11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Animalute de companie aduse in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by irina.p, Mar 10, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Pai nu prea au cum sa se prinda. Eu de exemplu am plecat din Galati Joi dimineata si data din pasaport era de vineri la pranz. daca ma intrebau romanii(care nici nu au deschis pasaportul) le spuneam ca pastilutele le-am administrat la ora scrisa din pasaport, conform indicatiilor medicului. iar la alte vame....nu au cum sa intrebe asta. Atat timp cat esti in acel interval nu pun intrebari. Tu poti veni cu avionul pana la Paris si de la Paris sa iei masina pana la Calais sau Boulogne sur Mere.

multa bafta.

2. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am procedat exact cum ti-am scris in mesajul anterior....si m-am gandit, la fel ca si tine, ca voi iesi din RO la 06.00 si deparazitarea e trecuta la ora10.00 (4 ore mai tarziu). Insa am pregatit o scuza (buna, zic eu) daca cineva s-ar fi obosit sa ma intrebe de ce (insa, vamesii romani nici macar nu au deschis pasaportul - au aruncat o privire la COPERTA si apoi mi l-au dat inapoi, fara sa-l deschida).
    Am luat pastilele de deparazitare in geanta si le-as fi spus ca voi face deparazitarea la ora trecuta in pasaport....si ca din cauza regulilor stricte cu acel interval 24-48 de ore, a trebuit sa recurg la varianta de a ruga veterinarul (care ma cunoaste de foarte mult timp si are incredere - lucru adevarat, de altfel) sa faca asta ptr mine, ptr a fi siguri ca daca sunt probleme pe drum....nu vom rata acel interval. Asta era scuza pregatita....ar fi mers sau nu ... nu stiu...ptr ca nu a fost cazul!!

Data eliberarii pasaportului: e trecuta!!
    -sunny-

3. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    "Data eliberarii pasaportului: e trecuta!!"

... cine a trecut-o si ce data poarta exact, mai ales ca impreuna stim ca am patit cam la fel ... a trebuit sa refacem pasapoartele. Deci ce data poarta vis-a-vis de istoria intreaga prin care au trecut (atat pasaportul meu cat si al tau) De asemenea vroiam sa te mai intreb ceva : voi ati avut nevoie de asigurari de sanatate? V-a solicitat cineva pe parcursul calatoriei asa ceva in afara de documentele personale si ale masinii?
    Multumesc si speram ca totul sa fie bine... -ntwhy-

4. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost pe 25 iunie sa-mi ridic noul pasaport. Dr. V a trecut toate datele in el, de fata cu mine, mi-a inmanat pasaportul cel vechi cu seria taiata, si am plecat fericita spre Valcea, zicand ca totul e ok. Ajung acasa si...Vad ca am uitat sa trecem data eliberarii pasaportului!!! :)|
    A doua zi...26 iunie....m-am dus la DSV sa-l legalizez...si i-am rugat sa imi puna si stampila la data eliberarii - care nu era treaba lor sa o faca (le-am explicat ca daca nu...tre sa mai fac un drum la Bucuresti ptr o amarata de stampila fara nici o importanta!!). Asadar: eliberarea pasaportului a fost pe 25 iunie si legalizarea pe 26.

Despre asigurari medicale nu ne-a intrebat nimeni nimic si sunt convinsa ca nici nu mai sunt obligatorii!! Eu am venit singura in Uk pe 03.05.07 cu avionul si nu m-a intrebat nimeni nimic si apoi am venit din nou cu sotul si cainele in iulie (cu masina) si din nou: NIMIC!! Din punctul meu de vedere...faceti-le numai daca vreti, nu ca ar fi nevoie!!
    Daca iti spun ca nici de actele masinii nu ne-a intrebat nimeni !!? Dar bineinteles ca aveam totul in regula!!
    Multa bafta si abia astept sa aud si de la voi numai vesti bune!!
    -wave-

5. Anonymous

Anonymous Guest

Irina, eu m-am uitat in pasaport si nu am vazut nici o data a eliberarii.
    Am trecuta data nasterii, data implantarii chipului si data legalizarii. Cele cu vaccinuri sunt diferite si separate.

Pe ce pagina o ai trecuta tu? Poate ca am nevoie de ochelari, mai stii??? :))

Iar despre asigurare...nici vorba. Nu cere nimeni! este optionala!

Bafta si de la noi! -cat-

6. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Pagina 35 din pasaport, Nicole. Acolo am eu data eliberarii pasaportului.

