16 C
London
Wednesday, September 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ANAF stie ce conturi avem in uk

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by marga5, Jan 13, 2017.

1. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1
    Nici nu stiu daca e o intrebare dar tocmai ni s-au cerut niste extrase de cont sa dovedim ca platim taxe in uk si ni s-a spus exact ce si cate conturi avem deschise aici. Chiar nu credeam ca ANAF detine astfel de informatii!

2. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Am primit si eu o scrisoare de la ANAF sa imi spuna ca in 2012 am avut venit din domanda din cont din UK si ca tre sa platesc impozit. Abia a inceput, se pare ca va fi valabil pentru fiecare an. Eu acum incerc sa renunt la rezienta fiscala. A mai renuntat cineva la rezidenta fiscala din RO?

3. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1
    Da, am obsv ca stiu exact cate conturi avem si pe ce nume. O bataie de cap! Si noi am fi interesati de renuntare la rezidenta fiscala dar nu stim cum. Orice sfat E bine venit!

4. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/A2_74_2012.pdf
    asta ar trebui completata

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/dec_201_2014.pdf
    ar fi mai usor sa platesti impozitarea.

Eu am sunat la HMRC ca sa imi dea Certificat de Rezidenta si mi-au zis ca nu au cum sa imi dea din cauza ca nu am venit din ambele tari ci doar din UK. In schimb mi-au dat letter of confirmation of residensy. Aproape egal cu 0 dar mai bine decat deloc.
    Am sunt la banca, le-am cerut sa imi trimita scrisoare precum ca in anul 2012 am avut venit din dobanda si cat a fost dedus si trimis la HMRC. Mi-au trimis, 2 pagini, una pentru tax year 2011/12 si una pt 2012/13 ca nu avem acelasi an fiscal in UK/RO. asa ca mi le-a printat o ruda in ro, le-am tradus si le-a prezentat la ANAF, au zis ca nu e suficient si tre sa completez declaratia 201. Poate fi depus in persoana sau trimis prin posta cu confirmare de primire.

La o suma de 45 de lire cat au gasit ei plus penalizari cred ca e mai usor sa platesti cat zic ei si gata desi nu-i corect, se pare ca e mai ieftin.

Momentan am cheltuit 70RON pe traducere si cine stie cat o sa mai cheltui pana se lamureste toata treaba asta.

5. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    http://contabilitatefocsani.ro/renuntarea-la-rezidenta-fiscala-romana/

Eu cred ca pasaportul cu domiciul in strainatate, renuntare la buletin (documentul ce atesta ca domiciul fiind in Romania) pe toata perioada petrecuta in afara tarii e o idee buna.

P.S. Pot ei afla si de conturile "secrete" din Elvetia, numai daca vor, problema e ca se iau de cei mici, cei mari sunt de-ai lor.

Last edited: Jan 14, 2017
  6. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1
    Multumim pentru info. Mi se pare destul de complicat procesul de renuntare la rezidenta fiscala. A reusit cineva asta singur? Din pacate noi avem un apartment in ro, oare asta afecteaza in vreun fel? Nu e intabulat deci nu putem vinde. Buletinele ne sunt expirate. Nu am stiut ca se poate trece rezidenta in UK pe pasaport ! E adevarat, ne a gasit tocmai pe cei ce au achizitionat o casa in UK!

Share This Page