18.8 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Animalute de companie aduse in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by irina.p, Mar 10, 2007.

1. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate nu pot sa-ti dau un raspuns sigur la cum ar trebui sau ar fi trebuit sa procedezi ... ptr ca in cazul meu sangele a fost recoltat de medicul veterinar si trimis tot de el in Italia ... cu toate detaliile aferente (mi-a spus ca si lotul vaccinului).
    Dar ce pot sa-ti spun 100% sigur este ca pe buletinul de analiza pe cate l-am primit din Italia este scris clar: data recoltarii, numele medicului care a trimis proba, data la care a ajuns in Italia si data efectuarii analizei.
    Suna-i si intreba-i cum ramane cu data recoltarii sau pune-l pe medicul veterinar care a recoltat sa sune ... nu stiu ce sa zic!!

Bafta!
    -wave-

2. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    Interesant firul discutiei - nu stiu daca ar fi de ajutor dar cred ca ar fi de folos urmatoarele paragrafe:

The six month rule

Your pet may not enter the UK under PETS until six months have passed from the date that your vet took the blood sample which led to a successful test result (see below). Once the vet has signed the PETS certificate and that six month period has passed, the PETS certificate is valid and your pet may enter the UK.

Have your pet microchipped

Before any of the other procedures for PETS are carried out, your pet must be fitted with a microchip so that it can be properly identified.

Have your pet vaccinated

After the microchip has been fitted your pet must be vaccinated against rabies.

Arrange a blood test

After your pet has been vaccinated, it must be blood tested to make sure that the vaccine has given it a satisfactory level of protection against rabies.

Get a PETS certificate

Once these steps have been successfully completed, you can get an official PETS certificate from a government authorised vet.

Before your pet enters the UK, have it treated against ticks and a tapeworm

Your pet must be treated against ticks and a tapeworm between 24 - 48 hours before it is checked in for the journey to the UK. Any qualified vet can carry out the treatment. The vet must also issue an official certificate of treatment to show that this treatment has been carried out. If you are going abroad on a day trip with your pet, you will have to have this done before you go.

-dog-
    calatorie placuta

3. rdsirbu uk

rdsirbu uk New Member

Trophy Points:
    0
    AM AJUNS BINE DAR AM AVUT CEVA PROBLEME CU ADRESA MEA.DUPA CUM VEDETI E PUTIN SCHIMBATA

4. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Rdsarbu,

Felicitari!!!!!!!!!!!!!!!! -ww- Ma bucur foarte tare pentru voi si sa ne mai dai amanunte daca ai timp!!
    Numai bine!!
    -wave-

5. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari tuturor celor care au reusit sa isi aduca animalutele de companie in uk!Sper sa am si eu norocul asta! -party- arty-

6. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Cip-ul catelului meu incepe cu 968...E vreo problema?Nu este bun?

7. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- Am reusit sa ajung cu bine in UK,dar am avut probleme cu adresa mea de e-mail.Acum am reusit sa intru pe site. Este tirziu miine va mai dau detalii.Noapte buna. Rodica -takecare- akecare-

8. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    Am revenit. Drumul nostru din Romania pina in UK a fost fara incidente. Nu am avut nici un fel de probleme privind animalutul.La iesirea din tara au controlat pasaportul si s-au uitat la fotografie.La unguri ne-au intrebat daca avem tigari,austriecii ne-au facut semn sa trecem fara sa oprim.Cind am ajuns la eurotunel au controlat pasaportul,vaccinarile si testul antirabic, au socotit cite luni avem de la vaccinul antirabic,au citit microcipul si atit.Englezii au spus ca-i frumos catelul si ne-am urcat in tren,am stat toti in masina si am ajuns in 30 minute dupa care nu ne-a mai intrebat nimeni nimic.A fost un drum fara incidente dar lung si plictisitor.Multumesc pt informatiile pe care le-am obtinut de la voi si urez un drum placut si fara incidente tuturor celor care doresc sa-si aduca animalutul in UK.Vrmelena,nu stiu ce sa-ti spun despre microcip.Daca este conform regulilor UE este bine si iti urez multa BAFTA. La revedere si pe curind Rodica

9. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    MULTUMESC,RODICA!SPER SA FIE TOTUL IN REGULA!
    NUMAI BINE! SI FELICITARI INCA O DATA!

vrmelena, in conformitate cu regulamentul forumului punctul 2.2, nu se face abuz de majuscule. Te rog sa fii mai atenta cand postezi mesaje.

-thankyou- hankyou-
    Nicole24
    Moderator

10. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt informatie,Nicole24.
    Un an nou fericit! -party- arty-

11. mirceach

mirceach New Member

Trophy Points:
    0
    SUPERB acest forum despre catei. Pe bune f.f. multe informatii!!! Am o intrebare care pe aici nu prea exista.

Catelusele mele au CIP-implantat+rabisin in decembrie 2007. Testul de sange luat si facut la Bucuresti la Centrul atestat de DEFRA(atentie cu catelusii mici cand MERGETI SA le luati sangele!!!). Bun, singura problema este aceasta. Testul de sange ptr. rabie a fost facut in februarie2008. Deci cam 2-3luni distanta. Oricum testele au iesit OK. DE CAND se ia in calcul cele 6LUNI? de la data RABISIN(vacc.importiva rabiei-care e trecut pe pasoport in dec.2007) sau de la data luarii sangelui ptr. confirmarea ca nu are rabie. ????

