi disponibil pentru programare, dacă depuneţi cererea singur sau veţi fi însoţit de membrii familiei.
    2. Dacă cele 200 de programări au fost alocate, nu veţi mai fi contactat telefonic de serviciile UKBA.

Lista documentelor pe care trebuie să le prezentaţi la Croydon
    - dovada identităţii (paşaport sau carte de identitate valabile),
    - copia printată a formularului completat şi transmis prin email către UKBA,
    - dovezi care să confirme încadrarea în categoria eligibilă pentru obţinerea autorizaţiei de muncă sau a certificatului de înregistrare.

G 1. Nu este obligatoriu să prezentanţi formularul aferent categoriei în care vă încadraţi (BR1, BR2, BR3, BR4) însă recomandăm să-l aveţi la dumneavoastră.
    2. La interviul din Croydon este necesar să prezentaţi toate dovezile enumerate în formularul aferent categoriei în care vă încadraţi.
    3. Adresa Biroului de Relaţii cu Publicul PEO Croydon - 1st Floor Lunar House, 40 Wellesley Road, Croydon, CR9 2BY.

Informaţii suplimentare:
    Puteţi verifica îndeplinirea condiţiilor de eligibilitate pentru încadrarea într-o anumită categorie prin consultarea formularelor aferente (BR1, BR2, BR3, BR4) cât şi a informaţiilor publicate pe website-ul UKBA (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... /applying/) şi website-ul Ambasadei României la Londra (http://londra.mae.ro/node/804)

2. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  3. gypone83

gypone83 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Anunţ privind suplimentarea numărului de programări la U

Salut Dan, am trimis si eu aseara formularul minune:(( , te rog daca poti sa ma ajuti si pe mine, poate stii un numar de telefon la care as putea sa sun luni pentru a verifica daca ma incadrez in cei 200, altfel o sa trimit prin posta. Multumesc mult.

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

@gypone - ce vezi tu vad si eu, nu am nici o informatie in plus.
    In text scrie ca te vor contacta ei, iar daca nu te contacteaza inseamna ca nu esti printre cei 200.
    Presupun ca te contacteaza in cursul saptamanaii viitoare.

5. dany37

dany37 New Member

Trophy Points:
    0

Buna ziua ,se poate deja trimite formularul?

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Se putea trimite de aseara.
    Sper sa mai fie locuri

7. dany37

dany37 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc penrtu raspuns. Acum este trimis .

8. gypone83

gypone83 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc mult pentru raspuns Dan...sper sa ma sune! O zi buna in continuare!

9. cgv070287

cgv070287 New Member

Trophy Points:
    0

salut Dan

AM NEVOIE DE AJUTOR...MERCI

Am trimis si eu formularul.Eu aplic pentru yellow card student si nu stiu daca sunt ok pentru ca legea spune asa:

Cererile eligibile pentru cele 200 programări – cele transmise în baza formularelor BR1, BR2, BR3, BR4, cu următoarele excepţii:
    - membrii de familie dependenţi ai unui cetăţean român sau bulgar cu acces pe piaţa britanică a muncii, cu vârsta peste 21 de ani,--
    EU LOCUIESC CU SOTIA LA NISTE PRIETENI DE FAMILIE CARE LOCUIESC AICI DE 10 ANI AU CASA LOR..ETC,ETC...AM PERMIS CU DOVADA DE ADRESA DE UK
    - partenerul cu care cetăţeanul Uniunii Europene are o relaţie durabilă, atestată corespunzător,
    SUNTEM PRIETENI DECAND MA STIU... :))
    - cetăţenii înalt calificaţi care aplică în baza celor 75 puncte.
    AICI NU MAI INTELEG..

ACUM AM TRIMIS DOAR FORMLARUL ACELA ''NOU'' NU SI FORMULARUL BR1 TREBUIA si EL?

MULTUMESC

10. underdog

underdog New Member

Trophy Points:
    0

Confirmarea daca ai prins programarea se face doar telefonic sau primesti si mail ???

11. bgdn

bgdn New Member

Trophy Points:
    0

eu colaborez cu o agentie in privinta obtinerii documentelor si ei au trimis prin posta, as putea incerca sa ma programez si pe mail sau nu mai are rost sau ar putea sa dauneze cumva aplicarrii prin posta ca aplic de prea multe ori?

