14.2 C
London
Tuesday, May 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Animal printre necuvantatoare

Discussion in 'Imagine negativa' started by Adrian_, Mar 26, 2011.

1. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
  2. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    E urat si nedrept ce face acel...domn, dar din pacate lucrurile stau mult mai rau in RO, aici animalele sunt tratate cu brutalitate la tot pasul iar aceste tratamente fac parte din rutina zilnica -nu-stiu- . Am asistat la multe scene cu mult mai crude decat filmuletul asta, cred ca asta a intrat deja in specificul romensc, este deja ca o caracteristica ce ne defineste pe noi ca romani, alaturi de multe astfel de "calitati" . Ce exemplu mai bun vreti decat Statul Roman care dorea eutanasierea cainilor comunitari, care e drept, au cauzat multe morti in special in randul batranilor.
    Lucrurile vor ramane neschimbate mai peste tot, mai ales daca autoritatile nu iau masuri. Atata vreme cat exista persoane capabile sa faca rau altor persoane, ce i-ar impiedica sa faca rau (a se citi bata sau ucida) animalelor?

3. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
    PS. am uitat sa spun ca nu sunt de acord cu animalele in cadrul unui circ. La fel de hidoasa e imaginea cu elefantul si acel batran.

Angel, sunt convins ca sunt scene mai crude. Imi aduc acum aminte de unul dintre sau chiar primul spor publicitar - defapt e un filmulet realizat la 1903, in care Thomas Edison ucide un elefant cu ajutorul electricitatii, in scopul de a arata populatiei care sunt efectele energiei electrice asupra fiintelor.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Acest ANIMAL DE OM este roman?

Iata ce am primit de la Cristi -coordonatorul Radio Romani Online

Christian Havrincea
    Christian HavrinceaMarch 27, 2011 at 11:18am
    Subject: Un ingrijitor roman a batut animalele unui circ din Marea Britanie
    Stirea care a navalit azi in toate presa britanica este ca un ingrijitor roman al Circului Bobby Brown. Acesta a batut-o de 48 pe Annie, un elefant in varsta de 57 de ani.

Stie cineva care este numele romanului, cine este el?

Filmarea este cat se poate de tulburatoare. S-ar putea sa va dea lacrimile.

Urmariti clipul pe:
    http://www.facebook.com/l/ea794AIigGErF ... 075&ssi=10

Jan said: “I have no doubt that it will be claimed that this is an ‘exception’ and/or that the owner was not aware of the abuse, but the evidence is now conclusive. Each time we expose the cruelty, the circuses give a similar range of excuses. "

Cu prietenie,

Cristi Havrincea
    coordonator radio

Tutusi, nu am vazut unde se zice ca este roman.

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Mie mi-au dat intr-adevar lacrimile -plans-

6. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    V-au dat lacrimile pentru atat? Va cred. Dar ce faceti cand vedeti un cal batut in asa maniera, de nu se mai poate ridica de jos? Sau zeci de caini impuscati (s-a petrecut in iarna anilor 2009-2010 intr-o localitate)? Astfel de acte sunt total inumane, nici eu nu sunt de acord cu existenta animalelor in circ sau gradini zoologice, cum noi avem dreptul la libertate, ele de ce nu ar avea? Se zice ca elefantii au o memorie impresionanta, si sunt razbunatori, ma mir ca pana acum acea femela nu le-a dat ce meritau ,acelor...personaje. Si mie mi-au dat lacrimile ,dar de ciuda pentru faptul ca era legata si nu putea sa se apere, ma intreb daca ar avea acelasi curaj romanul nostru, daca Annie ar fi libera.
    Cred ca autoritatile ar trebui sa ii pedepseasca mai aspru pe cei care sunt violenti cu animalele, si pedeapsa minima sa nu fie o amenda ci inchisoare pe 10 ani. Suntem in secolul 21 si trebuie sa ne dam seama ca si animalele sunt suflete si ca viata noastra depinde intr-o oarecare masura de fiecare specie dintre ele.

7. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Last night, confronted with the evidence, Bobby Roberts said he would fire the Romanian groom paid £8,000 a year to care for Anne.

'I'm so disgusted and I can't believe this has happened under my nose,' he said.

'We trusted him and we'd check on her every hour or so, but I can't be there 24 hours a day.'

Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article ... z1HoPCxrrI

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este Angel, cunosc foarte bine cum sunt tratate/privite animalele la noi... fie ca e vorba de cai care sunt exploatati la maxim, batuti si maltratati atunci cand nu mai pot trage, fie ca e vorba de pisici de casa subnutrite si infometate in mediul rural, daca nu vaneaza nu mananca... iar cand ataca puisorii (ca de... instinctul animalic nu face distinctie intre ce ai voie sa vanezi si ce nu) sunt schingiuite... (li se taie coada sau urechile) daca nu omorate direct, fie ca e vorba de cainii vagabonzi loviti in stada de masini... lasati sa moara pe marginea soselelor (daca se deranjeaza cineva sa-i urneasca din strada) Of, e strigator la cer!!! -plans-

Stim...si privind astfel de scene (ca si in videoclipul de mai sus) nu e greu sa distingi care din cei doi e adevaratul animal?? Cine e acel individ?? unul de-"al nostru"?? probabil din mediul rural, lipsit de educatie, cultura dar si de suflet... Alte comentarii sunt de prisos -trist-

9. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
  10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Da... E cruzime, insa nimeni nu stie cate animale sunt supuse batailor si private de mancare de catre taranul roman. La noi in tara exista aceasta practica de cand lumea si pamantul. Cine a crescut la tara stire exact despre ce vorbesc.
    Cainii vagabonzi sunt in aceeasi oala. Asa am crescut, asa ne-a educat comunismul si lucrurile nu se vor schimba peste noapte. Cum in Romania inca nu exista legi pentru protectia animalelor sau chiar daca sunt, nu se respecta, nu vad ca in viitorul apropiat ceva sa se schimbe.
    Exemplul cu elefantul nu face decat sa ne arate cine suntem si cum am fost educati. Pun pariu ca ingrijitorul nici macar nu realizeaza ce a facut. Lui i se pare normal ca animalele trebuie batute ca sa asculte de stapan. E vorba de mentalitate si nu de cruzime.
    Faptul ca acest caz s-a-ntamplat intr-o tara unde animalele au drepturi este grav. Insa cu o floare nu se face primavara. In cateva zile o sa apara o noua lege: obligativitatea ca toate grajdurile sa fie prevazute cu CCTV. Crede-ti ca asta o sa opreasca cruzimea fata de animale? Nici pe departe... Dar autoritatiile si-au facut datoria.

11. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am crescut la tara si ce zice Mutu e adevarat. Am chiar un vecin, mai tinerel, de fapt un pusti cu un an mai mic decat mine care a dat dovada de foarte multa cruzime, mai ales daca ati vedea cum isi bate animalutele, va zic sincer ca v-ar veni sa il bateti pe el in aceeasi maniera -nervos- ,numai bietul cal pe care il are de cate ori l-am vazut batut, tot cu furca, dar ce vedeti in filmulet acolo puteti spune ca e doar o desmierdare in comparatie cu ce primeste bietul calut in loc de mancare. Asa suntem noi romanii (sau doar unii), cand avem supararai ne trece mai bine aceasta stare daca ne razbunam pe cineva mai slab, care in numeroase cazuri e un animalut de pe langa casa. -nu-stiu-
    Sper ca toate astea sa schimbe curand, desi in RO ,totul e pierdut, se dau niste amenzi infirme sau niste avertismente pentru adevarate torturi la care sunt supuse animalutele...

12. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    eu din pacate, sau din fericire pentru pentru "oamenii" de genul asta nu am vazut niciodata asa ceva live ... n-as putea sa stau deoparte , si vai de mama lu ala care chinuie animalele...

13. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Leo, violenta utilizata pentru a rezolva alta problema de violenta nu duce la nimic bun. Te intelg ca esti marisor si cu destula forta, mai ales ca ai fost ruibist, dar violenta nu e totul, oamenii aia de maltrateaza animale sau chiar oameni au fost traumatizati din copilarie datorita certurilor dintre parinti, datorita lipsei de dragoste a parintilor respectivului pentru el, datorita numeroaselor abuzuri psihice si fizice la care a fost supus cand era copil, si el acum se razbuna pe cei mai slabi respectiv pe animale. Oricare ar fi justificarea lor si oricat de nobila ar fi in esenta vreo actiune de a ta, VIOLENTA NU REZOLVA NIMIC, violenta nu e buna desi e in natura fiecarui om, dar fiindca vrem sa construim o lume mai buna pentru noi si pentru animalute, trebuie sa renuntam la astfel de actiuni violente. Ca sa nu mai zic urmatoarea chestie: oi fi tu mare si cu forta, dar nu il atingi tu nici cu respiratia ta pe ala de are o ditai furca in mana cu care isi bate animalul si s-ar putea ca tu sa sfarsesti cam rau -da-da- .... Te las pe tine sa te gandesti daca violenta e intr-adevar buna, eu unul sunt impotriva ei in orice domeniu si oricare ar fi scuza utilizarii ei...

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cand am taiat cu securea mica (asa se numea "scula"),
    gatul primei gaini din viata mea,

in vacanta, la tara,

am avut un sentiment de reprobabilitate dar,

matus'mea ma indemna ca cineva trebuie sa o faca!

Intre timp, cate gaini/porci taiate/i , uneori chiar in spatele blocului...

Desigur, cruzimea de dragul fun-ului a unora este execrabila dar,

pana la urma,

daca cumperi un pui de ex din raft de la Sainsbury's,

tot se cheama ca esti crud cu animalele?

Si, btw, ce se intampla in Ro este nimic cu ce se intampla prin China cu cainii de ex!

Share This Page