11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Animalute de companie aduse in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by irina.p, Mar 10, 2007.

1. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Animalute de companie aduse in UK

Am vb. cu sotul meu in RO-care a vb.cu Voicu:rezultatul inca nu a sosit,dar va trebui dus la prahova pt.inscriere in pasaport si legalizare...va voi tine si eu la curent cu eventuale noutati -wave-

2. Anonymous

Anonymous Guest

draga irina.popescu

Am inteles ca vii saptamana viitoare in UK. Vii cu catelul? Ai toate actele pregatite?

Eu am studiat din nou problema si i-am scris veterinarului sa-mi confirme laboratorul autorizat si sa schimbe pasaportul care desi a fost eliberat pe 23 decembrie, nu are stelute.

sa ne dai de veste cum decurge totul! Mult succes! Veniti cu avionul sau masina? Stii care ar fi tarifele la avion? Eu nu le gasesc. cred ca trebuie sunat ca nu st informatii online la British Airlines.

Multumesc si multa bafta!
    -sunny- -cat-(ea)

3. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Nicole 24,

eu vin joi dar nu o sa pot veni cu EA ptr ca cele 6 luni de "carantina" expira dupa 29 mai... plus ca nu am avea unde sa locuim. Eu voi veni singura cu avionul si ma voi intoarce in Ro de indata ce am in mana certificatul galben si voi gasi un loc de inchiriat ptr noi 3 (eu, sot, caine). Biletul meu de intors e programat ptr iunie dar am posibilitatea de a modifica data contra cost.

iar dupa aceea vom veni toti 3 cu masina din Ro ptr ca avionul mi se pare mult mai complicat (si riscant in cazul in care e ceva in neregula cu actele ei). Cu masina am avea mai multa flexibilitate, plus ca ea este un caine foarte mamos :x2 si cred ca ar fi foarte traumatizant sa o inchidem intr-o cusca si sa o lasam singura pe durata transportului. Asa ca eu am exclus varianta cu avionul din optiunile mele .. dar o sa ma mai uit si eu pe site-uri si daca gasesc ceva care te-ar interesa o sa te anunt. Banuiesc ca tu vrei cu avionul... e mai simplu ptr pisici dar mai greu ptr caini, in special cei mai marisori...

Eu as avea totul in regula, de indata ce o sa primesc noul pasaport fara corecturi si lipituri si sper sa fie totul bine. oricum ar fi, va tin la curent!!

-wave-

4. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    The cost of flying your pet with British Airways

Charges differ for pets depending on the size of container, weight of your pet and distance being travelled. Cargo charges will be quoted at the time of reconfirming your pets travel from London with British Airways World Cargo (maximum 14 days prior to travel).

Additional handling and customs clearance charges may apply at the destination. In the UK, contact the Commercial Call Centre: 08457 222 777 (option 1), (option 2), (option 2).

...asta e singura referire pe care am gasit-o legata de costuri. Deci se pare ca trebuie sa le spui ca o sa calatoresti cu un animal si ei iti calculeaza pretul in functie de greutatea custii, distanta calatoriei si "additional handling charges"

5. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    ... si pe site-ul DEFRA apar aceste variante de transport a animalelor de companie:by sea, by rail, by air...

http://www.defra.gov.uk/animalh/quarant ... europe.htm

Da click pe ele si vezi daca iti convine sa alegi altceva in afara de avion. Eu am ales varianta by sea, cu intrare din Franta pe ruta Calais-Dover (deoarece am gasit pe site-ul Seafrance preturi ptr masina+pasageri+animale de companie si pretul era acceptabil)
    Multa bafta!!
    -wave-

6. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc Irina

am incercat si eu aceleasi variante. Nu am gasit preturi separate sau macar informative.

Oricum, ti-am trimis pm.

Multumesc pentru ajutor.

