20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Amenda parcare

Discussion in 'SEZATOARE' started by flashvlad, Nov 19, 2012.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Tu ce crezi? Tocmai ziceam ca traduc amenzi care ajung pana-n Romania si-napoi. -ras4-

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca nu platesti amenda, acel consiliu iti poate clampa masina. Cat despre "sistemul centralizat", pe mine unul ma umfla rasul. Ma mir ca mai sunt cate unii care nu stiu ca in tara aceasta nimic nu este centralizat. Parerea mea este ca Rebecca_UK traduce numai amenzi date de politie. Am serioase dubii ca NCP Car Parks (de exemplu) ar putea investi cu titlu executoriu in Romania un PCN emis de el in Londra sau Birmingham. De aceea te-am intrebat si pe tine cine ti-a dat amenda, pentru ca, din cate stiu eu, DVLA nu da amenzi de parcare. Trebuie sa te uiti pe amenda ta si sa vezi ce autoritate a emis-o.

Repet: sunt amenzi si amenzi. Personal ma ocup in ultima vreme de contestatii la amenzile pe care le primesc colegii mei de breasla romani. Tariful este de 5 pachete de tigari/contestatie admisa, in regim no win no fee -ras4- . Trebuie doar sa fii capabil sa legi cateva fraze in engleza si sa ai o imaginatie bogata. Dupa cum spuneam, cunosc caz concret de contestatie admisa pentru ca soferul era stricat la stomac si se grabea sa ajunga la toaleta. Deci, orice este posibil.

3. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @albea eu inteleg ca tu esti un cunoscator mult mai bun in domeniul asta datorita anilor petrecuti aici si in special prin prisma job-ului pe care il ai aici in UK. Dar nu vad nimic de ras daca eu sau alt user nu stim anumite chestii despre sistemul lor. Si apropo...vezi ca nu sunt eu cel cu amenda data de DVLA ca vad ca mi te adresezi mie. Eu am spus....am luat amenda de la consiliul local din Portsmouth, ci nu de la DVLA sau politie. Si nu am platit-o nici pana acum si nu s-a intamplat nimic. Masina e inmatriculata in Ro. Ce ma interesa pe mine: daca eu am luat amenda de la consiliul local din Portsmouth poate de ex sa mi-o clampeze consiliul local din Bournemoth? Asta voiam sa stiu...atat.

Btw ...data viitoare cand mai iau o amenda ma inarmez cu 5 pachete de tigari -da-da-

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    IC3 , raspunsul este nu

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Scuze!!! Nici nu am remarcat ca tu ai postat. Credeam ca sunt in dialog cu initiatorul topicului.

6. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @theman73 foarte scurt si la obiect. Multumesc

@albea tu ne-ai raspuns la amandoi intr-un fel dar ai amestecat raspunsurile de le-ai facut varza -ras2- -ras2- . Mi-am dat seama ca n-ai fost atent. P.S.: ramane valabila oferta cu 5 pachete/amenda rezolvata, da? -ras2-

7. flashvlad

flashvlad New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns.
    Amenda am luat-o la spital, in parcare, unde am lasat masina si am fugit cu prietena ca de abia se tinea pe picioare.
    Cand m-am intors dupa 10 min ca sa pun banii uite si amenda pe parbriz.
    Deci crezi ca pot sa fac contestantie? Si daca da, care sunt procedurile si cum aduc dovezi ca ceea ce s-a intampalt este pe bune ?

M-am uitat mai bine pe amenda si scrie pe ea ca a fost data de PCP Enforcement Agency.

Multumesc frumos !

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Asa trebuia sa spui de la inceput. In acest caz, amenda este numai buna ca sa o folosesti ca semn de carte (de exemplu), sau sa faci o farsa unui prieten care are masina. Daca esti mai slab cu firea nu ai decat sa o platesti, dar cu banii aceia mai bine mergem la o bere. -da-da-

9. flashvlad

flashvlad New Member

Trophy Points:
    0
    Apreciez raspunsul si ajutorul.
    Cu toate astea, multi au zis ca nu se scapa de amenda asa simplu.
    Fiecare cu cazurile lor.

Pe amenda mai scrie ca daca nu platesc in 14 zile suma de 60 de lire, aceasta agentie o sa ceara detaliile vehicului meu de la DVLA iar taxa devine 85 lire.
    Iar dupa inca 14 zile o sa creasca la 135 d elire si o sa ia actiune judecatoreasca impotriva mea.

Chiar asa o fi ?

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    In cel mai rau caz, DVLA ar cere detaliile tale de la politia rutiera din RO, lucru extrem de improbabil. Daca totusi ar face-o si ar comunica datele tale emitentului amenzi (care este neica nimeni, nici macar nu are un web site), atunci emitentul amenzii e obligat sa comunice amenda proprietarului masinii, adica tie pe adresa din RO. De abia la 14 zile de la comunicarea amenzii in RO incepe sa curga termenul de plata, majorari, etc. Ca sa nu mai vorbesc de urmarirea amenzii in RO, ceea ce deja frizeaza SF-ul.

11. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    @albea deci platim doar amenzile emise de :
    - consiliu local
    - politia rutieara
    - tfl

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Exact! Cu cateva luni in urma s-a dat o lege care interzice clamparea pe proprietate privata. Asta le-a taiat macaroana la toti figurantii care emit amenzi de parcare, in afara de politie si autoritati locale. Toti s-au invatat sa dea amenzi. Pana si Mcdonald's. De-aia zic: primul lucru cand iei o amenda de parcare, te uiti cine a emis-o.

13. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Prima amenda de parcare care am sa o sa iau si nu este emisa de una dintre cele trei institutii ,o sa o tin in masina pana cand voi avea cu adevarat nevoie de ea ..cu conditia sa sa fie moale si sa nu zgarie

Merg pe mana ta .

Ms !

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Asta daca esti cu masina din Romania. Daca ai numere de UK te poate urmari.

15. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    @ albea,
    Susbscriu la ce spune Albea, si pentru ca el vb in totala cunostinta de cauza. Stie el bine ce stie, ca doar face taxi.:)
    In plus, eu am masina inmatriculata in Ro, si consider ca si el, ca amenzile ddla Politie sunt cele care chiar NU ar trebui ingnorate. Cu ei NU te joci.
    In redt, tampenii gen " nu faci purici in UK" daca nu iti platesti amenzile... sunt aberatii...
    Daca masina e inamtrculata in UK, atunci e normal ca o amendaneplatita sa iti vina acasa, si o suma de 65 de lire sa devina 500, si aici chiar nu te joci!! Chiar nu!
    Asta ptr ca tu figurezi cu nume si prenume, cu adresa, in sistemul Consiliului Local, si intr-adevar, nu e deloc ok sa o dai cotita.

Sotul meu a luat o amenda de parcare in Westminster, ptr ca a parcat 4 min intr-un loc unde nu avez voie decat 2.

El chiar nu a avut ce face.. clientul sau era o pers importanta, ptr care doua min poate nu au contat. Dar jobul sotului meu nu facea cat amenda.. masina lui fiind inmatr aici.

Deci facut recurs; cei de la parcare de la Westminster ne-au rejectat apelul, insa am mers la un tribunal indepenent, facut apel, ne-au interogat, ne-au aratat probele partii adverse, pe ale noastre, insa au inteles motivul nerespectarii celor 2 minute.

Au acceptat apelul nostru, iar amenda pe care noi o platiseram la jumatate, adica 60 de lire, ni s-a returnat in contul bancar.

Credeti-ma ca Albea nu vb prostii.

Mi-a dat un sfat de obt a NINo ca si dependant, si am reusit fara nicio pb datorita lui.

Sanatate!

16. ioana1325

ioana1325 New Member

Trophy Points:
    0
    Si referitor la amenzi DvLA.

Astia nu dau amenzi decat daca nu ai platit taxa de drum, sau chestii care tin strict de ei.

In rest, DVLA nu are atributii in sensul parcarilor.

Citeste bine pe amenda, ca sigur nu e de la ei..:)

17. scatiu

scatiu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!

Am si eu o problema referitor la o amenda pentru parcare:
    In duminica de inaintea Craciunului ne-am dus la un market la Wembley Park in Londra si am parcat masina intr-o parcare mare cu mai multe shop-uri, in aceeasi parcare unde obisnuiam sa parcam timp de doi ani, gratuit. Recent, am primit amenda de £100 daca platim in 28 zile, sau scade la £60 daca platim in 14 zile. Motivul amendei este ca aveam parcare gratuita timp de o ora, iar noi am stat 1h 50 min.
    Amenda este trimisa din partea ParkingEye LTD, fiind administrata de acestia.
    Masina este inmatriculata in UK.
    Noi am vrea sa spunem ca masina a fost condusa de un prieten care locuieste in Romania. Ce ne afatuiti? Multumim anticipat!

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca masina e inmatriculata in uk si spuneti de prieten, poate vor verifica daca e trecut pe asigurarea masinii... si cum probabil ca nu e, dati de alta distractie.

cel mai bine ar fi sa fiti atenti...

19. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Eu zic sa le srieti explicandu-le exact ce ati scris aici (referitor la faptul ca era gratis si n-ati verificat= vina voastra) si ca o sa fiti mai atenti pe viitor la aceste detalii; daca sunt englezi la administratie s-ar putea sa conteze daca va cereti scuze. -ras4-

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    E amenda de parcare si vine la proprietar, nu conteaza cine conducea masina. Puteti face, totusi, o contestatie in care sa spuneti ca nu ati folosit parcarea mai mult de o ora, iar la plecare, in drumul spre iesirea din parcare, ati constatat ca aveti pana de cauciuc si ati fost nrvoiti sa opriti si sa schimbati roata. Presupun ca din moment ce v-a venit amenda acasa, aceasta a fost emisa in baza pozelor de intrarea/iesirea din parcare (tip Macdonald's) si, astfel, ii puneti pe ei in pozitia de a dovedi ca ati folosit efectiv mai mult de o ora locul fizic de parcare (parking bay). In conditii normale, ar trebui sa va canceleze amenda.

Share This Page