11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Animalute de companie aduse in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by irina.p, Mar 10, 2007.

1. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    salut....

Ce sa-ti zic...faceti ce puteti ptr animalutul vostru pana sa plecati (cip, vaccin, luat sange) si lasati-l in RO inca 4-5 luni si apoi mergeti sa-l luati!! Ati auzit probabil vorba; "unde-i lege nu-i tocmeala" ... din pacate, astia din UK cu rabia nu glumesc....si uite cate reguli sunt!! Pana la urma, e bine si asa decat cum era in urma cu un an si jumatate...carantina 6 luni!!!
    Multa bafta si poate ne mai dati de stire!!
    -wave-

2. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Mai am nevoie de niste lamuriri.
    Catelusei mele i-am facut vaccinul antirabic in 17 iulie.Inca nu are implantat un cip.Trebuie implantat cip-ul si apoi repetat vaccinul antirabic sau nu ? Cand am sunat la institutul unde se face analiza titrului,le-am spus ca vaccinul a fost facut aprox de o luna,dar am uitat sa le spun ca inca nu are cip.Ei au spus ca e bine,ca oricum cainele mai are anticorpi in el si de la vaccinurile din anii trecuti (acum are 5 ani si 3 luni).

3. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa regulile britanicilor, etapele trebuie respectate intocmai: cip, vaccin, analiza sange, asteptare 6 luni....etc.

Eu stiu de la un medic veterinar ca:
    in primele 6 luni dupa vaccin, numarul de anticorpi creste....in ultimele 6 luni....numarul de anticorpi scade! De aceea vaccinul se repeta la un an!!

Eu am facut din nou vaccinul fetitei mele in octombrie anul trecut, cu toate ca i-l facusem in Iunie. Insa medicul cu care am colaborat in privinta plecarii a facut totul de la cap la coada, ca la carte....inclusiv vaccinarea!!

Daca tu poti gasi pe cineva care, poate, sa-ti treaca implantarea unui microcip pe pasaport INAINTEA VACCINULUI....nu vad care ar fi problema!!!
    -wave-

4. radusmall

radusmall New Member

Trophy Points:
    0
    e simplu...intai chip. pe urma vaccin anti rabic, care trebuie inscris pe chip. (daca cumva are vaccinul facut inainte cu o zi de a-i pune chip-ul, nu mai e valabil)
    pe urma 6 luni de asteptare...
    greu la deal cu boii mici in anglia asta.
    mai bine imi cumparam o vulpe, ca nu are restrictii, ea...vulpea

5. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Ma scuzi....trebuia sa intelegem ceva din post-ul tau?

6. radusmall

radusmall New Member

Trophy Points:
    0
    donshoara irina, dar de ce sa intelegeti? sunteti cumva mai multi?
    a fost foarte simpla explicatia mea....am patit cand am vrut sa aduc anul trecut cainele din franta in anglia. atat
    m-au intors de doua ori de la calais, englezii...sa ma apuc sa iti explic de ce? nu ma apuc, ca ai fost agresiva, si ai si vorbit in umele tuturor.

7. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    "donshoru' " Radusmall (Radu-small - are vreo semnificatie!!??),

eu stiu foarte bine despre ce vorbesti "mataluta" acolo...deoarece eu abia am adus cainele in UK ... de 2 luni!!! ... si spre deosebire de tine...pe mine nu m-au intors ... ptr ca am stiut foarte bine ce trebuia sa fac!!!
    Si de unde si pana unde se trece VACCINAREA pe CIP???? Este prima data cand aud de asa ceva...vaccinarea se trece in pasaport!!

Eu incerc sa ii explic unei anumite alte persoane ce are de facut ptr a putea sa-si aduca cainele...., spre deosebire de tine, se pare, care lasi impresia ca postezi pe acest topic ca sa iti mai omori plictiseala, sa fii ironic si sa ti se para ca esti util (oare?!).
    Daca tu consideri ca e greu ptr noi "la deal cu boii mici" ... de ce nu vii sa ne explici ce anume ai vrut sa spui cu expresia folosita!! Daca vrei sa ajuti....nu fii ironic! Punct!

8. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    dacaunico, pentru tipul de pasaport folosit in ue poti accesa www. ansv.ro (legislatie specifica,ordinul nr. 8 din 22 ianuarie 2007).pentru mai multe detalii si informatii www.pasaportanimale.ro iti trebuie multa rabdare.bafta multa -wave-

9. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult.
    Am intrat pe site-ul www.pasaportanimale.ro ,am vazut ca scriau si de un cabinet veterinar din ms,am sunat acolo pt mai multe informatii dar in prima zi nu au putut sa-mi spuna nimic,ziceau ca trebuie sa se intereseze,si sa revin a 2 zi.Nu stiau nimic de analiza de sange.A doua zi cand am sunat,au spus ca da,au aflat despre ce e vb,dar cine o sa duca sangele la bucuresti pt analiza ? Of,numai drumuri,credeam ca se ocupa ei de lucrul asta,dar asta e,ce nu fac eu pt catelusa mea ?
    Multumesc mult de ajutor,la toata lumea.

10. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa dai tel. la Bucuresti la nr. 021..si acolo obtii toate datele necesare.Singe de la catelul meu a fost recoltat la Iasi si ei s-au ocupat de trimiterea lui la Bucuresti pt. analize.Nr. de tel il obtii de la www.pasaportanimale.ro MAI INSISTA. BAFTA -wave-

11. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa-mi spui cat ai platit in plus pt ca ti-au dus ei sangele la Bucuresti ?
    Am sunat la institutul unde se face testul,si mi-au spus ca analiza costa 280 RON.

12. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    Analiza de singe a catelului a fost facuta in luna martie la un laborator din Italia si a costat 1000 ron,pasaportul 100 ron,microcip aprox.100 ron,vaccin antirabic si altele cam 200ron.Mici cheltuieli cu deplasarea la Iasi si poti sa-ti inchipui cit ma costat? Probabil transportul de singe a intrat in pret,nu stiu.Nu mi-a cerut nimeni bani pt asa ceva.Eu am colaborat pt tot cu DR.de la w-ROMDATABASE.Daca vrei sa reusesti fa exact ce-ti spune.Mult noroc si bafta Rodica -wave-

13. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Ai cheltuit o gramada,dar se pare ca din martie pana acum au mai scazut preturile si asta pt ca acum se poate face analiza si in Ro,oricum,de la 280 ron(cat mi-au zis ca costa) pana la 1000 ron,e o mica mare diferenta. -wave-

14. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Analiza poate fi facuta si in Italia dar si la Bucuresti...depinde de tine care o alegi!
    Daca te uiti in primele pagini ale topicului, ai sa vezi ca si eu tot cu acelasi doctor am facut actele(si analiza in Italia) si am ajuns aici in regula.
    Daca stau sa pun sa fac un calcul, uite banii care i-am cheltuit eu anul trecut in octombrie-noiembrie:
    2.450.000 - vaccin polivalent+cip+pasaport
    8.800.000 - test sange
    Si nu mai pun la socoteala drumurile cu masina la Bucuresti....

Acum e la alegerea ta daca apelezi la serviciile dr. Voicu si iti va trimite sangele in Italia (care e mai costisitor...dar garantat ca el se ocupa cu seriozitate de ceea ce are de facut) fie te duci tu la Bucuresti si faci analiza la institut - care e acreditat(varianta mai ieftina) .... si cand iti vor da buletinul de analiza te duci la medicul tau sa-ti parafeze pasaportul....
    Eu am fost la dr. Voicu ptr ca la acel moment laboratorul din RO nu era trecut in lista celor agreate de UK-EU si el a fost singurul (de care am stiut eu) care facea asa ceva. Daca ar fi sa mai fac acum totul de la capat...as merge la Bucuresti ... cred!!
    Bafta!! -wave-

15. Anonymous

Anonymous Guest

-ww-

Am reusit si eu sa imi aduc pisica!

