24.2 C
London
Saturday, June 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Amenda parcare

Discussion in 'SEZATOARE' started by flashvlad, Nov 19, 2012.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    dk prietenul NU era trecut pe asigurare, cred ca mai bine nu mentionati! sa nu aiba alte repercursiuni, de la o simpla amenda. Cred ca e bine sa vorbiti cu ei, sa le cereti scuze si poate se rezolva.
    Eu zilele trecute mi-am parcat masina intr-un complex mare, si aveai de ales cand iti emitea masina aia biletul, am ales si eu o optiune, am parcat, ne-am plimbat si cand am venit inapoi sa platim, pt 2 ore mi-a cerut aparatul 8 £.
    Am platit, si m-am dus la biroul de paza/informatii care era acolo, le-am zis ca-i prima data cand ajung pe aici, le-am explicat si mi-au dat inapoi 6 £ -ras4-

2. cif2000

cif2000 New Member

Trophy Points:
    1
    Atentie la amezile de tip scam .Eu am primit asha ceva de la Roxburghe ( Debt collector) /Graham White (solicitors ) pt o amenda de parcare la Luton Airport .Dupa o cautare pe google am realizat ca era o tzeapa care e foarte des folosita in Uk .Pote te ajuta un interviu pe care l-am gasit pe you tube http://www.youtube.com/watch?v=XAIcdi9niHA .

3. scatiu

scatiu New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc tuturor pentru sfaturile dumneavoastra!
    Chiar daca unele amenzi ar trebui sa le ignoram, nu stim totusi care sunt reale si care sunt false! :(
    Chiar astazi le-am trimis un mail, cu scuzele de rigoare si le-am explicat ca aveam unul din cauciucuri distruse la intoarcerea in parcare (in termenul de o ora) dar a trebuit sa il inlocuiesc si a durat mai mult.
    Va tin la curent cu raspunsul lor!

4. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Va scriu in legatura cu o stupida amenda de parcare care am primit-o ieri, in Nottingham.

Datele problemei:
    - amenda emisa de catre "Vehicle control services ltd" pt ca am fost "parked without displaying a valid permit/ticket"
    - nota de plata £100 sau £60 in 14 zile
    - amenda am primit-o cu masina parcata in fata garajului de la casa in care ma mutasem in urma cu mai putin de 1h (semnat contract cu agentia la 9:30, ajuns acasa la 10:00, primit amenda la 10:53).
    - bineinteles ca deja am facut appeal (scrie pe pcn ca accepta appeal prin email si mi-au confirmat primirea acestuia); le-am trimis copie dupa prima pagina (adresa si data) si ultima pagina (samnaturiile) din tenancy agreement si le-am explicat ca doar ce ma mutasem, probabil despachetam sau faceam inventarul proprietatii.
    - le-am mai atasat si un parking permit (???) lasat de landlord in folderul cu manuale de utilizare a diferitelor electrocasnice de prin casa. (foto atasata).

Nelamurilile mele sunt:
    - este suficient de afisat pe bord/in geam parking permitul din foto?
    - in spatiul alb de pe permit (Ref) trec adresa (xxx lenton manor) + nr de inmatriculare sau este nevoie sa completez altceva?
    - este nevoie sa le mai trimit si alte dovezi sau este deajuns ceea ce am trimis deja?

Va multumesc anticipat!
    Radu

5. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,

la nelamuriri:

1- e ok sa afisezi in geam/bord
    2- ar trebui sa afli de la ei(cei cu parcarea) sau de la alti vecini(daca ai)
    3- teoretic ajung dovezile,dar in caz ca mai vor,vor mai cere ei

PS: ar trebui sa nu-ti faci griji ,eu cred ca vei primi repede prin posta o confirmare de anulare.

6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspunsuri Andrei. Sper sa se rezolve, pt ca din pct meu de vedere este o mare tampenie.

