22.2 C
London
Sunday, July 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

am nevoie de un sfat : self employment sau Blue Card ?

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by iunyy, Sep 2, 2011.

1. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna , Iulia ma numesc si sunt venita in Londra de cateva luni . sotul lucreaza aici de peste un an , este self employer si urmeaza sa aplice pentru Yellow card . Daca el obtine YC eu voi putea sa aplic penstru Blue Card ...Intre timp eu mi-am facut NINO ...si am inceput sa lucrez ..Ce ar fi mai avantajos pentru mine : sa aplic pentru self employed ..sau sa astept cardul galben al sotului si sa aplic pentru blue card ?
    in situatia in care devin self employed ....apoi pot aplica pentru blue card ?
    Poate ma ajuta cineva cu un raspuns .
    Eu intre timp am inceput sa lucrez si angajatorul mi-a cerut un invoice ...deci teoretic sunt in situatia de a aplica pentru self employed ....dar nu vreau sa pierd posibilitatea de a lua Blue Cardul...

Va rog sa ma ajutati cu aceasta informatie .Obtinand self employedul ..mai pot aplica pentru Blue card ? Va multumesc !
    Iulia

2. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    tu trebuie sa aplici de self employed indiferent de ce hotarasti sa faci mai departe, pentru ca deja ai dat un invoice, sfatul meu este sa te inregistrezi in termen de maxim 3 luni de cand ai inceput sa ai activiatatea de self employed. Cat despre blue card puteti sa va afceti amandoi programare la Croydon si pe aceleasi formular BR1 sotul va aplica de yelow card ca self employed iar tu vei primii automat blue cardul ca si dependent, dar tu va trebui sa lucrezi un an fara intrerupere dupa ce iei blue cardul ca sa poti peste un an sa ii ia si sotul tau la randul lui blue card, de mentionat ca in acest an atat tu cat si sotul trebuie sa lucrati fara intrerupere mai mare de 4 saptamani. Acum decizia este a voastra ce si cum faceti.

3. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns .
    Daca esti in tema te rog spune-mi ce se intampla daca in acel an am intrerupere in munca ? noi ca self-employed putem avea contracte de colaborare ...nu suntem angajati pe perioada nedeterminata ...
    Daca nu este aceasta continuitate in munca ...pierd cardul ?
    cum sunt verificata daca am sau nu aceasta continuitate ...?

Multumesc !
    Iulia

4. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    acum nu inteleg ce inseamna la tine intrerupere? poti avea intreruper de maxim 4 saptamani care este considerat concediu, in acel an de cand unul are blue card trebuie sa puteti face amandoi dovada ca ati lucrat toata perioada anului, adica cel cu blue card cele 12 payslipuri, si cel care e self employed invoice si bank statement, acum la self poti sa ai invoice si cu 50£ intr-o luna nu conteaza atat timp cat iti desfasori activitatea

5. albulica

albulica New Member

Trophy Points:
    0
    buna iunyy,scz ca deranjez am citit ca tu deja ai nino chiar daca nu ai yallow sau blue card,cum ai facut ca eu stiam ca intai tb sa ai cardul sau sa fii self si abia apoi poti aplica.eu nu sunt abia de 2 sapt si inca nu am gasit de munca ptr ca nu am inca acte,daca m-ai putea ajuta as fii foarte recunoscatoare,multumesc anticipat

6. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc din nou pentru raspuns .
    Cred ca mai am o intrebare ..sper ca nu exagerez cu intrebarile ....dar stii cum e ..un raspuns poate genera o noua intrebare ..si tot asa .:)
    In situatia in care eu obtine blue Cardul ....dar am si self employedul...eu pot lucra in continuare ca self employed ?
    Nu stiu cum va fi cu munca in urmatorul an ...jobul meu este temporar..cu engleza nu stau prea bine..deci ma gandesc si la varianta rea...in care nu voi avea de munca fara intrerupere 1 an ...
    In acest caz ...pot folosi self employedul ? pot taia facturi ca sa dovedesc continuitatea in munca ? ( asta doar in situatia in care nu voi avea de munca tot anul )

multumesc din nou , si un week end placut sa ai !!!
    Iulia

7. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Albulica ,

In urma cu ceva timp s-a schiombat legislatia in uk , si primul pas pe care trebuie sa il faci este obtinerea NINO .
    Iti voi spune cum a obtinut sotul meu ( este o varianta ) si cum am obtinue eu NINO>
    Sotul meu s-a angajat si imediat dupa ce si-a gasit jobul a inceput s ataie invoice ( facturi ) persoanei pentru care lucra . Si-a facut si cont bancar si a luat legatura si cu o firma de profil ( care se ocupa de programari pentru NINO si nunumai )
    Firma i-a faut programarea si i-a dat si o scrisoare de contabilitate .
    Cu cateva invoice-uri ( facturi ) , cu extras bancar ( care tine loc si de dovada de adresa ) cu scrisoarea de contabilitate , cu o recomandare data de angajator si cu pasaportull a mers la intervioul NINO . Intr-o saptamana si ceva i-a venit acasa NINO .

Eu am aplicat altfel , si anume facand o aplicatie la job centre , pentru "jobseekers allowance"
    Am facut aplicatia nu pentru a primi vreun beneficiu , si tocmai pentru ca ei sa fie obligati sa imi faca o programare pentru NINO .