-sunny-

7. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Sigbebe, nu am mai auzit nimic de la tine...

ce mai faceti? ati primit raspunsul la testul de anticorpi? cand o sa fiti gata de plecare?...

eu sunt inca in Uk si ma chinui sa gasesc o casa de inchiriat care sa accepte animale. Va spun, e al naibii de greu!! Am gasit vreo cateva dar erau disponibile PE LOC si asta ar insemna ca daca eu acceptam sa platesc aproape 2 luni chiria degeaba. Asa ca am ales sa mai caut dar sa mai astept cu decizia inchiriatului pana pe 10-15 iunie. Sper sa nu regret!

Salutari si astept vesti de la voi!
    -wave-

8. roflorin

roflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Irina,
    Eu cu sotia si cu perusul nostru am venit cu masina (dacia solenza!!) acu 3 saptamani, nu am avut absolut nici o problema cu masina, am pus-o la punct inainte. M-am complicat mult cu cei de la defra sa-mi elibereze licenta, etc, am luat adeverinta si din tara de la agentia veterinara ilioara, insa NIMENI nu s-a uitat la acte, nici nu ne-a intrebat nimic. Insa tre sa platim 210 lire in total pentru cele 2 consultatii obligatorii de la inceputul si sfarsitul perioadei de carantina care in cazul pet birds-urilor, se face in casa. Cu masina am ales sa trecem cu www.eurutunnel.com am dat 49 lire dimineata la 6. In timpul zilei este dublu. Cu masina ia-ti o harta detaliata si altceva nimic ca nu ai nevoie, e f. bine explicat totul pe drum prin indicatoare. Am mers pe ruta nadlac-budapesta-viena-regensburg-passau-bruxelles-coquelles-londra-liverpool. Din buc dormi o noapte dupa granita in ungaria, apoi am dormit in regensburg (magnific oras, viziteaza-l daca poti), apoi in coquelles, fix langa tounnel sous la manche. Daca vrei mai multe info, iti mai zic. Bafta.

9. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    merci frumos, Florin,

nu stiu cum e procedura cu pasarile, dar cred ca este diferita de cea in cazul cainilor si pisicilor....unde nu poti face carantina la domiciliu aici, in UK. Ei sunt foarte ingrijorati de rabie, motiv ptr care ne pun sa facem toate aceste microcipari, vaccinari, teste si apoi sa asteptam acasa, in RO, cu cainele/pisica 6 luni, inainte de a indrazni sa punem piciorul in tara lor. Oricat de rau ar parea, pana la urma este bine ca se poate proceda si asa....decat sa tii cainele/pisica inchise aici ptr 6 luni, asa cum era inainte de martie anul trecut.

Eu am facut totul ca dupa "litera legii" lor, insa vreau ca acest lucru sa se reflecte si in actele care le voi avea la mine...de aceea tin foarte mult la a avea un pasaport cat mai bine pus la punct si fara greseli sau corecturi care sa ridice semne de intrebare.

Multumesc frumos ptr informatii si cand se va apropia momentul in care va trebui sa venim, o sa-ti mai cer amanunte, daca e cazul...

Numai bine!!! -wave-

10. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA! Am avut ceva probleme...Oricum,sotul meu a primit raspuns de la Roma:test O.K.! Printisorul nostru e bun de plecare dupa 23 sept.Atunci vor veni cu totii aici(RUNCORN)-adica sot+fiica+animalut...Eu am inchiriat(deocamdata) o casa si am mobilat-o,am dotat-o cu'toate cele',asteptand'momentul reantregirii familiei'.Am inteles ca dr.Voicu a descoperit greseli in pasaport si il va preschimba pana pe 11 iunie.In rest,ne vom conforma cronologic regulamentului tip DEFRA-U.K. E bine ca ne informam reciproc! Pana la urm. noutati,numai bine! -wave-

11. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    buna...

si eu am vorbit cu sotul care l-a sunat pe dr Voicu si care a zis ca mie mi-a schimbat pasaportul si ca cel nou arata bine!! Abia astept sa-l vad!! ...ca lunile noastre de "carantina" au expirat ieri!! - -ww-...
    deci de indata ce rezolv aici cu cetificatul si casa sper sa venim toti.

