18.8 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Animalute de companie aduse in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by irina.p, Mar 10, 2007.

1. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat sa spun ca toate deparazitarile pe care i le-am facut ,din momentul intocmirii pasaportului,si pana acum sunt trecute in pasaport.Mai trebuie trecute?
    Multumesc!

2. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Numai daca vrei tu. Ptr britanici nu are nici cea mai mica importanta ce deparazitari ai facut tu .... singura care are relevanta ptr ei este cea care se face cu 24-48 de ore inainte de a intra in UK. Acea ultima deparazitare le anuleaza pe toate celelalte.

Daca tu ai vrea insa sa i le treci in pasaport...cred ca nu ar fi o problema...ptr ca veterinarii ar trebui sa aiba gramezi de etichetute.

SA nu incerci sa pui eticheta de antirabic cu alt batch number....ptr ca atunci cand s-a trimis sangele la analiza, a fost completat un formular cu detaliile cainelui, proprietarului, veterinarului care a colectat singele ... inclusiv numarul de lot de la vaccinare.

La un eventual control amanuntit, daca numarul de lot de pe pasaport nu va coincide cu cel care este in evidenta laboratorului autorizat .... vor fi multe intrebari!!

Bafta!!

3. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc inca o data!

4. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua la toti. Vrmelena nu uita NICIO STERSATURA in pasaport sau modificare. Rodica

5. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc,Rodica!Nu uit.Am fost la veterinar si crede ca exagerez.Ca sa nu se observe modificarea el a trecut si numarul buletinului de analiza,dar in rubrica titrajului seric se specifica clar - ca trebuie trecuta numai data prelevarii sangelui,numele veterinarului,semnatura si stampila.Vaccinul de anul trecut o sa il treaca cu pixul pt ca nu mai are etichete.Dar are niste pasapoarte super urate,dintr-o hartie...foarte proasta in comparatie cu cel de anul trecut.Dar asta e...Pe 10 Mai merg cu catelusul la vaccin si atunci le rezolvam pe toate.Sper sa nu zica nimic aia de DSV cand merg sa il legalizez ,ca l-am legalizat si pe cel de anul trecut,normal.
    Va multumesc pt toate informatiile!

6. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!
    Dacaunico ai avut vreo problema cu pasaportul?Totul a fost ok?Si tu ai colaborat tot cu medicul veterinar Voicu?
    Multumesc!

7. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Am recitit tot ce este postat pe acest topic si, cred, ca o sa iau si eu legatura cu dl.doctor Voicu.Toti cei care au reusit sa isi aduca animalutele in UK au colaborat cu dumnealui,dupa cate am observat.
    Eu nu am reusit sa ii schimb pasaportul pt ca veterinarul nu mai avea un pasaport asa cum se cere,(si cum este postat pe site-ul romdatabase),va vine sa credeti???A trebuit,insa,sa imi vaccinez catelul pt ca ,altfel,treceau cele 12 luni.Asa ca,acum sunt 2 vaccin-uri in pasaport.Veterinarul a zis ca nu o sa fie nicio problema pt ca este legalizat si toate informatiile din el sunt corecte,si ca ,in plus,am si copia de pe titrajul seric tradusa si legalizata.Macar cip-ul e ok.Nu are codul Romaniei, dar este conform standardelor europene(ISO 11784/11785).
    La noi se trateaza cu superficialitate toate informatiile. -eyebrows2- yebrows2-

8. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Vrmelena,

Nu mai stim nimic de voi!!!Cum va descurcati?

9. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0
    Da eu...am venit cu sotia;
    Nu stiu ce sa ma mai fac: se scarpina intruna, latra tot timpul dupa bani;... daca nu ii dau ma musca; injectii in limba nu vrea...etc.

without joke:

...cine are Bullterrier in UK sa imi spuna si mie cam la ce costuri lunare ajunge cu un exemplar masculin,sa zicem de un an doi, care mananca bine, ii inscris la un Club si ii cu toate actele la zi.