Da, asigurarea este optionala insa stiu ca onorariile veterinarilor si tratamentele (mai bine e sa nu ai nevoie de vet) pot sa-ti goleasca buzunarele.
    Am o prietena cre are 2 motani tineri (3-4 ani). si acum 6 luni unul dintre ei a facut un blocaj renal (afectiune frecventa la pisici, se paremai ales cele care papa hrana uscata). Tratament + 3 nopti de tinut sub observatie...ghici cat?? 1000 lire.
    2 luni si jumatate mai tarziu acelasi motan, blocaj renal....nota de plata: aproape 700 de lire.
    Concluzia: ptr ca a avut asigurare(cca 20lire/luna ptr amandoi)...a fost despagubita in cele 2 cazuri ... mai putin 100 lire (50 la primul incident, 50 la al 2-lea).
    Intrebare: daca animalul ni se imbolnaveste sau este accidentat, si nu avem asigurare, putem plati aceste sume?
    Eu am decis sa-i fac asigurare incepand de luna viitoare, chiar daca asta ma va costa cam 30lire/luna. Eu cred ca merita....deoarece pot sa cer desbagubiri de pana la 7000/an - ptr boala, accident, etc.(la una din firmele la care am facut quote).
    Asta era motivul ptr care te-am intrebat.
    -wave-

7. Anonymous

Anonymous Guest

Buna Irina

Aigurarea este intotdeauna binevenita, si nu numai pentru pet-uri. Si eu am aceeasi parere vis-a-vis de asigurare, insa m-am referit la asigurare pe drum.
    Mie personal mi se pare o extravaganta sa inchei o asigurare cu o companie din Romania si apoi sa stepti sa fii despagubit aici. Am crezut ca va refereati la asigurare obligatorie de drum, sau cum era inainte pentru oameni, pentru minim 3 zile.Nu este nevoie si obligatoriu pentru pet-uri.
    Cand se ajunge in UK este foarte bine sa i se faca asigurare.Dar asta este alta problema, si nu legata de drum.

Tu ce companie ai ales? Mi-ai dat si mie idei.Trebuie sa te inscrii si aici la vet sau sunt valabile documentele din Romania?

PS : Unii ar zice ca suntem nebuni si nu avem treaba.
    Am verificat pasaportul inca o data: in pasaportul nou doar 28 de pagini, deci exclus sa gasesc pagina 35.cred ca in cel vechi ar fi.

8. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Da, si eu mi-am dat seama aseara ca "asigurare" a fost exprimata la 2 moduri:
    -cand eu te-am intrebat pe tine daca aveti de gand sa-i faceti asigurare, m-am referit la asigurarea de aici...ptr eventuale imbolnaviri sau incidente.
    -cand Sigbebe m-a intrebat pe mine de asigurare si daca ne-a intrebat cineva pe drum de alte documente in afara de actele nostre si ale masinii...eu am inteles ca m-a intrebat de asigurarea de sanatate ptr oameni, asa cum ai zis si tu....care se facea inainte obligatoriu pe minim 3 zile...
    Deci asa cred ca s-a creat un pic de confuzie dar acum ne-am lamurit...
    In privinta asigurarii ptr pets...am cautat on line si am avut doua oferte foarte bune: AXA (cea cu 7000/an) - care este si foarte veche pe piata, am aflat, si PET INSURANCE. Insa gasesti o gramada de companii si cotele ptr caini si pisici sunt foarte diferite - in special si in functie de varsta ...
    Trebuie sa plec acum....dar va mai scriu!!!
    -wave-

9. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim tuturor pentru informatii si lasam subiectul deschis.Daca mai este ceva, vorbim. Va tinem la curent. -salut-

10. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Am cautat si eu in pasaport sa vad daca e trecuta data eliberarii,dar nu e trecut nicaieri,iar pasaportul are 28 pagini,am vazut ca ati spus ca data eliberarii la voi e trecuta la pag.35.
    In legatura cu vaccinul antirabic,catelusei mele i-au administrat vaccin RABVAC,e ok ?

11. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    SIGBEBE,de ce nu dai nici un semn? S-a intimplat ceva sau ai aminat plecarea? In jurul datei de 20 oct.plec spre UK cu masina si catelul.Te rog frumos daca poti lasa un mesaj. Multumesc frumos -wave-

12. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Ne cerem scuze ca am lipsit de pe forum ceva timp, dar am avut alte prioritati. Oricum am ajuns cu bine cu animalutul, pe ruta si in conditiile descrise mai sus si recomandate de Irina. Multumim din nou tuturor celor care ne-au ajutat si suntem dispusi sa ajutam si noi pe cei care au nevoie de sfaturi. Chiar daca nu vom raspunde prompt promitem ca totusi o vom face.
    -ww-

13. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos. Scuza-ma pt insistenta dar aveam emotii. Imi pare f bn ca ai ajuns fara probleme in UK. Sper sa avem si noi noroc, mergem pe aceiasi ruta.Sa auzim de bine. -ww-

14. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Uite ce scrie pe site-ul DEFRA unde ti-am recomandat sa citesti ca referinta in urma cu cateva saptamani:

"There are currently 4 authorised rabies vaccines in the UK: Canigen, Nobivac Rabies, Quantum Rabies and Rabisin."

