18.8 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Animalute de companie aduse in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by irina.p, Mar 10, 2007.

1. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    As vrea foarte mult sa stiu daca printre d-voastra sunt persoane care si-au adus animalele de companie in UK prin programul PETS. Sunt la curent, cred eu, cu etapele ce trebuie parcurse insa as vrea sa imi spuna cei care deja le-au adus, pe ce cale le-au adus si daca au fost probleme la care nu se asteptau.

Intrucat "domnisoara" mea ar fi gata de plecare peste 2 luni, sunt nerabdatoare sa primesc raspunsurile voastre....cat inca mai este timp sa ne pregatim ptr neprevazut!

Multumesc.
    -sunny-

2. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Animalute de companie aduse in UK

in iulie pinscherul meu pitic ar trebui sa fie in uk,prin programul W-ROMDATABASE(acum,in derulare).intra pe site pt. amanunte.

3. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0

oricum ar fi...remarca'sa ne pregatim pt. neprevazut' e pertinenta!uk=neprevazut.e posibil orice.ne-ar ajuta mult ceva informatii de la'PATITI'(tot patitu-i priceput...) ????????????????

4. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

da, programul pe care l-ai mentionat tu este cel pe care merg si eu. Adica....deja am implantat microcipul conform standardelor ISO, am facut vaccinarile, am recoltat proba de sange la care am primit rezultatul OK din partea unui laborator autorizat EU din Italia....si toate aceste date sunt trecute in pasaportul european albastru cu stelute galbene.

Data la care ea (setter irlandez), va putea pleca este 6 luni dupa recoltarea sangelui, adica dupa 29 Mai 2007, bineinteles nu inainte de a face acele deparazitari in intervalul 24-48h.

Acestea fiind zise, eu sper ca suntem in regula, insa as vrea sa stiu daca persoane care au trecut deja prin asa ceva au intampinat probleme la care nu se gandiseratocmai ptr a stii si noi ceilalti cat inca mai putem sa ne pregatim, nu sa ne trezim la controlul de la granite ca eu stiu ce mai trebuia sau nu e bine si sa fim pusi in situatii foarte neplacute si complicate.

Daca am omis/gresit ceva, astept corecturi!!

Multumesc tuturor care ne pot intinde o mana!!!

5. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

sigbebe....

o ultima informatie....nu stiu daca este si cazul tau...

eu sunt din VL, iar toate procedurile/actele le-am facut la un medic din Bucuresti, ptr ca era singurul care se ocupa de trimisul probelor de sange ptr analize. Acum, dupa ce am primit rezultatul OK din Italia mai avem de asteptat pana la sfarsitul lui Mai ca sa putem pleca. Insa se pare ca ptr a fi in regula in fata autoritatilor romane, se pare, trebuie sa mergem cu pasaportul la Directia Judeteana Sanitara Veterinara (pe raza caruia locuim), ca sa ne mai puna niste stampile si semnaturi pe pasaport. Daca as fi locuit in Bucuresti, atunci medicul la care am mers si pana acum ar fi putut sa-l vizeze...

Am spus, nu stiu daca este si cazul tau, dar m-am gandit ca informatia ar putea fi pretioasa...
    Toate cele bune!!!!

6. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0

EXACT! SI SOTUL MEU A FOST LA AUTORITATEA NATIONALA PT.INTEGRARE EUROPEANA(DIRECTIA JUD.PH.)PT.LEGALIZAREA CELOR INSCRISE IN PASAPORTUL'PRINTISORULUI'.CA FAPT DIVERS...NUMELE DOCTORULUI DIN BUCURESTI,DE LA W-ROMDATABASE,ESTE VOICU.EL S-A OCUPAT SI SE OCUPA CU PLECAREA ANIMALELOR DE COMPANIE PESTE HOTARE!?TU TOT ACOLO AI FOST?DACA NIMENI NU NE AJUTA PE ACEST SUBIECT,NE VOM AJUTA NOI INSINE PRIN'SCHIMB DE EXPERIENTA'.PRIN COMPARATIE,POATE VOM DESCOPERI EVENTUALE PROBLEME...NUMAI BINE!

7. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Da, numele doctorului la care am fost si eu este Voicu. Eu sper sa nu fie probleme de nici un fel, dar tare mi-e frica!!!!...ca eu am experiente neplacute cu autoritatile britanice si sunt ca ala care sufla in iaurt!! ....Motiv pentru care am deschis acest subiect.

Eu am o mica problema:....cand am facut pasaportul initial (prin octombrie) nu l-am primit pe cel cu stelute, asa ca a trebuit sa-l dau la recopertat. Cand mi s-a inapoiat, cu coperta schimbata in cea cu stelute, am observat o neconcordanta...pe coperta apare numarul 000226 iar pe filele pasaportului apare 0000226 (deci un 0 in plus). Numarul corest este cel cu 3 zerouri si mi-e tare frica sa nu obiecteze cineva la granita...in cazul in care vor observa. Mi-e frica sa fac stersaturi sau sa aplic autocolante albe peste primul zero de pe fiecare fila, ptr ca atunci ar fi mult mai evidenta greseala.

Asa ca, multa atentie la aceste amanunte!!
    Oricum, din cate am inteles din mesajele tale, s-ar parea ca noi vom fi gata de plecare inaintea voastra...dar sper sa nu fie probleme de care sa-ti spun!!
    Toate cele bune!

8. Anonymous

Anonymous Guest

Irina te rugam sa nu uiti sa ne tii la curent!

Ma intereseaza deznodamandul caci am si eu in plan sa imi aduc pisica. Am facut analize si pasaport, asteptam cele 6 luni. Analizele au fost facute la un laborator autorizat in Slovakia. Cel putin asa a spus veterinarul.

Numai bine si multa bafta!
    -sunny-

9. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Bine ni te-ai alaturat Nicole,

Nu stiu cum a procedat veterinarul la care ai mers tu, insa cel la care am mers eu, de indata ce a primit hartiile de la laboratorul din Italia, mi le-a inmanat mie (pe acele hartii este pus antetul institutiei respective). Asa ca, eu am putut sa verific singura daca laboratorul respectiv era in lista de laboratoare autorizate publicata pe situl DEFRA. Si era...

O sa va mai tin la curent!

10. Anonymous

Anonymous Guest

Eu le-am lasat pe mama si pe mama soacra sa se ocupe. Inca nu am verificat, dar e un good point.

O sa ma ocup de asta.

Numai bine!

-sunny-

11. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0

IRINA,DA-I TEL.DOCTORULUI VOICU SI EXPLICA-I PROBLEMA TA!DE LA EL STIM CA ENGLEZII SUNT F.ATENTI LA AMANUNTE...(NU INCERCA VREO MODIFICARE NELEGALA!)TINEM LEGATURA...SI INCA CEVA:CU TRANSPORTUL CE SOLUTIE AI GASIT?SI ASTA ESTE STRICT REGLEMENTAT,ATENTIE!

12. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

da, imi este si mie teama de modificari si ma gandesc serios sa-i dau telefon si sa-i cer sa-mi refaca tot pasaportul...de unde mai apare o problema...pe pasaportul care il am este lipita o foita autocolanta care are numarul microcipului implantat si din cate stiu eu, un duplicat de la acea foita nu mai exista ca sa-l o pun pe un pasaport nou emis.

Cu transportul...noi o sa venim cu masina personala si cred ca o sa traversam canalul pe feriboat. Am accesat site-ul SEAFRANCE, unde am gasit preturi ptr calatoria cu animale de companie si am aflat ca poti sa le lasi in masina, sau sa stai cu ele in autoturism pe perioada transportului. Insa trebuie anuntati inaintea imbarcarii ca ai un animal la bord.
    Inca nu sunt foarte sigura de valabilitatea acestei solutii, dar o sa mai cer informatii. Oricum, eu planuiesc sa vin cu avionul singura in perioada 25 apr- inceputul lui mai, sa iau la mine copii dupa actele care le am si sa intreb acolo daca sunt bune si ce mai trebuie sa fac sau sa stiu. Iar apoi in Iunie sa venim cu animalut cu tot.