Mersi

10. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Irina,
    Inca nu am plecat,dar cand o sa ajung in Anglia o sa va dau de veste.Pasaportul nu l-am schimbat,dar am tradus buletinul de analiza si sper sa fie ok.Nu am mai schimbat pasaportul pt ca sunt deja 2 vaccinuri trecute si nu as vrea sa am probleme din cauza ca sunt scrise ,ambele, cu pixul.Numai bine si multumesc pt intrebare!

11. alinutzaeu

alinutzaeu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    am o intrebare pentru doamna care a facut analizele in Iasi anul trecut....imi puteti spune unde anume le=ati facut?la ce cabinet veterinar?
    Multumesc

12. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Roflorin,

Asat si eu fac dar pe invers adica Dover - Dunquerque - Passau- Regensburg (oprire peste noapte ca este un orasel frumos universitar)- Vienna - Budapesta - Nadlac - Timisoara - Brasov si destinatie Prahova - iar anul asta va fi pentru prima oara cind voi calatorii cu motanul. Am fost la vet si i-am facut analizele (singele) si ne -a spus ca nu putem pleca pdecit peste 6 luni de la nalize - iar in Ro va fi iar consultat de un vet sa -l verifice si ii va da alte injectii daca are nevoie - nu stiu dac ain Ro se practica dar al meu este asigurat medical si prin asigurare platesc toate vaccinele, etc. Speram si noi sa nu avem nici o surpriza. In rest totul ar trebui sa fie okay.

Annie
    -scratch- cratch-

13. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca intrebarea lui alinutzaeu imi este adresata, dar am sa-i raspund. Am facut analizele catelului la Iasi la spitalul veterinar SALVANIM ,tel.0232 212184 Dr. Edmond Stecyk,apartine de w-romdatabase Bucuresti.Daca doresti inf. suplimentare vezi http://www.pasaportanimale.ro BAFTA -hello- ello-

14. cownda

cownda New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!

Am un catel in ro care momentan e cu parintii mei. Nu as vrea sa il aduc aici definitiv deocamdata ci doar sa vina cu ai mei in vizita din cand in cand.
    Intrebarea mea este daca cumva stiti - se aplica aceleasi reguli, si daca vine dupa 6 luni de la testul de sange si pleaca dupa 2 saptamani ce se intampla? Apoi cand vrea sa vina iar sa zicem peste cateva luni, trebuie facute din nou toate testele? Cred ca de fapt intrebarea mea este cat timp sunt valabiule analizele?
    El are 12 ani si nu as vrea sa il supun la nebuneala din avion. Nu am gasit nici un doctor care sa imi spuna daca il afecteaza sau nu drumul - probabil va fi cu masina.
    Ty -takecare- akecare-

15. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua la toti. Am sa incerc sa raspund pt. COWNDA. Testul de singe nu se face decit o singura data,dar ca sa fie valabil trebuie sa respecti neaparat data vaccinarii antirabice. Vaccinul antirabic se face o data pe an, iar urmatorul trebuie facut cu citeva zile inainte de expirarea termenului de un an sau in acceiasi zi. Daca se depaseste chiar si cu o zi revaccinarea atunci testul de singe nu mai este valabil si nici vaccinul antirabic. Chiar si pt. o vizita scurta in M.BRITANIE a catelului se impun acceleasi reguli stricte(vaccinare antirabica,test de singe,deparazitari 24-48 ore,pasaport).Daca respecti acceste reguli poti sa aduci catelul de cite ori doresti fiind obligatoriu sa ii faci de fiecare data numai deparazitarea de 24-48 ore. Calatoria cu avionul poate sa fie stresanta pt un catel "batrinel".Am mers in UK. cu masina(am tot un catel de 12 ani)drumul este lung dar am oprit de mai multe ori si am fost impreuna.Singur in avion se poate speria. -hello- ello- Rodica

16. cownda

cownda New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns Rodica.
    Daca drumul dureaza mai mult de 24-48 ore ii putem da noi pastilutele sau doar doctorul la plecare?

17. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    Cownda,cel mai mult conteaza DATA si ORA deparazitarii. Intrarea in UK trebuie sa fie intre aceste ore. Daca mergi cu masina si ajungi inainte de 24 ore de la deparazitare astepti pina la implinirea celor 24 ore, iar daca ajungi mai tirziu de 48 ore se face deparazitarea acolo din nou si mai astepti 24 ore pt intrarea in UK.Eu nu i-am dat nicio tableta pt deparazitarea interna pt ca in caz ca ajungeam mai tirziu ,nu puteam sa-i mai dau alta tableta. Deparaz. externa i-am facut-o cu 3 zile inainte(cu FRONTLINE).Iti spun cum am procedat eu: am trecut pe pasaport data de 24 ora 17 pt deparazitari; noi am plecat din vaslui pe data de 24 ora 0 si am ajuns la eurotunel pe 26 ora 8 dimineata cind aveam trecerea,deci dupa 39 ore. Pe drum nu s-a uitat nimeni in pasaport decit la eurotunel. Eu am explicat doctorului ac. probleme si el a inteles, depinde si de dr. sper sa gasesti intelegere la dr. veterinar. Multa BAFTA Rodica -hello- ello-

18. bea

bea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Adresez o intrebare si astept sfaturi(prin bunavointa tuturor iubitorilor de animale sau celor in cunostinta de cauza).Am sa va prezint succint problema mea:
    Am o catelusa in Romania(canische ,talie mica,11ani) Este lasata in grija unor prieteni din primavara lui 2008.In septembrie am primit telefon ca i-a iesit ceva pata pe una dintre tite(scuze dar nu cunosc termenii stiintifici).E suspecta de cancer,dar fara confirmare.De 2 saptamini vomita cam o data pe saptamina si "se scapa pe ea"(niciodata nu s-a intimplat inainte).Saptamina aceasta va fi dusa din nou la veterinar pentru confirmarea diagnosticului.Persoana care o tine mi-a spus ca nu o mai poate tine(nu o condamn deloc,inteleg perfect).Eu as dori sa o aduc aici cit mai curind,am prieteni care vin aici pe 19.12(cu avionul) si mi-ar putea-o aduce dar nu stiu ce trebuie facut.(unde sa-i fac pasaportul,ce vaccinuri ii trebuie si tot ce trebuie sa mai cunosc despre aducerea unui animal de companie in U.K.).Deasemeni daca a mai adus cineva animalute cu avionul ce sfaturi imi poate da cu privire la drum.Stiti si daca pot suna la British Airways sa fac rezervare pentru catelusa la acelasi zbor pe care il au prietenii mei?Va multumesc anticipat tuturor care ma pot ajuta cu un sfat.

19. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    Draga BEA incearca sa citesti acest topic si vei afla toate informatiile de care ai nevoie.Un singur lucru vreau sa-ti spun,nu vei putea sa-ti aduci catelusa in uk atit de repede.Pentru formalitati viziteaza site-ul http://www.pasaportanimale.ro suna la tel.si vei afla amanunte.

20. bea

bea New Member

Trophy Points:
    0
    Draga BEA incearca sa citesti acest topic si vei afla toate informatiile de care ai nevoie.Un singur lucru vreau sa-ti spun,nu vei putea sa-ti aduci catelusa in uk atit de repede.Pentru formalitati viziteaza site-ul http://www.pasaportanimale.ro suna la tel.si vei afla amanunte.olor]

Merci pentru raspuns.Ti-am urmat sfatul si am citit tot toppic-ul.Am fost dezamagita!!!!!6luni???Acum sa vad ce hotarim(eu +sotul)tinind cont ca este bolnava catelusa.Sa stii ca website-ul pe care mi l-ai trimis pt pass animale nu mai e pe gazduit pe internet.Dar am inteles multe citind toppic-ul.Felicitari tuturor care si-au adus animalutele in U.K.!

Share This Page