Multumesc Irina.
    dacaunico, respecta pasii pe care ti i-a enumerat Irina, si vei reusi. Ordinea datelor si precizia este foarte importanta.La mine de exemplu au verificat atent datele din pasaport, dar nu mi-au cerut hartii suplimentare, de exemplu copia dupa rezultatul la sange).

Mult noroc.

16. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    No bun,pana acum am inteles,dar acum mai am o intrebare,sper sa nu va stresez prea mult.Daca respect toate procedurile dar cand merg la DSV pt legalizare,e obligatoriu de mers pe raza judetului in care locuim sau se poate si in alt judet ?
    Va multumesc.

17. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Dacaunico,
    DSV-ul pe raza caruia proprietarul cainelui/animalului are domiciliul!!!

Nicole, FELICITARI!!!! -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty-
    Dupa atatea griji si ganduri....banuiesc ca, in sfarsit, sunteti mai usurati!! Multa bafta in continuare ... si ... va ganditi sa-i faceti asigurare??

Numai bine!!
    -sunny-

18. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! Asa cum am promis (in special Irinei), am revenit.Am hotarat venirea restului familiei - inclusiv a animalutului pe ruta recomandata de Irina (ruta norocoasa!?) .
    Plecarea va fi pe 23 septembrie. Pasaportul animalutului e "beton" , conform cerintelor. Totusi, am o intrebare (pt.Irina) : pe pagina din pasaport cu rezultatul sangelui, unde a completat si semnat medicul veterinar, a aplicat stampila dreptunghiulara (de medic autorizat) sau stampila rotunda (ca cea de pe pagina cu legalizarea) ?
    De asemenea, te rog, Irina, daca ai ceva recomandari in ce priveste transportul RO-UK in conditiile date, spune-ne si noua.Fie ca si ai mei, ca si altii, sa aiba norocul unei calatorii asa cum voi ati avut...
    Multumesc -salut-

19. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Sigbebe,
    Salut si voua si numai bine!!!
    Unde e rezultatul testului serologic am ambele stampile ale Dr. Voicu: cea rotunda cu numele firmei (SC Witing Romanian Company S.R.L) si cea dreptunghiulara (scrie Dr. Dan Florin Voicu, medic primar veterinar si codul lui). Cred ca cea importanta e cea cu numele lui si unde scrie medic veterinar....nu numele firmei e important....dar eu i-am zis sa o puna si p-aia ca nu strica!!

Recomandari??
    -nu-i faceti deparazitarea, ci doar treceti-o in pasaport (daca cumva intarziati pe drum si va expira cele 48 de ore....veti fi nevoiti sa o mai faceti inca o data la Calais, insemnand 2 deparazitari in 2-3 zile ....plus ca nu e bine sa i se administreze medicamente unui animal sub stres)
    -sa ii treceti deparazitarea cu 12 ore dupa ora la care veti pleca voi (de ex:...plecam asta seara la ora 22.00....trecem deparazitarea maine dimineata la ora 10.00)....si astfel veti avea la dispozitie mai mult timp ptr pauze si somn...
    ATAT....mai intreba-ma tu ce-ti mai trece prin cap...ca nu mai stiu ce altceva sa va mai zic -scratch- cratch- ...!!

Sa aveti bafta si sa auzim numai de bine si de la voi!!
    -sunny-

20. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    " -sa ii treceti deparazitarea cu 12 ore dupa ora la care veti pleca voi (de ex:...plecam asta seara la ora 22.00....trecem deparazitarea maine dimineata la ora 10.00)....si astfel veti avea la dispozitie mai mult timp ptr pauze si somn... "

Bun. Si daca cineva de la vreo granita (pana la Calais) "se prinde" ca aceasta rubrica e antedatata?
    Si inca ceva : la pagina din pasaport cu data eliberarii (pasaportului) tu ai inscris ceva, sau e rubrica goala?
    Multumim.

Share This Page