12.7 C
London
Tuesday, May 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Amenda parcare Londra

Discussion in 'LONDON' started by Cami.K, Nov 29, 2011.

1. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai am scris ca am depasit cele 2 saptamani si s-a dublat. Asa ca nu o mai platesc. sper sa nu regret prea tare decizia. Acum problema mea e ca amenda va fi pe numele sorei mele si nu cred ca pot sa o transfer pe numele meu, asa neplatita cum e.

2. denclis

denclis New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor!

in aceeasi situatie ma aflu si eu. Locuiesc intr/un orasel in Surrey unde am reusit sa acumulez 3 amenzi dintre care doar pe prima am platit/o. De ce n/am mai platit? pai pentru ca nu trece luna de la bunul D/zeu sa nu/mi gasesc o zgarietura cu cheia de vreo 3-4 metrii in lungul masinii, ba un genunchi in portiera...iar ultima stergatorul spate spart, distrus(scopul nefiind furtul acestuia dar distrugerea) ..si in urma acestor ultimelor incidente m/am hotarat sa nu mai platesc amenzile de parcare ( stiu ca nu are de/a face vandalismul cu parcarea ilegala dar mi/a ajuns pana peste...)
    Am uitat sa mentionez ca masina este inregistrata in IT si asta cred ca/i fac nemultumiti pe "baietzeii" din zona.
    Incep sa ma abat de la subiect. -dans-
    Oricum eram in cautare de "ce se intampla daca nu platesc"?
    Mai ales ca am de gand pe viitor sa schimb numerele in RO sau UK dupa plata integrala a autovehicului si daca ma puteti sfatui in vreun fel ce convine mai mult daca cineva are intentii sa locuiasca in viitor pe meleagurile UK.
    Astept noutati de la voi cei care stiti mai multe :)

Pe curand!

ps. in ideea in care as vrea sa ma intorc in Ro de sarb. as putea intampina neplaceri la imbarcarea pe ferry?

3. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Pai ce legatura are faptul ca iti gasesti masina zgariata cu amenzile??
    Ce vina are DVLA-ul? Daca e vorba de parcare pazita poti da vina pe cei de acolo, dar asta nu e un motiv sa nu iti platesti tu amenzile!!
    Si sa iti raspund la intrebare, nu te intreaba nimeni daca ai amenzi sau nu in cazul in care calatoresti in afara tarii! Insa, ti se vor trimite citatii acasa si vei ajunge sa platesti mai mult decat face!!

4. denclis

denclis New Member

Trophy Points:
    0
    ai masina? daca nu ai ..nu poti intelege

5. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Da, am masina, dar ce legatura are asta?? Nu am gasit-o niciodata zgariata! Dar cum am mai spus, nu e un motiv intemeiat sa nu iti platesti amenzile!!

6. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0
    oare am inteles bine?kami,masina nu e a ta,a surorii tale,amenda a zburat cand ai deschis usa la masina,interesant,nu mai stii numele stradutei pe care ai fost nici cu googlemaps ca toate arata la fel,cred ca daca verifici un statement bancar iti spune zona in care ai fost,la mine asa apare de ex waitrose-raynes park etc dar asta numai in cazul in care chiar vrei sa o platesti,dar poate asa suntem noi invatati sa "fentam",o poveste f interesanta oricum,si daca o sa mai ai unele in viitor o sa le platesti,da bine... -obosit-

7. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Salut,
    Nu stiu daca ar trebui sa spun asa ceva (voi fi catalogat un PERICOL INTERNATIONAL) -nuuu-
    Experienta personala :
    Am luat amenzi in
    - UK 2009( pt parcare),
    - Germania 2008 ( far spart si nu am avut documente),
    - Italia 2009( depasire gadarit ,timp de odihna pe masina de 7t),
    - Austria sun sigur ca am fost luat de radar cel putin o data
    Nu mi-a venit nimic acasa. Am domiciliu si masina in Romania, mi-a zis un prieten de la financiar din Romania ca nici nu vor veni, iar cele care vin sunt tratate cu indiferenta de fiscul romanesc.
    Voi avea probleme in fiecare tara in care am luat amenzi numai daca cer acte oficiale sau ceva similar pana la prescrierea lor.
    Nu te incurajez sa nu platesti amenda,dar daca masina e cu numere de RO nu stiu daca ai dc sa iti faci prea mari griji. Eu cu aceeasi masina (acelasi nr de inmatric ) am mai fost oprit in trafic pt control in fiecare din tarile mentionate mai sus.

8. denclis

denclis New Member

Trophy Points:
    0
    iti dau dreptate Ciresica.
    Acum dupa cateva zile privind in urma realizez ca nu are nici o treaba zgarieturile cu parcarea..
    multa sanatate :)

9. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai avea un dram de ...bunavointa, ca sa nu zic minte, ai observa ca nu exista niciun motiv pentru care sa pacalesc pe cineva,cumva. Toate cele de mai sus sunt adevarate si s-au intamplat ca atare. Iar pe homebank la plata parcarii scrie LONDON BOROUGH OF LONDON. Chestia asta nu imi spune mie nimic mai ales ca sunt nou-venita in UK.
    Si da , pe viitor o sa le pastrez si o sa le platesc ptr ca e super enervant sa stii ca ai probleme ramase nerezolvate si sa te trezesti cu sume mult mai mari de plata si roata blocata cand ti-e lumea mai draga.
    N-ai vrea sa te duci tu acolo de unde ai scapat si sa termini cu insinuarile care nu isi au rostul?(retorical question, pleeease do no answer!!!)

10. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0
    Nicole,ciresica si Dio ti-au furnizat informatiile necesare pt a plati amenda,acum daca nu ai nici un motiv sa fentezi,plateste-o si gata,daca nu suna la DVLA sau Directgov si spune-le lor ca din cauza ca era "windy" ai pierdut fluturasul,deci cum nu e vina ta,e vina vremii,poate ai noroc si platesti jumatate -da-da-

11. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    In cazul in care vrei sa platesti - contacteaza PTO (detalii mai jos), transmite-le numarul de inmatriculare si spune-le ca ai pierdut PCN-ul (Penalty Charge Notice):

Parking Ticket Office: T 020 7332 3366 or email at des-pto@cityoflondon.gov.uk.

In cazul in care nu vrei sa platesti, nu e nevoie sa mai perpetuezi subiectul.

Daca eram in locul tau, pe tema asta, m-as fi exprimat foarte clar ca nu e treaba nimanui daca vrei sau nu sa platesti o amenda. E o chestiune strict personala.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Offff!! Greu la deal cu boii mici! Chiar nu stie nimeni cu parcarile astea??? Aveam pretentii, mai ales de la cei vechi, dar probabil ca nu conduceti. Cateva remarci:

- Nu platiti ca prostii orice PCN (Penalty Charge Notice) pe care il gasiti in parbriz, sau vine la posta. In UK numai prostii platesc din prima si firmele de inchirieri de masini ca sa iti ia taxa de administrare. Orice amenda trebuie contestata la emitent, chiar daca exista sau nu motive de apel. Exista cazuri in care amenzile au fost anulate pe motiv ca soferul era in mare graba catre toaleta sau nu avea ochelarii de citit si nu a vazut bine ora pana la care avea voie in locul respectiv.

- Cititi cu atentie continutul amenzii. Vedeti cine este emitentul. Nu bagati in seama decat amenzile de la consiliul local, politie sau TfL (in Londra). Daca este pentru parcarea de la Macdonalds sau alte asemenea, direct la cosul de gunoi.

- Pentru masinile inmatriculate in strainatate (ex. Romania) platiti numai amenzile date de politie. Atentie in cazul in care aveti amenzi de la consiliu si lasati masina parcata in strada (drum public) se poate sa va clampeze in temeiul amenzii. Daca tineti masina in curte sau garaj, sau parcare privata sunteti imuni la amenzile de consiliu.

13. klauscip

klauscip New Member

Trophy Points:
    0
    Daca eu am luat o amenda de parcare de la consiliul din Bournemouth dar eu locuiesc in Southampton (deci ma duc foarte rar spre deloc in Bournemouth) si stau la bloc unde am parcare ingradita si imi tin masina (inmatriculata in Romania)parcata in acea parcare...intrebarea mea este: daca nu platesc amenda ce se intampla?

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu se intampla nimic. Amenda va ramane in evidenta lor timp de 2 ani, dupa care se prescrie.

Sent from my iPhone using Tapatalk

15. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Dupa cat timp ajunge acasa amenda pt parcare?
    Am intarziat cam 14-15 min, si as vrea sa stiu la ce sa ma astept

16. Anonymous

Anonymous Guest

Amenda e £60 si poti sa o platesti jumate £30 in 14 zile parca.Acum depinde in ce zona a tarii esti si ce amenzi sunt acolo. In unele parti sun mai mari.
    Ca sa-ti vina acasa ia cam 2 saptamani pana te verifica la DVLA si-ti trimit acasa penaltie. Amenda fara puncte , stai calm daca e numai parcare.

17. Anonymous

Anonymous Guest

Pentru cei ce au pierdut amenzile de parcare , nu cei de la DVLA se ocupa de ele, ei dau doar datele tale consiliului local unde ai facut fapta la cerintele acestora. Deci amenzile de parcare se platesc la consiluiul local.Fiecare consilu local are departamentul care se ocupa cu parcarile.

Mai multe detalii http://www.cityoflondon.gov.uk/Corp...king/Street_parking-enforcement_and_fines.htm

Nu prea am fost pe aici de ceva vreme.Sper pt cei ce vor sa stie ca raspunsul e latimp.

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca nu ai amenda in parbriz, nu ai amenda deloc. Asta daca erai in parcare cu plata. Daca erai pe yellow sau red route este posibil sa te amendeze cu ajutorul camerei de luat vederi, daca exista in zona. In acest caz vei primi amenda acasa si poate veni si chiar dupa 3-4 luni de data contraventiei.

Share This Page