La sugestia Nicoletei (nicole 24) i-am transmis dr. Voicu ca vreau si pasaportul original, cu un colt taiat, in caz ca cineva vrea sa vada etichetele de la vaccinuri! Sotul mi-a transmis ca dr Voicu a zis ca sunt cea mai pretentioasa clienta pe care a avut-o de 2 ani si jumate incoace, decand se ocupa de pasapoarte! -angel2-

Va tin la curent!

12. Anonymous

Anonymous Guest

Irina, si sotul tau nu l-a intrabt pe Dr. Voicu, in doi ani de zile cati dintre pacienti au lecat in UK?

Si eu cand merg acasa o sa-i schimb pasaportul si o sa am o gramada de treaba convingandu-i sa-mi dea ce vor eu. deja s-au plictisit de pretentiile mele, dar ei nu inteleg ca nu sunt ale mele.

Numai bine si cu Dumnezeu inainte!
    -sunny-

13. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Sotul a intrebat: daca avem probleme din cauza pasaportului, ne decontati dvs cheltuielile??

Ai mare dreptate Nicole...ei se gandesc doar ca unii dintre noi suntem mai "ciufuti". Nu stiu insa cate de sticte pot fi unele reguli/cerinte si ca nu exista uneori "another way around it". Din pacate...
    Numai bine!

14. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    IRINA POPESCU,nu mai stim nimic despre aducerea in u.k.a animalutului tau de companie...Dintre noi,parca tu erai cea care 'sparge gheata'(in iulie?) -wave-

15. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Da, am reusit!!!

Si surprinzator a fost mai usor decat am crezut si total lipsit de evenimente.
    Cand am iesit din RO vamesul ne-a inmanat inapoi pasaportul fara ca macar sa-l deschida; in Ungaria la fel, iar vamesul austriac a aruncat o privire in pasaport, una la caine si apoi ne-am continuat drumul!!

Cand am ajuns sa ne imbarcam pe feriboat la Calais, m-am dus la casa de bilete SeaFrance si i-am zis operatoarei ca suntem 2 adulti+masina+caine. Ea s-a uitat in pasaport, a studiat vaccinarile si deparazitarile si data de implantare a microcipului....ba chiar i l-a dat si unei fete care era in prima zi sa se uite si sa vada cum trebuie sa fie....si apoi ne-a dat biletul si ne-a ghidat catre check-in. La check-in, din nou, s-au uitat in pasaport, si mi-au dat un aparat cu care sa citim noi cipul, cainele fiind in masina... apoi ne-a dat un cartonas pe care sa-l punem pe bord pana iesim din Dover si gata!!

Ne-au zis ca nu avem voie sa stam in masina dar ca sa lasam cainele acolo....iar eu am facut pe proasta si am stam in masina sa vad daca ma controleaza cineva si ma scoate afara!! Si ghici...m-am trezit ca am ajuns in Dover si nimeni nu a stiut ca am stat de fapt in cala!!!

Deci totul a fost OK!!

Va urez si voua multa bafta!!

16. Anonymous

Anonymous Guest

Ma bucur mult Irina! Sper sa reusim si noi.

Cand ai spus ca la feribot a studiat vaccinarile si deparazitarile, la ce te-ai referit? Adica s-a uitat doar la date sau si la detaliile laboratorului autorizat?

17. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    S-au uitat numai la pasaport....nu mi-au cerut nici un alt act in plus (certificat de microcipare sau buletin de analiza). Pasaportul si atat!! Dar nu cred ca strica sa le aveti la voi ptr ca nu se stie niciodata!!
    Eu le aveam pe toate chiar si pasaportul cel vechi pe care nu a fost nevoie sa il arat! Nu au parut deranjati de faptul ca vaccinarea antirabica de dinaintea testului a fost trecuta cu pixul apoi stampilata si semnata!