O zi buna va doresc,
    Radu

7. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

La REF trebuie sa treci numarul de inmatriculare al masinii (cel putin la noi in parcare asa e).
    Un prieten de-al meu tot asa a facut contestatie spunand ca avea permis de parcare insa nu era afisat pt. ca tocmai ii venise prin posta, si contestatia i-a fost respinsa spunandu-i-se ca amenda nu este data pentru ca nu avea permisul ci pentru ca nu il afisase... Acum depinde foarte tare de cei de la firma respectiva, cat de ingaduitori sunt. Bafta multa!

8. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Vineri se fac 2 saptamani de cand am primit amenda si de cand am facut appeal. Spuneau ca isi propun sa imi raspunda in 14 zile, iar daca nu vor putea ma vor notifica in scris. Pana acum nu am primit nimic...

14 zile= 14 zile calendarstice sau 14 zile lucratoare???

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca ai confirmarea de la mailul cu apel, nu-ti mai bate capul cu altceva. Vei primi un raspuns scris mai devreme sau mai tarziu.

10. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Am confirmarea, un amarat de mail automat...

11. scatiu

scatiu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Am revenit cu raspunsul la problema pe care am avut-o referitor la parcarea "free" pentru o ora, iar eu am stat 1h 50min.
    A durat aproape o luna deoarece eu le-am scris ca am intarziat in parcare ca am avut pana la un cauciuc si am schimbat roata (sa verifice pe CCTV-ul lor), ei mi-au cerut dovada de la service .... Le-am raspuns din nou ca am facut schimbarea cu cauciucul de rezerva din portbagaj ... Dupa care mi-au cerut dovada de bon fiscal de la magazin ca am facut cumparaturi de la shop-urile parcarii. Am reusit si am gasit un manager amabil care m-a ajutat cu o dovada scrisa manual ca am cumparat de la el in acea zi. In final, mi-au anulat amenda!!!
    Cert este ca nici ei nu ar fi putut dace dovada cu alte inregistrari CCTV daca se ajungea mai departe, pana la Curte.
    Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra si sper sa aveti si voi ceva de invatat din "experienta" mea!

12. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Mda, mi-au respins aplelul... Mi-au trimis o scrisoare datata 18 Feb, dar a luat-o sotia si o uitase prin geanta -nu-stiu-
    Din ce vad pe hartiile de la ei nu ma incadrez in niciuna din categoriile pt appeal la POPLA. Cred ca o sa o platesc, n-am chef de alte complicatii dar o sa incerc marea cu sarea la agentia imobliara pt ca pe site-ul celor care manageriaza proprietatea se specifica:
    "Landlords and/or their letting agents are responsible for passing permits to existing and new tenants and also recovering permits from former tenants."

Mie nu mi-a spus nimeni despre asta, am aflat ca am nevoie de parking permit dupa ce am luat amenda...

13. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,

eu zic sa le mai trimiti o scrisoare,sa vb si cu agentia,sa-i ameninti cu vreo plangere ceva,ca asta e nesimtire de-a dreptul,ce au facut ei.

PS: vezi sa nu fie vre-un manager roman la acea firma,ca parca e situatie de Ro.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    In situatie similara, un forumist de aici din Rugby, a avut amenda anulata!
    Nu e normal, trebuie sa-i bombezi cu scrisori,

15. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pt sfaturi.
    O sa cer o scrisoare de pe la agentia imobiliara si o sa fac si appeal la POPLA. M-am mai informat de pe alte forumuri, se pare ca pot sa trimit contestatia chiar daca nu ma incadrez fix in grounds of appeal precizate in formular. Teoretic ei au dreptate pt ca prin zona sunt puse niste panouri sterse de soare in care spun ca "permit holders only". Totusi, tinand cont de faptul ca e proprietate privata si masina nu era pe strada ci in fata garajului ar fi trebuit sa fie intelegatori si sa nu-mi spuna aberatii gen "while we appreciate that you had only recently moved into the property, our Patrol Officer allowed a reasonable grace period to obtain and display a permit". ->>> 50 minute -ras2- -ras2- -ras2-

Risc sa platesc £100 in loc de £60 dar macar stiu ca am facut tot ce era necesar pt ca asa cum spuneti si voi e o mare tampenie...

