18 C
London
Thursday, August 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Amenda depasire viteza = Curte

Discussion in 'SEZATOARE' started by carlozdre, Apr 29, 2007.

1. carlozdre

carlozdre Member

Trophy Points:
    6
    Am depasit viteza, am amenda de 60 de lire + 3 puncte de pe carnet.

Politistul mi-a spus ca va trebui sa ma prezint la Curte fiindca nu-s cetatean britanic, si mi se va aloca cumva un numar temporar de permis auto ce va conta privind punctele. Sa inteleg ca atunci cand imi voi preschimba permisul, il voi avea p-asta britanic, cu puncte, direct? :|

Cum e la curte, care e procedura? Imi inchipui ca nu ma musca nimeni dar vreau sa fiu pregatit. Si inca ceva .. dracu' mai stie unde e carnetul meu, am nevoie de el sa il arat?

2. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    carlozdre,

cu putin noroc s-ar putea sa scapi de amenda aia. Am citit zilele trecute intr-un ziar de scandal ca sunt ramasi in urma rau cu procesarea amenzilor catre persoane cu rezidenta "incerta" si a soferilor cu carnet strain. Era vorba de vreo doua sute de mii de amenzi nefructificate. Exista si alti romani in aceasi situatie.

In legatura cu carnetul ar fi bine sa-l gasesti pentru ca teoretic daca te opreste politia trebuie sa il prezinti in termen de 7 zile. In plus daca au motive sa creada ca nu ai MOT/asigurare/carnet valabil au dreptul sa-ti retina masina pe loc. Taxele de pastrare sunt mari si daca nu reusesti sa dovedesti in cele din urma ca circuli legal iti vor casa masina.

3. carlozdre

carlozdre Member

Trophy Points:
    6
    Aha, multumesc de raspuns.

Il gasesc, trebuie sa-l gasesc. M-a intrebat politistul a cui e masina si nu e pe numele meu si i-am zis, n-a fost nici o problema sau vreo intrebare in plus.

Un alt aspect, oarecum deranjant, e ca mi-a solicitat politicos sa zambesc, pt a-mi face poza :). Nu mi-am dat seama pe moment, ca numai de asta nu imi ardea mie, dar ma gandesc ca mi-a facut poza sa nu cumva sa spun apoi ca n-am fost eu ala, mai ales ca ii spusesem inainte ca practic, masina e a altcuiva.

4. luk@uk

luk@uk New Member

Trophy Points:
    0
    sal ! iti pot spune ca si eu am avut o problema similara si am ajuns in la curte si bineinteles ca mam ales cu 7 puncte de penalizare asta daca voi schimba perimsul cu unul uk :p .la curte o sa le spui ca te aperi singur sau ma rog daca vrei avocat iti iei unul dar costa destul de mult!!
    primul pas care ar fi bine sa-l faci este sa mergi la citizen advice bureo(este in fiecare oras) unde iti faci o programare si iti va da sfaturi ce si cum, asta totul gratuit.in functe de asta o sa urmezi pasii .incearca sa nu minti si confingei ca na-ai ignorat legea dar pur si simplu sa intimplat pe portiunea acea de drum ,acum depinde si viteza te ca daca ai avut viteza mare nu prea exista toleranta! 8-} daca vrei sa mai intrebi ceva sunt @!!:)

multa bafta si sper sa scapi!

5. carlozdre

carlozdre Member

Trophy Points:
    6
    Pff, cred ca problema ta a fost un pic mai diferita de te-ai pricopsit cu 7 puncte. :)

Ok, uit de avocat si oricum spun adevarul, ma grabeam spre munca ca intarziasem, am atins 64 pe drum de 40, mai mult vina masinii decat a mea.

O sa dau un telefon la un "Citizen Advice Bureau" si-o sa trec p-acolo daca e cazul, revin cu detalii, poate mai intereseaza pe cineva. Tot nu-mi gasesc carnetul, poate intru direct dupa gratii :D.

6. luk@uk

luk@uk New Member

Trophy Points:
    0
    alea 7 puncte nu sunt o problema ca ele in realitate exista doar daca imi schimb permisu cu unul de uk deci in principiu nu inseamna nimik pt mine putea sa fie si 100:)),
    ce am facut eu a fost cam aiurea ca ,cumparasem o masina si in drum spre casa sa dus ambreaju lucru care nai cum sati dai seama usor chiar masina avea 90k si sa oprit cam la 1 km de casa ,garcea m-a ajutat sa o inping pe trotuar si apoi miau cerut actele si bineinteles ca naveam nimik asig ,tax dar aveam mot ,si mau chemat la curte dupa 3luni si mau acuzat si ca permisu meu de conducere nu este in conformitate cu masina care o conduc :)) o idiotenie pai scria clar acolo ca am b si sunt si desenate masinile mai rau de retardat ca militianu ala nam vazut:))
    gasesteti permisu ca o sa ai belele sau scoate de acasa ceva dovada ca ai permis!!

7. Ccg

Ccg New Member

Trophy Points:
    0
    Bună ziua, acum de curând mi.am luat o mașină, la 5 zile după ce am cumpărat.o am fost pana la tata . Tot aici în uk , iar la întoarcere am depășit viteza legala, am fost surprins cu 111 mph , precizez ca nu am avut asigurare pt ca abia am cumpărat mașina știe cineva care ar fi pedeapsa maxima și dacă am vreo șansă să scap mai ieftin. Va mulțumesc

8. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Pe ce categorie de drum erai si care era limita legala de viteza stabilita (temporara sau permanenta) pe sectiunea unde ai fost prins?

Categoriile de drumuri sunt: Autostrada, Dual-carriage way, Single-carriage way, Built-up areas.

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    la 111mph mai conteaza!? si fara asigurare...
    numai judecatorul decide la asa situatii cred

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  11. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Pai cam conteaza. In functie de categoria de drum, va lua suspendare mai mica sau mai mare, depinde si de circumstantele (agravante = ploaie, noapte; atenuante = zi, trafic redus, uscat, soare). Oricum, cu suspendare se va lasa sigur, ca are peste 100mph.
    L-am intrebat categoria de drum ca sa ii spun exact ce il asteapta si astfel, cand primeste pedeapsa, stiind deja ce urma sa se intample, o resimte altfel...if you know what I mean...

Si mai am o intrebare: ai fost oprit de Police cand ai depasit viteza? Sau ai fost prins de Fixed Speed Camera sau Police Van si ai primit direct acasa NIP, fara sa te fi oprit nimeni la momentul respectiv? Iti explic dupa de ce te-am intrebat asta.

Share This Page