12. bgdn

bgdn New Member

Trophy Points:
    0

salut dan ai avea vreo idee si la situatia de mai jos?

salutare la toata lumea si bine v-am gasit,

in primul rand as vrea sa le multumesc celor care au facut siteul si il tin in viata dar in acelasi timp si domnului avocat pebtru sfaturile dansului si nu in ultimul rand tuturor celor care dau o idee, o mana de ajutor si sunt bine intentionati.

scurt as vrea sa va prezint situatia mea si multumesc anticipat celor ce o sa raspunda constructiv la acest topic

sunt in londra din august 2011 si pana acum am muncit prin restaurante ca si ospatar bineinteles mai mult pe intelegere verbala decat cu acte:
    anul trecut am obtinut si NiNo self-employed printr-o companie cu care am coloborat si la inceput pentru am gasi primele joburi. aceeasi companie m-a indrumat si spre obtinerea Yc ca student si dosarul mi-a fost trimis la home office la inceputul anului curent. am inteles ca procesarea va dura intre 5 si 6 luni.

toate bune si frumoase pana acum numai ca am cam inceput sa imi pierd rabdarea cu asteptarile astea si vreau un job stabil cu posibilitatea unei cariere intr-un call centre avand in vedere ca am o vasta experienta in domeniu nu numai in romania ci si prin multe alte tari iar in ceea ce priveste limba engleza o vorbesc de la nivelul de avansat in sus. deja am inceput sa aplic pentru joburi pe siteuri de profil si raspunsurile au inceput sa apara fie negative fie pozitive.

ce as vrea sa va rog pe cei ce pot da un raspuns la aceasta situatie este cum ar trebui sa abordez un interviu cu un angajator ce lucruri ar trebui sa spun si sa nu spun fata in fata sau ce altceva a putea sa fac sa obtin jobul dorit, as avea si o buna prietena italianca cu care m-as putea casatori de dragul actelor dar nu as vrea sa fac asta decat in ultima instanta

sunt sigur ca raspunsurile si ajutorul dumneavoastra nu o sa imi fie de folos numai mie ci si multora care se afla in situatii similare

assa ca va multumesc pentru atentia acordata in avans si va doresc numai bine

13. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Din pacate nu sunt in masura sa va dau aceste raspunsuri.
    Eu am prezentat mai sus ceea ce ne-a transmis Ambasada.

14. bgdn

bgdn New Member

Trophy Points:
    0

multumesc oricum

15. Didi Doo

Didi Doo New Member

Trophy Points:
    0

Am trimis si eu.Multumesc mult ca ne-ati anuntat.Sper sa am noroc.

16. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0

Mersi Dan

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Sunt curios daca a sunat UKBA pe cineva si daca ati obtinut programare in felul asta.
    Presupun ca 200 de persoane sunt putine, dar cineva trebuie sa fi fost programat.

18. dany37

dany37 New Member

Trophy Points:
    0

Toti suntem curiosi ,mai ales cei care am trimis.

19. mihaibmc77

mihaibmc77 New Member

Trophy Points:
    0

si eu astept sa fiu contactat :))) dar imaginativa cati vrem o programare ... credeti ca toti cei care au stiut inaintea noastra (muritorii de rand ) nu au anuntat tot ce era de anuntat si dupa aia sa dat soara in tara .
    cred ca locurile au fost epuizate inainte sa fi fos postape pe siteul ,, celalalt " cu mult inainte sa ajunga ceva la urechile administratorului forumului sau ale noastre . e doar o opinie si (nimic din ce am spus nu este adevarat )
    oricum speranta moare ultima .

20. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

@mihaibmc77 - Nu stiu care site a publicat prima oara stirea. Noi am publicat vineri seara.
    Comunicatul a venit dupa inchiderea programului (vineri, dupa 5pm ora UK), noi l-am publicat la intarziere de cateva ore (mi-a atras atentia theman73 ca pe un site bulgaresc exista deja, asa ca am verificat si eu emailurile), colegii de la romani.co.uk l-au publicat sambata pe la pranz, despre altii nu stiu.

Daca cineva ar fi avut pile la ambasada... nu statea dupa "oferta" UKBA-ului.
    Deci oferta este facuta doar pentru "muritorii de rand". Sau cel putin asa cred.

Share This Page