12.7 C
London
Tuesday, May 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Amenda parcare Londra

Discussion in 'LONDON' started by Cami.K, Nov 29, 2011.

1. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Recent am luat o amenda de parcare in Londra, desi am platit am intarziat 12 minute peste timpul alocat pe bilet asa ca am incasat o amenda. Masina are numar de Romania. Eu am adresa in UK, nu apare in vreun act de identitate doar in contractul de inchiriere si evident la primaria locala.
    Stiti cumva ce se poate intampla daca nu platesc amenda? Imi vine acasa in Romania sau aici?

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  3. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Platita daca as mai avea amenda. Din pacate am pierdut-o. a fost f windy zilele astea in UK, am deschis portiera si fsshhhh a zburat amenda. asta e chestiunea, ce sa fac acum...si sincer nici nu stiu numele strazii unde am primit amenda. poate doar daca ma uit pe internet banking sa vad unde eram cand am facut plata cu cardul a parcarii.dar nu cred sa apara.Damn!

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Experienta mea:

Au trimis in Ro de 3 ori pe parcursul a 2 ani amenda. Dupa 2 ani, neputand sa ma execute silit, au renuntat. Cineva mi-a spus ca termenul de prescriptie este de 2 ani. In Ro este de 3 ani.

5. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    De ce nu o trimit la adresa mea din UK?
    mi-e teama ca avand adresa mea de UK, pot veni acasa sa imi ridice masina ca sa isi recupereze amenda cum am mai citit (mai putin probabil ca amenda e mica dar cine stie?).
    Albea, si tu ai tot asa masina inmatriculata in Ro?
    Off Mult mai bine era daca as fi platit-o imediat,in ziua aia, scapam de atatea probleme.

6. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In Romania amenzie nu se prescriu.
    "Daca fiscul iti trimite instiintare acasa, perioada de prescriere se reseteaza"
    Asta este si motivul pentru care vin instiintari o data la aproape 5 ani, sa nu se prescrie conform legii.
    Teoretic s-ar prescrie, practic nu se va intampla.

In UK nu stiu, legea amenzilor in UE e relativ noua si nu au aparut povesti despre ea.

7. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    @Cami, cat e amenda ca sa stiu cat ma grabesc la inoarcere la masina:)

8. Anonymous

Anonymous Guest

Am cateva milioane de km facuti in Romania, si cu amenzile de rigoare. NU am platit niciuna, cu exceptia celor unde am fost ars pe drept, adica, 3, 4 maxim. Celelalte, vreo 10 , daca nu si mai multe, nu au primit un banut de la mine, iar la finante nu figurez cu nici o amenda restanta. In schimb am impozitul de platit de vreo 10 ani la o dacie din 75 pe care tot ei au radiat-o din oficiu

9. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Probabil te referi la Cross-Border Enforcement Directive... UK au exprimat rezerve si nu au aderat deocamdata.

Pe mine ma ingrozeste Europa asta unita si unde se poate ajunge. Ai omis sa platesti taxa la un WC public in BE, esti prins in RO si te executa silit. Esti ridicat de trupele de gherila de stat (mascatii) ptr ca esti un infractor periculos, iar militiamul de la circulatie care te-a descoperit va fi avansat in grad ptr merite deosebite (prinderea infractorului).

10. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Amenda e 80 lire. Pacat ca nu o pot plati pe jumatate, astept sa vina pe adresa din romania cred. ca pe adresa aia e inregistrata masina. Nu stiu daca sunt in stare sa faca legatura si sa imi trimita amenda aici in UK. O sa vad

11. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    incearca sa iti amintesti unde ai parcat atunci masina, mergi iar acolo si cauta poate au vreun panou ceva, deobicei sunt puse, si vezi vreun nr de telefon de la cei care ti-au facut bucuria si suna-i sa te ajute cu datele necesare.

12. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    am incercat deja sa gasesc locul, sincer , habar nu am , am alergat atata dupa un loc de parcare si pana l-am gasit am mers nu stiu cate stradute . Si nestiind Londra e greu sa gasesc locul. M-am uitat pe Google Maps dar degeaba, toate par la fel. Plus ca au trecut si cele 14 zile de reducere, m-am resemnat. Sper sa nu imi ridice masina sau sa imi clampeze roata. Ar fi oribil.

13. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    incearca sa suni la DVLA sa vorbesti acolo cu cineva poate merge ceva, stiu ca cei care au parcari concesionate au acces la baza politiei si poate reusesti sa rezolvi ceva.
    spun asta pentru ca am avut si eu o astfel de amenda din prostie si acolo pe hartie scria ca au legaturi cu DVLA pt informatii despre masina.

14. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    E deja tardiv, au trecut 2 saptamani,amenda s-a dublat si ma gandesc sincer sa nu o mai achit decat daca ma forteaza. O sa le platesc pe toate celelalte care eventual or mai veni, desi sper sa nu, dar pe asta o las asa.

La ce sa ma astept, data viitoare cand parchez in Londra mi se blocheaza automat roata chiar daca parcarea e platita, mi se ridica masina, ce se intampla?

15. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Destul de frustrant cu amenzile astea. Eu mi-am luat doua in ultimele 3 zile.

Una intr-o parcare neamenajata, plina de gropi, plina de balti am crezut ca-i in lucrari sau ceva dar am incercat totusi sa merg la aparatul ala de plata , era incercuit cu niste chestii de plastic ce se pun pe marginea lucrarilor de constructii. Asa ca am fost convins ca nu-i data in folosinta parcarea dar surpriza dupa ce am venit mai pe seara, amenda era in geam.

Apoi am mers si am parcat pe o strada langa, unde erau locuri de parcare special amenajate si pe care mai erau si alte masini parcate. Am tras si eu intre una din masinile alea, evident pe locul meu de parcare marcat. Seara, amenda in geam ce spunea ca AM PARCAT MAI MULT DECAT ERA PERMIS si culmea, masini parcate inca erau acolo si ce a fost si mai culmea e ca in ziua anterioara parcasem exact in acelasi loc pt exact aceeasi durata de timp :))

Masina mea e de UK si din pacate cred ca va trebui sa le platesc pe ambele.

16. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Aici trebuie sa ai mare grija cu parcarea, imediat te arzi si trebuiesc platite amenzile.
    Doar in Romania se mai poate fenta:

17. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Daca masina este pe numele tau suna la DVLA, ei stiu tot ce misca!! Spune-le ca ai masina inmatriculata in Romania si ca ai pierdut amenda! Vezi daca figureaza ceva in baza lor de date, in mod normal daca le dai numarul de inmatriculare si ai o penalitate apare! Daca nu..nothing to worry about! Si cu siguranta nu o sa fi "clampata" pt ca nu ai platit o amenda si nici nu o sa vina nimeni sa iti ridice masina! In cel mai rau caz iti trimit o citatie. Anyhow suna la DVLA, te vor ajuta!! -asa-asa-

18. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar sunt foarte stricti cu amenzile...din pacate am luat si noi vreo 3 de parcare: 1 pt ca am depasit cu 3 minute timpul, 2 pt ca am atins cu roata din spate dunga galbena dubla( cu toate ca masina era dealtfel parcata intr-un loc permis) pt ca nu aveam loc sa dam mai in fata, 3 am stationat sa lasam pe cineva la metrou pe o dunga rosie.
    Amenda este de vreo 40 de lire daca platesti in primele 14 zile, daca nu, se dubleaza.
    Sa nu mai spun ca am luat si vreo 2 amenzi pt ca am trecut pe congestion charge zone fara sa stim( asta a fost cand am venit prima data in londra) inca 60 de lire/amenda -nu-ma-uit-
    Asa ca va sfatuiesc sa aveti maaare grija, mai ales in minunata Londra -ras2-

19. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Masina cu care eram nu e pe numele meu e a sorei mele. Ea a avut niste facilitati la cumparare dar o conduc eu. Culmea e ca ea nu are carnet. Ce se intampla, ii vine acasa amnenda de parcare desi ea nu conduce?

20. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Nu, nu vei avea parte de actiune in justitie pe o masina inmatriculata in RO.

Momentan, vad totusi ca insisti pentru a plati amenda (online e cel mai simplu… cu toate ca spui ca a fost windy si ti-a zburat fluturasul, dar dupa numarul masinii poti plati amenda fara probleme oricand).

Sincer, daca vrei sa platesti amenda pe bune si nu reusesti da-mi un mesaj privat si iti garantez ca nu vei intampina probleme.

Share This Page