14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am primit Rezidenta Permanenta Permanent Residence

Discussion in 'EMIGRARE' started by mihaitza_uk, Sep 22, 2012.

1. Dinoo81

Dinoo81 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor,

Sunt aceiasi persoana care v-a scris pe acest topic pe 21 Oct 2012, vroiam sa va spun ca pe data de 8 Februarie am trimis actele iar ieri pe data de 27 Bebruarie am primit Permanent Residence, eu sotia si copii. Trebuia sa aplicam de 2 ani in urma dar ne-a fost frica daca vom trimite pasapoartele vom fi blocati in Uk pe o perioada mai lunga.

Va doresc mult success!!!

2. lavycris

lavycris New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, eu sunt noua pe forum:) Vroiam sa intreb daca stie cineva de cate ori poti aplica pentru rezidenta permanenta? Eu am facut deja doua aplicatii si am toate actele care le cer ei, cu cei cinci ani lucrati incontinuu. Imi respinge de fiecare data pe alte motive.
    Va rog sa ma anuntati daca stiti. Multumesc.

3. deeea_ciubo

deeea_ciubo New Member

Trophy Points:
    0
    ca dependent de self employed pt rezidenta,sotia trebuia sa aiba si ea 5 ani petrcuti in uk?sau nu conteaza?

4. Anonymous

Anonymous Guest

Am si eu o intrebare pentru cei care deja au aplicat pentru rezidenta permanenta:

Voi ati aplicat sau ati avut benefituri inainte de a aplicat pentru rezidenta permanenta si nu va afectat aplicatia??( in afara de child benefit?)
    Multumesc anticipat.

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Oare nu ar trebui sa explici pe ce motive iti anuleaza? si sa incerci sa rezolvi problema aia?
    decat sa tot aplici de "N" ori, de cate ori te-or lasa aia adica?
    Cu cat aplici mai des, cu atat mai mult iti scade scorul de credibilitate sa zic asa, intereseaza-te sa afli de ce ai fost respinsa, decat sa aplici din doua in doua saptamani cu aceleasi acte, normal ca vte resping din nou.

6. hazelnut

hazelnut New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Am aplicat pt Permanent Residence in 7 Aprilie 2013 si am primit cardul de Permanent Residence in data de 25 Aprilie 2013. Simplu si rapid, aproape 3 saptamani.
    Am trimis toate actele mele pe 5 ani, organizate pe categorie si pe an intr-un dosar, am trimis buletinul nu pasaportul.
    Deci se poate.

Bafta tuturor care aplica! -dans-

7. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Super, felicitari, la mine a durat 5 luni intre momentul in care am depus actele si cel in care am primit raspunsul. Sa speram ca s-au mai eliberat cei de la HO si vor procesa si actele de gen yellow, blue, pink card mai repede acum, ca sa nu mai stea bietii oameni cu lunile fara munca si fara acte. Poate e un semn ca sa indreapta spre bine lucrurile. Pacat ca nu e un smilie cu "fingers crossed" ca la national lottery pe aici :)

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Am primit azi confirmare plata NINO. Multumesc mult Mihaitza_UK.

Dar, ar fi ceva probleme:
    1. Mi-au gresit prenumele, adica lipseste prima litera
    2. Scrie ca-s inregistrata la ei din august 2003, ceea ce nu poate fi adevarat, caci in iunie 2003 abia calcam prima data in UK ca au-pair
    3. Referitor la deplasari in strainatate, spun ca nu cunosc, desi in 2005 i-am anuntat ca plec din tara cu prdin de deportare.

Am un nr. de telefon la care-i pot contacta, dar nu stiu ce ar valora asta in fata UKBA; eventual le-as putea scrie o scrisoare cu numele, data si ce reusesc sa corectez cu agentul de la HMRC.

Mai am o nelamurire: cat este de adevarat ca de la 1 iulie aplicatiile de tip european costa £50 lire?
    Raspunsul la cealalta scrisoare nici macar nu a ajuns si am 3 saptamani de cand am trimis.

Multumesc si succes tuturor!

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Asa cum am zis, nu mi-a ajuns al 2-lea raspuns pentru confirmare tax return pe 5 ani+.

E clar ca acest lucru intarzie procesul, eu implinind 6 ani de Uk pe 10 iunie.

Cineva scrisese la un moment dat ca se va plati o taxa de £50 pentru orice aplicatie EEA.

Este adevarat, stie cineva, as ruga cu un link, daca se poate; daca da, de la ce data se platesc aplicatiile pentru rezidenta permanenta?
    Cumva de la 1 iulie?

Multumesc

10. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Pt rezidenta permanenta trebuie dovedit in principal ca ai avut rezidenta legala in Marea Britanie timp de 5 ani exercitand un drept prevazut in tratatul de aderare la EU....Acestea fiind spuse, se poate sa fi fost in UK angajat, self-employed, student sau self sufficient. Daca aveti gap-uri in perioade de munca etc, perioada aia o includeti ca si self sufficient, poate nu ai avut chef sa muncesti, ai fost rezident aici si atata timp cat nu ai cerut beneficii de la stat , nu au ce sa zica...