Este extrem de important pentru ca dupa scormonelile mele prin site-uri, pe defra, am gasit ca ...EI SE BAZEAZA PE CELE 6LUNI DE LA "VACCINAREA" IMPORTIVA RABIEI PENTRU CA - numai dupa 6 luni dupa ce i-ai facut acest vaccin, pot aparea primele semne ale bolii, asta daca are rabie. Nicaieri nu scrie - ESTI obligat ca imediat sa ii faci acest test de sange. (iti recomanda insa sa astepti cam cel putin 14 zile si dupa sa il faci).

IDEEA este ca mi se pare o idiotenie (O PROSTIE ceea ce au gandit astia din UK.) logic era sa fie asa:

1.Vrei sa placi in UK - cipul + carnet international trebuiesc facute.
    2. In baza la carnetul de "sanatate"-cel vechi al animalului, sa se treaca ultima data de RABISIN-poate sa fie cu 5luni si 2 sapt. inainte sa ii faci tu carnetul international+cipu.
    3. SI cel mai important. SA SE INTRE IN TARA LOR, NUMAI PE BAZA acelui test de sange. Mi se pare mai logic asa. O data ce i-ai facut acest test de sange si iti pune perfect ca catelul nu are rabie --- bine ai venit in UK!!! (normal sa treaca cele 6 LUNI DE LA VACINARE.).

mercy, astept un raspuns... la vama la ce s-au uitat la DATA vaccinarii, sau la data cand a fost luata proba de sange!!, mercy

12. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
  13. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!
    Termenul de 6 luni se calculeaza de la data luarii sangelui.

14. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    In 1 Aprilie a ajuns si catelusa mea in uk. -party- arty-

15. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari, dacaunico!
    Analiza la sange a fost facuta in Romania,la Bucuresti?
    Ai avut probleme?Si analiza catelului meu e facuta la Bucuresti si vroiam sa aflu daca a fost vreo problema.
    Multumesc!

16. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Da,analiza sangelui a fost facuta la laboratorul din Bucuresti.

17. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Dacaunico!!!

Ma bucur foarte tare ptr voi si animalutul vostru!!!
    Multa sanatate si pote ne dai mai multe detalii: ce ai facut si cum a decurs totul!!

-hi5- i5-

18. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!
    Vreau sa va cer parerea!Anul trecut,pe 10 mai am fos cu catelul meu la veterinar ca sa il pregatesc pt aducerea in Anglia.I-a introdus cip-ul,l-a vaccinat,i-a completat pasaportul,iar trei saptamani mai tarziu i-a fost prelevata proba de sange si trimisa la Bucuresti.Peste o luna am primit raspunsul care a fost ok.M-am dus cu rezultatul la veterinar sa il treaca in pasaport.Insa,el ,in loc sa treaca data prelevarii probei de sange,a trecut data la care am primit rezultatul,apoi a modificat.In luna iunie ,anul acesta,vreau sa il iau cu mine in Anglia si nu stiu daca pot sa ii schimb pasaportul.Pe 10 mai trebuie sa il vaccinez din nou antirabic si vroiam sa va intreb daca pot sa ii fac un nou pasaport,sa ii trec doar vaccinul de anul asta si analiza de anul trecut,pt ca am inteles ca analiza este valabila toata viata cu conditia sa nu depasesti data vaccinului.Se poate???Eu am tradus si buletinul de analiza,dar nu stiu daca nu zic ceva aia de la vama de modificarea din pasaport.
    Va intrb pe voi pt ca la veterinar degeaba merg sa intreb pt ca nu a stiut nici de cele 6 luni pe care trebuie sa le astepti sa treaca ca sa nu intre in carantina.Nu mai stiu cum sa fac sa fie bine si sa nu am probleme la vama.
    Sper sa ma ajutati!!!
    Va multumesc!

19. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Cere-i veterinarului sa-ti elibereze un nou pasaport si treceti in el toate datele din cel vechi.
    Eu, anul trecut, mi-am asumat riscul de a schimba pasaportul, cu toate ca medicul nu mai avea o eticheta de vaccin antirabic cu numarul lotului din care fusese vaccinata animaluta mea inainte de testul serologic. Are sens ceea ce zic?? Ptr mine, DA.
    Asa ca medicul mi-a schimbat pasaportul si la vaccinarea de dinainte de proba de sange a pus data, parafa si semnatura....fara eticheta. Si nimeni nu a obiectat deloc...

Asa ca...daca vrei sa-i schimbi pasaportul, trece vaccinarea de anul trecut in pix, cu parafa, semnatura, data ....si apoi trece-i vaccinarea din Mai, anul asta, ca la carte!!

Bafta!!

20. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, Irina ca mi-ai raspuns atat de repede.O sa merg la alt medic veterinar si o sa ii explic situatia sa vad daca se poate face ce mi-ai spus tu.Cine stie ce idei mai au... Multumesc inca o data!

Share This Page