Multa bafta si voua!!

18. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Ne bucuram mult pentru reusita ta si ma gandesc serios,ca si restul familiei mele (sot,fiica+animalut) sa aleaga varianta de transport cu care ai avut succes! Da-ne te rog cateva amanunte referitoare la transport (durata,costuri,unde ati dormit,concluzii etc) De asemenea,nu rezulta care a fost durata contactului cu autoritatile britanice (ati iesit din cala cu masina+animalut la Dover si ... gata?! - nu a mai verificat nimeni din partea britanica?!)
    Pe 23 septembrie implineste animalutul nostru cele 6luni,iar pe 25sept., restul familiei mele ar merita sa incerce drumul strabatut de tine..cine stie? suna a fi mult mai simplu decat varianta cu avionul! ... Multa bafta in continuare,sanatate tuturor si poate,in toamna ne vom intalni cu totii pentru a ne impartasi intamplarile -beer-

19. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    salut...
    sa le iau pe rand:

- transport: am venit cu masina - diesel - la care am facut 3 plinuri (aprox. 170 euro) si am ramas cu un pic mai bine de jumatate de rezervor aici. Feriboat-ul ptr 2 adulti+masina+caine ne-a costat 169 euro....insa noi l-am prins la ora 11.15 (intre orele 08.00-22.00 este mai scump decat noaptea). De dormit am dormit in masina...adica nu prea am dormit!!! Asta ptr ca toata bancheta din spate a fost special amenajata ptr confortul "animalutei"!! Distanta este de 2400 km deci faceti-va calculul la combustibil in functie de cat consuma masina voastra. A nostra papa cam 5.5 la suta, si cam inca un litru daca punem clima in functiune.

- durata transportului: am plecat miercuri noaptea (ora 22.00) din Rm Valcea, am ajuns joi 07.00 in Ungaria, vineri ora 10.00 la Calais...am stat o ora pe acolo ( feriboat-ul a plecat la 11.15) si a durat cam o ora si un pic pana am traversat canalul. Am avut intre timp 2 opriri scurte de somn si mai multe ptr mancare si plimbarea cainelui!!

-singurul contact cu autoritatile britanice a fost dupa ce am iesit din cala la Dover si ne-au oprit ca sa se uite sub masina si sa faca poza (probabil sa vada daca nu s-a ascuns/n-am ascuns pe cineva pe acolo) .... timp in care ne-au intrebat unde mergem, cat stam si daca e masina noastra si de cat timp o avem ... insa nu am iesit din masina si nu au fost absolut deloc interesati de caine sau de orice alte acte. Deci contactul cu autoritatile britanice a fost, as zice, 40 secunde!!

Cred ca varianta cu masina este mai dificila d.p.d.v al timpului petrecut pe drum....dar ptr noi a meritat ptr ca aveam de transportat "cateva" din lucrurile de acasa si cainele nostru se streseaza foarte usor. Daca alegi varianta cu avionul: cainele tau va fi incredintat transportatorilor la aeroport, va fi dus la cala avionului, iar tu il vei recupera in Anglia la un centru de colectare!!! Eu am considerat ca ptr cainele nostru (care e o mamoasa, sensibila si fricoasa) este mult mai bine sa stea cu noi in masina....si sa oprim ori de cate ori are nevoie....decat sa o inchidem intr-o cusca si sa o lasam singura printre oameni straini ei si locuri necunoscute!

Va tin pumnii si daca mai sunt intrebari....astept!!
    -happy-

20. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Irina te rog spune-mi si mie de unde ati stiut drumul ? V-ati facut harta dinainte,sau aveti GPS? Ne-am duce si noi cu masina in Romania dar ne este foarte teama ca o sa ne ratacim.
    Mersi.

Share This Page