16. kayan

kayan New Member

Trophy Points:
    0
    Apropo de "In UK numai prostii platesc din prima si firmele de inchiriei de masini ca sa iti ia taxa de administrare", tocmai am fost anuntat prin posta de firma de inchirieri ca mi se vor retrage 96 de lire din cont pentru ca am fost amendat de TfL in perioada in care am inchiriat masina si am mers cu ea prin Londra.

Pe scurt, am fost in Londra acum vreo 3 saptamani, cu munca, am avut o masina inchiriata acolo si ieri m-am trezit cu o instiintare de la firma de unde am inchiriat-o, cum ca am circulat printr-o zona a Londrei (Westminster) fara sa platesc o taxa de 10 lire pe zi (de poluare, daca am inteles bine). Prin urmare am fost amendat cu 60 de lire, amenda a fost trimisa la firma de inchirieri iar ei m-au anuntat pe mine ca trebuie sa le achit 96 de lire ( 60 amenda, 30 taxa de administrare si 6 tva). Cica imi vor opri banii din garantia de 150 de lire pe care mi-au oprit-o cand am inchiriat masina.

Intrebarea mea e: pot sa-mi opreasca bani din cont fara aprobarea mea? Cele 150 de lire erau garantie in caz ca lovesc masina (din ce stiu eu) si nu pt amenzi. Iar daca am luat amenda, de ce nu m-au anuntat sa mi-o platesc eu online? Pentru cele 30 de lire, taxa lor? Ce pot sa mai fac acum?

17. Anonymous

Anonymous Guest

Citeste ce ai semnat cu ei ! Vezi exact pt ce e garantia.

18. kayan

kayan New Member

Trophy Points:
    0
    Ma uit sa vad daca am vreo copie. Din ce tin minte, n-am semnat un document anume. Mi-au pus poprire pe 150 de lire, ca un fel de garantie ca le aduc masina inapoi intacta, am semnat chitanta si cam atat. Iar banii aia nu-i pot folosi timp de o luna, dar inca ii mai am in cont. Probabil cand expira luna respectiva, imi vor returna doar 54 de lire.

De vinovat, sunt vinovat, ca am trecut prin zona aia fara sa stiu de taxa respectiva, mi-au facut poza la masina si m-au amendat, doar ca mi s-a parut mult sa mai platesc si 30 de lire taxa lor. Sa nu mai zic de amenda, 60 de lire pentru ca am trecut printr-o zona care nu e delimitata ca fiind zona interzisa daca nu platesc taxa de 10 lire. Vina e a mea ca nu m-am informat.

19. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Hotaraste-te daca ai stiut sau nu ca trebuie sa platesti congestion charge...
    Uite aici si o harta, poate o sa iti fie de folos data viitoare: http://www.tfl.gov.uk/tfl/roadusers/con ... apECCZ.pdf

20. kayan

kayan New Member

Trophy Points:
    0
    M-am referit la cele 30 de lire taxa de administrare a firmei de inchirieri (pentru ca mi-au platit ei amenda, banuiesc). N-am stiut de congestion charge, ca as fi platit-o, am avut bani de alte cheltuieli, bani ce mi-ar fi fost decontati. In zona respectiva am stat doar cateva ore intr-una din zile, deci m-ar fi costat 10 lire.

Are vreo importanta daca am stiut sau nu de congestion charge-ul asta? DE amenda banuiesc ca oricum nu mai am cum sa scap.

Am vrut doar sa stiu daca e normal sa-ti retraga firma de inchirieri banii din cont. Mi-ar fi putut trimite mie amenda si aveam 2 saptamani sa platesc "doar" 60 de lire.

Share This Page