Iata si cateva informatii de la Tarom: http://www.tarom.ro/totul-despre-calato ... panie.html

13. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

A, am uitat sa va mai spun ceva....

Eu cand am inceput demersurile ptr plecare, am aflat de pe site-ul DEFRA ca Romania nu avea la acel moment un laborator autorizat EU deci solutia era in a trimite probe in alte tari care aveau laboratoare. Intre timp, lucrurile s-au schimbat. Laboratorul de la Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti, Strada Dr. N. Staicovici este autorizat (si culmea apare cu data de ianuarie 2006 in tabelul lor).

Deci, puteti face analizele in Romania....nu trebuie sa le mai trimiteti pe eu stiu unde, si sa va coste o gramada de bani!!!

14. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0

TAROM SPUNE IN PENULTIMUL ALINEAT:'PE ZBORURILE CU DESTINATIA MAREA BRITANIE NU SE ACCEPTA LA TRANSPORT ANIMALE DE COMPANIE,NICI IN CABINA DE PASAGERI,NICI IN CALA;'(VEZI SITE-UL DE MAI SUS)...Q.E.D.

15. Anonymous

Anonymous Guest

Din cate am citit eu, numai British Airlines accepta animale la bord pentru destinatia UK.

-cat-

16. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0

ASA ESTE,NICOLE24.

17. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Sigbebe,

Te rog frumos, acceseaza baza de date W-ROMDATABASE si la butonul de cautare introdu numarul cipului cainelui tau. Eu am facut acest lucru si nu mi-a afisat decat ca nu-mi gaseste cipul cand in mod normal ar fi trebuit sa gaseasca datele cainelui meu....

Asa ca, te rog, hai sa vedem daca este ceva in neregula la mine sau Dr. Voicu nu a introdus nici un fel de date in baza.

Nu ma gandesc decat ca e posibil sa fie o problema daca vor vrea sa acceseze la vama baza si nu vor gasi acolo detaliile pe care noi ar trebui sa le avem!!!

Astept raspuns de la tine !!!!

ps. eu voi merge zilele astea la Bucuresti ca sa schimb pasaportul!!!

18. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0

Abia ascum am citit mes. tau...diseara voi da raspunsul! -salut-

19. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0

Asa este!Aceeasi poveste si la noi...nu apare in baza de date.Cine are primul o informatie in leg. cu acest lucru...ar fi bine de postat AICI! Sa ne interesam! Nu 'miroase' bine... 8-}

20. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Am fost ieri la Bucuresti sa rezolv problema cu pasaportul.

L-am intrebat pe dr. si de chestia cu baza de date si a spus ca asta e o optiune separata de restul serviciilor pe care ni le-a furnizat si ca daca vrem sa introducem cainele in baza de date mai trebuie platit un onorariu de 595.000 lei.

Apoi a mai zis ca motivul ptr care acea baza de date exista este acela de a face publice identitatea cainelui si pe cea a proprietarului, in cazul in care proprietarul pierde animalul si acesta este gasit de cineva care are inspiratia de a-l duce undeva (un adapost, de exemplu) se va descoperi probabil ca animalul are un cip si vor rascoli bazele de date in cautarea proprietarului... (primele 3 cifre din numarul cipului, adica 642, este de fapt codul Romaniei)

Deci, daca cineva se indoieste de autenticitatea actelor sau inscriselor tale din pasaport, atunci solutia, se pare, este aceea de a-l suna pe el (probabil de prin vame) si a-i cere sa confirme (telefonic, sau nu stiu cum) ca datele sunt reale

A mai zis ca are un dosar al fiecarui animal si ca in cazul unor eventuale probleme poate confirma actiunile facute la cabinetul lui.

Daca ai timp si dispozitie, incearca si tu si suna-l si vezi ce-ti zice!!!
    Si mai am o intrebare: ai primit raspunsul pentru testul de anticorpi? daca da, stampila de confirmare au pus-o cei din Prahova sau Voicu?

Multa bafta si sa auzim numai de bine!!!

Share This Page