Cred ca cea mai simpla modalitate , mai ales in cazul in care lucrezi , este sa ceri angajatorului o recomandare , sau un contract de colaborare , si sa contactezi o firma care se ocupa de obtinerea actelor .

numai bine !
    Iulia

8. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    tu poti lucra ca self si fara nici un fel de card, pentru ca nu ai nevoie dar daca ai blue card i lucrezi ca self, nu se ia in considerare pentru cele 12 luni in care trebuie sa fii full time employed fara intrerupere mai mare de 4 saptamani considerat concediu, a zicem ca te angajezi 6 luni ca employed si apoi 2 luni ca self si din nou 2 luni employed, ai avea cele 12 luni, dar pentru ca nu sunt 12 luni consecutive ca employed, nu poti face aplicatie la HO

9. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ,
    Multumesc din nou pentru raspuns , m-ai lamurit . Deci in momentul in care am cardul albastru , trebuie sa fiu sigura ca imi gasesc job de cel putin 12 luni .
    Altfel nu pot demongtra continuitate ...si fara asta probabil sunt anumite consecinte ...
    poate voi mai lucra o perioada self employed pana ma mai acomodez cu legislatia pe aici .
    Banuiesc ca intr-un cuplu sot sotie este bine sa aplice pentru blue card ca dependent cel care are un job mai bun , sau cu probabilitate mai mare de a-si gasi mai usor de munca .

La cat timp dupa ce intr-un cuplu unul din parteneri are yellow si celalat blue card , poate aplica si cel cu YC ptr BC ?

O seara frumoasa ,
    Iulia

10. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    iulia odata obtinut cardul albastru nu til ia nimeni inapoi daca indeplinesti conditiile adica cel cre are yelow isi desfasoara activitatea de self in continuare, iar in momentul in care iei cardul albastru nu trebuie sa incepi automat cele 12 luni ca angajat poti continua self si in momentul in care crezi ca ai gasit ceva stabil si o sa tina 12 luni incepi ca employed.
    eu sugerez ca sa faceti aplicatia cum ai zis si tu pentru persoana care are mai multe sanse sa isi gaseasca ca si employed full time pentru 12 luni.
    dupa ce persoana care are blue card iplineste cele 12 luni de munca continua faceti aplicatia la HO si veti primii amandoi blue card si drepturi full
    sper ca asta te lamurste

11. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru rabdare si raspunsuri . Das , am inteles pe deplin acum :)
    multumesc inca o data !
    Sa ai o saptamana frumoasa !
    Iulia

12. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    cu placere si sper ca tiam fost de ajutor
    multa bafta si toate cele bune

13. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    albulica
    am observat ca ai nelamuriri in privinta aplicarii pentru acte.
    daca vrei sa muncesti self employed primul pas este sa-ti gasesti clienti, poti incepe fara nici un fel de act sau sa fi inregistrata, dupa ce ai inceput si ai invoice si recomandare de la client, te programezi pentru obtinerea NINO dupa ce ai obtinut NINO completezi formularul cwf1 care il gasesti la HMRC office sau pe HMRC website, ai timp 3luni sa te inregistrezi ca self employed din momentul in care incepi activitatea.
    Dupa ce ai facut aceti pasi faci aplicatia la HO pentru yelow card
    Daca ai alte intrebari sau nelamuriri nu ezita sa ma contactezi
    Toate cele bune
    Adrian

14. azazel_marius

azazel_marius New Member

Trophy Points:
    0
    salutare , mai am si io o nelamurire , dar o sa revin dupa c ma pun in tema

15. albulica

albulica New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pentru indrumare,asa este sunt foarte ametita,sunt de 2 sapt aici si nu am indraznit sa sun pentru un job,nici macar pentru cleaner,eu m-am inscris si la un curs de limba,asteptam sa aplic pentru yallow dar asta v-a dura cam mult,nu am cum sa stau asa,cat despre invoice cum le fac?le pot procura de undeva?

16. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    buna Albulica ,
    Invoice fie poti cumpara formular tipizat ..fie poti face pe calculator ..in excel eventual .
    eu am vazut si inoice facut de mana .
    Daca vrei , lasa-mi adresa de email si iti trimit un model pe care l-am folosit si eu si sotul meu .

spune-mi si mie te rog despre cursurile de engleza ..unde le faci ..ce durata si mai ales ce costuri .

O zi buna !

Iulia

17. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    BunA Adrian ,

Vroiam doar sa iti urez un sfarsit de saptamana frumos , si sa iti multumesc inca o data , in numele tuturor care au nevoie de informatiile pe care ni le dai . :)
    O seara frumoasa , Iulia

18. albulica

albulica New Member

Trophy Points:
    0
    buna
    eu sunt in Birmingham si m-am inscris aici la un colegiu, am avut norocul sa il prind gratuit dar mi-au mai spus ca daca nu mai erau locuri la fara plata ar fi trebuit sa platesc intre 800 si 1000 de lire.cursul meu este pentru 1 an.adresa mea de mail este ariela_85@yahoo.com

Zi buna si tie!!Flori

19. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc Iulia si placerea este de partea mea in a ajuta aici pe forum, uneori timpul nu imi permite dar fac tot posibilul sa mai intru
    Un wekend placut si tie si tuturor colegilor de aici

20. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Albulica ,
    ti-am trimsi un model de invoice pe email . Sper sa te ajute !
    numai bine ,
    Iulia

Share This Page