In alta ordine de idei, confirm cum am mai spus-o si intr-un alt post ca Home Office va taxa cu £55 orice aplicatie de tip european BR sau EEA, pt registration certificate yellow sau blue, pt rezidenta permanenta etc. Baietii deja au publicat noiile formulare pe site ce cuprind si detalii privind plata.

Pt PR http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... eea311.pdf

Pt blue card http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... rmbr11.pdf

Ca detalii privind durata aplicatiilor, pot spune ca am aplicat pe data de 17 mai, iar azi verificand pe site-ul Royal Mail seria mea de special delivery se pare ca Home Office mi-a expediat azi plicul, urmand sa soseasca maine. Deci per total ar fi la mine o luna si 10 zile, acum depinde de la aplicatie la aplicatie, volumul de date ce trebuiesc analizate de ofiter....eu unul am fost angajat toti cei 5 ani, dar am auzit de caz-uri in care au fost persoane in aia 5 ani si angajat, si self si student....

Rebecca daca ai cei 6 ani de ce nu aplici direct pt cetatenie? Fara sa mai aplici pt PR?!

Toate cele bune,

Bivo

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Merci mult.

12. celestine

celestine New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Pentru mihaitza_uk: sincere multumiri pentru informatia postata referitoare la scrisoare necesara de la Inland Revenue si contributii NI. Am facut aplicatia pt rezidenta permanenta pt mine si sotul meu care este cetatean non EU pe 5 iunie si am primit azi 12 august actele, am vazut ca de fapt certificatul a fost emis pe 19 iulie. Inca o data multumiri pt informatiile corecte si mult succes tuturor. -asa-asa- -limba- -dans-

13. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    Pe 25 oct am primit rezidenta permanenta in mai putin de 3 saptamani de la trimiterea actelor. Am dat testul Life in the uk si testul de limba engleza, acum trebuie sa astept sa treaca timpul, ca la anul in oct sa pot aplica pt cetatenie. :)

Multa bafta tuturor !!!

14. marinala

marinala New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Vreau sa depun dosarul pentru rezidenta permanenta, sunt in Uk din 2008. Poate cineva sa-mi spuna daca trebuie sa trimit toate extrasele de cont din ultimii 5 ani? Ce dosar sa folosesc? si .. nu mai stiu cand am fost plecata in vacanta in perioada asta, mai ales in primii ani. Trebuie sa scriu exact ziua si luna? As putea intreba la un telefon? desi am vazut pe forum ca nu se dau infos pentru ro si bg la telefon...Multumesc mult! marinala

15. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Am intrat si eu sa vad detaliile si s-au mai schimbat datele.
    originalele la pasaport nu sunt obligatorii, pot fi si copii.
    Obligatoriu Test in UK + test de limba Esol level 1,2 sau 3... deci e ceva mai mult de munca si pt ILR.

16. Miky2013

Miky2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari!
    Si eu am primit rezidenta permanenta aplicind singura, pentru aplicatia de cetatenie trebuie sa declari detaliile plecarilor din Uk(aceleasi ca in aplicatia pt rezidenta plus un an de acum inainte), sa notezi acum pt la anu cind vei aplica( daca este cazul bineinteles)!

17. Marygab

Marygab New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.Imi pregatesc documentele pentru rezidenta permanenta.Am fost self employed din 2007 cu toate taxele platite inclusiv national contributions.Din august 2013 lucrez ca angajat printr-o agentie.Am scrisori de la fosti angajatori,statement pe 6 ani de la Inland Revenue atat pentru taxe cat si pentru national contributions.Intrebarea mea este,trebuie sa mai trimit invoices pe langa scrisorile de la fostii angajatori daca nu mai lucrez ca self de 7 luni? Iar pentru astea 7 luni e ok daca trimit scrisoare de la agentie si payslips? Multumesc -asa-asa-

18. florinbest2207

florinbest2207 Member

Trophy Points:
    16
    Salutare. Sfatul meu este sa aplici direct pentru cetatenie. Contacteaza consiliul local,serviciul Nationality checking service. Bafta !

Sent from my iPhone using Tapatalk

19. Marygab

Marygab New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru sfat Florin,stiu ca pot aplica pentru cetatenie,dar santem doua persoane si e foarte mult de platit.Deocamdata vreau sa trimit pentru rezidenta permanenta.Completand formularul EEA3,am dat peste ceva care m-a blocat. Se cere sa demonstrez comprehensive sickness insurance care sa acopere toti cei cinci ani de rezidenta!!!! Nu am asa ceva.Ce pot face??? Un sfat,va rog!!!

20. Marygab

Marygab New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi,dupa 7 saptamani,am primit rezidenta permanenta -dans-

Share This Page