Daca tu ai ales sa folosesti altceva decat ce e scris acolo ... e alegerea ta si riscul tau!!

SIGBEBE, felicitari! Ma bucur ptr voi de nu mai pot!! -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty-

Toate cele bune si multa bafta in continuare! Sa auzim numai de bine!!
    Pa Pa!!!

15. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Sigbebe si Nicole,

Nu ne-ati impartasit deloc din experienta/calatoria voastra!! Nu stiu celelalte fete cum sunt dar eu sunt curioasa: la voi cum a decurs totul?
    Ma gandeam ca poate unii membrii ar dori sa stie daca experienta mea - singura povestita in amanunt - a fost sau nu o intamplare!!
    Rdsirbu, la voi cum merge? Sunteti aproape gata de plecare!! VA ASTEPTAM!!

Numai bine va doresc!!
    -sunny-

16. Anonymous

Anonymous Guest

Ai dreptate Irina, am omis acest aspect.

Am mers cu masina,3 zile, noi si pisica.Nu am avut nici o problema cu ea, nu am sedat-o sau eva de genul acesta.

Doctorul mi-a trecut toate datele in pasaport, asa cum i-am cerut eu, si cand am iesit sin Romania, un vames(ungur) a vazut pisica si a intrebat glumind si razand cu accent strain(si funny bineinteles); Matza aveti da' caine n'aveti? Si noi am ras, el a ras si mai tare, nici nu s-a uitat la datele din pasaport si ne-a urat drum bun!

La vama Ungaria cu Austria, nici nu au vazut pisica, iar noi nu am prezentat si pasaportul ei.Am trecut ca-n branza.

Cand am ajuns la ferry, la Boulogne-sur-mere, tipa de la ferry(Speedferry), a luat pasaportul si l-a studiat mult. Adica am stat 3 luuuuuungi minute pana ne-a lasat sa trecem. Mi-a dat scanerul ca sa scanez chipul, apoi i-am dat pasaportul si a verificat tot. Luckily nu mi-a cerut nimic suplimentar si nici copia de la rezultatul testului la sange(pe care oricum nu o aveam).
    Apoi ne-a lipit de parbriz o bulina pentru ca aveam pet la bord si ne-a introdus pe o linie speciala pentru pet-uri(pet-uri mici si mari). Am intrat ultimii si am iesit primii.Pisica a stat in masina in timpul asta, iar cand am coborat in Dover, nu era nici bau-bau sa ne opreasca sau sa ne intrebe ceva. Era 9 seara si trecusem cu ultimul ferry in septembrie. A fost o ruta norocoasa, insa am stat cu stress.

-sunny-

17. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA TUTUROR, Noi plecam miercuri dimineata(24oct),avem bilete pt. trecerea cu trenul,la eurotunel,pt.26 oct.intre 8 si 10 .Am ffffff.mari emotii.Dupa ce ajung am sa revin cu amanunte. -wave- -wave- -wave-

18. cristinadina

cristinadina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor.
    Va doresc multa bafta tuturor celor care vreti sa va duceti animalutele in uk.
    Am si eu o intrebare : pe certificatul emis de institutul de la bucuresti cu rezultatul anticorpilor postvaccinali antirabici,apare si data recoltarii sangelui sau nu ?
    Astept si eu rezultatul catelului meu si sunt curioasa in aceasta privinta.
    Va multumesc.

19. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie neaparat sa apara data la care s-a recoltat proba de sange!! Ptr ca daca testul este bun, atunci din acea zi de recoltare se calculeaza cele 6 luni care trebuie petrecute acasa!!! Si dupa 6 luni puteti pleca!!
    Multa bafta si tie!!
    -wave-

20. cristinadina

cristinadina New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns,Irina.
    Eu cand am trimis sangele la institutul de la Bucuresti am trimis copia de la pasaport cu partea unde apare implantarea cip-ului si data vaccinarii,dar nu am spus data recoltarii sangelui.Cand o sa fie gata analiza o sa ma sune sa ma intrebe data recoltarii sangelui sau de unde o sa stie cand a fost recoltat sangele ?
    Multumesc.

Share This Page