10.5 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Amenda parcare

Discussion in 'SEZATOARE' started by flashvlad, Nov 19, 2012.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  2. kayan

kayan New Member

Trophy Points:
    0
    Da, intre timp am vazut si eu care sunt semnele ce anunta zona. Probabil le-am vazut atunci dar n-am stiut ce reprezinta. M-as fi asteptat la o bariera sau ceva. :))

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  4. kayan

kayan New Member

Trophy Points:
    0
    Da, asta am zis si eu. Stiu ca amenda e amenda si trebuie s-o platesc, chiar daca mi se pare mare. Dar sa mai dau si 30 de lire taxa de procesare, asta mi s-a parut aiurea. Eram curios daca pot sa o atac cumva...

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    citeste pe contract. daca nu scrie nimic poti sa faci in prima instanta o reclamatie la firma de inchirieri ca nu ai fost informat.

6. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Ce treaba are abaterile soferului cu propietrul masini ??? Firma de inchirieri oricum trimite datele celui care a condus masina +contractul de inchiriere iar amenda o primesti personal acasa. Daca nu ti au trimis copie dupa amenda spunele ca vrei o copie si o sa-ti trimita. Dupa ce primesti copia intri pe situ de la westminster si verifici daca corespunde numarul masini cu ce ti au trimis ei. Mare atentie la astfel de gainarii multi au obicieul sa falsifice amenzile in photoshop ca sa va arda de garantie. Amenzile si le administreaza soferul nu cel care ti-a imprumatat masina.

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    De amenda de congesting charge nu se scapa decat daca esti, potrivit legii, scutit de plata acesteia. In speta, amenda vine invariabil proprietarului masinii (ca orice amenda care nu presupune puncte de penalizare). Acesta (proprietarul) este obligat sa o plateasca chiar daca nu este aceeasi persoana cu soferul. Firmele de inchiriat masini recupereaza by default contravaloarea amenzii de la sofer. Regula asta este valabila in orice tara din lume, nu numai aici. Cu taxa de management, sau cum o numesc ei este alta discutie, dar sunt convins ca este mentionata la T&C de catre firma de inchirieri.

8. gabriella121

gabriella121 New Member

Trophy Points:
    0
    -plans- Hai ca am patit-o si eu.

Am prins o pauza de la servici si am zis sa dau o fuga pana iN Harrow la shopping -da-da-
    am parcat uneva prin spatele magazinului Sport Direct,am zarit o straduta, care era si aproape de zona unde vroiam sa ajung si bineinteles ca am parcat acolo. m-am dat frumusel jos din masina(inmatriculata in UK) si langa mine era un batranel in masina sa... Politicos, l-am intrebat unde pot sa platesc pentru a parca. mi-a raspuns sa stau linistita ca aici nu trebuie sa platesc -nuuu-

am stat cam 30 de minute plecata si parca presimteam ca ma asteapta o surpriza la masina..si exact asa era...amenda era lipita frumusel de parbrizul masinii ( Harrow COUNCIL penalty charge notice ( PCN) 55 LIRE...
    parcarea era pentru rezidenti.

ce ramane de facut? :) o platesc sau pot face contestatie?

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    N-ai ce contestatie sa faci. Incearca sa o platesti in termen, ca sa nu se dubleze.

10. Anonymous

Anonymous Guest

Nu se dubleaza ci e aproximativ x4 :). O spune unu care stie :)). Si daca nici atunci nu platesti se face aproximativ x20! :)))

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Si daca ajunge x20 si nu o platesti , se anuleaza singura dupa 2 ani .

Chiar si daca iti vinde datoria la o firma de recuperari si iti apar portareii la usa , mai mult decat sa te roage frumos sa platesti nu au ce sa faca . Doar cu o hotarare judecatoreasca poate sa isi recupereze paguba si sansele ca sa mearga la judecator pentru o amenda de 55 lire sunt nule .

Anyway , ai sanse mari de reusita , daca faci contestatie in care sa explici frumos ca ai avut o conditie medicala care te-a fortat sa mergi la toaleta , nimeni nu se leaga de cei cu diaree . :) Dar asta e decizia ta .

12. shmucu

shmucu New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Eu am primit o amenda de la Brent Borough, stationat pe junction box. Am tot incercat eu sa le explic cum ca a fost cineva in fata mea si mi-a taiat fata si a trebuit sa opresc pe junction, ei, nu si nu, ca tre sa platesc. Asta e scrisoarea pe care am primit-o : [​IMG]

Sa o platesc sau nu ? ca parca amenzile vin de la council nu de la borough ???

Da, stiu, e pe numele sotiei.... la fel si masina -nervos- -nervos- -plasture-

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ai fost filmat (CCTV)? cam greu de contestat

14. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Am luat doua acum vreo trei saptamani… le-am platit online in trei minute, fara remuscari sau prejudecati… una putea fi contestata legal, dar ptr cateva zeci de lire sincer nu merita pierderea de timp si resurse…

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    corect.

16. kedavras

kedavras New Member

Trophy Points:
    0
    Lucrez la Maryland, practic livrez pt Maryland cu masina de Romania. Zilele astea a fost ceva mic festival si s-au pus baietii pe amenzi de parcare din cauza aglomeratiei. Locul in care obisnuiam sa parchez nu era ok si m-am ales cu o amenda de 70 de lire. Baietii mi-au zis ca nu am voie acolo si sa o mut in alta parte data viitoare , aratandu-mi locul. A doua zi (astazi) am pus-o unde mi-au zis ei si m-am mai ales cu amenda. Pai corect e asta ? 140 de lire practic in total. In all other cases the enforcement authority is LEICESTERSHIRE COUNTY COUNCIL with the name District/Borough Council acting as its agent. Sunt asa de nervos pe ei ... Inteleg ca m-au ars in prima zi, dar de ce mi-au zis ca am voie unde nu aveam ? Sa ma mai tune odata ? Nesimtitii ... Ce e de facut ? O trimit in Romania ? Ca nu vreau sa le platesc nimic. Sau le platesc doar prima. Care e procedura ?

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Procedura e infelul urmator: daca crezi ca ai dreptate, faci contestatie. Scrie pe amenda cum se face. Vorba e ca in UK parcarea este dupa semnele si marcajele care se vad pe strada. La astea se aduga si prevederile High Way Code. Adica agentul care da amenda, doar da amenda, nu are competente de a indruma, sfatui, sau schimba in orice fel regulile de parcare. Acum daca nu vrei sa platesti, poti sa duci masina in Romania (de exemplu), ca amendile neplatite la consiliu se lasa cu clampare si/sau masina ridicata.

18. kedavras

kedavras New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ma pot obliga astia in Romania sa platesc amenda ?

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu.

20. kedavras

kedavras New Member

Trophy Points:
    0
    merci de raspuns. nu mi-a venit sa cred ca m-au tunat si a doua oara sincer ...

Share This Page